Operacija kao preventiva moždanog udara
blic.online
Poslednjih petnaestak godina sve su učestalija aterosklerotska kardiovaskularna oboljenja, među kojima i delimična ili potpuna začepljenja (suženja) arterija vrata koje snabdevaju mozak krvlju. Od četiri takve arterije, u većem broju slučajeva obolevaju dve prednje – karotidne arterije, inače znatno većeg prečnika od zadnjih – vertebralnih, što dovodi do poremećenog protoka krvi i niza posledica od kojih je svakako najteža – moždani udar.
Docent dr Miroslav Marković, načelnik Prvog hirurškog odeljenja na Klinici za vaskularnu i endovaskularnu hirurgiju KCS, tvrdi da na povećanje i otkrivanje ove bolesti, kako u svetu tako i kod nas, utiču dva osnovna razloga – sve duži životni vek ljudske populacije i savršenija dijagnostika.
Najznačajniji faktori rizika za razvoj delimičnog ili potpunog zapušenja karotidnih arterija su: pušenje, povišen krvni pritisak, šećerna bolest i povećane masnoće u krvi. Kod nekih pacijenata postoji samo jedan faktor, kod nekih dva, tri, a neretko ima i onih sa sva četiri, što znači da će gotovo neminovno dobiti aterosklerotsku bolest, samo je pitanje kada. Osim ovih, tu su i manji faktori rizika poput nasleđa, režima života, slabe fizičke aktivnosti, stresa...
Simptomi i dijagnoza
– Spektar neuroloških simptoma kreće se od najblažih, preko srednjih, sve do najtežih, koji se manifestuju moždanim udarom, odnosno šlogom. U najblaže spadaju prolazna nesvestica i vrtoglavica, srednji podrazumevaju tegobe nalik prolaznom moždanom udaru koji se povlači nakon 24 sata – kratkotrajna oduzetost jedne strane tela, otežan govor ili poremećaj vida. To je jasno upozorenje da kod takvog pacijenta u dogledno vreme može da se očekuje napad klasičnog moždanog udara – objašnjava dr Marković.
Osim simptoma na koje ukaže pacijent, značajnu ulogu u osnovnoj dijagnostici igraju i lekarske slušalice koje mogu da registruju šumove, što upućuje na obavezan ultrazvučni pregled. Ukoliko se ultrazvukom pokaže da su, bilo na jednoj bilo na obe karotidne arterije, suženja veća od 70 odsto, pacijentu se savetuje operativni zahvat. Ukoliko su manja, prepisuje se terapija lekovima, na primer aspirin, ili neki sličan preparat koji sprečava zgrušavanje krvi i stvaranje tromba. Osim toga, uvodi se i higijensko-dijetetski režim koji podrazumeva prestanak pušenja, fizičku aktivnost, uzimanje sredstava protiv masnoća i šećera u krvi.
Time se ne smanjuje prečnik aterosklerotskog plaka u karotidama, ali se bar za neko vreme može odložiti operacija kojom se ta aterosklerotska naslaga fizički uklanja i obezbeđuje relativno normalan protok krvi do mozga i sprečava nastanak moždanog udara. Drugim rečima, operacija praktično ima preventivnu ulogu.
– U svetu se ovakve intervencije najčešće rade u opštoj, ali naše iskustvo govori da se kod pacijenta ona može bezbedno da se izvede i u jednoj vrsti lokalne anestezije. To je veoma važno budući da se operaciji najčešće podvrgavaju stariji ljudi opterećeni raznim dodatnim oboljenjima – kaže naš sagovornik.
Ako pacijent već ima neurološki ispad, odnosno slabost jedne strane tela, operacija se može sprovesti kao prevencija novog moždanog udara, koji može da bude smrtonosan. U tom slučaju čovek mora da zna će mu taj neurološki deficit ostati i posle operacije koja mu neće povratiti normalne funkcije. Takođe treba naglasiti da, ukoliko se prvim pregledom konstatuje potpuno zapušenje arterije, momenat za operativni zahvat je nepovratno propušten.
Nova metoda lečenja
Poslednjih nekoliko godina, u ekspanziji je nova metoda lečenja koja se na ovoj klinici već izvodi rutinski – endovaskularni tretman putem stentova. Kroz butnu arteriju, saznajemo od vaskularnog hirurga, kateterizacijom se u karotidnu arteriju ubacuje metalna žica, odnosno stent, kojom se iznutra širi stenoza (suženje). Ta procedura je manje invazivna od klasične operacije, ali ima veliku manu: ona zahteva da budu zadovoljeni izvesni anatomski i morfološki kriterijumi, što je slučaj kod manjeg broja pacijenata, dok ostali moraju da budu podvrgnuti klasičnoj hirurškoj intervenciji. Takođe, endovaskularni zahvat je, zbog visoke cene stenta, daleko skuplji od klasične operacije gde se najčešće ne ugrađuje nikakav strani materijal.
– Operacije karotida nisu toliko opsežne koliko su delikatne, jer se rade na krvnim sudovima koji sprovode krv u mozak, pa svaki detalj zahvata mora da bude precizno izveden – kaže docent Marković, i nastavlja – rizik uvek postoji, naročito ako je pacijent ima više propratnih oboljenja, ili ako ima prethodni moždani udar, ali u velikim medicinskim centrima, kao što je naša kuća, jedva da u dva, tri procenta slučejeva dođe do nekih ozbiljnijih komplikacija. Najčešća je upravo razvoj moždanog udara u toku ili neposredno nakon zahvata, ali je operacija svakako neuporedivo manje rizična nego da pacijent ostane neoperisan. Iskustvo nam je pokazalo da se moždani udar kod polovine pacijenata koji imaju suženje karotida veće od 70 odsto može očekivati u naredne dve godine.