Naučimo nešto o fotografiji

Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679

FOTOGRAFIRANJE I FOTOGRAFIJA


Ova tema je zamišljena kao mjesto gdje sve zainteresirane i svi zaintresirani mogu postavljati pitanja, te dobijati i davati odgovore u vezi s fotografiranjem i fotografijom.




Moje pitanje je u vezi obrezivanja fotografija.
Ono klasično pravokutno znam, ali budući da sam ja u duši razigrano dijete, htio bi koji put ovdje u nekoj temi postaviti ovalni oblik fotografije, pa oblik oblaka s tekstom u stripovima, pa oblik poštanske marke, pa oblik ......... Kako to izvesti (škare ne priznajem kao odgovor :blum3:). Hvala.

Vita jela zelen bor
Čekam brzi odgovor.
 
Član
Učlanjen(a)
12.04.2009
Poruka
1.545
Da uzmem ja one limene oblike što baba koristi da napravi kolače? Ima toga koliko hoćeš....zvezdice,tarabe,srca,sunca,oblaci,markice...Samo ti meni daj jedan profi aparat od 12x zoom i 14Mpx pa da pričamo...
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Ovalni oblik ćeš dobiti tako što u Photoshopu izabereš ovalnu selekciju u alatima, zatim držiš levi klik dok selektuješ deo fotografije koji želiš da se nalazi u okviru ove selekcije.
Kada to uradiš, iz toolbara (gore) izabereš: select inverse. Kako samo ime govori, izabrao si da selektuješ ne ovalni deo koji će sačinjavati tvoju fotografiju, već sve oko njega. Kad si taj deo selektovao, izaberi delete na tastaturi i to je sve... za početak :)

http://img713.imageshack.us/i/32406462.jpg/
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Da uzmem ja one limene oblike što baba koristi da napravi kolače? Ima toga koliko hoćeš....zvezdice,tarabe,srca,sunca,oblaci,markice...Samo ti meni daj jedan profi aparat od 12x zoom i 14Mpx pa da pričamo...


Gledam taj avatarić pa si mislim, tako mali a već zajeban. Nemoj mi "kakati" po temi. E, a baš to od babe me zanima. S kolačima znam , ali s fotografijom još ne.





Evo, da vidite što sam naučio. Hvala Sanii.



inanw1.jpg


:blum3:

2j3l9qc.jpg


Dodato posle 10 Sati 35 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Dva pitanja:

1. donja slika mi ispala prevelika, kako ju smanjiti,
2. kako joj dodati crni okvir, mislim da bi joj baš odgovaralo.


PS

Koristio sam http://www.pixlr.com/editor/
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Sliku ćeš smanjiti tako što... hm, ima više načina, ali koristi za sad sledeće: Idi na image > image size> tu unesi željenu veličinu u pikselima, ali gledaj da ti dole bude čekirana opcija: constrain proportions (da bi naravno slika bila smanjena proporcionalno).
Crni okvir... za ovo ti trebaju tzv. layeri. Layer je sloj (kako i samo ime kaže), a jedna slika može imati veliki broj layera. Štaviše, zato je PS i zahvalan program. Da bi naučio kako se radi sa layerima, napravićeš sve ovo što si napravio sa selekcijom ispočetka. Ali... ovoga puta ćeš praviti ovako: ako ti po defaultu nije otvoren prozor: layers, dobićeš ga tako što u opciji: window, čekiraš: layers. Kada imaš taj prozorčić otvoren, primetićeš da ti u jezičku: layers, stoji tvoja fotografija i da piše: background. Taj background ćemo pretvoriti u layer, duplim klikom. Možeš ga nazvati kako hoćeš, ili neka stoji samo: layer0. Kad si to uradio, sada ponovi sve ono sa selekcijom kao u prethodnoj "lekciji". Dakle, napravi svoju selekciju (izabereš selekciju, napraviš oblik koji želiš, select > inverse, delete.) PAzi kad pritiskaš delete. Nakon toga, ne radi ništa drugo, već samo klikni desni klik. Otvoriće ti se opcije. Izaberi: feather. Izaći će ti prozor: feather radius. Unesi da bude 10px. Feather je opcija koja će umekšati ivice selekcije (vidiš kako su ti gore ivice ostale oštre i grube)... Kad si to izabrao, klikni na taster: delete i klikći 3-4 puta. Ovim ćeš postići da opcija: feather, omekšava ivice tvoje selekcije u radijusu od 10px.
Ok.. sad imamo selekciju, odnosno fotografiju u željenom obliku, ali ovog puta sa lepo omekšanim ivicama :) Primetićeš da je pozadina transparentna. To ćemo promeniti tako što ćemo u prozoru layers, napraviti novi layer. To je u tom prozorčiću, druga ikonica dole desno. Kad smo napravili ovaj novi layer, vrati se tamo na paletu sa alatima i izaberi onu kanticu sa bojom. Izaberi boju, i klikni. Primetićeš da je boja "ofarbala" sve. Ali nije :mrgreen: Kantica je ofarbala samo novi layer, a onaj prethodni se nalazi ispod (zato se i zovu slojevi). Dakle, iz prozora sa layerima, samo ćeš svoj prethodni layer, držanjem levog klika, premestiti IZNAD ovog skroz ofarbanog.
Krajnji rezultat je tvoja fotografija sa omekšanim ivicama, na pozadini u boji.
Ako želiš svojoj fotografiji dodati željeni okvir, klikni na nju u prozoru sa layerima, ali desnim klikom. Pojaviće ti se opcija: blending options. Kada se otvori, klikni na stroke desnim klikom. Izaberi boju u kojoj želiš okvir, ali i debljinu okvira podešavajući size, i to bi bilo to :)
Ništa ovo nije teško što sam ispisala, a ako ti je nešto nejasno, pitaj :)
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Odlično. Sve si uradio kako treba, samo sledeći put upotrebi feather kako sam ti objasnila, da ti ivice ne budu ovako oštre... :) Inače, super...
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Radim na TinyPicu, jer se tamo nisam uspio registrirati. "Feather" ću sutra probati naći natanane. Međutim, prošlu noć sam izbubao ovo:

2ed05zn.jpg




2yn2qkp.jpg


mjuyiv.jpg


talm5f.jpg


r1c0bc.jpg




2qu3nm8.jpg


2uo5abr.jpg




Svaki dan, u svakom pogledu, sve više napredujem.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679


246ussz.jpg


Dodato posle 4 Sati 8 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Danas mi sve krepava, logiranja od sinoć ne prolaze, TinyPic uveo registraciju i poništio mi sve na forumu. Popizdio. Ipak, za kraj, nešto uspjelo.



tri dorada.jpg
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top