Na Linux Limpus OS Acer Aspire E14,ne mogu instalirat Ubuntu 10.4 , da li netko zna zasto?

Učlanjen(a)
09.06.2012
Poruka
14
Trebam pomoc. U Acer Aspire E14 Linux Limpus OS, ne mogu instalirat Ubuntu 10.4 sa DVD. Da li netko zna gdje bi mogao biti problem?
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
2.312
U bios podesavanjima pokusajte promeniti (ako stoji na UEFi mode i ne uspevate tako boot-ujete dvd) u Legacy mode.Restart laptopa i treba da bude sve ok i da krene instalacija. Naravno nadam se da je pre svega ovoga podeseno da se sistem podize sa dvd...odnosno cd rom.
Pristup bios podesavanjima cini mi se da je tipka F2 koju stiskate tokom restarta.
Pozdrav
 
Učlanjen(a)
09.06.2012
Poruka
14
Ma ima jedan problem kad kliknem Legace izbaci ovo: Micrisoft recommends executing Windows 8 and the version above under UEF I boot mode to enjoy the full features. Ispod stoji samo jedna opcija i to je [OK]. Sta dalje radit?

Sad sam na Legacy. Mozete li mi dati upute podesavanja sa CD tj. DVD? Zahvaljujem
 
Poslednja izmena od urednika:
UREDNIK
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
2.312
iQaUY.gif
Image6.gif


1st boot device..postaviti cdrom...pa na save...odnosno F10...pa Yes i onda restart.
Moram da napomenem da ako sve ovo niste znali...vrlo je moguce da bi sve radilo i u UEFi modu
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
09.06.2012
Poruka
14
System BIOS Version: V1. 13
VGA BIOS Version: Intel V1014

Boot
Boot Mode:
Boot priority order:
1. HDD: WDC WD5000LPVX-22VOTTO
2. ATAPI CDROM: HL-DT-ST DVDRAM GUCON
3. USB FDD:
4. Network Boot: Real tek PXE BO1 DOO
5. USB HDD:
6. USB CDROM:

I tem Specifik Help
Set System Boot Mode
Evo to je to. Kod mene nije podesavanje isto jer nema pino opcija.

Imam na DVD skinut Ubuntu i sta sad dalje?
 
Poslednja izmena od urednika:
UREDNIK
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
2.312
Ako nikada niste radili instalaciju bilo kog OS preporucujem da vam neko pomogne uživo :D
Uz predpostavku da ovaj Acer niste do sada koristili i da na njemu nemate nista bitno(kupljen sa Lipus OS zbog povoljnije cene)pokusajte i sami...:D
Dvd ubacite u laptop..kao prvi boot uređaj staviti...ATAPI CDROM...sacuvati na taster F10 i restartovati..pri podizanju sistema pratite dalje na ekranu ponuđene opcije...Srećno :D
 
Učlanjen(a)
09.06.2012
Poruka
14
Sad sam na tocki pise u oknu
Linpus Linux (3.4.46)
Create a bootable USB disk

Use the (strelica smjer gore) and (str.sm.dole) keys to select which entry is highlighted.
Press enter to boot the selected OS,'e' to edit the commands before booting, 'a' to modify the kernel arguments before booting, or 'c' for a command-line.

Vidim da su tu upute ali koja solucija?
Linpus ili Create a bootable
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Strelice na tastaturi laptopa se nalaze u donjem desnom uglu tastature, malo levo ili desno. Dugmici su iste velicine i stoje u poziciji mali krst.
Kod tebe je tastatura verovatno razakana od prevelike upotrebe, pa se strelice sa tipkica obrisale. Sto se mene tice ja bih dosao kod vas kuci da vam pokazem sve ovo, ali po avataru vidim da se bavite okultizmom, znaci magija i te svari, pa sam se malo uplasio.
...salu na stranu, instaliranje linuksa za pocetnika moze da pretstavlja problem, jel je potrebno napraviti veci broj particija na hadru. Prvo ide sistemska, zatim skladiste podataka i na kraju swap fajl particija(virtuelna memorija).
...Iz nekog nepoznatog razloga, kada se postavi na automatik u grafickom interfejsu, instalacija fejlira - prijavi gresku. Medjutim kad se instalira na interfejsu sa slovima i automatik opcija, sve protekne dobro.

Takodje postoji opasnost da je vas lap optimizovan za rad sa win 8, sto se vidi po izvestaju iz Biosa. Ostavite vi to bolje nekom iskusnijem komsiji u ruke da vam zavrsi. ili drugo resenje, evo garantujem da vam se Linux nece svideti, pa instalirajte win 8. linux je ipak za naprednije korisnike ili ako dodje do toga da pocnu da prave racije po kucama, koj win imate, gde vam je televizor ili zasto komoda nije u levom uglu.
...hehe, nadam se da sam bio jasan, nazad na win.

Ima jos jedan stos, Nadjite program "Oracle VM VirtualBox", pa u okviru njega trenirajte instalaciju Linuxa, Stedi zivce i nerve.
 
Natrag
Top