Nova godina kroz istoriju

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.033
Nova godina kroz istoriju

S media 01.01.2011 16:09



"Srećna Nova godina!“ - rečenica koju ćemo izgovoriti i čuti nebrojeno puta bar prvih nekoliko nedelja nakon što Nova godina uzme maha. Ako ne znate kako je sve to počelo, S media portal vam otkriva.

Proslava Nove godine je jedan od najstarijih običaja kod svih naroda.

Naučnici smatraju da su još drevni
Vavilonci počeli da obeležavaju Novu godinu. Oni su, zapravo bili prvi. Slavili su ponovno rađanje svega u prirodi i bilo je sasvim logično da godina počinje u proleće, kada priroda oživljava i sve počinje da se budi. Vavilonci su je slavili čak 11 dana, veselili su se i radili sve što požele.

1c6911cb94b2542db216e5b9a0bb5ba6.jpg

Stari Egipćani su, takođe, znali za Novu godinu. U početku su je obeležavali krajem septembra, baš u vreme kada je Nil plavio svoje obale. To je za Egipćane bio najvažniji događaj u godini i označavao je bujanje biljnog sveta.

Iako svi narodi slave ovaj praznik kao početak svega, ipak ga ne slave svi istog datuma. Jedni poštuju lunarno (prema kretanju Meseca), a drugi solarno (prema kretanju Sunca) računanje


Nova godina se prema dominantnom hrišćanskom, gregorijanskom kalendaru, proslavlja 31. decembra kao značajan događaj svuda u svetu. Ali u mnogim kulturama i religijama se ne proslavlja na taj dan - kod Kineza, Jevreja, muslimana, indusa i budista.

Mnoge pravoslavne zemlje obeležavaju oba praznika: Novu godinu po gregorijanskom i Novu godinu po julijanskom kalendaru.


37d6c1e19102f07e6f110561073c1a58.jpg

Međutim, osam od dvanaest najvećih pravoslavnih crkvi prihvatile su izmenjeni julijanski kalendar, tako da se religijski i administrativni praznici poklapaju.

Pravoslavci


U Bugarskoj, Egiptu, Grčkoj, Poljskoj, Rumuniji, Siriji, Turskoj i na Kipru Nova godina se slavi 1. januara.

Pravoslavne crkve u Srbiji, Rusiji, Gruziji i Jerusalimu još uvek koriste neizmenjen julijanski kalendar.
U većini zapadnoevropskih zemalja Nova godina se slavi 1. januara po gregorijanskom kalendaru.

Običaj je da se tačno u ponoć pravi buka pištaljkama, trubama i zvečkama.


d57fe375b0bf007660992529a9716d76.jpg

Kinezi slave, takozvani, „Yuan Tan“ svake godine između 21. januara i 20. februara i proslava traje četiri dana. Pre nego što slavlje počne čisti se kuća kao simbol odbacivanja svega starog.

-
Prvog dana se odaje počast precima, a zatim i Bogovima. Oblače se nova odela i ide se u posetu prijateljima, komšijama i rođacima kako bi se svima poželelo sve najlepše ili na kineskom „kung-hsi fa-tsi“. Na ulicama se održavaju parade na kojima učestvuje na hiljade ljudi. Glavno obeležje ove parade je, svakako, ples lavova i zmajeva. Ove zveri simbolizuju dugovečnost i bogatstvo.

-
Drugog dana udate ćerke se vraćaju u kuću svojih roditelja i donose im poklone.

-
Treći dan je, po verovanju, dan kada miševi udaju svoje ćerke. Te večeri ljudi idu ranije u krevet kako im ne bi smetali.

-
Četvrtog dana euforija počinje da se stišava.

Japan i Indija


Japanci, u čijoj je zemlji Nova godina najpopularniji praznik, obeležavaju je
od 1. do 3. januara. Da bi oterali zle duhove, Japanci na svoje kuće kače kanape od slame.

3aa072d3560a31711c89640234737d4c.jpg

Nova godina se na japanskom zove gandžicu (ganjitsu – izvorni dan), a među Japancima vlada uverenje da će čoveku biti preko cele godine onako kako mu je bilo prvih dana nove godine. Običaj nalaže da se na ulazna vrata kuće veša šimenava (sveto uže upredeno od pirinčane slame) koja sprečava ulaz zlim duhovima. Vrata se ukrašavaju listovima paprati ili zimzelenim grančicama i tradicionalnim kagami moči – pirinčanim, veselo ukrašenim kolačima. I ukrasi i jela koja se iznose na trpezu, tradicionalno, se pažljivo biraju jer treba da simbolizuju radost, sreću i blagostanje.

Dan pre Nove godine zvona u budističkim hramovima ispraćaju staru godinu.
U ponoć se zvonici oglašavaju sa 108 udaraca koji simbolizuju 108 mogućih čovekovih grehova.

Indijska Nova godina
se zove Diwali i slavi se svake godine krajem oktobra i početkom novembra. Proslava traje tri dana. Tada je svaki grad i svako selo ukrašeno sa hiljadu svetiljki. U svakom hramu, u svakoj kući pored prozora i u vratima nalaze se male uljane lampe koje teraju zlo.

c6bacef7e207e55d662722775ca4d826.jpg

Islamski narodi koriste kalendar sa 354 dana. Prvog dana prvog meseca, koji se zove Muharam, obeležava se Nova godina. Sa pojavom Meseca izgovaraju se posebne molitve. Najvažniji deo Nove godine je pričanje priče o Muhamedovom begu iz Meke u Medinu, koja se prenosi preko radija kako bi je svi čuli.

Jevrejska Nova godina
ili Roš Hašana je duhovni praznik kojim se obeležava godišnjica stvaranja sveta i slavi se deset dana. Datum je promenljiv, zbog primene solarno-lunarnog kalendara. Na novogodišnjoj trpezi se nalaze samo riba i slatka jela koja označavaju plodnost, dugovečnost i bogatstvo.

a0ded661ad0b01e132608d2e02df4f73.jpg

Bilo kako bilo, glavna zasluga zašto kitimo jelku za svaku Novu godinu svakako pripada starim Rimljanima. Oni su smatrali da u njoj živi „šumski duh“, zaštitnik prirode, pa su stari ratnici za novogodišnju noć odlazili u šumu da ga umilostive. Kasnije su počeli da donose jelke kućama, pa je tako ovo drvo ušlo u domove kao simbol Nove godine.



 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nova godina kroz istoriju i običaje

Nova godina kroz istoriju i običaje


Blic


Simbolično, Nova godina predstavlja obnavljanje života, a običaji vezani za taj dan vuku korene iz daleke prošlosti. Slavljenje odlaska stare i dolaska nove godine je prastari religijski, društveni i kulturni obrazac u skoro svim delovima sveta.
Istorija proslavljanja Nove godine nije pouzdano utvrđena, ali se smatra da su Vavilonci to činili još pre 4.000 godina. Rimljani su takođe slavili Novu godinu, ali se njihov kalendar menjao sa svakim novim vladarom sve dok rimski Senat 153. godine pre nove ere nije "ustoličio" 1. januar za početak Nove godine.

89849_bozicna-jelka--by-donnierayjones_af.jpg

Jelka - Foto: donnierayjones/flickr.com


Nemci su, prema jednom od niza tumačenja, prvi u 16. veku uveli običaj kićenja jelke. Legenda kaže da je kićenje započeo utemeljitelj protestantizma Martin Luter.

Luter je šetajući kroz šumu bio zadivljen hiljadama zvezda koje su svetlucale kroz granje jela. Toliko je bio očaran prizorom da je odsekao malo drvo i odneo ga kući svojoj porodici. Da bi oživeo istu lepotu koju je video u šumi, zakačio je i male sveće na
grančice.

89602_ukrasi--by-charley1965_af.jpg

U Evropi i Americi kićenje jelke postaje popularno u 18. veku.

I danas se širom sveta, uz puno buke i pompe, šampanjac, razmenu poklona i vatromet, slavi nastupajuća godina. Neki novogodišnji simboli opstali kroz sve civilizacijske mene.


Jedan od najatraktivnijih simbola je novogodišnja parada, uobičajena kod mnogih naroda. Stvaranje zaglušujuće buke koje potiče iz rituala teranja zlih demona, takođe se zadržalo u mnogim krajevima sveta - ali danas kao lupanje u lonce i tiganje, kucanje čašama, zvonom zvona, bubnjevima, sirenama, muzikom.

89851_novogodisnja-parada-u-londonu-by-spakhrin_af.jpg

Novogodišnja parada u Londonu - Foto: spakhrin/flickr.com


Iako mnogi misle da su novogodišnja zaricanja novijeg datuma, tradiciju su započeli još Vavilonci, a njihova je odluka nalagala vraćanje posuđenog oruđa za rad. Moderna zaricanja najčešće se odnose na prestanak pušenja, držanje dijete, zdrav način života, štednju, više učenja, vernost...
Nova godina je tradicionalno i vreme okupljanja - porodičnog, sa prijateljima, na organizovanim proslavama i to u svečanim odelima, s posebnom brigom o izgledu, ukrašavanjem enterijera i eksterijera. Svaka zemlja ima i poneku specifičnost.

61671_superng--atina-01-foto-reuters_af.jpg


U Grčkoj se proslava poklapa s proslavom svetog Vasilija, jednog od osnivača Grčke pravoslavne crkve. Tada se servira Vasilopita ili torta svetog Vasilija, u koju se utisne srebrni ili zlatni novčić. Ko novčić pronađe, biće posebno srećan u Novoj godini.
Danci u novogodišnju noć ulaze sa mnogo razbijenih tanjira ispred kućnog praga. Stari tanjiri čuvaju se cele godine i u ponoć se bacaju pred ulazna vrata prijatelja. Mnogo razbijenih tanjira simbolizuje društveno bogatstvo - prijatelje.

68253_some-rights-reserved-by-stig-nygaard_af.jpg


Japanci čitavog decembra održavaju zabave pod nazivom Bonenkai, kojima je cilj da se ostave loše stvari za sobom i pripremi se za novi početak. Zvona budističkih hramova zvone 108 puta kako bi oterala 108 ljudskih slabosti, a nakon toga se svi smeju terajući smehom zle duhove.


Kubanska tradicija nalaže da se u ponoć pojede 12 grejpova, koji simbolizuju mesece godine, a poštovanje tog običaja treba da
donese sreću.

89848_pokloni-by-alancleaver2000_gf.jpg


Austrijanci na Novu godinu, kao desert uz svečani ručak, pripremaju sladoled od mentola u obliku deteline s četiri lista. Stari sicilijanski obicaj kaže da će sreća doći onima koji na Novu godinu jedu lazanje. Kad zakuca ponoć, Španci moraju da pojedu 12 zrna grožđa - po jedno za svaki mesec.

Norvežani se časte pudingom od pirinča u kojem je skriveno jedno zrno badema. Osobu koja pronađe badem pratiće sreća. U Brazilu je običaj da se u novogodišnjoj noći nosi bela odeća za sreću i mir u godini koja sledi. Holanđani se za doček pripremaju pekući krofne jer veruju da to donosi sreću.

Cela Latinska Amerika uoči Nove godine traži gaćice određene boje, u zavisnosti od zemlje do zemlje - crvene, roze ili žute. U nekim zemljama običaji nalažu da se veš obuče naopačke.

54803_bob-jagendorf-njujork_af.jpg


Italijani najbučnije proslavljaju Novu godinu jer što veća buka, zlo će brže pobeći. Iz kuće bacaju sve stare, nepotrebne stvari, od nameštaja do odeće, i to kroz prozor.

U gotovo svim narodima ponoć se dočekuje upućivanjem najlepših želja i poljupcem koji nije samo deljenje trenutka euforije, već i zavet bliskosti u dolazećih 12 meseci.
 
Natrag
Top