narodni recepti od Zacinskog i lekovitog bilja

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Bolesne i suzne oči[/h] U četvrt litre vode stavi se jedna kašika usitnjenog vidca (vidova trava, Euphrasia officinalis). To pustimo da zakuva. Zatim se ostavi poklopljeno da stoji dok se ne ohladi do 30°C (tako da očima nije ni hladno ni vruće). Uzme se okrugla čašica koja se do polovine napuni gornjim čajem. Glavu treba nagnuti napred, a čašicu pritisnuti na očnu šupljinu tako da potpuno pristane. Sada se otvori oko. Zatim se glava digne i ponovno spušta (ne skidajući čašicu). To se ponavlja nekoliko puta: gore-dole tako da čaj dobro opere oko. Za pranje svakog oka uzima se uvek sveži čaj.
Kod ove veoma neprijatne pojave treba piti čaj od mešavine 10 g vidove trave, 10 g odoljena (valerijane), 15 g korena blaženog (pitomog) čkalja, 10 g cveta jorgovana, 15 g virka, 20 g kamilice i 10g rute (Ruta graveolens). Preko noći, u pola litre hladne vode držati potopljeno 15 g ove mešavine, a sledećeg dana zagrevati do ključanja. Promešati, skloniti sa vatre i ostaviti da odstoji tri minuta. Kada se malo ohladi, u ovu tečnost umočiti gazu i oblog još topao staviti na zatvorene oči. Ponoviti nekoliko puta u pola sata. Posle toga oči pokriti suvim povezom i izvesno vreme mirovati
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Bolesti nogu[/h] Ko pati od bolesti nogu i teško hoda, neka svake večer i pre spavanja 15 minuta pere noge u vodi u kojoj se kuvao matičnjak. Kupka treba da je što toplija. Nakon kupanja noge zaviti u tople krpe i odmah u krevet.
U jednu poveću posudu stave se 2-3 pregršti sitno iseckane zobene slame. Na slamu se nalije toliko vrele vode da se bez teškoće noge mogu držati u vodi. Ako je voda previše topla pričeka se da se voda do potrebne temperature smlači. Kupka treba da traje najmanje 20-30 minuta. Ako se voda pre tog roka ohladi, dolije se vruća. Nakon , peškirom koji je umočen u hladnu vodu, noge se naglo obrišu i zaviju u suv peškir. Kad su noge već sasvim suve, na njih se stavi pčelinji vosak, zavojem poveže i pođe odmah u krevet na spavanje. Vosak se ostavi do drugiog dana uveče kad se kupanjem skine i zavoj s voskom ponovi. Ponavlja se do potpunog ozdravljenja.
U vruću vodu stavimo šaku morske soli i kašiku gorušicinog brašna. U toj vodi držimo noge 20 minuta, zatim ih operemo u čistoj vodi, dobro obrišemo, obučemo vunene čarape i legnemo u krevet.
Bolesna stopala i donji deo noge treba svako jutro ovlažiti krpom namočenom u vinskom sirću, zatim se stopalo i noga do kolena masira. Nakon masiranja noga se dobro
omota dobrim zavojem, koji se skine tek pre spavanja. Lečenje se ponavlja 15 dana, ako je potrebno još i duže. dvije pregršti bukovog pepela prelije se s 2 litre ključale vode i u toj vodi peru noge. Ponavlja se svake večeri pre spavanja 8 dana.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Bolesti nosa[/h] Naročito kod katara treba uzeti: zovina kora, kadulja, borovnic, nana - po dve kašike. Jedna kašika te mešavine prelije se sa 2 decilitra ključale vode, nakon toga se ostavi 10-15 minuta da stoji poklopljeno. Zatim se ocedi i time ispira nos i ušmrkava.
Svake večeri pre spavanja treba pariti glavu i noge trinjem od sena. U nos nakapati nekoliko kapi tinkture od arnike (moravke). Piti čaj od jednakih delova kamilice, bokvice i korena od anđelike. Od gornje mešavine uzme se jedna kašika na 200-300 g ključale vode i dve kašike pravog pčelinjeg meda. Pije se triput dnevno po jedna šoljica.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Bolesti živaca[/h] Koren i cvet jaglaca, šišarke čempresa (kiparis), šimširika - u pojednakim delovima. Sve dobro promešati i od te mešavine jednu kašiku preliti s 2 decilitra ključale vode. Ostaviti poklopljeno 10-15 minuta da stoji, zatim ocediti, medom zasladiti, dodati malo soka od limuna i piti triput dnevno posle jela.
Uzme se do 3 puta dnevno praha valerijane na vrh noža. Popije se sa vodom ili mlekom.
Sat-dva pre spavanja dobro je prošetati se na čistom svežem vazduhu i duboko udisati.
Uzeti lipovog cveta, divljeg bosiljka - po 2 kašike; hajdučke trave - 3 kašike, divljeg šimšira (list) – jednu kašiku. Sve dobro promešati. Od gornje mešavine jednu kašiku preliti sa 3 decilitra ključale vode. Ostaviti da stoji 10-15 minuta, ocediti, pravim medom zasladiti i piti triput dnevno pre jela i jednu šolju pre spavanja.
U litru prirodnog vina staviti 100 g maka da stoji 10 dana. Svaki dan jedanput treba bocu protresti. Od tog vina pije se pre spavanja po 1-2 čašice.
Dve glavice crnog luka sameljemo i taj sok popijemo pre spavanja. To se radi svake večeri dok bolest ne prođe.
Metvice 50 g i po 25 g gorke deteline i valerijane, od toga se uzme 3 kašike, prelije sa pola 1itre vrele vode, poklopi i 2 sata iza toga procedi i pije umesto vode.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Bolovi posle amputacije[/h] Fantomski bol je bol koji se javlja posle amputacije nekog ekstremiteta. Pacijent oseća bol u ekstremitetu koga više nema (amputiran je). Recepti:
Još dugo, često i godinama posle amputacije, nastupaju izuzetno jaki fantomski bolovi. Iskustvo pokazuje da oblozi od kaše gaveza (vidi tekst o gavezu, odeljak Načini upotrebe) doprinose ublažavanju bolova koji postepeno sasvim nestaju.
Isto tako izvanredno deluje i esencija od crnog luka. Na kolutove isečenim crnim lukom napuni se boca do grlića, a preko njega se naspe rakija od žita, jačine 38-40%, pa se 10 dana ostavi na suncu ili na toplom mestu, a potom uspe i bočice. Ovom esencijom mažu se amputacioni patrljci.
Mnogo pomaže i čaj od korena perunike, koji se vadi u oktobru, opere četkom i okačen suši. Osušeni koren se samelje u prah, najbolje u isluženom mlinu za kafu, mak ili za prezlu. Pola male kašike ovoga praha preko noći ostaviti da stoji u četvrt litre vode; u toku dana piti jednu do dve šolje, u gutljajima.
Amputacione patrljke trebalo bi triput nedeljno kupati u timijanu (prva kupka može da se upotrebi, ugrejana, još dva puta). Za jednu kupku uzima se puna šaka timijana. - Preporučuje se stavljanje obloga od jastučića napunjenih timijanom ili prečicom. U platnenu navlaku stavi se 100 do 150 g navedenih lekovitih biljaka.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Bolovi u peti[/h] Jedna šaka majčine dušice stavi se u posudu. Na nju se nalije 4 litre ključale vode. Kad se voda toliko ohladi da se mogu u njoj držati noge, močimo ih 15 minuta. Nakon toga noge se vlažnim rpeškirom dobro izbrišu i zaviju u tople flanelske krpe. Ponavlja se svake druge večeri 4 nedelje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Bolovi u želucu[/h] Koren iđirota, kamilica, kičice, ruzmarin - u podjednakim delovima. Od ove mešavine uzeti nepunu kašiku, preliti sa dva decilitra ključale vode. Ostaviti da stoji 10-15 minuta, ocediti, zasladiti pravim medom, dodati malo soka od limuna i piti toplo triput dnevno pre jela po jednu šolju.
Pelin – jedna kašičica, nana, kantarion - po jednu kašiku, hajdučka trava - 2 kašike. Sve dobro promešati i od te mešavine uzeti nepunu kašiku , preliti sa dva decilitra ključale vode. Ostaviti da stoji 10-15 minuta, ocediti, zasladiti pravim medom, dodati malo soka od limuna i piti toplo triput dnevno pre jela po jednu šolju. (1) Koren lincure i ruzmarina - od svakog po 2 kašike, dobro promešati, samleti i od tog praška uzimati dva puta dnevno pola kašičice sa vodom. Deca uzimaju pola označene doze. (1) Želudačne bolove sigurno leči smesa: lovorovo lišće – jedna kašika, suva kora od narandže - 2 kašike. To se kuva 10 minuta u pola litre vode. Nakon toga ostavi se da stoji 10-15 minuta; zatim se ocedi i pravim medom zasladi. Pije se po jedna šolja triput dnevno posle jela. To je vrlo dobro sredstvo i za bolesnike koji boluju od naduvenosti i prejake kiseline u želucu. Bez narandžine kore dobar je lek protiv upale grla i reumatičnih bolova.
U 100 g vode stave se dve kašike sirća i dve kašike šećera i dobro promeša. Na to se nalije puna kašika sode bikarbone i promeša. Čim se počne emulgovati, odmah se popije. Treba uzeti veću čašu da ne »pobegne«. Uzima se čim zaboli želudac ili nastane žgaravica, naročito posle masnog jela.
Litru šumskih ili vrtnih jagoda staviti u litru jestivog ulja. To treba da stoji dva meseca na suncu. Uzima se triput dnevno po jedna kašika.
Dogodi se da čoveka grčevito zaboli želudac posle ne*kog jela ili pića. Za takav slučaj dobro je imati u kućnoj apoteci i tinkturu lincure u jakoj komovici ili prirodnoj šljivovici. Pije se čašica-dve dnevno.
Dve šake zobi i dve kašike meda kuvati 40 minuta u litri i po vode. Pije se više puta dnevno po jednu šolju i ujedno umesto vode.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Ciroza jetre[/h] Ciroza jetre je hronična bolest jetre tokom koje se jetreno tkivo zamjenjuje vezivnim tkivom što za krajnu posledicu ima prestanak funkcija jetre. Ciroza jetre može imati celi niz uzroka od kojih su najčešći alkoholizam i hepatitis C. Sa obzirom da se oštećeno jetreno tkivo ne može zameniti, terapija ciroze jetre je palijativne prirode, iako se u ekstremnim situacijama može provesti transplantacija jetre. (izvor: Wikipedia) Recepti: Po jedna šolja poparenog čaja od prečice ujutro, natašte, i uveče pola sata pre večere, pomaže kako kod ciroze tako i kod zloćudnih oboljenja jetre. Veoma brzo, nestaće gušenje koje ide uz ove bolesti. Na četvrt litre vode uzeti ravnu malu kašiku prečice. Uz to, dnevno piti šest gutljaja čaja od korena iđirota i 2 do 3 šolje čaja od koprive. Oblog sa šveden biterom u toku dana držati četiri sata, a parne obloge od rastavića, i to ujutro i popodne po dva sata, u krevetu, i preko cele noći. Obloge staviti na jetru. Sve obloge treba pokriti toplom maramom kako se usled isparavanja ne bi ohladili!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Crveni vetar[/h] Crveni vetar ili erizipel je akutno infektivno obolenje koje se klinički manifestuje lokalizovanim, oštro ograničenim crvenilom, otokom kože i simptomima opšte infekcije. Uzročnik ove bolesti je bakterija Streptococcus beta haemolythicus grupe A, koja uzrokuje i druge slične bolesti. Mnogo ređe se kao uzročnici mogu pojaviti i streptokoke iz grupe C, D ili G, dok kod novorođenčadi uzročnik erizipela može biti i bakterija iz grupe B. Rezervoar infekcije je osoba obolela od neke vrste streptokokne infekcije, koja se najčešće prenosi neposrednim kontaktom sa inficiranom osobom. Oboljenje nije zarazno (kontagiozno), a javlja se sporadično i to uglavnom u hladnijem vremenskom periodu kada ima više drugih streptokoknih oboljenja. Inkubacija traje od nekoliko sati do 3-4 dana. Bolest počinje naglo sa simptomima opšteg infektivnog sindroma: skok temperature (38-40ºC), jeza, groznica, glavobolja, malaksalost i povraćanje. Lokalni znaci se javljaju nakon 12-24 časa. Prvo se javlja zatezanje kože i lak svrab na delu zahvaćenog područja. Sledećeg dana se javlja crvenilo koje je oštro ograničeno prema zdravoj koži. Ono se brzo širi i izdiže, zbog otoka koji je elastičan. Zbog nagomilavanja eksudata može doći do raslojavanja delova kože sa stvaranjem vezikula i plikova koji su ispunjeni seroznim ili krvavim sadržajem. Nakon 5-7 dana od početka bolesti (kada su simptomi najizraženiji), dolazi do postepenog stišavanja. Opšti znaci infekcije nestaju, a promene na koži se povlače istim redosledom kojim su i nastajale. Crvenilo bledi od centra ka ivicama, a istovremeno se smanjuje otok, bol i zategnutost kože koja počinje da se peruta. (izvor: Wikipedia) Recepti: Oprati sveže listove podbela, oklagijom ih izgnječiti na dasci i dobijenom kašom obložiti zapaljena mesta napadnuta crvenim vetrom. Od listova može da se pripremi i ekstrakt (listovi se isitne, popare vrelom vodom i kratko vreme ostave da odstoje) koji se, kada se ohladi, upotrebljava za oblog. Isto tako su delotvorni i listovi kelja i kupusa, koji se operu i izgnječe oklagijom. Leče svaku upalu kod crvenog vetra. Veoma blago ali povoljno deluju i listovi čuvarkuće. Oni se iscede u sokovniku i sokom se mažu zapaljena mesta ili se nekoliko listova preseče po dužini i, sa sočnom stranom nagore, stave na tanjir. Sok koji iscuri iz listova utrlja se u zapaljene površine zahvaćene crvenim vetrom. Za unutrašnju upotrebu, ujutro, pola sata pre doručka, treba piti po šolju toplog čaja od razgona (veronike), a raspoređeno na ceo dan, u gutljajima, tri do četiri šolje čaja od koprive, i to sve dotle dok se lekarskom kontrolom ne utvrdi da je bolest popustila.
Svežu koru od zovinog drveta (spoljašnja kora se ostruže) - 8 kašika na litru vode - kuvati 8 minuta i na bolna mesta stavljati obloge od uvarka. http://www.herbalia.org/index.php?id=crveni-vetar#
Pleva od sena (trinje) i list podbela dobro se popare i stave kao oblog na bolna mesta.
Cvet kamilice dobro se popari, stavi u jednu platnenu vrećicu i priveže na bolno mesto.
Divizma, list i cvet, stavi se u jednu čistu malu vrećicu. To se dobro ugreje nad šporetom i stavi na bolno mesto. Zbog održanja stalne toplote potrebno je imati dve vrećice: dok se jedna nalazi na bolnom mestu, druga se greje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Difterija[/h] Difterija je zarazna bolest izazvana bakterijom lat.: Corynebacterium diphteriae. Prenosi se direktno putem kapljica u vazduhu, ređe indirektno putem zaraženih predmeta. Rezervoar bolesti je čovek. Bakterije difterije oslobađaju toksin difterije, koji blokira sintezu proteina u ćelijama i na taj način izaziva njihovo izumiranje. Najčešće su pogođeni ždrelo, krajnici, sluzokoža nosa, limfni čvorovi vrata, rane itd. Na ovim organima javnjaju se karakteristične pseudomembrane sivo-bele boje, koje se čvrsto drže na površini sluzokože, a posle njihovog otklanjanja se javlja krvarenje. U sklopu sistemskih poremećaja tokom difterije javlja se degenaracija srčanog mišića, jetre, bubrega, promene na nervnom sistemu. (izvor: Wikipedia) Recepti: Pomešati 20 g suvog ploda maline, 20 g podbela i 10 g vranilovke (origano). Dve kašike smese preliti sa 2 čaše vrele vode, ostaviti 10 minuta, procediti. Piti vrelo.

Tinkturu oropolisa (20 g na 300 ml etilalkohola) pomešati sa toplim mlekom ili čajem. Uzimati 40-50 kapi 3-5 puta na dan kao jak antibiotik.
Cvet lipe i suve plodove maline uzeti u jednakoj količini. Dve kašike smese preliti sa 400 ml vrele vode, ostaviti da odstoji, procediti. Piti vrelo kao čaj. Pomešati 1 čašu soka od brusnice i 1 čašu limunovog soka. Popiti jednu čašu malim gutljajima (podgrejano). Drugom čašom vrućeg soka ispirati grlo svakih 30 minuta.
Pomešati 20 g korena čička, 15 g dvozuba ( bidens tripartita), 15 g vranilovke, 15 g suvog ploda maline, 15 g cveta lipe, 10 g cveta zove, 10 g jaglike. Dve kašike smese preliti sa dve čaše vrele vode, ostaviti da stoji 10 minuta, procediti. Piti vrelo 3-4 puta na dan posle jela.
Suvu biljku sočivicu (Lemna minor) zdrobiti u prah. Jednu kašiku praha preliti čašom votke, ostaviti da odstoji. Uzimati po 1 kašiku 3-5 puta na dan pre jela. http://www.herbalia.org/index.php?id=difterija#

Prah sočivice sa medom uzimati po 1-2 kašikice 3-4 puta na dan.
Kao baktericidno i sredstvo za snižavanje temperature koristi se kora mladih grana jasike (Populus tremula). Jednu kašiku kore preliti čašom vrele vode, nagrevati 30-40 minuta. Piti po 1-2 kašike 3-5 puta na dan pre jela.
Pomešati list podbela (2 dela), koru vrbe (2 dela), vranilovku (1 deo). Dve kašike smese preliti sa 400 ml vrele vode, nagrevati 30 minuta, procediti. Piti vrelo.
Piti po 1-2 kašikice soka aloje 2-3 puta na dan
 
Natrag
Top