- Učlanjen(a)
- 18.01.2020
- Poruka
- 251
Nostalgični marketing – kakav je i zašto funkcioniše?
Čini se da je nostalgija ovih dana svuda oko nas. Prodaja stare tehnike je u porastu, pop muzika i moda crpe inspiraciju iz 1980-ih i 1990-ih godina, a stare, filmovane priče vraćaju se u bioskope u vidu rimejkova. Nostalgični marketing je zavladao, a kakav je i zašto funkcioniše, pokušaćemo da objasnimo u ovom tekstu.
Milenijalci dele mim-ove koji veličaju na nekadašnje zabave petkom, provedene uz "Blockbuster Video" i "Pizza Hut", podsjećajući na kulturne simbole iz perioda koji sada posmatramo kroz ružičaste naočare. A polaroid foto-aparati, gramofoni i ploče, i slične sitnice koje život znače, već neko vreme su deo nostalgične zabave današnje mladeži.
Efekat nostalgije je kognitivna pristrasnost koja nas tera da prošlost pamtimo s više ljubavi nego sadašnjost, često je idealizujući. Ovaj fenomen poznat je i kao "ružičasta retrospektiva". A marketing zasnovan na nostalgiji oslanja se na ta prijatna osećanja, kako bi stvorio snažnu vezu sa publikom.
Nostalgija je snažna emocija koju svi osećaju, bez obzira na godine. Iako su sećanja svake osobe jedinstvena, postoje i univerzalni kulturni simboli zasnovani na zajedničkim iskustvima. Upotreba nostalgije u marketingu podrazumeva oslanjanje na tu zajedničku emocionalnu vezu kako bi se ciljna publika podsetila na ono što pamti kao srećniji period.
Možda se pitate da li je strategija zasnovana na nostalgiji pravi izbor za vaš brend, i da li vaša industrija ima koristi od evociranja nostalgičnih osećanja. Ovim tekstom, probaćemo da vam pomognemo da istražite prednosti nostalgije i odlučite da li bi ovaj pristup trebalo da bude deo vaše strategije. A ako vam treba pomoć oko SEO optimizacije - tu smo da pomognemo.
Zašto nostalgija funkcioniše u marketingu?
Nostalgija je slatko-gorka emocija: čežnja za povratkom u ono što više ne postoji – ili možda nikada nije postojalo. U antičkoj književnosti, reč "nostos" značila je povratak, dok "algos" označava bol. Iako nostalgija nosi dozu čežnje, ona ima i svoje pozitivne strane – može da donese radost, osećaj zajedništva, ali i da poveća samopouzdanje i podstakne osećaj sreće.Nostalgija cveta u vremenima kada je budućnost neizvesna, a sadašnjost daleko od idealne. Praktično, vremenima kakva imamo poslednjih godina, pa i decenija. Kada se stalno suočavamo sa stresovima, prirodno se okrećemo prošlim, jednostavnijim vremenima, čak i ako ta vremena nisu bila tako savršena kako ih zamišljamo. Jer, sa određene vremenske distance, sve što je nekada bilo, deluje veselije i lepše, a sasvim je sigurno da je bilo i jednostavnije.
U marketingu, nostalgični simboli iz prošlosti koriste se kako bi se kreirale nove i pozitivne uspomene za ciljnu publiku. To može da uključuje sve – od retro dizajna, do ponovnog lansiranja klasičnih proizvoda, u ambalaži koja podseća na “lepša vremena”. Kada je izvedena pravilno, strategija nostalgičnog marketinga spaja najlepše delove prošlosti sa savremenim elementima, pružajući beg od turbulentne sadašnjosti i neizvesne budućnosti u stabilno i idealizovano - juče.
Primer uspešnog nostalgičnog marketinga je film “Barbie”, koji je zaradio preko 1.4 milijarde dolara i pomogao kompaniji “Mattel” da stvori novu intelektualnu svojinu, i proširi poslovanje. Slično tome, kompanije poput Nintendo, Spotify, McDonald’s itd, već koriste moć nostalgije u svojim kampanjama. A ne zaboravimo one najbolje među najboljima, kao što je “Coca colla”, koja nostalgični marketing koristi često, a posebno oko Božića, što samo dokazuje moćan uticaj nostalgije u kvalitetnom marketingu.
U redu, a kako da uključite nostalgiju u svoju marketinšku strategiju?
Fotografija: Pixabay
Da biste uspešno iskoristili nostalgiju, neophodno je da je pažljivo uklopite u širu strategiju. Evo nekoliko ključnih saveta:
# Potrudite se da razumete svoju ciljnu publiku: Nostalgija zavisi od generacijskih sećanja i kulturnih referenci. Istražite šta kod vaše publike izaziva nostalgična osećanja, a onda – igrajte na tu kartu.
# Odaberite pravi trenutak: Idealno je lansirati nostalgične kampanje uz važne događaje, poput rebrendiranja ili povratka popularnih proizvoda, a naravno iskoristite i određene praznike (kao što to radi već pomenuta Coca colla).
# Kombinujte staro sa novim: Spoj tradicionalnih simbola sa savremenim dizajnom daje nostalgičnim kampanjama osvežavajući ton sa retro prizvukom.
# Koristite društvene mreže: Mim-ovi i deljivi sadržaji na društvenim mrežama mogu pojačati efekat nostalgije i povećati lojalnost brendu. Jer, vaša ciljna grupa vas sasvim sigurno prati na društvenim mrežama, tako da su one idealan medij za stvaranje osećaja zajedništva među onima koji vole vaš brend.
A šta treba izbegavati u nostalgičnim kampanjama?
Sve što ne donosi radost, i osmehe na lice vaše publike, a to su:# Podsećanja na negativne aspekte prošlosti: Fokusirajte se na idealizovanu verziju prošlosti, a odbacite sve ružno, što naravno ne treba potiskivati, ni zaboraviti, ali ga ne treba izbacivati u prvi plan jer, za dobar marketing, ne treba koristiti ništa ružno, ni bolno.
# Preterano oslanjanje na nostalgiju: Uvek kombinujte nostalgične elemente, sa relevantnošću za sadašnjost. Znači, nemojte koristiti nostalgiju po svaku cenu, ako ono što želite da upotrebite ovog momenta nije aktuelno.
# Nedoslednost brenda: Nostalgija mora da bude autentična i usklađena sa vašom osnovnom porukom. Dakle, vaš brend je vaš brend, i ništa ne treba da ga maskira tako da vaša ciljna publika ne može da ga prepozna. Možda će biti uvijen u veo nostalgije, ali neka to bude tako, da se vidi šta je osnova svega; poput nehajno prebačene ešarpe preko ženskog ramena.
I za kraj – da li je nostalgični marketing prava stvar za vas?
Slika: Pixabay
Može biti! Uz dobro dizajniran sajt i naravno, SEO optimizaciju, možete da izgradite pouzdan, profesionalni brend. A uz određene, moćne alate koji danas postoje na tržištu, moći ćete lakše da se izdvojite u digitalnom svetu.
Svi mi, posle određenog niza godina, na prošlost gledamo sa nostalgijom. Trudimo se da se ne sećamo onoga što je bilo ružno mada je, sasvim sigurno, bilo daleko od idealnog. Ipak, bilo je to neko vreme kada je sve bilo mirnije, jednostavnije, i nekako – malo više “naše”.
Iskoristite nostalgiju da animirate svoju ciljnu publiku ali, da ponovimo još jednom – budite dosledni u očuvanju svog brenda jer, nostalgija po svaku cenu ne donosi ništa dobro. Kao što reče Marsel Prust: “Sećanje na stvari iz prošlosti, nije nužno sećanje na stvari kakve su zaista bile”. Nostalgija nas čini sklonim da idealizujemo ono što je možda bilo sasvim prosečno, ali nam deluje privlačnije od onoga što imamo danas.
A šta vi mislite - zašto nostalgični marketing funkcioniše? Šta vas čini nostalgičnim? Podelite svoje misli sa nama u komentarima. Unapred hvala.
Naslovna fotografija: Pixabay
Autorski tekst: Jelena Todorović
Izvor: Tesha Design