Naknade za bolovanja kasne tri meseca

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Naknade za bolovanja kasne tri meseca










Izvor:
Novosti.rs







NAKNADE za bolovanja duža od 30 dana, koja se isplaćuju iz kase zdravstvenog osiguranja, trenutno kasne od 30 do 90 dana. To ne važi samo za porodilje i zaposlene u firmama koje brinu o zaposlenima više nego što ih zakon obavezuje. Njima se naknade za vreme odsustva sa posla zbog bolesti isplaćuju istoga dana kada i plate ostalim zaposlenima. Svi ostali kad odu na bolovanje duže od 30 dana, kada prestaju da budu briga svog poslodavca, ostaju "na belom hlebu" i niko ne može da im garantuje kada će dobiti novac.


dr-bolovanja_310x186.jpg



To zavisi od najmanje dva faktora: koliko je duboka kasa matične filijale RFZO kod koje je radnik osiguran, i od brzine poslodavaca da prijave bolovanje.
Prema poslednjim podacima RFZO, u maju su u Srbiji duže od 30 dana bolovala 10.303 zaposlena. A, obaveze RFZO na ime naknada tokom privremene sprečenosti za rad samo za ovaj mesec iznose 328,6 miliona dinara.

Naknade za bolovanja se isplaćuju iz sredstava svake pojedinačne filijale, i zato ne postoji jedinstven podatak za celu Srbiju koliko se čeka na isplatu - objašnjavaju u RFZO. - Svaka filijala od određenog procenta doprinosa koji se skupi na njenoj teritoriji isplaćuje naknade za vreme privremene sprečenosti za rad. Prema našim saznanjima, jedino filijala Vranje kasni dva-tri meseca sa isplatom bolovanja. U ovoj godini je, recimo, za bolovanja i troškove prevoza, u slučaju putovanja na lečenje van matične filijale, namenjeno 7,5 odsto novca od doprinosa.


Porodilje, za koje nadoknadu obezbeđuje Ministarstvo za rad i socijalnu politiku, prvu isplatu, prema procenama ovog ministarstva, čekaju oko mesec dana. U slučajevima kada su lokalne samouprave, koje utvrđuju pravo na porodiljsko i visinu naknade, brze, porodilja koja se porodi početkom jednog, već sredinom sledećeg meseca dobije nadoknadu.


- Mi prebacujemo novac čim nam opštine dostave spiskove i to se radi u kontinuitetu, bez zastoja - kaže za "Novosti" Zoran Martinović, državni sekretar u Ministarstvu za rad i socijalna pitanja. - Poslodavci su, međutim, dužni da porodiljama uplaćuju naknadu istog dana kada i plate ostalim zaposlenima, a onda taj novac refundiraju iz sredstava koja mi prebacujemo opštini na čijoj teritoriji je sedište firme.


Martinović kaže da je svakog meseca na bolovanju, u proseku, po 32.000 porodilja. Za isplatu njihovih naknada ove godine je planirano 22,6 milijardi dinara, ili između 1,8 i 1,9 milijardi mesečno. Porodilje naknadu primaju 12 meseci, a one koje rode treće i svako sledeće dete po 24 meseca, s tim što majke, po zakonu, u slučajevima kada ima problema u razvoju deteta, na bolovanju mogu da ostanu do pet godina.

 
Natrag
Top