Novi Sad osvanuo sa – 27, u BG -16
Izvor:
B92.net
U celoj Srbiji jutros su zabeležene izuzetno niske temperature, a najhladnije je bilo u Novom Sadu i u Negotinu, gde je u šest sati izmereno minus 27 stepeni.
Kako je objavljeno na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u Banatskom Karlovcu, u Smederevskoj Palanci i u Požegi je bilo minus 26, a u Somboru, u Zrenjaninu i u Sremskoj Mitrovici minus 25 stepeni.
U Kikindi i u Kruševcu je bilo minus 24, a u Valjevu, Velikom Gradištu i u Ćupriji minus 23 stepena.
U Kragujevcu je bilo minus 22, uKraljevu minus 21, na Paliću, u Loznici i na Zlatiboru je bilo minus 20, a na Crnom Vrhu i u Dimitrovgradu minus 19 stepeni.U Nišu je bilo minus 18, u Leskovcu minus 17, na Kopaoniku minus 16, u Beogradu minus 15 i uVranju minus 14 stepeni.
Ako ništa, meterolozi bar ne predviđaju padavine za današnji dan, osim slabog snega na ponekoj planini.
U Beogradu meterolozi predviđaju tokom dana malo i umereno oblačno, suvo i hladno, sa slabim vetrom i najvišom dnevnom temperaturom od oko minus 10 stepeni.
U Narednih sedam dana Srbiju očekuju ledeni dani. U petak naoblačenje sa snegom.
Prema podacima američkog meteorološkog sajta Weather.com, u Beogradu je u 8.30 bilo minus 20, a u Novom Sadu je u sedam sati izmereno minus 25 stepeni, a u Nišu minus 18.
U Smederevu je, prema sajtu Weather.com, u sedam sati bilo minus 27 stepeni, a u Sremskoj Mitrovici minus 26 stepeni. Ista temperatura, minus 26, izmerena je u Sjenici.
Na Kopaoniku je u sedam sati bilo "toplije" nego u nižim krajevima, pošto je na toj planini izmereno minus 17 stepeni
.
Napolje samo oni koji moraju
Lekari kažu da bi po ovakvom hladnom vremenu trebalo voditi računa da se svi delovi tela, ako se izlazi napolje, adekvatno pokriju, kako ne bi bilo promrzlina.
Nevenka Dimitrijević, specijalsta opšte medicine Doma zdravlja Voždovac kaže za Radio B92 da hronični bolesnici znaju da treba da vode računa da se ne izlažu naglim promena temperature, odnosno iz toplog u hladno i obrnuto, pa se njima više preporučuje da borave na vazduhu, a ne u pretoplim prostorijama.
Prema njenim rečima, slabije pokretni bolesnici, oni sa reumatskim obolenjima bi, u skladu s tim, trebalo da više provetravaju prostorije u kojima borave.
Kada je reč o ishrani, ona bi, kako kaže doktorka Dimitrijević, u ovim hladnim danima trebalo da bude kaloričnija, ali ne previše, jer je metabolizam zbog pojačane hladnoće, ubrzaniji. To nikako ne znači, dodaje ona, da u hrani treba preterivati i jesti masno, jer se ipak svi slabije krećemo po zimskom vremenu.