Muzej figurica iz „kinder jaja“

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Jelena Perović, lekar iz Niša kolekcionar dečjih igračaka


Muzej figurica iz „kinder jaja“





Izvor: Blic Vesna Torović | 25. 02. 2011. - 14:30h | Foto: K. Kamenov

NIŠ - Niš će možda biti jedini grad u Srbiji koji će imati muzej igračkica iz “kinder jaja” zahvaljući kolekcionarskoj strasti Nišlijke Jelene Perović, načelnice Epidemiologije u Domu zdravlja. Ona u svojoj kolekciji ima preko pet hiljada figurica i spremna je da ih pokloni gradu ukoliko bi se za njih pronašao prostor u kome bi i posetioci mogli da ih vide.
119745_kinder3_f.jpg

Dr Jelena Perović kaže da je igračkice počela da skuplja još u studentskim danima


Doktorku Jelenu mnoge Nišlije poznaju zbog njene lekarske profesije, a posebno kada nastupi sezona gripa. Ono što ne znaju jeste da ova doktorka, koja se bliži petoj deceniji života, ima hobi zbog kojeg je omiljena među decom svojih prijatelja. Ona u svom domu ima toliko igračkica iz “kinder jaja” da nema mesta da ih sve izloži, tako da je većina smeštena u kutijama. Na zidovima sobe njenog sina Vuka izložen je tek delić njene kolekcije, a u staklenim vitrinama su čitave serije koje su joj omiljene poput “Gospodar prstenova”, žirafice, nilski konjići, božične serije, Snupi iz svih zemalja, Štrumfovi… Jelena je jedini kolekcionar ove vrste u Nišu i ovom delu Srbije.

Poklon od „Ferera“

Zbog svoje ljubavi prema “kinder jajima” Jelena Perović upoznala je predstavnike firme “Ferero” zadužene za Niš i od njih je dobila na poklon čitave promotivne kolekcije, kao i specijalne policeza izlaganje “kinder jaja”.
- Među najdražim mi je ova diorema u kojoj je serija nilski konjići u diskoteci ili ova “looney tunes” sa Duškom Dugouškom, Tvitijem, Silvestrom i ostalim likovima iz crtanih filmova. Zahvalna sam im što mi daju te poklone - kaže dr Jelena Perović.

- Razgovarala sam sa predsednikom gradske opštine Medijana Dragoslavom Ćirkovićem i on je oduševljen idejom da se u Nišu otvori takav muzej. Nadam se da će uskoro deca, ali i svi zainteresovani moći da vide moju kolekciju. Sigurna sam da bi bilo dosta zainteresovanih. Igračkice sam počela da skupljam sasvim slučajno, još u studentskim danima. Kasnije sam kupovala “kinder jaja” mom sinu Vuku kad je bio mali, ali ta moja strast za igračkama nije jenjavala. Brat mi je slao čitave serije iz Monaka. Dešavalo se da moja majka Ljubica dođe kod nas kući i da mi kaže: “Ćerko, imaš deset otvorenih ‘kinder jaja’ a nijedno pravo.” Deca mojih prijatelja me obožavaju jer su opčinjeni kad dođu i vide tolike igračkice. Često me pitaju “zašto ti nisi moja mama”. Meni takvi komentari jako prijaju. Često mi traže igračkice, što je i razumljivo jer su deca, ali ja ljubomorno čuvam svoje serije.

Međutim, ima dosta duplikata, tako da im dam poneku igračkicu - priča Jelena.
Doktorku Jelenu njen hobi opušta i oplemenjuje, jer je svakog dana suočena sa ljudskim bolestima.


- Kao epidemiolog stalno sam primorana da proučavam širenje i suzbijanje raznih virusnih i bakterijskih infekcija, kao i drugih bolesti. Moj hobi i ove preslatke igračkice mi dođu kao ventil i zaista se jako dobro osećam kad pogledam vitrinice prepune mojih figurica. Volim da dođem u Vukovu sobu kad on nije tu i da sedim i gledam ih - priča doktorka.


Zbog svog hobija stekla je mnoge prijatelje i poznanike ne samo u Srbiji nego i širom sveta.


- Videla sam na televiziji 2004. godine prilog o sajmu kolekcionara u Beogradu i poželela da i ja budem tamo. Često sam išla u Krunsku ulicu u Beogradu, gde se na par meseci organizuju susreti, pričala i družila se sa kolegama, menjala figurice. Odnedavno sam se aktivirala na društvenoj mreži “Facebook” i vrlo brzo su mi se javili kolekcionari iz celog sveta. Iz Čilea mi traže da im pošaljem seriju “studenti”, koja se kod njih ne prodaje, ali i sličice jer im je atraktivno zbog jezika. Sad imam prijatelje iz Argentine, Italije, Slovenije, Francuske, Engleske… Imam katalog sa svim izdatim serijama, to je nešto božanstveno. Ima divnih serija koje nikad nisu prodavane u našoj zemlji - veli ona.
 
Natrag
Top