Nastavlja se potraga za dečakom koji je upao u Nišavu

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Nastavlja se potraga za dečakom koji je upao u Nišavu

Spasilačke ekipe Vatrogasno spasilačke brigade nastavile su danas potragu za dečakom koji je u subotu popodne upao u reku Nišavu u Nišu.


v166980p0.jpg


Potraga za dečakom u Nišu

Spasilačke ekipe tokom prepodneva pretražile su prostor od Niša do sela Popovac, a akcija je obuhvatila pretragu i sa vode i sa kopna.

Potragu otežava mutna voda Nišave i visok vodostaj.

Prema izjavama srodnika utopljenika,pi[e dana[nj "Press",reč je o devetogodišnjem B. Š., koji se tokom igre sa grupom drugova zaneo i pao u nabujalu Nišavu.

Mališan je bio živ i nakon petstotinak metara, kada je primećen kod mosta kod grčkog konzulata. Prolaznici su pokušali da ga izvuku iz reke, ali ga je matica odvukla dalje.

Usledila je neviđena potraga u kojoj su učestvovale sve raspoložive snage Uprave za vanredne situacije, uključujući i vatrogasno-spasilačke jedinice koje su reku pretražuju čamcima.

Pridružili su im se i pripadnici ronilačkog kluba „Gusar", koji pretražuju korito reke Nišave, ali telo deteta nije pronađeno.

Očevici kažu da je dete isplivalo u blizini grčkog konzulata i da je tada još bilo živo.

"Šetači koji su se zatekli na keju pokušavali su da izvuku dete, ali nisu mogli da mu priđu dovoljno blizu pa ga je bujica odnela. Bilo je stravično gledati kako reka nosi dete. Vrlo brzo mi je nestao iz vida", kaže jedan od očevidaca.

U trenutku nesreće identitet utopljenika nije bio poznat, ali je ubrzo utvrđeno da je reč o devetogodišnjem B. Š. Njegovi roditelji, koje je policija obavestila o tragediji, došli su do Medoševačkog mosta, gde se odvijala potraga.

Međutim, oni su bili suviše potreseni da bi govorili o ovom događaju. Majka je neprestano plakala, a oca su pridržavali rođaci. On je novinaru "Pressa" samo kratko saopštio da je u vreme tragedije bio na poslu i da ne zna kako mu je sin stradao.

Alija Bajramović, deda po majci B. Š., kaže da je dečak stradao naočigled drugova.

"Moj zet prodaje robu na buvljaku, pa je unuk otišao da od njega uzme pare kako bi kupio ručak. Sa njim je bilo i nekoliko njegovih drugova. U povratku su sišli do Nišave, a kako je upao u reku zaista ne znam. Otkako sam saznao za tragediju, ovde sam pored Nišave nadajući se da će biti pronađen, ali ga nema ni živog ni mrtvog" priča očajni deda za "Press".


Srđan Nikolić, komandant vatrogasno-spasilačke brigade Niš, kaže da je detaljno pretraženo korito Nišave od mesta utapanja do Medoševačkog mosta u dužini od dva kilometra.

"U 16.26 časova dobili smo dojavu da je ispod mosta kod grčkog konzulata, tačnije kod firme 'Rudo', u Nišavi viđeno jedno dete koje se najverovatnije utopilo. Pretražujemo površinu reke Nišave od mesta utapanja nizvodno do Aleksinca. Do sada ništa nije nađeno. Reka je nabujala i brza, što nam otežava posao, te je i sama akcija spasavanja dosta rizična", rekao je Nikolić novinarima.

Ronioci su nekoliko puta ulazili u reku na mestima za koja se pretpostavljalo da bi telo deteta moglo biti.

Sumnjalo se da se leš mališana zakačio za šiblje u priobalju Nišave u blizini Medoševačkog mosta, jer je viđena crna tkanina koja je visila sa granja. Međutim, kada su ronioci prišli bliže, utvrđeno je da je reč o krpi.

U jednom trenutku u Nišavi je viđena i noga koja je štrčala uvis, ali se ispostavilo da je reč o lutki. Potraga se i dalje nastavlja, a spasioci su zatražili reflektore kako bi mogli da reku pretražuju i tokom noći.

Marko Radovanović, vođa spasilačkog tima, kaže da će operacija spasavanja biti nastavljena sve dok mališan ne bude pronađen.

"Još se nadamo da je dete živo i zato preduzimamo sve što možemo da ga što pre pronađemo. S obzirom na to da je dete u pitanju niko i ne pomišlja na odustajanje", ističe Radovanović, a prenosi "Press".



Izvor: Press

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Ni traga od dečaka koji je upao u Nišavu

Ni traga od dečaka koji je upao u Nišavu

Komandant Vatrogasno-spasilačke brigade u Nišu Srđan Nikolić rekao je da je proširena zona potrage za dečakom koji je pao u Nišavu pre dva dana.

v167068p0.jpg


I ronioci uključeni u potragu

"Proširili smo zonu potrage do ušća Nišave u Južnu Moravu, a ekipe osmatraju tok Južne Morave do Aleksinca", rekao je Nikolić.

Visok nivo Nišave i dalje otežava potragu, napomenuo je Nikolić.

Spasilačke ekipe nisu postavljale mreže, jer nadošla reka valja balvane i delove nameštaja, pa bi mreža brzo bila pocepana.

Spasilačke ekipe dobile su prvu dojavu da je dečak pao u reku u centru Niša u subotu http://www.mondo.rs/s166937/Info/Hronika_i_Drustvo/Dete_upalo_u_Nisavu.htmloko 16.30 časova.



Izvor: Tanjug
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Prolaznici nisu ni pokušali da spasu dečaka

Niš - Kada sam video dečaka koji se davio, bez razmišljanja sam skinuo duksericu i patike i skočio u Nišavu. Voda je bila veoma hladna i izuzetno brza. Uspeo sam da doplivam do njega i uhvatim ga za rame, ali smo upali u brzak i voda mi ga je istrgla iz ruku, priča petnaestogodišnji Jovan Stojanović, koji je u subotu jedini pokušao da iz mutne i nabujale Nišave spase Benjamina Š. (9) za kojim spasilačke ekipe i dalje tragaju.

- Jedva sam uspeo da doplivam do obale i uz pomoć druga izađem iz vode ispred Kamenog mosta, jer nizvodno više nema keja - kaže Jovan, učenik osmog razreda OŠ „Dositej Obradović“.

Dečaku velikog srca posebno teško pada to što je prizor, koji se odigravao oko 16.30 časova, sa obale posmatralo 10 do 15 prolaznika ne čineći ništa da pomognu detetu koje se davilo.


- Pošao sam toga dana sa dvojicom drugova do tvrđave, kada smo čuli dozivanje u pomoć. Videli smo grupu ljudi na obali i dečaka u vodi. Mislim da je dečak još davao znake života, ali se nije pomerao. Kao da je bio u onesvešćen. Reka ga je brzo nosila. Skočio sam sa šetališta na bedem, sa visine oko tri metra, i ušao u vodu. Tek sam uveče shvatio šta se dešavalo, ali bih opet učinio isto. Na keju je bilo je dosta ljudi. Jedan je čovek trčao i dozivao u pomoć, a ostali su samo gledali. Razočaran sam što niko od prolaznika nije priskočio u pomoć dečaku koji se davio, iako je dete u vodi bilo na svega nekoliko metara od obale - seća se Jovan.



On je četiri godine trenirao vaterpolo, ali nikada nije plivao u reci. Kaže da je jedva uspeo da se izbori sa brzom i nabujalom rekom.

- Imao sam na sebi donji deo trenerke i majicu dok sam plivao. Voda je bila ledena i duboka, pokušavao sam da napipam dno, ali nisam uspeo. Reka je bila izuzetno brza - priča Jovan.

Njegova majka Jasna Stojanović za podvig sina saznala je u kada je davao izjavu policiji.

- Jovan je došao je kući u pratnji inspektora policije jer je morao da da izjavu, a pošto je maloletan to je moguće samo u prisustvu roditelja. Tada sam i čula šta se desilo. Uveče je imao povišenu temperaturu, verovatno zbog preživljenog stresa. Bio je veoma uznemiren, te noći nije mogao da spava. Mnogo ga opterećuje to što nije uspeo da spase dečaka iz vode - priča Jovanova majka.
Ona kaže da je ponosna na sina, ali da je istovremeno i šokirana time da niko od prolaznika nije priskočio u pomoć detetu koje se davilo u reci.

- Koliko puta će se još desiti ovakva situacija da se neko utapa u reci a da ljudi sa obale to posmatraju ne čineći ništa - kaže Jasna.
I Jovanova sestra Sanja (23) kaže da ponosna na mlađeg brata.

Izvor: Blic

**********

Redak primer drustvene odgovornosti i humanosti i to od strane petnaestogodisnjaka.Sve pohvale.
 
Učlanjen(a)
19.12.2009
Poruka
4.642
Svaka cast Jovanu , hrabar decko!!! Samo mi zao sto nije uspeo spasiti deveto-godisnjaka ! Javite ako nadju malog !!!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruka
4.736
Razočaran sam što niko od prolaznika nije priskočio u pomoć dečaku koji se davio, iako je dete u vodi bilo na svega nekoliko metara od obale - seća se Jovan.

Baš me zanima šta piju za miran san,
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
- Jedva sam uspeo da doplivam do obale i uz pomoć druga izađem iz vode ispred Kamenog mosta, jer nizvodno više nema keja - kaže Jovan...

O kakvoj savesti govorimo kada niko decaku-spasiocu nije pruzio ruku da pomogne?!Vecu grizu savesti ima taj decak,koji je pokusao i,nazalost,nije uspeo da spase davljenika nego oni koji su sve to dokono posmatrali...
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Pitanje je i šta bi svako od nas uradio u datoj situaciji, jer sedeći u stolici, kod kuće, na sigurnom, svi su "heroji"! Da su svi heroji, kakvi misle da jesu, i kakvim se predstavljaju, podvig petnaestogodišnjeg dečaka bi bila rutinska stvar, obična, svakodnevna, ali većina ljudi je kao i onih 10-15 što su gledali sa obale, da se ne foliramo...
 
Natrag
Top