Једна Медијана, два завода и нејасне надлежности
Иако је новац обезбеђен, а Министарство културе недавно донело у Ниш коначан пројекат за наставак истраживања и уређења археолошког налазишта Медијана, ништа се не ради због нерасписаног тендера.
По систему „бриго моја пређи на другога”, последњи дани у Нишу обележени су препуцавањем око тога када ће и како бити реализован значајан пројекат наставка истраживања и уређења Медијане, једног од највећих археолошких налазишта у Србији. Оклевало се, одуговлачило и месецима чекало да се уради коначан пројекат за овај велики посао. А онда, када је из Министарства културе пројекат донет у Ниш, све је настављено по старом – и даље се оклева, одуговлачи и чека. И то, рекло би се, несхватљиво и без јаких разлога.
Истраживања и уређење по пројекту Министарства културе за који је држава Србија издвојила значајна финансијска средства, по предвиђеном програму и плану треба да буду завршена до средине маја наредне, 2013. године, неколико седмица пре одржавања централне свечаности обележавања 1.700 година од доношења Миланског едикта. Ниш ће бити домаћин и организатор те манифестације у години током које ће у целом свету бити обележено доношење најзначајнијег документа за хришћанство, који је потписао Константин Велики, рођен у древном Наисусу, а којим је забрањен прогон хришћана и дозвољено ширење хришћанске вере и на територији Римског царства.
Нажалост, истраживачки радови још нису настављени, кажу стручњаци из екипе која већ неколико година ради конзерваторски посао и истраживања на овој археолошкој локацији:
– Програмом је било предвиђено да се распише тендер, да највећа истраживања буду током године и да трају све до краја октобра. Планом је било предвиђено да прва овогодишња фаза буде реализована од априла до краја јуна. Ево, пола априла је прошло а ништа се не предузима. Кашњење је велико и завршетак великих обавеза и самог пројекта већ се доводи у питање – рекла је Гордана Милошевић, руководилац истраживања.
Проблем је настао у несагласју два завода за заштиту споменика историје и културе – републичког и нишког, око тога ко ће реализовати обавезу расписивања тендера. Без конкурса, јасно је, наставка радова не може да буде. У нишком заводу директор Миле Вељковић каже да републички завод треба да распише тендер, јер има службе и администрацију које то могу квалитетно да ураде. У републичком заводу у Београду, пак, тврде да они са тим немају никакве везе, да је то посао установе у Нишу, што је раније и договорено.
Драгоцено време пролази, а наставка истраживања нема. До сада је проблем био што су недостајале паре и што пројекат није завршен. Данас и паре и пројекат постоје. И за истраживања и уређење Медијане, која би требало, како је планирано, да заблиста крајем пролећа следеће године, када ће Ниш, без сумње, бити центар света и хришћанства поводом 17 векова Миланског едикта. До тада треба да се реконструишу Царска палата са перистилом и друге знаменитости на археолошком налазишту, да се заврше Константинова врата и улаз на вредну локацију, да се саграде и уреде сувенирница, билетарница и салон за пријем, паркинг за посетиоце и много тога другог и вредног. Али, ништа се не ради и унедоглед се чека на тендер. Стално се понавља исто питање: ко је надлежан, министарство, односно држава, републички или градски органи и установе?
Значај манифестације светског, националног и локалног значаја налаже да хитно, и без одлагања неко реагује и прекине ову непријатну ситуацију која прети да поремети планове и програм и у којој сви губе – и истраживачи, и град Ниш и држава. Не сме се дозволити да се и Ниш и Србија обрукају пред светом због тога што су помешане, а можда и нису, јер није све најјасније, или нису дефинисане, надлежности појединих државних или градских институција.
Аутор: Тома Тодоровић
Извор: Политика
edictofmilan2013