Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Test HERE navigacije v269

Nakon instalacije nove Beta verzije HERE v269, probao sam je u realnim uslovima, u vožnji. Putanja je bila od IDEA supermarketa (Južni Bulevar 95) do Filmskog Grada. Kao što se vidi na slici HERE 10, rutiranje je veoma precizno i sasvim korektno. U podešavanju sam ostavio korišćenje autoputa i navigacija je odmah ponudila 3 putanje. Dve sa vožnjom autoputem i jedna, najkraća a time i optimalna, preko Autokomande, Ljutice Bogdana, Teodora Drajzera i Pionirskom kroz Košutnjak. Odmah mi se dopalo to da mi je HERE sama ponudila pomenutu putanju, koju sam i do sada najčešće koristio. Zbog testiranja sam ipak izabrao putanju koja preko Đerdapske i Kruševačke izlazi na autoput i dalje, pored Sajma, preko Radničke i Žarkova vodi do postavljene destinacije. Krenuo sam "svojom" putanjom da bih testirao reagovanje navigacije. Ignorisao sam skretanje u Đerdapsku (slika HERE 11) i navigacija je dalje vodila Južnim bulevarom sa ciljem da se na Autokomndi uključim na autoput, slika HERE 12. Pošto sam krenuo ka Bulevaru oslobođenja, navigacija je, smatram korektno, izabrala novu putanju i traži polukružno na kružnom toku (slike HERE 13 i 14). Radi vraćanja na autoput. Navigacija ne može znati da li namerno grešim ili sam promašio izabrani put. Pošto sam na kružnom toku izašao prema Ulici Ljutice Bogdana (slika HERE 15), navigacija je oderdila novu putanju. Nova, izabrana prema novoj početnoj lokaciji, se "uklopila" u pomenutu optimalnu, koja vodi kroz Košutnjak. To pokazuje da je navigacioni softver već u Beta verziji odličan. Sve ovo se vidi na preostalim slikama (HERE 16 do HERE 19).
Mogu zaključiti da je nova verzija sjajno odradila posao. Ponudila je najbolje rute i pri rerutiranju veoma korektno birala nastavak puta.
Jedina zamerka je, bar ja nisam uspeo na drugi način, postavke parametara za putanju i informacije koje će biti prikazane na ekranu (
brzina, vreme do cilja, km do cilja). To se, nažalost za sada, može odraditi isključivo kada se navigacija koristi u realnom radu. U kućnim uslovima se ta podešavanja ne nude. Međutim, što se tiče prikazivanja na ekranu, to se jednom odradi i nije nikakav problem. Promena parametara za određivanje putanje je možda i opravdano ostavljeno da se odredi u trenutku kada se postavlja realna putanja.
Smatram da bi trebalo, i da će to verovatno HERE Maps i odraditi u sledećim verzijama navigacije.
Na osnovu prvog testiranja, kao i ranijeg iskustva sa ovom navigacijom, ja sam je već "izabrao" za stalno korišćenje. Naravno, uz iGO, koja je i dalje, po mom mišljenju, najkompletnija. Ipak, kako stvari stoje, HERE, zbog odličnih mapa, čestog apdejta, a i veoma dobrog navigacionog softvera, verovatno će vrlo brzo postati najtraženija navigacija.
 

Prilozi

  • HERE 10.jpg
    HERE 10.jpg
    315,3 KB · Pregleda: 173
  • HERE 11.jpg
    HERE 11.jpg
    47,4 KB · Pregleda: 168
  • HERE 12.jpg
    HERE 12.jpg
    44,7 KB · Pregleda: 162
  • HERE 13.jpg
    HERE 13.jpg
    38,6 KB · Pregleda: 165
  • HERE 14.jpg
    HERE 14.jpg
    42,3 KB · Pregleda: 160
  • HERE 15.jpg
    HERE 15.jpg
    44,3 KB · Pregleda: 158
  • HERE 16.jpg
    HERE 16.jpg
    37,3 KB · Pregleda: 157
  • HERE 17.jpg
    HERE 17.jpg
    38,5 KB · Pregleda: 159
  • HERE 18.jpg
    HERE 18.jpg
    32,7 KB · Pregleda: 164
  • HERE 19.jpg
    HERE 19.jpg
    35,5 KB · Pregleda: 161
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Poređenje RUTIRANJA 5 navigacija (HERE, iGO, Sygic, Google Maps i CoPilot)

S obzirom da me HERE već oduševila sjanom ponudom putanja, isti start i destinaciju sam zadržao i za poređenje rutiranja preostale navedene četiri navigacije.

Mislim da su postavljene slike sasvim jasne. Start je supermarket IDEA (Južni bulevar 95), a cilj u Filmskom gradu. Ukratko, HERE, iGO, internetska Google Maps i Sygic sa TA mapom, ponudile su optimalnu putanju Pionirskom, kroz Košutnjak.
HERE i IGO su,
po mom mišljenju, ne samo u rerutiranju, već i u rutiranju ubedljivo najbolje. Sygic je tu, veoma blizu. Da nije onog problema sa rerutiranjem, bila bi, verovatno, najbolja.
Ne shvatam da CoPilot i Sygic sa NT mapom, ne nude opciju vožnje kroz Košutnjak. Ranije sam, u navigaciji Sygic (sa NT mapom), pri kreiranju putanje, pomenuti nedostatak prevazilazio dodavanjem prolazne tačke kod Hajdučke česme (slika Sygic NT Kosutnjak). Napomenuo bih da koristim NT mapu jer ona prikazuje trake u prozoru. Nažalost, u TA mapi nije ovo ucrtano. Inače, više drugara (sa foruma) mi je ukazalo da su TA dosta bolje u gradu.
Dosta me zbunila činjenica da je navigacija Sygic (v14.6.7) različito rutirala, zavisno da li je TA ili NT mapa. Sada, zaista, ne razumem u čemu je stvar. Pa i NT mapa ima prikazanu Pionirsku ulicu u Koštnjaku !? Sygic navigacija sa najboljim, user friendly, interfejsom, koja sadrži dosta dodatnih korisnih opcija, sa NT mapom ni u jednoj postavci (brza, kratka, ekonomična) ne nudi put Pionirskom, kroz Košutnjak. Svako, ko je vozio ovim putem, zna da je to najkraći, najbrži i najzgodniji dolazak do Televizije u Košutnjaku i do Žarkova i Vidikovca.
Google Maps, pored velikog minusa jer zahteva internet konekciju, je pokazala i veliku nepreciznost pri određivanju pomenute lokacije, Južni Bulevar 95. Može se videti da je tu adresu pomerila više od 1km od stvarne. Približila je Autokomandi iako se nalazi dosta dalje, preko Maksima Gorkog, čak kod raskrsnice sa Šumatovačkom.
Ako ni zbog čega drugog, upoređivanje je bilo korisno i zbog "otkrića" različitog rutiranja navigacije Sygic, u zavisnosti koja se mapa koristi.
 

Prilozi

  • HERE Routing.jpg
    HERE Routing.jpg
    315,3 KB · Pregleda: 157
  • iGO Routing.jpg
    iGO Routing.jpg
    885,1 KB · Pregleda: 156
  • Maps Routing.jpg
    Maps Routing.jpg
    555,7 KB · Pregleda: 154
  • CoPilot Routing.jpg
    CoPilot Routing.jpg
    215,4 KB · Pregleda: 153
  • Sygic Routing NT.jpg
    Sygic Routing NT.jpg
    588,1 KB · Pregleda: 155
  • Sygic Routing TA.jpg
    Sygic Routing TA.jpg
    54,1 KB · Pregleda: 153
  • Sygic NT Kosutnjak.jpg
    Sygic NT Kosutnjak.jpg
    416,1 KB · Pregleda: 151
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Sygic (14.6.7) - Dozvoljena brzina i obaveštenje o prekoračenju brzine kod NT i TA mapa

Pošto je @Goku 90 primetio a, nakon toga se i ja uverio, da u vožnji, sa TA mapom, nema promene obaveštenja o dozvoljenoj brzini i pojavljivanju na putanji znaka za dozvoljenu brzinu, napravio sam kraću analizu i poređenje TA mape i NT, u istoj situaciji.
Kao prvo, svejedno da li se koristi NT ili TA mapa, na početku vožnje, na ekranu, NEMA ZNAKA O DOZVOLJENOJ BRZINI. To se može videti na slici TA Autokomanda 10 (za TA mapu) i slici NT Kosutnjak 10 (za NT mapu). Znak o dozvoljenoj brzini se POJAVLJUJE tek nakon prvog PREKORAČENJA DOZVOLJENE BRZINE (slike TA Autokomanda 11 i NT Kosutnjak 11).
NAPOMENA : Vizuelno obaveštenje o prekoračenoj brzini se prepoznaje po crvenom polju gde je prikazana trenutna brzina i po malom znaku uzvika pored okruglog znaka o dozvoljenoj brzini, na ekranu navigacije. Zvučni signal se, takođe, oglašava kada se prekorači dozvoljena brzina.
Dakle, ako bi smo vozili ispod dozvoljene brzine, i sa jednom i sa drugom mapom, na ekranu se ne bi pojavio znak o tome kolika je dozvoljena brzina na putu. Bez obzira koliko dugo vozili, taj znak se neće pojaviti. Jedino, kada prekoračimo dozvoljenu brzinu 50km/h za podešen iznos u km/h (kod mene 5km/h) tada se uključuje tj. pojavljuje na ekranu znak kolika je dozvoljena brzina. Kod NT mape se, u toku vožnje, ta dozvoljena brzina menja u odnosu na znak čija je lokacija veoma precizno upisana na mapi. To se vidi na slikama NT Kosutnjak 11, NT Kosutnjak 12 i NT Kosutnjak 13. Na poslednjoj, NT Kosutnjak 13, se lepo vidi da se znak od 50km/h promenio u 40km/h i predstoji nova promena tj. vraćanje na 50km/h. Nažalost, kada se prvi put prekorači dozvoljena brzina od 50km/h, kod TA mape taj znak ostaje do kraja vožnje. Normalno, jer se na mapi u vožnji ne pojavljuje obaveštenje da se približavamo novom znaku (slike TA Kosutnjak 11 i slike TA Autokomanda 11 i TA Autokomanda 12). Jednostavno, na ekranu nema znaka koji bi se nalazio na putanji kao što je, na primer, slučaj na slici NT Kosutnjak 12 gde se vidi da se približavamo znaku za 40km/h. Na velikoj slici (Znak za 40km-h i mape TA i NT) se vidi realna pozicija znaka o dozvoljenoj brzina, a uz nju su slike ekrana navigacije sa različitim mapama. (velika slika Znak za 40km-h i mape TA i NT).
Do sada nisam obraćao pažnju na ovo. Verujem da ni drugi nisu ovo zapazili. Zato smatram da može biti zanimljivo.
Da zaključimo :
1. Znak o dozvoljenoj brzini nije prisutan na početku vožnje. Pojavljuje se samo ako prekoračimo brzinu.
2. Kod TA mape, nisu označene lokacije znaka o dozvoljenoj brzini i zato, kada se jednom pojavi, na ekranu do kraja ostaje znak o dozvoljenoj brzini od 50km/h.
3. Kod NT mapa su označene lokacije o dozvoljenoj brzini i, u skladu sa znakom, se na ekranu menja iznos
dozvoljene brzine.


Hvala @Goku 90 na zapažanju i upozorenju !
 

Prilozi

  • TA Autokomanda 10.png
    TA Autokomanda 10.png
    114,5 KB · Pregleda: 132
  • TA Autokomanda 11.png
    TA Autokomanda 11.png
    108,4 KB · Pregleda: 128
  • TA Autokomanda 12.png
    TA Autokomanda 12.png
    111,7 KB · Pregleda: 129
  • TA Kosutnjak 10.png
    TA Kosutnjak 10.png
    102,8 KB · Pregleda: 132
  • TA Kosutnjak 11.png
    TA Kosutnjak 11.png
    96 KB · Pregleda: 131
  • NT Kosutnjak 10.png
    NT Kosutnjak 10.png
    74,7 KB · Pregleda: 135
  • NT Kosutnjak 11.png
    NT Kosutnjak 11.png
    89,2 KB · Pregleda: 128
  • NT Kosutnjak 12.png
    NT Kosutnjak 12.png
    114,8 KB · Pregleda: 130
  • NT Kosutnjak 13.png
    NT Kosutnjak 13.png
    102,8 KB · Pregleda: 130
  • Znak za 40km-h i mape TA i NT.jpg
    Znak za 40km-h i mape TA i NT.jpg
    168,2 KB · Pregleda: 101
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Pomoć u trakama, NT i TA mape (Sygic 14.6.7)

Sticajem okolnosti, bio sam u zabludi da Sygic navigacija (verzija v14.6.7) sa TA mapom nema tz. "Pomoć u trakama". Zahvaljujući tvrđenju drugara @RonTeo, da kod njega ta opcija radi, uspeo sam da razjasnim u čemu je problem. Kao i obično, odgovor je jednostavan. Trasa puta koju sam ja stalno testirao, Bulevar Jurija Gagarina na Novom Beogradu NEMA pomoć u trakama. Nisu označene trake na TA mapi. To važi i za veći broj širokih ulica na Novom Beogradu. Čudno jeste, ali je to činjenica.
Uspeo sam da ih "pronađem" i na mojoj omiljenoj verziji 14.6.7, koju sam i do sada koristio. Eto, objašnjenje je trivijalno. Uvek sam testirao kretanje ulicom Jurija Gagarina na Novom Beogradu. Za divno čudo, tamo gde su neophodne zbog blagovremenog prestrojavanja, na mnogim širokim ulicama na Novom Beogradu nisu ucrtane trake na TA mapi. Sa NT mapom sam, upravo u Jurija Gagarina, prvi put primetio trake u malom prozoru. Prestrojavanje su "osetili" svi koji su vozili do TC "Piramida". Verovatno su mnogi prvi put morali da se ponovo prestrojavaju. Uz obaveznu nervozu i trubljenje ostalih vozača. Ali, pored Sajma i Ade ih ima. Takođe i na Autoputu. Da sam, bar jednom probao Obrenovački put, pored Ade, ne bih se ovoliko mučuo.
Tako da sam, konačno, razjasnio svoju dilemu.
Na velikoj slici je prikazana "Pomoć u trakama" sa TA mapom u Sygic navigaciji na Autoputu. Na slici NT TA 1 je prikazano poređenje delova putanje na približno istim lokacijama, pored Ade, na Obrenovačkom putu. Na slici NT TA 2 je poređene situacija na isključenju sa Obrenovačkog puta i skretanju iz Trgovačke ulice u Ace Joksimovića, na Žarkovu. Na ovim dvema slikama, kao što se vidi, jedna mapa ih ima, druga ne...
Zaključak: Definitivno i TA mape nude "Pomoć u trakama". Ali, samo tamo gde su one upisane na mapi !

Hvala @RonTeo na savetima za konfigurisanje foldera za TA mape !
 

Prilozi

  • NT TA 1.jpg
    NT TA 1.jpg
    242,5 KB · Pregleda: 116
  • NT TA 2.jpg
    NT TA 2.jpg
    202,6 KB · Pregleda: 116
  • TA Autoput manja.jpg
    TA Autoput manja.jpg
    210,5 KB · Pregleda: 103
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Sygic : Primer apsurdne putanje zbog greške u mapi
(NT mapa ima ispravnu putanju od 542 m, a TA mapa putanju od 6.3 km)

Mislim da je slika dovoljno jasna. Samo bih naglasio da se radi o Sygic navigaciji, verzija 14.7.7 sa mapama NT i TA. Destinacija je izabrana na osnovu opcije "Kontrolne table" "Navigate to photo is back" tj. postavljananje destinacije na osnovu GPS parametara u ranije snimljenoj fotografiji. Start je restoran "Filmski grad" a odredište restoran "Devetka", udaljen SAMO 550 m. Rezultat dobijenih ruta je zaista zapanjujući i neočekivan. NT mapa je napravila putanju od 542 m a sa TA mapom je putanja dužine ČAK 6.3 km !? Odgovor je jednostavan. Deo Pionirske ulice, pored restorana "Devetka" i pored "Pionirskog grada" je označen na TA mapi kao jednosmeran put a u stvarnosti je dvosmeran. Navigacija je SASVIM ISPRAVNO morala da odredi, sa TA mapom, onako dugačku putanju. Primer jeste redak ali je i veoma ilustrativan. Zamislite nekoga, ko je došao sa strane, ne poznaje grad i koristi samo jednu mapu u navigaciji...
Podsetimo se slične situacije u kojoj TA mapa nema dobro označeno skretanje iz Bulevara Kralja Aleksandra u Kneza Miloša. Za par stotina metara se mora kružiti preko Trga Nikole Pašića, Kosovske i Takovske...
Ovo je primer koliko preciznost mape utiče na kvalitet određivanja putanje. U ovom slučaju, Sygic navigacija je ODLIČNO odradila svoj zadatak. Sve primedbe idu na račun "proizvođača" TA mape...
 

Prilozi

  • Putanje NT i TA.jpg
    Putanje NT i TA.jpg
    133,8 KB · Pregleda: 110
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Nove mape TomTom za navigaciju Sygic, ...2014.09. Evo kako je Srbija "predstavljena"

TomTom nas je ponovo iznenadio. Nažalost, ponovo neprijatno :( !? To što Pupinov Most još nije označen, ili što jednosmernost Pionirske ulice (do Kneza Višeslava), kao i zabrana skretanja levo iz Bulevara Kralja Aleksandra (u Kneza Miloša) nisu ispravljeni, nije toliko značajno. Mnogo je ozbiljnije ono što sledi.

Slučajno sam primetio da nema 2D (ili 3D) "maketa" zgrada koje su se ranije videle na mapi Srbije. Zgrade Crkva Svetog Marka i Skupština Srbije se nisu videle u simulaciji. Nije bilo ni ostalih zgrada... Utvrdio sam da nedostaju 2 fajla: srb.2dc i srb.lma, koji su bili u srb.ta.2014.04. Kada sam ih iskopirao i ubacio u folder srb.ta.2014.09, zgrade su ponovo prisutne na mapi. Ova 2 fajla su nedostajala i prethodnom apdejtu, srb.ta.2014.06.

Očigledno TomTom ne tretira Srbiju kao ostale "normalne" Evropske države. Jer, pored pomenuta 2 fajla nedostaju još 2 : srb.2dt i srb.cam. Dakle, Hrvatska, Slovenija, Austrija, Mađarska, Grčka,..., u folderu imaju po 12 fajlova. Srbija, BiH, Crna Gora samo po 8. Najmanje fajlova, samo 7, ima Makedonija...

Sada je, konačno, sve jasno. Sve dok i Srbija ne bude imala u svom folderu isti broj fajlova, u ovom trenutku 12, kao razvijene države Evrope, tj. dok se ne ubace i preostala 4 fajla koja nedostaju :


srb.2dc
srb.lma

srb.2dt
srb.cam


navigacija Sygic u Srbiji neće biti istog kvaliteta kao u ostalim Evropskim državama. Jer, ako se normalne zemlje "mapiraju" sa 12 fajlova, a Srbija (i okruženje) sa 8, ne možemo očekivati bilo kakvo poboljšanje.

Eto, takav je naš rejting kod proizvođača TomTom, a time i kod Sygic navigacije...


 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Koliko kvalitet navigacija zavisi od GPS MAPE (Beograd, Srbija)

Navigacija je dobra onoliko koliko je dobar njen softver (user interface, routing & rerouting) i koliko su precizne i kvalitetne GPS mape koje ona koristi. U ovo se uverio svako ko se i malo "zabavljao" navigacijama.
Srbija nije baš toliko atraktivna za proizvođače mapa, tako da iz tog razloga moramo koristi ono što nam se ponudi. Mnogi od nas imaju primedbe na loše označavanje jednosmernosti ulica, dozvole za skretanje na raskrsnicama, loše ili nedovoljno označavanje brojeva zgrada i kuća u pojedinim ulicama...Naravno, mnogo toga zavisi od ličnog iskustva svakog korisnika. Mnogi od nas su spremni da kvalitet mapa procenjuju na osnovu onih ulica, i brojeva u njima, kojima se oni najčešće kreću.
Pre par dana sam morao otići u ulicu Preševsku, broj 74, prodavnica "Contini". Nisam se pripremio kod kuće i upisao adresu kada sam stao kod Liona, kod restorana "Lipov lad" u Gvozdićevoj ulici broj 2. Pošto ovh dana vozim sa navigacijom Route 66, postavio sam destinaciju i brzo stogao do željene adrese. Koristim 6 navigacija : iGO, HERE, Route66, Sygic, Maps i CoPilot. Evo rezultata poređenja rutiranja ovih navigacija na pomenutoj putanji.


Rute 21.jpg

Rute 22.jpg

Rute 23.jpg

Iako slike najbolje "govore", ipak je neophodan komentar. Navigacija
HERE (v410), navigacija Route66, Sygic (sa mapama nt.2014.09 i ta.2014.09), CoPilot i iGO (sa mapom Contrast_2012.07) su ispravno pronašle i traženu adresu i korektno napravile rutu. Veliko razočaranje je navigacija iGO, koja sa novim mapama HERE_2014.Q2 i TomTom_2014.03 nije uspela da napravi korektnu rutu. Jednostavno, deo Preševske, blizu KBC "Zvezdara" nije ucrtan ispravno.
Drugo neočekivano i neprijatno iznenađenje je navigacija Google Maps sa svojom mapom. Ona je toliko pogrešila da je to neshvatljivo. Ni blizu dvema zadatim adresama!

Možda navigacija HERE (v410) na svojoj mapi ima najprecizniju adresu prema kućnom broju. To sam i očekivao od tako ozbiljne kuće. Po preciznosti, odmah do HERE Maps je navigacija Route66.

Navigacija Sygic je odlično uradila rutiranje, ali, mala primedba, nije baš kućni broj destinacije tamo gde se zaista nalazi. To se može proveriti i na najdetaljnijoj mapi Beograda, www.infograd.rs (mala slika).

Promašaj Google Maps je, ipak, najveći. Obe adrese su pogrešno pronađene !? Neverovatno...

I, na kraju, iGO takođe koristi Here mapu (HERE_2014.Q2). Ali, to očigledno nije ista mapa koju koristi navigacija HERE. Osim imena, nažalost, ništa drugo im nije zajedničko. Toliko o brendu koji i iGO reklamira. Nije sve u nazivu ! Veliko razočaranje novim mapama Here i TomTom koje iGO koristi !

P.S. Slažem se sa komentarom @zokcevi u vezi prednosti navigacija, posebno iGO i Sygic, po pitanju dodavanja međutačaka. Iskreno se nadam da će i "moj favorit", navigacija HERE, vrlo brzo popraviti i taj deo u svom navigacionom softveru.
 

Prilozi

  • infograd.jpg
    infograd.jpg
    269,4 KB · Pregleda: 72
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Rerutiranje navigacije Route 66 Navigate

Posle nekoliko dana korišćenja, kratko bih prokomentarisao rutiranje i rerutiranje navigacije Route 66 Navigate, verzija 6.2.14.38.116B93A.F058483.
Start je bio negde na Novom Beogradu a destinacija Filmski grad. Navigacija je napravila 3 putanje. Sve 3 rute sasvim korektne, koje bih i ja izabrao. Jedna, i najbrža i najkraća, preko Čukaričke padine. Druga, ulicom Kneza Višeslava, koja svima nama deluje kao najkraća, a u stvari i najduža i najkomplikovanija, sa 10 "ležećih policajaca".


Route 66.jpg

Na slikama se sve vidi. Naravno, radi testiranja, par puta sam skrenuo sa putanje. Prvi put sam ignorisao skretanje u Radničku, pošto sam na startu izabrao najbržu putanju, preko Čukaričke padine. Tu je bilo i jedino iznenađenje. Umesto da rerutira, tj. ponovo odredi putanju preko Požeške i Kneza Višeslava, navigacija je izabrala Topčiderski put (slika Route 66 3), pored Konaka Kneza Miloša, pa Pionirskom, kroz Košutnjak. Međutim, iznenađenje je samo u tom smislu da ta ruta nije ponuđenja na startu, kao alternativa. Ipak, sasvim korektna putanja !
Sledeći put sam ignorisao skretanje u Kneza Višeslava (slika Route 66 5), zatim, umesto da produžim Požeškom, skrenuo sam u Blagoja Parovića (slika Route 66 6). Kao što se na pomenutim slikama vidi, u oba slučaja je navigacija Route 66 izabrala optimalnu putanju, vodeći računa o trenutnoj poziciji.

Zaključak : navigacija je korektno izrutirala na startu i brzo odredila nove putanje (rerutiranje) u slučajevima kada sam namerno promenio kretanje
. Navigacija Route 66 je pokazala svoj kvalitet i opravdala renome koji ima u svetu. Takođe, mapa, bar za Beograd, je kvalitetna, precizna i detaljna. Nisam primetio nijednu pogrešno "usmerenu" jednosmernu ulicu. Napomena : na malim slikama nije prikazana opcija Follow Me. Ona je korektna, onako kako i radi na mom telefonu. To što nema slike "uživo", ni malo ne utiče na kvalitet navigacije !

Na osnovu i prethodnih testiranja rutiranja i rerutiranja, moje subjektivno rangiranje 6 navigacija, koje koristim, bilo bi:

1. HERE Nokia Apps LLC
2. iGO
3. Route 66 Navigate
4. Sygic
5. CoPilot
6. Google Maps
 

Prilozi

  • Route 66 1.png
    Route 66 1.png
    75,6 KB · Pregleda: 67
  • Route 66 2.png
    Route 66 2.png
    67,5 KB · Pregleda: 64
  • Route 66 3.png
    Route 66 3.png
    64,4 KB · Pregleda: 65
  • Route 66 4.png
    Route 66 4.png
    48,5 KB · Pregleda: 65
  • Route 66 5.png
    Route 66 5.png
    97,6 KB · Pregleda: 64
  • Route 66 6.png
    Route 66 6.png
    62,2 KB · Pregleda: 65
  • Route 66 7.png
    Route 66 7.png
    71,1 KB · Pregleda: 65
  • Route 66 8.png
    Route 66 8.png
    56,7 KB · Pregleda: 65
  • Route 66 9.png
    Route 66 9.png
    45,6 KB · Pregleda: 62
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.08.2010
Poruka
190
Ovo bi bilo za analizu od strane @navigas: Druze, probaj rutu od ulice Patrijarha Dimitrija ugao sa Pere Velimirovica do petlje Orlovaca tj. Ibarske magistrale. Sygic 14.7.7 mape TT 2014.09 "brza" ruta, jedna varijanta, a druga sve isto samo mapa TT 2014.06. Ja ovo sto dobijem sa TT 2014.09 je notorna glupost? Probaj ti, molim te.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Ovo bi bilo za analizu od strane @navigas: Druze, probaj rutu od ulice Patrijarha Dimitrija ugao sa Pere Velimirovica do petlje Orlovaca tj. Ibarske magistrale. Sygic 14.7.7 mape TT 2014.09 "brza" ruta, jedna varijanta, a druga sve isto samo mapa TT 2014.06. Ja ovo sto dobijem sa TT 2014.09 je notorna glupost? Probaj ti, molim te.
Ovo je ipak najveće neprijatno iznenađenje navigacija SYGIC !

Samo da bi razjasnili, start je na raskrsnici Pere Velimirovića i početka Patrijarha Dimitrija, kod semafora. Nisam znao da li misliš na veliku petllju ili baš na petlju kod groblja Orlovača. Mislim da ovo ne menja stvar. Ja sam izabrao da cilj bude isključenje sa Ibarske za groblje Orlovača. To se nojbolje vidi na slici Here (prva, zumirana, slika s leve strane).
Druže, ne znam na šta si konkretno mislio. Mogu samo da pretpostavim da je ta "notorna glupost" put preko obilaznice koji je zaista dosta duži od ostalih alternativa ali, možda, najbrži. Na slici Sygic ta.2014.09, kada je uključeno i korišćenje autoputa, nudi se put duži više od 2.5km od alternativnog. Međutim, navigacija kaže da se njime najbrže stiže. Čak 1 min brže od svih ostalih Sygic alternativa. Prve 2 slike su za pomenutu mapu 2014.09 su sa korišćenjem autoputa (verovatno se misli na obilaznicu) a druge 2 su bez dozvole korišćenja autoputa.
Ipak, kao veliku sliku ću postaviti sliku Sygic-ta.2014.06. Još jedno veliko neprijatno iznenađenje navigacije Sygic ! Analizu bih počeo sa rutiranjem navigacije Sygic sa mapom ta.2014.06.
U "normalnom rutiranju", sa mapom 2014.06, sa i bez dozvole korišćenja autoputa, Sygic NE NUDI putanju preko obilaznice !? Pitanje je o čemu se radi ? Pošto i ta mapa (ta.2014.06) ima ucrtanu obilaznicu, dosta je čudno da nije i ona ponudila istu alternativu kao i navigacija Sygic sa mapom ta.2014.09 ???
Ubacio sam međutačku,
neposredno pre desne lakat krivine na obilaznici, na samoj mapi, kada je navigacija već izrutirana putanje koje se vide na prve 2 slike (sa i bez dozvole korišćenja autoputa). Tada je navigacija ponovo izrutirala i napravila onu istu putanju, kao u sa mapom ta.2014.09 ??? Sada je cilj OZNAČEN trećom tačkom C !

Ovo je još jedan, zaista neobjašnjiv, gaf navigacije Sygic. Znam da će mi mnogi zameriti na ovako negativnom komentaru. Ali, svako može proveriti...Nema nijednog opravdanja, niti objašnjenja za ovakvo "ponašanje" tj. rutiranje navigacije Sygic...
Praktično ista mapa, a rutiranje zavisi od toga da li je 06 ili 09 ??? NESHVATLJIVO !

Sygic ta.2014.06.jpg


Inače, i meni je, u prvom trenutku, upalo u oči da je putanja (sa lakat krivinom) sa slike Sygic ta.2014.09 zaista čudna. Kada se malo analizira, vidimo da navigacija kaže da je najbrža. Možda i jeste. Iako se ne bih baš kladio. Jer i tom putanjom se prolazi kroz 3-4 semafora, pa pored Manastira Rakovica.
Ono što me pokolebalo da i ja nazovem ovu putanju "notornom glupošću" je činjenica da i "moja omiljena" :) navigacija Here sa, po mom mišljenju, danas najboljom i najpreciznijom mapom, i sa kvalitetnim rutiranjem i rerutiranjem je, takođe ponudila i tu alternativu. To se može videti na maloj slici Here. Ali, za razliku od Sygic, Here kaže da je tim putem potrebno ne 11 min već čak 14 min. Ipak, ja bih i sa Here navigacijom izabrao put dužine 8.6km. To je onaj put br. 3 na slici Here, ili put 2 ili 4 na slici Sygic 2014.09 (mala slika).

Pošto koristim i navigaciju Route 66, interesantno je napomenuti da ona ne nudi put preko obilaznice, već onaj najlogičniji od 8.6km. To se može videti na slici Route 66. Razlog je razumljiv. Mapa navigacije Route 66, nažalost, ipak nije najažurnija ! Kao što se na slici Route 66 vidi, za tu mapu JOŠ NIJE ZAVRŠENA OBILAZNICA ! Još jedna korisna informacija. Odlična navigacija, ali mapa malo kasni...
 

Prilozi

  • Sygic ta.2014.09.jpg
    Sygic ta.2014.09.jpg
    509 KB · Pregleda: 62
  • Here.jpg
    Here.jpg
    308,6 KB · Pregleda: 58
  • Route 66.jpg
    Route 66.jpg
    364,7 KB · Pregleda: 46
Natrag
Top