Nada u konacno izbavljenje

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Nada u konacno izbavljenje
Hristos, Otkupitelj sveta, otvorio je put covekovom povratku u izgubljeni dom, u obnovljeni Raj. Ne samo covek, nego sva priroda ceka da dodje cas konacnog oslobodjenja od posledica greha pod kojim jednako stradamo. Preko proroka Isaije Bog je obecao: „Jer gle, ja ću stvoriti nova nebesa i novu Zemqu, i sto je pre bilo neće se pominjati niti će na um dolaziti.” (Isaija 65.17)

Ne samo da će Bog obnoviti prirodu, On će stvoriti i nove uslove zivota, iste kao sto su bili dok su Adam i Eva boravili u Edemu. „Vuk će boraviti s jagwetom, i ris će lezati s jaretom, tele i lavic i ugojono živince biće zajedno, i malo dete vodice ih. I krava i medvedica zajedno će pasti, mlad njihova zajedno će lezati, i lav će jesti slamu kao vo... Neće uditi ni potirati na svoj svetoj gori mojoj, jer će zemlja biti puna poznawa Gospodnjega kao more vode sto je puno.” (Isaija 11,6-9)
Kada greh zajedno sa svim svojim nosiocima bude uni{ten, Bog }e ponovo preuzeti potpunu kontrolu; tla~ewa, nasiqa i nepravde ne}e vi{e biti. Bolesti, rastanka i zuze }e zauvek nestati. #I Bog }e otrti svaku suzu od o~iju wihovih, i smrti ne}e biti vi{e, ni pla~a, ni vike, ni bolesti ne}e bitm vi{e, jer prvo pro|e.# Otkrivawe 21,4.
Tamo će besmrtni umovi sa neumornim odusevljenjem proucavati cudesa stvaralacke moći i tajne ljubavi koja spasava.

Iako će, u odnosu na one koji će biti izgubljeni manjina biti spasena, ipak je apostolu Jovan u viziji pokazano veliko mnostvo spaseni koji će u vecnoj radosti slavioti svoga Otkupitelja:

„Potom videh, i gle, narod mnogi, kojega ne može niko izbrojati, od svakog jezika i kolena i naroda i plemena stajahu pred prestolom i pred Jagnjetom obuceni u haljine bele i palme u rukoma njihovim. I povikace glasom velikim govoreci: spasenje Bogu nasemu, koji sedi na prestolu, i Jagnjetu.” (Otkrivenje 7,9.10)

Nama je data prilika danas da biramo, hoćemo li se i mi pridruziti tom velikom mnostvu spasenih?

Apostol Pavle postavlja zivotna pitanja: »Šta ćemo dakle reci na ovo? Ako je Bog s nama, ko će na nas?... Ko će nas rastaviti od ljubavi Bozje? Nevolja ili tuga? ili gonjenje? ili glad? ili golotinja? ili strah? ili mac? ili kao sto stoji napisano: Za tebe nas ubijaju vas dan, drže nas kao ovce koje su za klanje. Ali u svemu ovome pobedjujemo onoga radi koji nas je ljubio. Jer znam jamano da ni smrt, ni zivot, ni andjeli, ni poglavarstva, ni sile, ni sadasnje ni buduce, ni visine ni dubine, ni druga kakva tvar ne može nas rastaviti od ljubavi Bozje koja je u Hristu Isusu Gospodu nasemu.« (Rimljanima 8,31-39) Primer apostola Pavla pokazuje da je uvek moguće ostati veran Bogu, bez obzira šta će vecina odluciti i učiniti.

Isus izjavljuje: »Evo ću doći skoro: blago onome koji drzi reci prorostva knjige ove. I evo ću doći skoro, i plata moja sa mnom, da dam svakome po delima njegovim.« (Otkrivenje 22,7.12) On sigurno dolazi i donosi nam platu prema nasem izboru.

Ubedljiva izjava apostola Pavla o ponovnom Hristovom dolasku uvek snazi i odusevljava: »Ne želim braco, da ostanete u neznanju u pogledu onih koji su usnuli (pomrli), da ne budete ozalosvceni kao ostali koji nemaju nade. Ako, naime, verujemo da je Isus umro i vaskrsao, tako će Bog Isusovim posredstvom povesti sa Njim i one koji su usnuli. Jer ovo vam kazujem recju Gospodnjom nećemo preteci onih koji su usnuli. Jer će sam Gospod na zapovest, na glas arhandjela i na trubu Bozju sici s neba, te će mrtvi u Hristu vaskrsnuti prvo. Zatim ćemo mi živi, mi koji preostajemo biti zajedno s njima odneti na oblacima u vazduh u susret Gospodu; i tako vcemo svagda biti sa Gospodom. Stoga tesite jedan drugoga ovim rečima.« (1. Solunjwanima 4,13-18; Carnic)
Hristovo vaskrsenje je garancija našeg vaskrenja
Prorok je čuo i njihove hvalospeve: „A posle ovoga cuh glas veliki naroda mnogoga na nebu gde govori aliluja! Spasewe i slava i cast i sila Gospodu nasemu...I cuh glas naroda mnogoga, i kao glas voda mnogih, i kao glas gromova jakih, koji govore: aliluja! jer caruje Gospod Bog svedrzitel;j.” (Otkrivenje 19,1. 6) Prorok ih vidi kako pevaju pesmu pobede: „I pevahu pesmu Mojsija sluge Bozijega, i pesmu jagnjetovu, govoreci: velika su i divna dela tvoja, Gospode Boze svedrzitelju, pravedni su i istiniti putevi tvoji, care svetih.” (15,3)
Iako se strasan prizor svuda siri, nema nikakvog razloga da se plasimo, nas Gospod i Spasitelj u koga smo cvrsto i do kraja verovali, u svojim rukama drzi kljuc~ našeg izbavljenja. »Mir vam ostavljam«, rekao je Isus, »mir svoj dajem vam: ne dajem vam ga kao sto svet daje, da se ne plasi srce vase, i da se ne boji.« (Jovan 14,27) Bog je s nama i to je ns{a jedina sigurnost. On nas hrabri: »Da se ne plasi srce vase, verujte u Boga, i mene verujte. Mnogi su stanovi u kuci Oca mojega, a da nije tako, kazao bih vam: idem da vam pripravim mesto. I kad otidem i pripravim vam mesto, opet ću doći, i uzecu vas k sebi da i vi budete gde sam ja.« (Jovan 14,1–3) Ovo je najbolje rešenje i jedini izlaz iz velike krize kojom je zahvacen ceo svet. Jedino Bog može da resi naše probleme. Hristov ponovni dolazak je jedino rešenje, drugoga nema. On razresuje sve covekove probleme koji ga neprekidno prate na putu borbe, nedace i jada.

»I videh novo nebo i novu zemlju, jer prvo nebo i prva zemlja prdodjose, i mora nema vise. I videh sveti grad, novi Jerusalim kako silazi s neba od Boga, opremljen kao nevesta koja je ukrasena za svoga muza. I cuh kako jedan jaki glas sa prestola govori: vidi skinije Bozje među ljudima, i On će stanovati s njima, i oni će bitiNjegov narod i sam Bog biće s njima, pace otrti svaku suzu s njihovih ociju, i neće vise biti smrti, ni zalosti, ni vike, ni bola, jer ono prvo prođe.« (Otkrivnjwe 21,1-4;Carnc

Nasa nada temelji se na Hristovom obecanju: „Ovo vam kazah, da u meni mir imate. U svetu ćete imati nevolju, ali ne bojte se, jer ja nadvladah svet.” (Jovan 16,33) On porucuje: „Mir vam ostaljqam, mir svoj dajem vam: ne dajem vam ga kao sto svet daje, da se ne plasi srce vase, i da se ne boji.” (Jovan 14,27)
 
Natrag
Top