Na prodaju vojna imovina vredna milijardu evra

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
KUPACA ZA NAJATRAKTIVNIJE LOKACIJE I DALJE NEMA


Na prodaju vojna imovina vredna milijardu evra


Blic


Za šest godina, od kada je počela prodaja imovine koju Vojska Sbije više ne koristi, a na spisku je više od 470 vojnih kompleksa, kupaca za najatraktivnije lokacije i dalje nema. Vojska je do sada potpisala oko 60 ugovora o prodaji, a više od polovine realizovano je poslednjih godinu i po dana. Zvanična procena vrednosti vojne imovine koja je za prodaju ne postoji, ali se nezvanično govori o iznosima koji se kreću od jedne pa čak do četiri milijarde evra.

241140_generalstab-foto-dusan-milenkovic_f.jpg


Ukupna vrednost zaključenih ugovora do sada od oko 180 miliona evra je i dalje daleko i od jedne i od druge cifre.


Ipak, imajući u vidu ekonomsku krizu i činjenicu da para nema, u Ministarstvu odbrane su zadovoljni dosadašnjom prodajom.


- Prodaja viška vojnih nepokretnosti po Master planu se realizuje odlično. Do danas je prodato 60 vojnih kompleksa od čega je naplaćeno u novcu oko 10 miliona evra i pribavljeno 350 stanova kao naknada za preneto pravo svojine na lokalne samouprave i po osnovu ugovora sa građevinskom direkcijom Srbije - kaže za “Blic” pukovnik Aleksandar Ilić iz Ministarstva odbrane zadužen za Master plan.



Klikni za uvećanje(+)

Jedan od najvrednijih ugovora o suinvestiranju jeste onaj koji se odnosi na bivšu kasarnu “Vojvoda Stepa Stepanović” na Voždovcu, gde će Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije pripasti 723 stana.

- Za jedan broj vojnih kompleksa iz Master plana preneto je pravo svojine na lokalne samouprave sa rokom otplate na 5 godina. Takav ugovor imamo za kasarnu “IV Puk” u Užicu - kaže Ilić.


Nijedna strana firma nije kupila neki vojni kompleks. Bilo je interesovanja, ali bez konačne realizacije. Čak 65 odsto do sada prodate vojne imovine kupile su lokalne samouprave, dok je 35 odsto kupljeno na tenderu. Mnogo toga još nije ni ponuđeno na tržištu jer nisu završene procene vrednosti. Tendere još čekaju brojni vojni kompleksi smešteni u centralnim delovima gotovo svih većih gradova u Srbiji, poput zgrade Vojno-tehničkog instituta u Katanićevoj ulici u Beogradu.
Imovina koja nije neophodna za funkcionisanje Vojske Srbije nalazi se u Master planu usvojenom 2006. godine.


 
Natrag
Top