Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
12.02.2013
Poruka
116
Pozdrav ljudi, evo posle mukotrpnog odlucivanja koju navigaciju ili "uredjaj" i dosadjivanja vama svima i ovim putem vam hvala na pomoci! na kraju sam uzeo tablet i ubacio SYGIC TRUCK.
Moram vam reci da sam odusevljen u odnowu na Igo! Mnogo ljepsa za rad, fluidnija, brza, ljepsi glas, a cini mi se i rutiranje barem u odnosu na Igo PAL koji takodje imam za svaki slucaj...online saobracaj radi za sad dobro....ovo je moje trenutno misljenje nadam se da ce i ostati tako...hvala jos jednom

Danas kroz Austriju nas zamalo navede na put koji jednostavno izgleda nije za kamione, sreo me je znak "wrong gps route" dobro ne zamjeram puno jer nisam uooste prelistao rutu da vidim kakav je put, srecom pa sam gledao znakove...jos uvijek necu da sumnjam u sygic, predajem se kad pod neki most zaglavim :)
 
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.262
jos uvijek necu da sumnjam u sygic,
Pogresno 100%. Trebas uvek i u svaku da sumnjas, savrsena ne postoji, u svakom trenutku moze da te izneveri bilo koja.
Naj bitnije je nauciti kako se pravilno koristi navigacija a svaka je prica za sebe.
Uzmes bilo koju (koja ti odgovara na osnovu svojih afiniteta) naucis da je pravilno koristis (da medjusobno saradjujete) i nema greske.
 
Član
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
67
@bolcas
nema tu pravilnika ali ono sto je pera mislio je da se prvo ne pouzdas u samo jednu.

Zatim da uzmeš u obzir da svaki provider nije dobar na svakom dijelu svijeta. Tipa nije isti kvalitet mapa TomTom i Here u Bosni npr. Ipak Here ima. Prednost ovdje dok recimo u Njemackoj TomTom "jede živu djecu" :)

Podešavanje rute (brza, kratka, zelena, ekonomicna itd)

Dobro sklopljena. navigacija (prisutne sve licence,. mape, naročito kamionske zabrane "iGO")

Da si svjestan ograničenja navigacije, po TomTom kažu da svake godine 15% putne mreže se mjenja. To ne moze upratiti nijedan Provider.

Vrlo cesto nije kriva navigacija nego. map provider.

Da naučiš trikove navigacije,. recimo kod iGO je super ako negdje ides prvi put a ne znas i moras mozda opet iGO snima rutu pa možeš kad budes trebao povući iz historije i navodi te po ruti kojom se prije isao.

Favoriti, programi koji vezu GM i navigacije.

Ima tu milion trikova koje i ja sam ne znam.

Koristiti u kombinaciji sa Google Maps, Google Street, Michelin Maps, Internetom, savjetima kolega. Prije polaska rutu analizirati, zoom in/zoom out. Provjeriti ima li radova, zabrana za kamione taj dan ili uopšte.

Računaj da je Sygic Truck ipak prešao na TomTom. mape koje znaju malo da "skripe" na određenim dijelovima svijeta


Na kraju gorka istina je ta da NEMA SAVRŠENE. Niko od nas ne koristi samo jednu a boga mi ne vjeruje nijednoj takodjer 100%

Sretno ti druže.
 
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.262
@bolcas
nema tu pravilnika ali ono sto je pera mislio je da se prvo ne pouzdas u samo jednu.

Zatim da uzmeš u obzir da svaki provider nije dobar na svakom dijelu svijeta. Tipa nije isti kvalitet mapa TomTom i Here u Bosni npr. Ipak Here ima. Prednost ovdje dok recimo u Njemackoj TomTom "jede živu djecu" :)

Podešavanje rute (brza, kratka, zelena, ekonomicna itd)

Dobro sklopljena. navigacija (prisutne sve licence,. mape, naročito kamionske zabrane "iGO")

Da si svjestan ograničenja navigacije, po TomTom kažu da svake godine 15% putne mreže se mjenja. To ne moze upratiti nijedan Provider.

Vrlo cesto nije kriva navigacija nego. map provider.

Da naučiš trikove navigacije,. recimo kod iGO je super ako negdje ides prvi put a ne znas i moras mozda opet iGO snima rutu pa možeš kad budes trebao povući iz historije i navodi te po ruti kojom se prije isao.

Favoriti, programi koji vezu GM i navigacije.

Ima tu milion trikova koje i ja sam ne znam.

Koristiti u kombinaciji sa Google Maps, Google Street, Michelin Maps, Internetom, savjetima kolega. Prije polaska rutu analizirati, zoom in/zoom out. Provjeriti ima li radova, zabrana za kamione taj dan ili uopšte.

Računaj da je Sygic Truck ipak prešao na TomTom. mape koje znaju malo da "skripe" na određenim dijelovima svijeta


Na kraju gorka istina je ta da NEMA SAVRŠENE. Niko od nas ne koristi samo jednu a boga mi ne vjeruje nijednoj takodjer 100%

Sretno ti druže.
To je to, daklem sta reci, SAVRSENO objasnjeno....
Ja cu samo da dodam jedan primer iz svog iskustva.

Testiranja radi krenem iz Nisa za Krusevac ali starim putem za Aleksinac preko sela sa medju odredistem tamo negde oko Banje (mali lokalni putevi, bolna strana svih navigacija, pogotovo ako izaberes naj kracu rutu). Bukvalno sve navigacije (u odredjenim okolnostima) su me vodile delom neasfaliranog puta izmedju Gorenje Pescanice i Velikog Siljegovca. Resenje problema vrlo jednostavno, upoznati se sa rutom sa vise razlicitih izvora i definisati dva medju odredista jedno sam na preimer stavio izmedju Jakovanje i Radevce a drugo u Grevce, i to je to. Cak i iGO koji je poznat po ovom problemu posle dodavanja ova dva medju odredista pocinje savrseno da rutita i to sa bilo kojom referencom rute a po recima tamosnjih lokalaca to je bila i naj kraca ruta sa naj boljim putem do mog odredista koja moze da se prodje.

E vidis @bolcas to ti je "pravilno koriscenje navigacije" daklem interakcija, saradnja sa navigacijom, koristiti navigaciju kao pomocno sretstvo, a ne slepo pracenje uputstava navigacije, navigacija rekla pravo 5km ti u 4-tu i gas u patos, iako je pre dva dana pala kisa i odnela most na tom delu puta.

Primetio sam da se ovde na pogresan nacin, to jest pogresnim kriterijumima analiziraju odluke navigacija. U isti kos se stavljaju auto put sa 10 saobracajnih traka i makadam do nekog sela.

Jos jedan primer iz svog licnog iskustva.
Instaliram burazeru na android (koji se bavi spedicijom) iGO NextGen ali on ima i kupljenu neku TomTom navigaciju 50-ag eura nije ni birno koja je. Poenta price je, podje za Grcku neku rutu koju nikad nije vozio i dobije neki utovar/istovaru u nekoj selendri 50-ak kuca skoro u nekoj planini gde ne postoji adresa vec je dobio gps koordinate (to kamiondzije bolje znaju kako to ide), i sad njegov rezime to jest kaonstatacija posle povratka iz Grcke. Kaze ovako: "Ovaj tvoj iGo me odveo u neki kukuruz jedva sam se izvuko odatle". Ja kazem OK iGO ume to da uradi pogotovo sa Here mapom zasto onda nisi koristio TomTom uredjaj. A odgovor je glasio: "pa zato sto u TomTom uredjaju nije bilo puta do te GPS lokacije samo mi je stavio tacku tamo negde u njivama, a u IGO je bilo nekakvog puta do te tacke, samo me je vodila uzim a tamo ima siri put" i dodao "Inace TomTom me je savrseno bovela od Srbije do tamo nekog grada u Grckoj."

I sad dal je realna ova konstatacija i kriterijum na osnovu koga on zakljucuje i donosi sud o kvalitetu neke navigacije.
Ja kazem ovako, a zato nisi iGO koristio od Srbije do tamo nekog grada a onda koristi TomTom po tim vuko*ebinama, ali odgovor smo vec unapred culi.
 
Član
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
67
Eh da zaboravio sam. OZNAKE PUTE. To je mislim bitnije od algoritma navigacije.

Znaci da znas sta je

A7
E65
L258

Ovaj.perin primjer je idealan za pokazati probleme. Recimo kod većine i mene samog je ugašen makadam, trajekt itd itd.

Eh sada uzmi da je neko tokom crtanja mape pogresno unio da je L258 makdam (a ja ga ugasio) a nkje nego lokalna cesta. Sta se dešava? Tebi navigacija ludi, ne računa. ili obilazi do zla vraga.

Kao vozač radis taj zoom Karte i gledaš aha navigacije me navodi tamo a ja znam da moram. ici Autoputem tipa A7 pa izaci na A5, nakon toga nekoliko km L258 itd. Da po samoj slici ekrana znas koja cesta ima veću vrijednost.

Znam. Reci ce možda pa sto ce. mi. navigacija. ako ja moram hmmm tako je kako je, uzmi ili ostavi. Probaj bez navigacije???

Bar moji drugovi kamiondžije kažu da do detalja prije kretanja analizira svaki dio puta i gleda. pregled rute naročito ove oznake.

Gore sam. napisao nekada nije kriva navi nego map provider. To i jeste tako ako uzmeš da je neko stavio da je cesta dobra makadam ili obrnuto.

Zato i. imamo clanke gdje vozači zapadaju u neželjene situacije. Na kraju zbog pogrešnog pristupa ljudi prestanu da koriste odličnu navigaciju.

Dolazimo do sindroma "Ferrari u pustinji" tj nije TomTom. dobar u Bosni Bosni koliko u Njemackoj. Alat nije loš, samo nije dorastao situaciji.

Eto. toliko. Sretan ti put druže. Težak je to. komad. hljeba.
 
Učlanjen(a)
13.03.2018
Poruka
496
odgovor smo vec unapred culi.
Да, од памтивека: "карту читај, сељака питај".
Иначе, ја сам пре скоро 30 година користио пут од Сокобање до Крушевца, преко Мозгова и те раскрснице коју помињеш. С тим да је део преко Мозгова био скоро потпуно интуитиван и била је деоница од пар километара буквално кроз кукурузе са оштрим кривинама, али је био асфалт. Касније сам прерачунао да сам тиме уштедео око пола сата путовања.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.02.2013
Poruka
116
Hvala ljudi, sad sam uvidio neke greske u koriscenju

Moze li biti da me sygic zeza tako sto, pregledam rutu prije polaska, odlicno to je to, odg mi i krenem i tokom puta me skrene i ne prodjem kuda sam mislio da cu proci?
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Hvala ljudi, sad sam uvidio neke greske u koriscenju

Moze li biti da me sygic zeza tako sto, pregledam rutu prije polaska, odlicno to je to, odg mi i krenem i tokom puta me skrene i ne prodjem kuda sam mislio da cu proci?
Druže, možda si poslušao rečitog, ali pogrešnog savetnika... Ja sam utvrdio da i Sygic Truck nije dobar. Osnovni razlog je što se pogrešno drži propisa: "U gradu se ne sme voziti kamion teži od 3.5t". Ali, taj propis ima izuzetke koje Sygic Truck ne poznaje. Rerutira ti u realnoj vožnji možda samo zbog toga jer je to nepouzdani Sygic proizvod, koji se i sada prodaje sa 56% popusta, samo za 75 evra. To "loše" kamionske navigacije, TomTom i Garmin nikada ne nude, samo možda neki simboličan popust ... Da nisam u pravu, kako bi stigli teški kamioni do gradilišta u centralnim delovima Beograda, kako mogu kamioni iznad 3.5t dostavljati robu. Znam da za to postoje posebne dozvole, ali postoje, a mnoge navigacije to ne prihvataju kao realnost.... Uostalom, vozim svakog dana i vidim dosta kamiona na ulicama kojima i ja prolazim. Takođe, NIJE SVUDA ZABRANJENO ZA KAMIONE >3.5T. Postoje znaci u gradu koji usmeravaju teže kamione... Na slici je skoro centralni deo Beograda. Video sam ih bar desetak na drugim lokacijama...Pre prolaska preko Mosta "Gazela", znak kaže da se mora ići desno, kroz Ulicu Kneza Miloša, zabranjeno je preko mosta...

1638002522351.png

Ako hoćeš, pogledaj post https://serbianforum.org/threads/copilot-live-premium-navigacija.449258/page-20#post-3373105:
Daskle, predlagao sam ti i ranije da platiš jedan mesec, svega 800 RSD, za novu verziju navigacije CoPilot Auto&Truck i da probaš. Recimo, taj jedan mesec mi je istekao, suspendovao sam i navigacija mi radi i dalje normalno još 3 meseca, koliko mije dato vremena da ponovo platim korišćenje... Analizirao sam, tj. "vozio" gradom "kamion" iako sam u automobilu i ova truck navigacija je ostavila najpovoljniji utisak. Nažalost, nemam "nedovršen" Truck TomTom, niti "plastičnu igračku" Garmin, kako filozof reče, pa nisam i to "smeće" mogao probati...

U prilogu su slike sa rute "Hitna pomoć-Hotel Hyatt". Mapa je HERE. Zbog gornjeg znaka "obavezan smer", navigacija CoPilot navodi kamion da skrene u Kneza Miloša i preko Starog mosta prelazi Savu... Naravno, na mapi se nalaze znaci da je i tamo zabranjeno za konfiguraciju kamiona, ali navigacija ne stavlja "betonsku blokadu". Mora se dozvoliti prolaz i tolikom kamionu, parametri u poslednjoj slici. Pitanje je i da li je svuda zaista zabranjeno. Jedno je mapa u navigaciji, a drugo stvarnost. Ispod Mosta Gazela se ne može jer su visine podvožnjaka "svega" 4.1m, ispod "našeg kamiona". Preko mosta se ne sme zbog saobraćajnog znaka. Dakle, probaj ovu navigaciju u realnoj vožnji. Ipak je to profesionalna Truck navigacija koja se u Americi dosta koristi...Naravno, nije idealna, jer nijedna nije savršena. Moraš gledati i pratiti realne znake na putu...
 

Prilozi

  • Screenshot_20211127_100139_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    Screenshot_20211127_100139_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    26,9 KB · Pregleda: 5
  • Screenshot_20211127_100144_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    Screenshot_20211127_100144_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    78,3 KB · Pregleda: 5
  • Screenshot_20211127_100206_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    Screenshot_20211127_100206_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    57,3 KB · Pregleda: 6
  • Screenshot_20211127_100210_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    Screenshot_20211127_100210_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    63 KB · Pregleda: 6
  • Screenshot_20211127_100256_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    Screenshot_20211127_100256_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    41 KB · Pregleda: 5
  • Screenshot_20211127_100311_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    Screenshot_20211127_100311_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    51,6 KB · Pregleda: 6
  • Screenshot_20211127_100333_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    Screenshot_20211127_100333_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    39,8 KB · Pregleda: 5
  • Screenshot_20211127_100401_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    Screenshot_20211127_100401_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    45,2 KB · Pregleda: 6
  • Screenshot_20211127_101749_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    Screenshot_20211127_101749_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    23,9 KB · Pregleda: 5
Natrag
Top