Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Norah Jones


Norah-Jones3.jpg

Geethali Norah Jones Shankar (30. ožujka 1979.), ili kraće Nora Jones je američko-indijska pjevačica, glazbenica i glumica.


Životopis


Rođena je u njujorškom Brooklynu, ali je odrastala u državi Texas. Stekla je osnovno i srednjoškolsko obrazovanje, koje je kratko nastavila i na fakultetu, prije nego što se posvetila glazbi. U školi je pjevala u zboru, bila članica sastava i svirala alt saksofon.

Otac joj je indijski majstor sitara Ravi Shankar, a majka Amerikanka Sue Jones. Ima mlađu polusestru Anoushku, koja je također uspješna glazbenica. U 16. godini, popraćena blagoslovom obaju roditelja mijenja ime uz Nora Jones. Počela je glazbenu karijeru u barovima, često surađujući sa glazbenikom Charliem Hunterom. Potpisala je za Blue Note Records i upoznala Jessea Martina koji ju je odveo do slave. Album prvijenac naslovljen Come Away with Me izdaje 2002. godine. Donio je pjesmu "Don't Know Why" koja je postala veliki uspjeh.

Prodao se u 11 milijuna primjeraka i osvojio čak 8 nagrada Grammy. Norah se usput okušala na filmu. Surađivala je sa nizom glazbenika, kao što su Ray Charles, Willie Nelson (kojeg smatra mentorom), Lucinda Williams i mnogim drugima.

Obradila je pjesme Johnnya Casha i Toma Pettya. Prvi album spajao je pop sa soulom i jazzom, drugi je bio inspiriran countryem, treći je okrenut rocku, a četvrti Nora izdaje 17. studenog 2009. godine.
Aktivna je u dobrotvornim akcijama. Napisala je i nekoliko politički angažiranih pjesama.

Diskografija


  • Come Away with Me (2002.)
  • Feels like Home (2004.)
  • Not Too Late (2007.)
  • The Fall (2009.)
  • Little Broken Hearts (2012.)
DVD-i

  • 2003.: Live in New Orleans
  • 2008.: Live from Austin TX
  • 2012.: Live on Letterman
Kompilacije

  • 2010: ...Featuring Norah Jones
EP-ovi

  • 2001.: First Sessions
Singlovi

  • 2002.: Don't Know Why
  • 2002.: Feelin' the Same Way
  • 2002.: Come Away with Me
  • 2003.: Turn Me On
  • 2004.: Sleepless Nights
  • 2004.: In the Morning
  • 2004.: Sunrise
  • 2004.: What Am I to You?
  • 2004.: Those Sweet Words
  • 2005.: Sleepless Nights/Those Sweet Words
  • 2007.: Thinking About You
  • 2007.: Sinkin' Soon
  • 2009.: Chasing Pirates
  • 2012.: Happy Pills
Izvor: Wikipedia


 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top