Nazareni

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Osnivač ove sekte je jedan bivši luteranski pastor Samuilo Henrih Frelih, rođeni švajcarac. Iz Švajcarske nazarenstvo su preneli u Ugarsku Josip i Bela Hemžeji i nesvršeni rimokatolički bogoslov Ištvan Kalman, rođen u Pačiru, a umro u ludnici 1863. godine. Sremsko - karlovački vinogradar Mata Rebrić i neki Jelić, oba rimokatolici, prihvatiše nazarenstvo, zaraziše njime i mnoge Srbe, tako da se ta sekta među vojvođanskim Srbima naglo širila. Posle prvog svetskog rata bila je u naglom opadanju, tako da je izgledalo da već sasvim izumire i ustupa mesto drugim sektama, ali u poslednje vreme javljaju iz Bačke da se ona podmlađuje i ponovo oživljava.*

Ova sekta ima interesantan odnos prema mnogim hrišćanskim kanonima. Koliko znam, ne slavi ni Božić ni Vaskrs, a čin krštenja ne obavlja na djeci, nego na odraslim osobama. Ne krste se kao ostali hrišćani, jer smatraju da time povrjeđuju Isusa na krstu!? Bilo bi zanimljivo čuti više o ovoj sekti, od nekoga ko više zna o njima.

*Preuzeto sa sajta "Jungle Tribe"
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Znam da ne dozvoljavaju sahranu pokojnika u kovčegu,već bi trebao da se umota u belo platno (kao i Isus)...
Bila je jedna kuća u mojoj blizini (Nazarenska bogomolja - pisalo je na tabli kraj ulaza) i jedanput smo ušli unutra! Velika prostorija je bila popunjena klupama za sedenje,na njima jastučići (izgleda da je svako doneo svoj),ispod jastučića biblija (tako je bar pisalo na koricama),mala katedra za "govornika" i jedna peć... Prostorija iza te je imala poseban ulaz i tamo su bile neki alati,escajg i kojekakva literatura...
U molitvenoj prostoriji nije bilo nikakvih slika,ikona... Uh,toliko se sećamjer je to bilo pre 10-15 godina...
U glavnom tu smo kuću zapalili,a danas je tamo samo zarasla ruševina iste...
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Znam da ne dozvoljavaju sahranu pokojnika u kovčegu,već bi trebao da se umota u belo platno (kao i Isus)...
Bila je jedna kuća u mojoj blizini (Nazarenska bogomolja - pisalo je na tabli kraj ulaza) i jedanput smo ušli unutra! Velika prostorija je bila popunjena klupama za sedenje,na njima jastučići (izgleda da je svako doneo svoj),ispod jastučića biblija (tako je bar pisalo na koricama),mala katedra za "govornika" i jedna peć... Prostorija iza te je imala poseban ulaz i tamo su bile neki alati,escajg i kojekakva literatura...
U molitvenoj prostoriji nije bilo nikakvih slika,ikona... Uh,toliko se sećamjer je to bilo pre 10-15 godina...
U glavnom tu smo kuću zapalili,a danas je tamo samo zarasla ruševina iste...
Već uočavam autokontradiktornost kod te sekte.Ne krste se kako na taj način ne bi povredili Gospoda Isusa Hrista a svoje upokojene uvijaju u belo platno(kao i Isus).Ova naša nesrećna zemlje je upravo zbog toga odlično tlo za delovanje i nastanak novih sekti.Narod pribežište od teškog života pokušava da pronađe u sektaškim i jeretičkim udruženjima.
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Već uočavam autokontradiktornost kod te sekte.Ne krste se kako na taj način ne bi povredili Gospoda Isusa Hrista a svoje upokojene uvijaju u belo platno(kao i Isus).Ova naša nesrećna zemlje je upravo zbog toga odlično tlo za delovanje i nastanak novih sekti.Narod pribežište od teškog života pokušava da pronađe u sektaškim i jeretičkim udruženjima.

Oni koji su dolazili u tu kuću su bili svi preko 60 godina tada... Niko od mladjih tamo nije išao,a kad je sve izgorelo - ne znam da li su se okupljali negde!
Ne bih ja ni znao za to platno već se desio takav slučaj da je drugarici poginuo otac i kada je trebalo da se obavi sahrana - od te drugarice deda nije dozvoljavao kovčeg nego je tražio to platno! wacko2 Onda su se pobunili ostali ukućani (osim babe koja je bila nazarenka kao i deda) i taj deda nije hteo da prisustvuje sahrani sopstvenog sina zbog toga... Bože sačuvaj...
 
Natrag
Top