Naučnici naterali bakterije da sagrade nano piramidu (video)

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Naučnici naterali bakterije da sagrade nano piramidu (video)

bakterije-498.jpg


Pored dresera divljih zveri, sada postoje i "dreseri" bakterija - grupa naučnika iz laboratorije za nanorobotiku na Politehničkoj školi u Montrealu ostvarila je neverovatan poduhvat u kome je naterala žive bakterije da sagrade nanopiramidu.

Istraživači su u eksperimentu koristili magnetno taktičke bakterije, jednoćelijska bića sa unutrašnjim kompasom koji im omogućava da se kreću u funkciji magnetnih polja.

Grupa naučnika na čelu sa profesorom Silvenom Martelom uspela je da usmerava kretanje bakterija uz pomoć kompjuterski kontrolisanih magnetnih polja. Tokom eksperimenta koji je trajao petnaestak minuta, bakterije su prenosile nanocigle kopolimera epoksi i potom ih slagale u piramidalnu strukturu.

Ovo je prvi poduhvat te vrste u svetu. Kontrolisano ponašanje bakterija otvara mnoge mogućnosti na polju medicine i bioinženjeringa, preneli su strani mediji. Cilj naučnika je da se omogući upotreba bakterija unutar živih organizama tako što će se kontrolisano kretati krvnim sudovima. One bi, na primer, mogle da posluže za prenošenje lekova unutar tumora, za otkrivanje patogenih agenasa ili za "popravku" pojedinih organa.

Profesor Silvan Martel svojim radom je skrenuo pažnju svetske naučne javnosti kada je 2007. godine njegov tim prvi put u svetu uživo demonstrirao kontrolisano kretanje nanorobota kroz arteriju. Jedan od projekata na kojem trenutno radi njegov tim je proizvodnja autonomnog mikrorobota kojeg pokreće čip u čiji sastav ulaze elektronski elementi i bakterije.



[YOUTUBE]fCSOdQK5PIY[/YOUTUBE]


Izvor: Tanjug
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Evo da se nadovezem sto se tice toga sta bakterije “znaju”,sto predstavlja najprimitivniji nacin razmisljanja.1883.godine Nemacki biolog Vilhem Fefer obavio je u neku ruku slican eksperiment,sa tadasnjom tehnologijom.Naime,u tubus je stavio bakterije a na jedan kraj istog stavio za njih atraktant,privlacnu materiju, a na drugi kraj odbojnu,otrov.Bakterije su se nepogresivo kretale prema privlacnoj materiji iako im to nije bila “hrana”.Ovi rezultati su do devedesetih bili zanemarivani,da bi se 1974.godine u jenom clanku u “Science magazine” pojavio tekst o bakterijama,podsecajuci na Feferov eksperiment,koje “mozda znaju da donose odluke”.
 
Natrag
Top