Ne mogu da instaliram na nov kompjuter OS

Član
Učlanjen(a)
12.05.2013
Poruka
27
Pozdrav! Kupio sam danas nov komp "Altos Gamer x4" ali nakon uspešnog butovanja sa diska koji sam već ranije uspešno koristio, dešava se izgleda da upravo taj disk ne prepoznaje ono što se već uspešno učitalo u RAM memoriju.

Probao sam prvo disk sa "Last XP v22" i bootovanje teče normalno što se tiče "presetup-a drajvera" sve do momenta kada treba da "startuje Windows" to jest da počne da kopira potrebne fajlove za instalaciju i obavesti me sa BSOD da je neki virus ili da je hard-disk loše konektovan.

Takođe sa istog diska probao sam "Live XP" i on se podigao na desktopu ali obaveštava u tom momentu da ne može da pronađe vlastiti DVD koji je još uvek stoji ubačen u kompjuter niti mogu pronaći njegovo "slovo" u "My Computer" niti da mu pristupim.

Potom sam probao sa diskom sa Windows 7 (SP1 GRM) ali ponovo nakon uspešnog butovanja traži mi da ubacim disk sa njegovim drajverima, ali ponovo ne detektuje DVD čitač u koji i dalje stoji njegov disk.

Pošto je kompjuter još uvek pod garancijom, hteo bi da izbegnem otvaranje istog.
 

OmS

Učlanjen(a)
05.06.2013
Poruka
38
XP se ne može instalirati na SATA hard diskove (a taj nov kompjuter sigurno ima bar SATA2 disk) bez isključivanja SATA prenosa iz BIOS-a (u nekim BIOS-ima to se zove AHCI). E sad, i tu postoji kvaka! Noviji BIOS-i su takvi da nemaš pristup toj opciji, što znači da možeš da instaliraš w7 ili w8, a XP nikako (zato dobijaš BSOD). Ovo sa (ne)prepoznavanjem DVD-a već ne znam šta bi moglo biti... Možda da napraviš bootabilni fleš za instalaciju w7 (ili w8), da DVD bude "slobodan"...
 
Član
Učlanjen(a)
12.05.2013
Poruka
27
Ok, da probam i to, a ako ne prepozna i USB "drive letter" moraću da nosim kod boljeg majstora da me za "crvenu" reši paklenih muka.
E, baš sam hteo danas da ga izgazim sa Fallout New Vegas - Dead Money na Ultra High. Malo sutra ću.

Ipak za tvoju informaciju, smislili su ljudi kako da "premakare" XP da radi na SATA RAID, a za SATA2 ne bi znao reći.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Moze XP SP3 sa integrisanim SATA drajverima,ali to sto nece da prepozna optocki uredjaj nest nije u redu.Proveri dobro kontakte od napajanja,ili opticki uredjaj nije u redu.Ako to nista nece sto si probao odnesi ti to u servis sto je sigurno,sigurno,ako je vec pod garancijom
 
Član
Učlanjen(a)
27.01.2011
Poruka
151
Pozdrav! Kupio sam danas nov komp "Altos Gamer x4" ali nakon uspešnog butovanja sa diska koji sam već ranije uspešno koristio, dešava se izgleda da upravo taj disk ne prepoznaje ono što se već uspešno učitalo u RAM memoriju.

Probao sam prvo disk sa "Last XP v22" i bootovanje teče normalno što se tiče "presetup-a drajvera" sve do momenta kada treba da "startuje Windows" to jest da počne da kopira potrebne fajlove za instalaciju i obavesti me sa BSOD da je neki virus ili da je hard-disk loše konektovan.

Takođe sa istog diska probao sam "Live XP" i on se podigao na desktopu ali obaveštava u tom momentu da ne može da pronađe vlastiti DVD koji je još uvek stoji ubačen u kompjuter niti mogu pronaći njegovo "slovo" u "My Computer" niti da mu pristupim.

Potom sam probao sa diskom sa Windows 7 (SP1 GRM) ali ponovo nakon uspešnog butovanja traži mi da ubacim disk sa njegovim drajverima, ali ponovo ne detektuje DVD čitač u koji i dalje stoji njegov disk.

Pošto je kompjuter još uvek pod garancijom, hteo bi da izbegnem otvaranje istog.


A zasto bi stavljao win xp na taj komp kad on bez problema moze da gura win 64bita?


Model Altos Gamer X4 (MP4EHP-4)
Matična ploča MSI 870S-C45
Procesor Phenom™ II X4 960T
Takt procesora 3GHz
Memorija DDR3, 2x4GB, 1333MHz
Kapacitet hard diska 1TB
Grafička kartica AMD Radeon 6790 1GB GDDR5, 256bit
Optički uređaj DVD+/-RW
Zvučna kartica Integrisana
Kućište ATX Midi Tower
Napajanje 550w

ako je to ova ili neka slicna konfiguracija!

Na win xp to jest na 32-bitnim verzijama nece prepoznavati sav ram ako ima vise od 4gb!
Tako da ti je moja preporuka win 7 64bita!
Sto se tice problema sa butovanjem probaj sa flesa kao sto oms predlozio
ili ako imas pozajmi eksterni cd dvd citac!
Ako ti nista ne upali vrati ga pa nek oni resavaju to!
Sto se tice otvaranja mozes ga otvoriti ako nema zalepljen stiker(nalepnicu) pozadi!
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Ja sam spomenuo XP SP3 zato sto su prethodnici ispred mene spominjali XP.Inace on na tu konfiguraciju moze Win.7 bez problema,ali nije to u pitanju vec opticki uredjaj,mora probati sa drugim,sa externim ili internim svejedno je.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.384
Hajde napisi model maticne ploce.
Udji u BIOS i uradi Load Defaults.
Da li vidis DVD-RW u BIOS-u?
Proveri da li je DVD-RW uredjaj SATA ili IDE?
Imas li na ploci USB 3.0 prikljucke?
Ako imas USB 3.0, iskljuci ga u BIOS-u pa onda digni Win 7, razlog za to je sto samo Win 8 i 8.1 mogu tokom instalacije generisati driver za USB 3.0 Controller, svi stariji sistemi ne prepoznaju USB 3.0 pa se s toga javlja konflikt.
Skini Win 7 x64 SP1 sa integrisanim USB 3.0, evo ti na pp
 
Član
Učlanjen(a)
12.05.2013
Poruka
27
Neće ni sa USB stika, ista greška.
Planirao sam da napravim 2 particije jednu za XP, drugu za Win7. Zašto XP ? Nije Win 7 po svemu bolji od XP-a.
Mada dobru ideju si mi dao, ako su oba SATA, ma naložiću majstoru da preko kablova pretvori u PATA ili ATA ili šta bilo, pretvori jedan od njih da se matična ne zbujuje.
Jeste, ima nalepnicu i 4 šrafa sa duplim glavama, ali predložiću mu da mu zađe ispod DVD čitača kroz poklopac za drugu praznu fioku s pecaljke.
Pa onoliki brodovi digli u staklene boce, treba malo više strpljenja ali je dostižno. Na kraju krajeva, neka mu i izvadi jarmu, ionako ne verujem da bi kod mene dugo potrajao, iako je garancija 2 godine.
 
Član
Učlanjen(a)
12.05.2013
Poruka
27
Evo, dugujem istinu.
Problem je bio što nisam instalirao drajvere za chipset sa diska koji sam dobio uz kompjuter.
Problem rešen.
 
Natrag
Top