Na pregled magnetnom rezonancom čekaju i po osam meseci

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Gužve u Kliničkom centru u Nišu


Na pregled magnetnom rezonancom čekaju i po osam meseci



Izvor: Blic V. Torović | 24. 06. 2011. - 00:02h | Foto: K. Kamenov

NIŠ - Pacijenti na snimanje magnetnom rezonancom na Institutu za radiologiju u Kliničkom centru u Nišu čekaju i po osam meseci, pošto im se sada snimanje zakazuje za kraj februara 2012. godine. Na listi čekanja je više od 3.500 pacijenata, a ovo je jedina magnetna rezonanca u državnim zdravstvenim ustanovama u jugoistočnoj Srbiji. Oni koji ne mogu da čekaju osam meseci na ovu dijagnostičku metodu primorani su plate kod privatnika od 10.000 do 12.000 dinara.

152662_nis-03-skener-k-kamenov_f.jpg
Jedini aparat u jugoistočnoj Srbiji

- Ne mogu da verujem da su mi ponudili termin za snimanje kičme na magnetnoj rezonanci čak za 26. februar sledeće godine. Ja sam operisala kičmu pre nekoliko godina, i sad me opet nešto boli. Dobila sam uput od neurohirurga da snimim kičmu na magnetnoj rezonanci, ali ću morati da platim 12.000 dinara kod privatnika. Do februara moje zdravstveno stanje može da bude mnogo gore nego što je sada. Pitam se da li ti doktori brinu o tome da je nam je ugroženo zdravlje ukoliko ne možemo da vreme da dobijemo pravu dijagnozu - priča Ljiljana Stošić iz Vranja.

Penzioner Vojislav Mitić ogorčeno priča da je krajem maja zakazao snimanje na magnetnoj rezonanci za novembar.


- Ponudili su mi taj termin i morao sam da prihvatim. Nemam dovoljno veliku penziju da mogu da plaćam preglede. Čuo sam da sad doktori više neće da rade u trećoj smeni jer im se dodatno ne plaća. Sramota, umesto da pomažu bolesnim ljudima oni samo brinu o tome kako će da zarade. Zašto smo godinama izdvajali za zdravstveno osiguranje ako sad ne možemo da se lečimo - pita se Mitić.


Direktor Instituta za radiologiju prof. dr Petar Bošnjaković objašnjava da radiolozi na magnetnoj rezonaci u Nišu dnevno primaju po 18 pacijenata u dve smene.


- To je čak više nego što je pravilnikom propisano jer mi dnevno uradimo 36 snimanja. U prepodnevnoj smeni se snimanju pacijenti koji su hospitalizovani na nekoj od klinika u Kliničkom centru u Nišu i deca. Druga smena je za sve pacijente koji imaju uput za magnetnu rezonancu iz cele jugoistočne Srbije. Ogroman broj pacijenata dobija uput za ovu vrhunsku dijagnostičku metodu. Više ne radimo u trećoj smeni i subotom jer ja ne mogu nikome da naredim da radi prekovremeno, a da mu se to ne plaća - kaže Bošnjaković.


Nezakonit dopunski rad

Zaštitnik građana Saša Janković utvrdio je da se u Kliničkom centru u Nišu nepravilno obavlja dopunski rad i da je Republički zavod za zdravstveno osiguranje nezakonito zaključio ugovor sa tom institucijom. Na Institutu za radiologiju dopunski rad je ukinut 1. maja. Do tada se snimanje na magnetnoj rezonanci čekalo četiri meseca, ali su radiolozi snimali u tri smene i subotom.
 
Natrag
Top