Mundijal groznica - razmena sličica

Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
izvor: Tanjug - B92

00024064.jpg


Beograd -- Predstojeće Svetsko prvenstvo u fudbalu okupilo je oko Terazijske česme sakupljače sličica, koji svakodnevno razmenom ili kupovinom upotpunjuju albume.

Svaki "ozbiljni" kolekcionar na Terazije dolazi sa spiskom sličica koje mu nedostaju, olovkom i uredno po brojevima poređanim duplikatima, jer zaljubljenici u taj hobi vole da sve bude složeno "po redu". Iako je popularna "javna menjaža" fer igra, zasnovana na "najobičnijoj trampi", ima i onih koji su spremni da izdvoje određenu svotu novca za sličicu koja im nedostaje.

Okupljanje u centru prestonice je najintezivnije u periodu pred prvenstvo, a kako se ono približava, euforija postaje sve veća i tada su u ponudi i retki albumi sa prethodnih šampionata.

Jedan od kolekcionara sa Terazija rekao je Tanjugu da bi prodao album sa prvenstva u Nemačkoj iz 2006. godine za 2.000 evra, a sa onog u Argentini, održanog 1978, za hiljadu, jer ih ima dva.

Prema njegovim rečima, najtraženiji album je sa prvenstva u SAD iz 1994. godine, koji u Srbiji nije izašao, jer je zemlja tada bila pod sankcijama.

I dok je nekada važio princip da pojedine "zvezde" vrede više od ostalih fudbalera, danas je bitan samo redni broj u albumu, pa je tako vrednost Mesijeve sličice i nekog fudbalera iz Hondurasa - ista.

Niko od prisutnih kolekcionara nije znao da kaže kada su počela okupljanja na platou ispred hotela "Moskva" radi trampe, ali sa sigurnošći tvrde da je prvi veći "skup" održan 2006. godine, kada se reprezentacija Državne zajednice Srbija i Crna Gora plasirala na SP u Nemačkoj.

U početku nas je bilo malo, a vremenom je to okupljanje preraslo u tradiciju, tako da nas sada ima mnogo više nego pre četiri ili šest godina, rekao je jedan od učesnika.

Popularnost razmene sličica, tvrde, povezana je sa stanjem u domaćem fudbalu i sa plasmanom reprezentacije Srbije na svetsku smotru fudbalera.

A da strast za sličicama ne poznaje godine, svedoči i to što su među kolekcionarima i oni koju su davnih 70. godina do likova omiljenih fudbalera dolazili kupovinom šećernih tabli, dok je drugima to postala porodična tradicija.

Baka, koja je sa unukom već popunila dva albuma, a kako svedoči i sama uživa u tome, rekla je sa ponosom da je sličice sakupljala najpre sa sinom, a sada i sa njegovom decom.

Nekada su sličice bile "skrivene" u žvakama, čokoladicama, šibicama, pa i u kutijama cigareta, a onda se "neko dosetio" da bi mogle da se lepe u albume i na taj način sačuvaju, ispričali su kolekcionari.

Vremenom su albumi postajali sve lepši i sadržajniji i često su predstavljali priliku da se kroz njih nauči nešto o domaćinu takmičenja, stadionima i igračima. U vreme kada Interneta nije bilo, albumi su predstavljali pravi rudnik informacija i čuvani su sa posebnom pažnjom.

Proizvođači albuma nude i mogućnost naručivanja sličica koje nedostaju, pa čak i iz starijih albuma, s tim da broj naručenih sličica ne može biti veći od 50, opet zbog fer igre.

Kompaniju "Panini" koja je zvanični izdavač albuma, osnovala su 1961. godine braća iz Modene.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top