Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Beograd -- Poreska uprava Srbije objavila je na spisak 100 preduzeća, najvećih poreskih dužnika, što je i bila u obavezi na osnovu izmena i dopuna Zakona.
Spisak se može naći na sajtu Poreske uprave Srbije.
Poreska uprava je objavila, takođe, i spisak 100 preduzetnika i isto toliko fizičkih lica kojima porez nije naplaćen zaključno do 31. decembra prošle godine.
Prva tri vodeća dužnika na spisku su ugašene banke - "Beobanka" a.d u stečaju, koja duguje 24,07 milijardi dinara, "Investbanka" u stečaju sa dugom od 18,13 milijardi dinara i "Astra banka" sa 15,64 milijardi dinara nenaplaćenog poreza.
Među preduzećima, dužnici su između ostalih i "Sartid" u stečaju, "Valjevska pivara", "Jagodinska pivara", "Simpo", "Ivo Lola Ribar sistem", "Fabrika automobila Priboj", građevinsko preduzeće “Mostogradnja” u restrukturiranju, Novinsko izdavačko preduzeće “Borba”, “Podrum Palić”, “Verano Motors”, "Industrija mašina i traktora”, “Industrija motora Rakovica”, “RTB Bor”, “Slap group”, “Zastava kamioni”…
Prve tri preduzetničke radnje na spisku preduzetnika dužnika su "Metalijum" sa dugom od 168,4 miliona dinara, “Helena grand” čija su dugovanja 167,19 miliona dinara i “Beni”, radnja za promet robe na veliko i malo koja duguje 166 miliona dinara.
Poreska uprava je pored svakog preduzeća napisala u kom je statusu, pa je tako za pomenute tri preduzetničke radnje navela “brisan-ođavljen”, što znači da tih preduzeća nema u registru privrednih subjekata.
Na spisku fizičkih lica prva osoba je iz opštine Leskovac i ona duguje 307,9 miliona dinara, druga iz Inđije, kome nisu naplaćeni porezi u iznosu od 239,6 miliona dinara, dok je treća osoba iz Žablja sa dugom od 130,42 miliona dinara.
Poreska uprava je na svom sajtu objavila i detaljno objašnjenje da kod pojedinih obveznika iz zakonskih razloga nije mogla da se obavi ni redovna ni prinudna naplata. U tome su je, kako je navedeno, onemogućavali doneti propisi iz privatizacije i stečaja.
Takođe, firme su imale mogućnost da podnose zahteve za reprogram dugova, što im je omogućavao Zakon o poreskom postupku i administraciji, a što su u velikoj meri i koristile.
[h=1]Poznati najveći dužnici za porez [/h]Izvor: Tanjug
Beograd -- Poreska uprava Srbije je objavila na svom sajtu spisak 100 preduzeća, najvećih poreskih dužnika.
Uprava jer to bila u obavezi na osnovu izmena i dopuna Zakona o poreskom postupku i administraciji usvojenih krajem prošle godine u parlamentu Srbije. Poreska uprava je objavila, takođe, i spisak 100 preduzetnika i isto toliko fizičkih lica kojima porez nije naplaćen zaključno do 31. decembra prošle godine. Prva tri vodeća dužnika na spisku su ugašene banke - Beobanka a.d u stečaju, koja duguje 24,07 milijardi dinara, Investbanka u stečaju sa dugom od 18,13 milijardi dinara i Astra banka sa 15,64 milijardi dinara nenaplaćenog poreza.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Poreska uprava je na svom sajtu objavila i detaljno objašnjenje da kod pojedinih obveznika iz zakonskih razloga nije mogla da se obavi ni redovna ni prinudna naplata. U tome su je, kako je navedeno, onemogućavali doneti propisi iz privatizacije i stečaja. Takođe, firme su imale mogućnost da podnose zahteve za reprogram dugova, što im je omogućavao Zakon o poreskom postupku i administraciji, a što su u velikoj meri i koristile.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE] Među preduzećima, dužnici su između ostalih i Sartid u stečaju, Valjevska pivara, Jagodinska pivara, Simpo, Ivo Lola Ribar sistem, Fabrika automobila Priboj, građevinsko preduzeće Mostogradnja u restrukturiranju, Novinsko izdavačko preduzeće Borba, Podrum Palić, Verano Motors, Industrija mašina i traktora, Industrija motora Rakovica, RTB Bor, Slap group, Zastava kamioni…
Prve tri preduzetničke radnje na spisku preduzetnika dužnika su Metalijum sa dugom od 168,4 miliona dinara, Helena grand čija su dugovanja 167,19 miliona dinara i Beni, radnja za promet robe na veliko i malo koja duguje 166 miliona dinara.
Poreska uprava je pored svakog preduzeća napisala u kom je statusu, pa je tako za pomenute tri preduzetničke radnje navela brisan-odjavljen, što znači da tih preduzeća nema u registru privrednih subjekata.
Na spisku fizičkih lica prva osoba je iz opštine Leskovac i ona duguje 307,9 miliona dinara, druga iz Inđije, kome nisu naplaćeni porezi u iznosu od 239,6 miliona dinara, dok je treća osoba iz Žablja sa dugom od 130,42 miliona dinara.
[h=2]Savić: Tresla se gora...[/h]Ekonomista Ljubodrag Savić kaže da se “detaljnijom analizom podataka nameće neizbežan zaključak da će i ova akcija proći kao i većina ostalih, po sistemu 'tresla se gora, rodio se miš'". On to objašnjava činjenicom da "među sto najvećih poreskih dužnika – pravnih lica, koja duguju preko dve milijarde evra, od većine preduzeća država može naplatiti samo simboličan iznos, pošta ona uglavnom ne rade duže vreme“.
Savić je istakao da je verovatno za većinu iznenađenje da među poreskim neplatišama nema velikih javnih preduzeća i dodao, da ukoliko država od građana očekuje da uredno plaćaju poreze, onda bi ona morala da prednjači u izmirivanju dospelih obaveza.
“Iako je objavljivanje spiskova najvećih poreskih dužnika važna mera, veća poreska disciplina u Srbiji se može postići samo ukoliko se ukupna poreska opterećenja smanje, a delovanje poreskiih službi bude principijelno, transparentno i dugoročno predvidljivo“, zaključio je Savić.
Poreska uprava Srbije objavila je spisak od 300 najvećih poreskih dužnika među kojima su javna preduzeća, državne institucije, preduzetnici i poznate ličnosti. Kako „Blic” saznaje, spisak je pretrpeo značajne izmene uoči Nove godine, kada je postalo jasno da će Ministarstvo finansija obelodaniti najveće neplatiše poreza i doprinosa u zemlji.
Gradsko saobraćajno preduzeće Beograd duguje 1,6 milijardi dinara
Poreska uprava je na sajtu objavila spisak od 100 preduzetnika i isto toliko fizičkih i pravnih lica kojima porez nije naplaćen do kraja prošle godine. Pritisnuta rastućim dugovanjima privrede i građana, zbog kojih je fond za penzije sve prazniji, Poreska je obelodanila strukturu ukupnih potraživanja od 220 milijardi dinara, od čega je dug preduzeća oko 214 milijardi.
Prva tri vodeća dužnika na spisku pravnih lica su ugašene banke - Beobanka koja duguje 24 milijarde dinara, Investbanka i Astra banka sa 15,64 milijarde dinara nenaplaćenog poreza.
U vrhu spiska dužnika fizičkih lica je Novica Jovanović iz Leskovca koji duguje oko 300 miliona dinara, a najveće iznenađenje je Margit Savović, bivša ministarka za socijalna pitanja, koja duguje 9,9 miliona dinara. Na 15. mestu po visini duga je subotički biznismen Vojin Đorđević, vlasnik kompanije „Si end Si“, od koga država potražuje 41 milion dinara, a na sedmom Radisav Rodić, pokretač dnevnog lista „Kurir”. Na ovom spisku je i Ratko Butorović, predsednik Fudbalskog kluba Vojvodina, ali i Goran Trivan, sekretar za zaštitu životne sredine grada Beograda.
- Ovaj spisak se značajno razlikovao do pre samo dve nedelje. Kada su izmene Zakona o poreskom postupku ušle u skupštinsku proceduru, imali smo pravu navala za uplatu poreza. Dugovanja su masovno uplaćivala ministarstva, javna preduzeća, medijske kuće, ali i poznate ličnosti. Ljudi i menažderi preduzeća, koji imaju novac i posluju u plusu, su tek tada postali svesni da se vrlo lako mogu naći na stubu srama i ugroziti svoj poslovni rejting - priča izvor „Blica”.
Među preduzećima, duguju i „Zastava oružje”, „Jagodinska pivara”, ali i „Simpo”, firma kojom 40 godina rukovodi Dragan Tomić, te „Verano motors”, građevinsko preduzeće „Mostogradnja” u restrukturiranju i „Podrum Palić”.
- Problem je što najviše duguju preduzeća u stečaju i privatizaciji, a po zakonu kod takvih privrednika praktično ne možemo pokrenuti prinudnu naplatu. Kod njih je praktično novac zarobljen. Veliko iznenađenje su javna preduzeća. JP za podzemnu eksploataciju uglja duguje oko 7,5 milijardi dinara - kaže naš izvor.
Grad Beograd: Dug je poništen još 2007. godine Grad Beograd nema nikakvih dugovanja prema Poreskoj upravi o čemu su ih zvaničnim dopisom obavestili 20. aprila 2011. godine i tom prilikom im dostavili svu neophodnu dokumentaciju. Dokumentacija, između ostalog, sadrži rešenje o poništenju duga iz 2004. godine, koje je još 2007. godine izdalo Ministarstvo finansija, a na osnovu presude Vrhovnog suda Srbije.
- Sekretarijat za finansije grada Beograda dobio je tada iz Poreske uprave i informaciju da je u pitanju tehnička greška koja će biti ispravljena u najkraćem roku. Pošto očigledno to još nije urađeno, očekujemo da će biti odmah posle božićnih praznika - izjavila je za Beoinfo gradska sekretarka za finansije Renata Radujko Milić. Sudski postupci traju dve godine
Poreska uprava je za prvih devet meseci 2011. podnela 1.700 krivičnih prijava i oko 50.000 prekršajnih zbog neplaćanja, kaže naš izvor. Kazne po ovim prijavama nisu male, od 100.000 do milion dinara za pravno lice i od 5.000 do 50.000 za odgovornog u preduzeću. Koliko je, međutim, poslodavaca i platilo novčanu kaznu, teško je reći, jer sudski postupci traju u proseku dve godine.
U Poreskoj upravi kažu da će sada svakog meseca objavljivati imena najvećih dužnika i veruju da će ovakav potez naterati mnoge da plate poreske obaveze.
- Ako ništa, to će činiti bar uspešna preduzeća, kojima zbog ugleda i klijenata nikako ne ide u prilog da budu na crnoj listi - veruje izvor „Blica”.
„Simpo”: Dug vratiti od privatizacije U samom vrhu dužnika je preduzeće „Simpo” iz Vranja, od kojeg Poreska uprava potražuje preko pet milijardi dinara. Na pitanje zašto „Simpo” ne plaća dug, Bora Milačić, član Upravnog odbora „Simpa”, kaže da je odlukom Vlade Srbije taj dug zamrznut sve do prodaje državnog udela u tom preduzeću.
- Tender za prodaju akcija države je u pripremi, a dugovanja prema Poreskoj upravi će biti naplaćena iz prihoda ostvarenih privatizacijom državnog dela u „Simpu“ - kaže Milačić i dodaje da to preduzeće tekuće obaveze izmiruje na vreme.
„Lasta”: Uredno plaćamo od 2008. godine Na informaciju da 2Lasta“ za poreze duguje skoro 700 miliona dinara, Velibor Sovrović, direktor ove firme, kaže da uredno plaćaju poreze i doprinose od 2008. godine.
- Poreskoj upravi dugujemo oko 300 miliona dinara, a to je nasleđen dug iz privatizacije koji treba da vrati eventualni novi vlasnik „Laste” - rekao je Sovrović za „Blic”.
„Srbijašume”: Provera u Poreskoj upravi Prema evidenciji Poreske uprave, JP „Srbijašume“ duguje preko 700 miliona dinara. U ovom preduzeću za „Blic” kažu da će nešto više znati o ovom dugovanju tek u ponedeljak kada provere o čemu se radi.
- JP Srbijašume ne duguju nikome, a zaista bi bilo teško prevideti toliki iznos duga. Zato sve moramo da proverimo sa Poreskom upravom, tako da ćemo prave informacije imati tek posle praznika - kažu u „Srbijašumama“.
Ratko Butorović, predsednik FK Vojvodina: Platimo kada možemo
Predsednik FK Vojvodina i vlasnik kompanije „Park” Ratko Butorović u izjavi za „Blic” priznaje da Poreskoj upravi duguje novac za poreze i doprinose i da je to stanje koje traje već neko vreme.
- Uplaćujemo kada možemo, pa onda opet kasnimo, pa platimo, i tako ukrug. Nesporno je da se dug mora plaćati, ali država mora malo da pomogne, da nam da neki grejs period za vraćanje duga, ili otpis kamata koje često narastu na nivo veći od osnovnog duga - kaže Butorović koji, prema podacima Poreske uprave, duguje oko 10.000 evra.
- Lično ja mogu dugovati jedino preko kupovine hotela „Park”, pošto ga nisam kupio kao pravno već kao fizičko lice. I taj dug se verovatno odnosi na to - kaže on.
Biznismen Radisav Rodić odbacio je danas kao netačne navode Poreske uprave Srbije da duguje za porez 62,7 miliona dinara.
Pokretač listova "Kurir" i "Glas javnosti" rekao je da je navodni dug nastao kada je 2004. povukao dva miliona evra koja je kao građanin pozajmio svojoj firmi ABC produkt. Rodić je naveo da je to oporezovano kao lični prihod, iako taj novac ne podleže oporezivanju jer predstavlja povlačenje pozajmice osnivača firme.
Zbog tog duga je, kako kaže, Poreska uprava 2005. i 2006. inicirala krivične postupke pred Opštinskim sudom u Pančevu, Okružnim sudom u Pančevu i Petim opštinskim sudom u Beogradu, ali je utvrđeno da ne ne duguje za porez.
- Okužni javni tužilac je odustao od daljeg gonjenja, nakon sprovedene istrage i obavljenog veštačenja na okolnost postojanja osnova za poresku obavezu i eventualne visine duga utvrđeno je da ne dugujem za predmetni porez - rekao je Rodić.
[h=1]Đilas: Beograd nije ni bio dužan [/h] Izvor: Tanjug
Beograd -- Gradonačelnik prestonice Dragan Đilas izjavio je da je Beograd "danas izbrisan sa spiska poreskih dužnika na kome se neosnovano našao".
"Još u aprilu prosle godine dostavili smo rešenje koje je na osnovu presude Vrhovnog suda 2007. godine izdalo Ministarstvo finansija", precizirao je Đilas. Gradonačelnik Beograda je naglasio da ni jednog trenutka od objavljivanja liste poreskih dužnika nije tražio bilo čiju odgovornost zbog činjenice da je trebalo da prođe četiri godine da se ovaj propust otkloni. "Samo sam tražio da se ispravi greška koje su svi bili svesni. S obzirom na jučerašnje izjave direktora poreske uprave očekujem da se u najkraćem roku oglasi, izvini i zvanično potvrdi da smo bili u pravu", naveo je Đilas i dodao da će u suprotnom kao gradonačelnik Beograda biti primoran da zatraži njegovu i smenu svih odgovornih.
Poreska uprava Srbije objavila je u petak, 6. januara, na svom sajtu spisak najvećih poreskih dužnika, a danas je saopštila da grad Beograd nema poreskih dugovanja prema javnim prihodima koje administrira Poreska uprava Srbije.
"Na osnovu izvršene provere dokumentacije koju je priložila Gradska uprava Beograd, obaveštavamo da Grad Beograd nema poreskih dugovanja prema javnim prihodima koje administrira Poreska uprava Srbije", navedeno je u saopštenju koje je dostavilo Odeljenje za komunikaciju Poreske uprave Srbije.
Direktor Poreske uprave Ministarstva finansija Dragutin Radosavljević izvinio se Upravi grada Beograda zbog, kako je naveo, greške u kojoj se Beograd našao na spisku najvećih dužnika.
"Priznajemo grešku i tu grešku smo ispravili. Upućujem ovom prilikom izvinjenje gradskoj upravi", rekao je Radosavljević.