Niš: Rehabilitovan Solunac

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Niš: Rehabilitovan Solunac





Izvor: Novosti



Rehabilitovan Solunac Marko Marković, banski većnik i uzorni domaćin iz sela Bučje kod Knjaževca. Likvidiran bez suđenja, u novembru 1945. godine, sa još 40 svojih komšija.



Marko Marković (zaokružen na slici)


NIŠ - Pisac i advokat Oliver Injac, zajedno sa svojom sestrom od tetke Jasminom Milošević, uspeo je da ispravi istorijsku nepravdu prema svom čukundedi, Soluncu Marku Markoviću, banskom većniku sela Bučje kod Knjaževca, koji je mučki likvidiran u novembru 1945. godine.
Njihov zahtev za rehabilitaciju usvojio je Viši sud u Nišu, utvrdivši da je Marković lišen slobode bez sudske odluke i sprovedenog postupka. Ocenjeno je i da je stradao kao žrtva progona, odnosno nasilja - iz ideološko-političkih razloga.

Podsetimo, novembra 1945. - nekoliko dana pre izglasavanja Zakona o javnim suđenjima - 40 Bučjana, među njima i Marko Marković, završili su na brdu Jevik iznad Knjaževca. I većnik je likvidiran bez pravog suđenja i na brutalan način, motkama, te pokopan skupa sa nekoliko desetina nesrećnika slične sudbine. Svi su ostali bez groba...


Iako je za predsednika bučjanske opštine i banskog većnika Marković izabran još 1936, sve njegove zasluge pale su u vodu jer mu je kao greh uzeto to što je sprovodio naređenje nemačke Vojne uprave od 17. aprila 1941, o javljanju svih obveznika. Ipak, po rečima Olivera Injca, glavni razlog za likvidaciju bio je jedan drugi događaj - jednako kontroverzan.


- Nedugo pošto su dvojica istaknutih bučjanskih komunista, iz porodice Sibinović, ubili jednog ili više Nemaca u Zaječaru, moj čukundeda je okupatora u Bučju sačekao svečano: uz hleb i so, sa muzikom i ćilimima izloženim preko ograda...


Znao je da Nemci nisu hteli da streljaju 100 za jednoga u Zaječaru, već su odmazdu namenili zavičaju Sibinovića, pa se potrudio da komšije, rođake i prijatelje prikaže kao mirne i pitome stanovnika.

U tome je, kažu, i uspeo, s obzirom na to da su napustili Bučje bez i jednog ispaljenog metka - zaključuje Injac.


KARIJERA

- MARKO je do Prvog svetskog rata radio kao pisar, a onda je mobilisan i učestvovao je u proboju Solunskog fronta - kaže Oliver Injac. - Kasnije je u svom selu osnovao biblioteku i poštu, te uveo vodu. Prikupljao je novac za izgradnju spomenika izginulima u ratu od 1914-1918, koji se i danas nalazi pored crkve Svetog Ilije u selu.
 
Natrag
Top