NIŠ

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
NIŠ

Niš, jedan je od najstarijih gradova na Balkanu, na raskrsnici puteva koji povezuju Evropu sa Bliskim Istokom, od davnina važi za kapiju Istoka i Zapada. Tu se, dolinom Morave, račva pravac na sever, ka Beogradu i dalje prema Zapadnoj Evropi, na jug, dolinom Vardara, prema Solunu i Atini, i pravac ka istoku, dolinom Nišave i Marice prema Sofiji, Istanbulu i dalje ka Bliskom Istoku. Ovi putni pravci bili su poznati još u periodu Rima i Vizantije kao Via Militaris, a u srednjevekovnom periodu u doba Turaka, kao Carigradski drum.
Danas, to su glavni magistralni evropski pravci na Balkanu, koji Niš čine raskrsnicom Evrope sa Malom Azijom i Crnomorskog područija sa Mediteranom.


nis.jpg



Grad je dobio ime po reci Nišavi na čijoj obali, u plodnoj kotlini, je izgrađen. Najstariji sačuvani predmeti na osnovu kojih može da se rekonstruiše period nastanka potiču iz peroda od 4000 godina pre n.e. i mogu se videti u Arheološkom muzeju u Nišu. Istoričari ga nazivaju carskim gradom, jer je u njemu rođen Konstatin Veliki, možda najveći među rimskim imperatorima, koji je Milanskim ediktom 313.godine ozvaničio hrišćanstvo kao državnu religiju u Rimskoj imperiji. Godišnjica ovog događaja biće obeležena velikom proslavom u Nišu 2013. godine.U doba Konstatina Velikog Niš, tadašnji Naisus, imao je luksuzno predgrađe Medijanu, o čemu svedoče ostaci vila, kupatila, skulptura I mozaika. To je jedna od stanica na Putu rimskih careva kroz Srbiju, turističke ture kojom se obilaze mesta u kojima je rođeno 17 rimskih imperatora.


nis-tvrdjava.jpg



U dugoj i burnoj istoriji, Niš pamti mnoge ratove, razaranja i ratnike. Kroz kapije Niša su prošli mnogi vladari Evrope, među njima car Fridrih I Barbarosa, koga je 1189. godine svečano dočekao veliki srpski knez Stefan Nemanja i sa njim sklopio savez protiv Vizantije.


nis1.jpg



Dugo godina Niš je bio pod turskom upravom i iz tog doba je ostala Niška Tvrđava, izgrađena 1723. godine, a spada u najlepša i najočuvanija turska zdanja na Balkanu. Danas se iza zidina tvrđave nalazi Umetnički paviljon, galerije, istraživački centar, a najpoznatija je Letnja pozornica na kojoj se održavaju filmski i muzički festivali. Iz tog doba je i tzv.Kraljev dvor, udobna rezidencija muslimanskih velikoposednika. Na to vreme podseća Ćele kula, koju su Turci napravili od lobanja srpskih junaka nakom bitke na Čegru 31. maja 1809. godine. U toj bici je vojvoda Stevan Sinđelić, sa 3000 saboraca, ostavljen bez pomoći koju je tražio, pucao u skladište baruta i digao u vazduh Čegarsko brdo. Da bi raja pamtila poraz, paša je naredio da se na Carigradskom putu podigne Ćele kula.


nis-tvrdjava1.jpg



Danas je Niš administrativni centar Nišavskog okruga i regionalni centar jugoistočne Srbije. Istovremeno, to je industrijski i turistički centar od nacionalnog značaja. Kao saobraćajni čvor evropskih putnih i železničkih pravaca, sa aerodromom, lako je dostupan iz svih pravaca. Kao savremeni univerzitetski grad istovremeno je prirodni, društveni, privredni, obrazovni, zdravstveni, kulturni i sportski centar jugoistočne Srbije. Ima nešto više od 25o hiljada stanovnika i treći je po veličini u zemlji.
Samo deset kilometara od grada, podno Koritnika, je Niška banja u kojoj se vekovima narod leči od kardiovaskularnih oboljenja, reume, išijasa. Radonski termomineralni izvori prosečne temperature 37 stepeni C, bili su poznati još u rimske i vizantijske epohe. Dolazak u ovaj kraj Srbije trebalo bi iskoristiti i za obilazak Sićevačke klisure, kanjona kojim protiče Nišava, a na čijim padinama je 30- tak crkvica i manastira. Sićevačka klisura je zbog izuzetno lepe prirode proglašena za specijalni rezervat prirode.
izvor:glassrbije


 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top