Nikolaj Velimirović

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Nikolai_Velimirovic.jpg

Николај Велимировић (4. јануар 1881 (23. децембар 1880. по јулијанском календару - тада важећем у Србији) - 18. март 1956) је био истакнути теолог и епископ Српске православне цркве, која га данас слави као светог владику Николаја Велимировића.

Николај је рођен 23. децембра 1880. године. Родио се у селу Лелићу, недалеко од Ваљева, на падинама планине Повлена. Његови родитељи, Драгомир и Катарина, били су прости земљорадници и побожни хришћани, нарочито мајка. На крштењу је добио име Никола. О пореклу породице Велимировић постоје два становишта. Једно је да су они пореклом из Загарача из брдског племена Бјелопавлићи, а друго је да су они пореклом из Бањана, старохерцеговачког племена.

Његова дjела су:

Успомене из Боке, 1904.
Француско-словенска борба у Боки Которској 1806-1814 (?) (нем. Französisch-slawische Kämpfe in der Bocca di Cattaro 1806-1814), 1910.
Религија Његошева, 1911.
Изнад греха и смрти, 1914.
Место Србије у светској историји (енг. Serbias place in human history), 1915.
Србија у светлости и мраку (енг. Serbia in light and darkness), 1916.
Патерик Манастира светог Наума, 1925.
Охридски пролог, 1928.
Рат и Библија, 1932.
Емануил: тајне неба и земље: чудесни доживљаји из оба света, 1937.
Три молитве у сенци немачких бајонета, 1945.
Победиоци смрти: православна читања за сваки дан године, 1949.
Земља Недођија: једна модерна бајка, 1950.
Песме молитвене, 1952.
Касијана; наука о хришћанском појимању љубави, 1952.
Диван: наука о чудесима, 1953.
Жетве Господње: од почетка до нашег времена и до краја, 1953.

Постхумно објављена

Једини Човекољубац: живот Господа Исуса Христа, 1958.
Први божји закон и рајска пирамида, 1959.
О херојима нашег времена: беседа говорена једног необичног мутног и малодушног дана 1914., 1976.
Омилије на недељна и празнична јеванђеља епископа охридског Николаја, 1976.
Мисионарска писма, 1977.
Српски народ као Теодул, 1984.
Пустињак Охридски, 1986.
Рад на ослобађању отаџбине, 1986.
Косово и Видовдан, 1988.
Молитве на језеру, 1988.
Речи о свечовеку, 1988.
Вера светих: катихизис Источне православне цркве, 1988.
Небеска литургија, 1991.
Три авети европске цивилизације, 1991.
О Богу и о људима, 1993.
Национализам светог Саве, 1994.
Дивно чудо: приче и поуке, 1995.
Душа Србије, 1995.
Говори српском народу кроз тамнички прозор, 1995.
Индијска писма; Изнад Истока и Запада , 1995.
Нове беседе под Гором, 1995.
Сан о словенској религији, 1996.
Књига о Исусу Христу, 1997.
Устанак робова, 1997.
Духовна лира: празничне песме, 1998.
Оче наш као основа друштвеног живота, 1998.
Символи и сигнали, 1998.
Царев завет, 1999.
Љубостињски стослов, 1999.
Живот светог Саве, 1999.
Цветник, 2001.
Наука о закону, 2003.
О Европи; Духовни препород Европе, 2003.
Агонија цркве
Некролози
Трагедија Србије
О Светом Сави
Религиозни дух Словена
Словенски револуционарни католицизам
Европска цивилизација угрожена због болести душе
Вера и нација
Нови идеал у васпитању
Божије заповести
Средњи систем
Србија је мала Америка
О Православљу
Мали мисионар
Рођење Христово
Васкрсење Христово
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
YouTube - Nebeska Liturgija Sveti Nikolaj Velimirovic
YouTube - Nebeska Liturgija - Sveti Nikolaj Srpski 1 deo
YouTube - Nebeska Liturgija - Sveti Nikolaj Srpski 2 deo
YouTube - Nebeska Liturgija - Sveti Nikolaj Srpski 3 deo



Vladika Nikolaj Velimirović misli, izreke, poslovice, mudrosti:

Ljudi koji ne mogu vladati svojim srcem, još manje mogu vladati svojim jezikom.
Ljudi koji ne mogu videti svet u sebi, još manje mogu videti sebe u svetu.


Bezbožnik se boji skoropostižne smrti, lopov se boji obijača, ubica se boji mača, gordljivac se boji sramote, klevetnik se boji suda istine.Veliko bogatstvo otkriva siromaštinu.Telesni brak je samo simbol duhovnog braka. U telesnom braku prvo pristupaju radosti pa onda gorčine, dok u duhovnom prvo gorčine pa radosti.Vlast je veliko iskušenje i malo je onih koji mogu tom iskušenju odoleti.Od pamtiveka vuci kolju jaganjce, a nikada nijedno jagnje nije zaklalao vuka. Pa ipak je u svetu vise jaganjaca nego vukova.Često jednog dana kad učiniš jedan greh, učinićeš i drugi, i kad pokažeš jednu vrlinu pokazaćeš i drugu.
Ko ima veliko ima i malo.Gospodar duđe, gospodar je i tela.Kao što se sveća od sveće pali, tako i dobro delo od dobrog dela.Učini dobro i zakopaj pod kamen, ono će od kamena načiniti sebi jezik i objaviti se.
Ko daleko ode sa đavolom u šetnju, teško se vraća na pravi put.
Što više slasti to je manje slatko, što više gorčine to je manje gorko.
Vladanje zastrašivanjem je očajno i poslednje sredstvo u rukama nemoćnih upravitelja jedne zemlje.Neprolazne vrednosti su dragocenije od prolaznih kao što je večnost dragocenija od vremena. A neprolazne vrednosti ulaze u okvir zdravlja duševnog.
Istina ne zavisi od vremena i nije ni nova ni stara, nego upravo Istina, juče, danas, sutra.Ako se knjige budu množile današnjom brzinom, biće više učitelja nego učenika i razbiće se pamet od knjige čoveku kao ogledalo kad se razbije na stotinu parčeta.
Biranje kraljica lepote moderni je običaj starih latinskih naroda. U stvari, to je samo jedna vešto prikrivena trgovina belim robljem.Kad čovek misli da je na vrhuncu svog uspeha, tada, u stvari, stoji na granici svoje propasti.
Lenjost je jedan od smrtnih grehova jer umrtvljuje dušu u čoveku. Lenjo telo je gnezdo poroka, lenja duša naseobina đavola.
Kad radiš, ne gledaj samo korist, i dobit, i uspeh. Lepota i naslada koju jedan stolar oseća pri tesanju, struganju, glačanju i sklapanju drveta ne da se ničim isplatiti.
Moralna lepota, lepota duše, srca i karaktera svetli i kroz najružnije lice čovečije.
Kakvu ljubav prema prijateljima nudi takve će i prijatelje naći.
Ljudi koji ne mogu videti svet u sebi još manje mogu videti sebe u svetu.
Ljudi koji ne mogu učestvovati u tuđem bolu, još manje mogu učestvovati u tuđoj radosti.
Zalud je bure od najskupljeg drveta kad s u njemu drži ukislo vino.
O tri stvari ne žuri dok govoriš: O Bogu, dok ne utvrdiš veru u njega.
O tuđem grehu dok se ne setiš svoga i o sutrašnjem danu, dok ne svane.
Ne prljaj onoga koji se počeo prati nego mu pomozi da se opere.
Ko nije stradao od požara u sebi, taj će zajaukati kad mu prst oprže.
Voda se može upotrebiti za električnu vodenicu, ali i za potop sveta.
Kao što suze teku od velike žalosti, ali i od velike radosti, tako strah obuzima čoveka od velikog zločina, ali i od velike žrtve.
Ako sam pozvan da se branim ja ću ćutati, ako sam pozvan da branim istinu ja ću govoriti.

izvor:users.teol.net


 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
fašista...

"Ciji ste vi, mali Srbi?
Mi smo deca Bozja. I ljudi arijevske rase kojoj je sudba dodelila pocasnu ulogu da bude glavni nosilac Hriscanstva u svetu. Mi smo clanovi velike porodice slovenske, koja je kroz mnoge vekove burno cuvala strazu na kapijama Evrope, da plemena slabije rase i nize vere ne bi uznemiravali krstenu Evropu u njenom mirnom razvijanju i napredovanju. Mi smo narod krsteni, narod hristonosni. I tako, mi smo po krvi arijevci, po prezimenu Sloveni, po imenu Srbi, a po srcu i duhu Hriscani."

Govor vladike Nikolaja Velimirovica, odrzan na 550. Vidovdan (28. juna 1939. godine) u manastiru Ravanici


--------------------------

"U zalosnoj zabludi zive oni nasi ljudi, koji misle da je odvajanje nacionalizma od vere, i drzave od crkve rezultat nekog "progresa"... Ipak se mora odati postovanje sadasnjem nemackom Vodji (Adolf Hitler), koji je kao prost zanatlija i covek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija, jedan hladan i nesiguran mehanizam. I evo u XX veku on je dosao na ideju Svetoga Save, i kao laik poduzeo je u svome narodu onaj najvazniji posao, koji prilici jedino svetitelju, geniju i heroju. A nama je taj posao svrsio Sveti Sava, prvi medju svetiteljima, prvi medju genijima i prvi medju herojima u nasoj istoriji.
Svrsio ga je ne juce ili prekjuce nego pre 700 godina. Otuda je nacionalizam srpski, kao stvarnost, najstariji u Evropi."

Nikolaj Velimirovic "Nacionalizam Svetoga Save", u: Nikolaj Velimirovic San o Slovenskoj Religiji: Odabrane misli i besede, Slobodna Knjiga-izdanja Vladimira Maksimovica, Beograd 1996 (str. 36)

Vladika Nikolaj Velimirović, Nacionalizam Svetog Save i Srpski narod kao Teodul, Ihtus - Hrišćanska knjiga, Beograd 2001.

(Nacionalizam Svetoga Save predavanje održano na proslavi Nedelje pravoslavlja u Beogradu 1935)
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ne bih želeo da da prilepljujem kvalifikacije ovom (na žalost) srpskom svetcu, niti da izigravam vatrogasca , ali kakve veze on ima sa kniževnošću ? Ova njegova mudra naklapanja treba premestiti tamo gde im je mesto - u religijske rasprave među Zilote i brkate žene tj. među zabrađene ( u svakom smislu).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Ne bih želeo da da prilepljujem kvalifikacije ovom (na žalost) srpskom svetcu, niti da izigravam vatrogasca , ali kakve veze on ima sa kniževnošću ? Ova njegova mudra naklapanja treba premestiti tamo gde im je mesto - u religijske rasprave među Zilote i brkate žene tj. zabrađene ( u svakom smislu).

Da se ti nebi dalje pitao ista piitanja pogledaj samo ovu stranicu između mase posvećenje njemu:
VLADIKA NIKOLAJ - U SLUZBI BOGU I RODU
Zar misliš da bi čovek koji nezaslužuje dobio od Crkve takve počasti kaoVladika Nikolaj Velimirivić.
potraži samo na yuotube šta ima o njemu. Možda ti bude jasnije.
On je čovek sa 4 svetska doktorata i čovek koji je govorio 6 jezika.
Samo neuki i zlonamerni mogu mu prišivati nekakav fašizam i hitlerizam.
To i jeste naša stvarnost-sve vrednosti u našem narodu smo spremni iz svog neznanja prljati i ponižavati.
S druge strane svoje negativnosti smo spremni veličati.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Sve je to u redu, i ti doktorati i crkvena priznanja i to što voskrese međ svetce, samo mi reci kakve to ima veze sa književnošću ?
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Sve je to u redu, i ti doktorati i crkvena priznanja i to što voskrese međ svetce, samo mi reci kakve to ima veze sa književnošću ?

Nisi pročitao šta sam ti poslao-pročitaj i pogledaj i sam ćeš videti kakve veze ima a ako ti nije dosta to poslat ću ti i stranicu gde imaš sve njegove knjige u pdf formatu.Moja preporuka pročitaj bar nešta.Ja sam pročitao sve i opet ću pročitati.
Ako nemožeš naći samo upiši u tražilicu google šta tražiš i sve će ti biti tu.Potrudi se i bit ćeš nagrađen znanjem
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Pa nije sve što se napiše na ovom svetu književnost. Pisanija ovog svetca su religiozno, etičko ideološke prirode i to njegovo propovedanje teško da ima iikakve veze sa književnošću i umetnošću . Postavljanjem ovog Vladike u podforum književnosti otvaraju se vrata za postavljanje drugih ideologa ili religoznih filozofa poput Tome Akvinskog, Tomasa Hopsa, Vojislava Šešelja, Mao Ce Tunga , Marksa. Peter Hans Kolfembaha, Lenjina, Stljina , Tita , Rodoljuba Čolakovića i Tode Kurtovića (valjda se tako zvao), pa i ili onog Čerčila što i ima nekog smisla jer je za svoje memoare dobio Nobelovu nagradu za književnost ( budalaština ali to je jedna druga priča).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Pa nije sve što se napiše na ovom svetu književnost. Pisanija ovog svetca su religiozno, etičko ideološke prirode i to njegovo propovedanje teško da ima iikakve veze sa književnošću i umetnošću . Postavljanjem ovog Vladike u podforum književnosti otvaraju se vrata za postavljanje drugih ideologa ili religoznih filozofa poput Tome Akvinskog, Tomasa Hopsa, Vojislava Šešelja, Mao Ce Tunga , Marksa. Peter Hans Kolfembaha, Lenjina, Stljina , Tita , Rodoljuba Čolakovića i Tode Kurtovića (valjda se tako zvao), pa i ili onog Čerčila što i ima nekog smisla jer je za svoje memoare dobio Nobelovu nagradu za književnost ( budalaština ali to je jedna druga priča).

Blago tebi kada sve znaš i pitam se šta ja ovako polupismen imam raspravljati sa takvim znalcem.
Živi u svom znanju i uživaj u životu koje ti ono omogućava.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ako si polupismen (a sam to kažeš) nema smisla da raspravljaš o književnosti. Imaš brate podforuma i tema na ovom forumu gde nije toliko važno biti pismen . Eto recimo religijski podforum, pa sport, osnovna škola, onda kulinarstvo, pa klub za žene itd.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top