Najbolji plan za organizaciju dečjeg rođendana

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Najbolji plan za organizaciju dečjeg rođendana

Šta kupiti i pripremiti, slaviti kod kuće ili iznajmiti prostor, koga pozvati, kakvu zabavu osmisliti da i slavljeniku i gostima bude lepo, pitanja su koja bar mesec dana pre rođendana počinju da se motaju po glavi svake majke.

Dobra organizacija i ovde je pola posla, te je pripreme potrebno početi na vreme. Za početak shodno željama i mogućnostima odlučite se za mesto gde ćete slaviti. Deca čiji drugari rođendane slave u igraonicama htela bi i sama da svoj rođendan proslave izvan kuće.


15476_31_hf.jpg


Rođendani nisu svadbe
Međutim, to košta. Za dva sata minimum 50 evra.
– Ako niste u mogućnosti da izađete u susret toj njihovoj želji, otvoreno im recite i obrazložite zašto. Deca su vrlo povodljiva i žele da pariraju svojim vršnjacima. Slavljenje rođendana u poslednje vreme postalo je i pitanje prestiža, zakupljuju se hale i restorani, prave slavlja poput svadbi, naročito za punoletstvo. Od toga je napravljen svojevrstan biznis i roditelji ne bi trebalo po svaku cenu da se povode za tim. Važno je dete nečim obradovati na taj dan, pa je sasvim u redu reći da ne možete da zakupite igraonicu ili ponuditi detetu da mu za novac koji biste potrošili na proslavu kupite nešto vredno a potrebno, da negde otputujete – kaže Gordana Ačić, psiholog.
Sledeća stvar jeste pravljenje spiska gostiju. To je deo u koji, smatra naša sagovornica, treba aktivno uključiti dete jer slavlje je njegovo, pa je normalno da pozovete osobe sa kojima ono želi da bude.

Kako s bepcima
Na sreću, bebe ne morate ništa da pitate. Do trećeg rođendana zovite koga vi hoćete. Tek na uzrastu od tri godine deca su svesna šta se oko njih događa. Zato prvi i drugi rođendan možete organizovati po svojoj želji, ali vodite računa da kuća ne šljašti previše i da muzika ne bude preglasna jer to bebu može samo da uplaši.
Kada je reč o nabavci namirnica i pripremanju hrane, osim dobrog i na vreme napravljenog spiska, od velike pomoći može da vam bude uključivanje ostalih članova porodice, prijateljica ili komšinica, kojima ćete se, kada njihova slavlja dođu na red, revanširati. Gospodin tata, ako i ne zna koji je margarin najbolji, sigurno će se dobro snaći u odabiru i nabavci pića.
– Ne ustežite se da zatražite pomoć. Tako će vam ostati snage da i sami uživate u druženju sa gostima – savetuje Gordana Ačić i dodaje da mame ne treba da zaborave da klincima na rođendanu nije presudno šta će jesti već kako će se zabaviti. Zato ukoliko rođendan ne slavite u aranžmanu koji uključuje i animatore, potrudite se da deci osmislite neku zabavu. Naročito predškolcima i mlađim školarcima brzo postane dosadno ako im vreme nije osmišljeno. I eto nervoze. Zajedno sa detetom pripremite kviz znanja, malu predstavu, preporučite im igru toplo-hladno, stoni fudbal za dečake...
I sve to, kaže Ačićeva, trebalo bi da traje dva, maksimalno tri sata.


Šta s tinejdžerima
Njima rođendane možete da produžite na pet sati, a ako imate srednjoškolca, pripremite se za slavlje i do jutra. Ako požele da slave pod porodičnim krovom, smatrajte to za dobar znak. To znači da se oni kod kuće dobro osećaju i da se ne plaše susreta svojih drugara s roditeljima. Štaviše, potajno se nadaju da će se jedni drugima dopasti.
Ali, nije lako prepustiti dom na milost i nemilost hordi razularenih adolescenata jer velika je verovatnoća da će već iste večeri krenuti žalbe komšija, da će dvosed i tepih zaraditi poneku fleku... Pomozite im da dan-dva pre „velikog događaja“ obaveste komšije o slavlju i zamole za razumevanje, starim prekrivačima zaštitite trosede, fotelje, sklonite sve lomljive stvari.
Do 15–16. godine alkohol na rođendanu nekako ćete i zabraniti, ali kasnije teško. Kad već ne možete da zabranite, onda bar objasnite detetu koje su posledice opijanja i da će propustiti zabavu ako pije. Naročito ako pije mnogo i brzo.
Adolescenti više vole da roditelji ne budu u stanu dok oni slave. Međutim, ako niste sigurni da će vaše dete uspeti da se izbori sa mogućim neprijatnostima, bolje ostanite kod kuće, u kuhinji ili nekoj drugoj prostoriji u kojoj im nećete biti „na smetnji“.

Izvor:Blic Žena

 
Natrag
Top