Mrtvo more na korak od isušivanja ostavlja pustoš

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.931
Mrtvo more nastavlja da opada više od jednog metra godišnje, a puteve i dalekovode proždiru krateri koji se usled toga formiraju na izraelskoj obali.

3625719.jpg

© REUTERS/ AMIR COHEN
Ogromne rupe nekad veličine košarkaškog terena ili površine dvospratne zgrade.
Fenomen je da Mrtvo more gubi vodu po stopi od više od jednog metra godišnje, a procenjuje se i pogoršanje problema ukoliko se ne uspostavi međunarodna intervencija. Iako vlasti još uvek nisu objavile konkretne brojke o prouzrokovanoj šteti, stotine novih kratera pojavljuje se svake godine. Gradonačelnik Tamar regiona, koji obuhvata južnu obalu Mrtvog mora u Izraelu, Dov Litvinof rekao je da „to nije problem s kojim mogu da se suočavaju sami“.

3627298.jpg

© REUTERS/ AMIR COHEN
Ogromne rupe su pustoš na izraelskoj obali i proždiru zemlju sve sa putevima i dalekovodima.
Stoga, kada se voda povlači pod zemljom ostane sloj soli od oko 30 metara, koji se formirao hiljadama godina. Bez vode Mrtvog mora koje ga štiti, sveža voda od kiše i poplava prodire i rastvara sloj soli, stvarajući šupljine koje propadaju.

Krateri će prestati da se pojavljuju samo kada se vrati voda Mrtvog mora, što zahteva međunarodne napore, jer i Jordan i Zapadna obala imaju pristup moru. Ali čak i ako se sve strane uključe u inicijativu, bile bi potrebne decenije da se preokrene ekološka šteta, upozorio je Litvinof.

3627384.jpg

© REUTERS/ AMIR COHEN
Glavni razlog što Mrtvo more nestaje je što su prirodni izvori vode, koji prolaze kroz dolinu reke Jordana iz Sirije i Libana, preusmereni u poljoprivredne svrhe i za pijaću vodu.
Mrtvo more je velika turistička destinacija, ali su dve popularne plaže već morale da budu zatvorene, a vlasti strahuju da ova oblast može i dalje propadatii. To takođe može pogoršati rudarsku industriju, kao i ekstrakciju minerala za izvoz širom sveta.

3627846.jpg

© REUTERS/ AMIR COHEN
Rudarski radovi takođe doprinose propadanju.
3625524.jpg


izvor : rs-lat.sputniknews.com
 
Natrag
Top