Momci sa Tikvare

Član
Učlanjen(a)
14.05.2011
Poruka
223

Da na samom uvodu u ovu priču upotrijebim zgodne i simpatične riječi iz vječne pjesme naše pjevačice Lepe Lukic: "Do Tikvare dva putica vode na dve strane ..."

Za Tikvaru pored Bačke Palanke, vjerujem da gotovo nema osobe koja nije čula. Za one koji to ipak nisu evo im prilike da je i vide, ali i nešta saznaju o njoj.

Tikvara je prelijepo, uvjetno rečeno, jezerce spojeno kanalima sa Dunavom. Do nje vode dva puta. Jedan vodeni i jedan kopneni, cestovni iz grada Bačka Palanka. Vas ću povesti vodenim putem do nje, jer će vas više doći cestom, a taj put je nautičarima nezanimljiv.


dscf0503x.jpg



Uzvodno od mosta što spaja Ilok sa Hrvatske i Bačku Palanku sa Srpske strane Dunava na oko kilometar ima "prolaz" kojime se može ući u Tikvaru.


dscf0504b.jpg



Od Dunava je razdvaja uski prostor nasipane i pošumljene zemlje koja je ujedno i obala Dunava s jedne, ali i obala same Tikvare s druge strane. Na tome prostoru pogodnom za kampovanje uvijek se za toplih dana mogu vidjeti ljubitelji prirode, vode i rijeke kako provode virjeme vrzmajući se pored šatora.


dscf0505d.jpg



Ako vas sreća posluži tu će vladati lijepa tišina i mir, ali kako idete sa mnom s desne strane neki objesni kamper dao si je toliko prava da je preglasno puštao novokompovane narodnjake terorizirajući sve oko sebe na uhomet daleko, glazbom koju mnogi baš i ne favoriziraju. No zanemarimo ga i kroz prolaz uplovimo u Tikvaru ...


dscf0506f.jpg



Prolaskom kroz prolaz najednom vam se otvara širina pogleda na veliku vodenu površinu koju ne očekujete, ako tu stižete prvi puta.


dscf0507i.jpg



Krenimo s lijeva na desno. U lijevom djelu Tikvare nalaze se prelijepi splavovi gdje za slobodnoga vremena borave njihovi vlasnici sa porodicama uživajući u miru (pod pretpostavkom da nisu prisiljeni slušati novokomponovane narodnjake kojima ih netko protiv njihove volje terorizira)


dscf0508.jpg



Nezna se koji splav je ljepši. Namjena im je svima da posluže kao kuće za odmor na samoj vodi...


dscf0509n.jpg



Ali ako sa mnom plovite izmedu tih splavova budite uvjereni da ćete dobro proći. Starog ljubitelja rijeka i ljudi oko rijeka jednostavno svi osjete u svojoj okolini i požele s njime popiti po pićence, razmjeniti po koju pričicu, a dalje ovisi o vremenu, odnosno o planovima šta i kako dalje ...


dscf0510.jpg



No plovimo još malo i divimo se viđenim prizorima. Naselje splavova vrijedi pažljivije razgledati. Tko zna kada će nam se opet pružiti prilika da ga razgledamo ...


dscf0511i.jpg



I kako vam rekoh malo prije, staroga rijekoplovca osjetiše momci sa jednoga od splavova. Pobudio im je radoznalost i pozvaše ga na pićence. Takav poziv u mojem shvaćanju rijeka i ljudi na i oko njih, se ne odbija...


dscf0512h.jpg



Pristadoh uz njihov splav, predstavih se tko sam i odakle putujem te gdje mislim dalje putovati, predstaviše se oni meni i razgovor pođe kao da smo stari znanci koji se poznajemo odvajkada ...


dscf0513e.jpg



Od njih saznadoh da su iz Bačke Palanke, da ovdje provode svaki slobodan trenutak svoga vremena, ponekad sami ali većim djelom i sa svojom porodicom, da vole prirodu, čuvaju je i pomalo srastaju sa njome ...


dscf0514p.jpg



Danas imaju namjeru da nešta potope u kotlic, ispod njega da zapale vatru, dodaju začine, pa kako ispadne. U ishod svojega kuharskoga poduhvata ne sumnjaju.


dscf0515.jpg



dscf0516aq.jpg



Gledao sam ih uz predobru rakijicu, koju mi utočiše nekoliko puta jer kako rekoše praznu čašu niti mušice ne vole ...


dscf0517z.jpg



Od mene su čuli da sam učesnik Dunavske regate TID 2010. Ponudili su mi da ostanem sa njima, mada mi rekoše da se bolje jelo sprema za nas regataše - ovčetina u kupusu. Znajući ekipu kuhara koja to jelo pripravlja imaju u planu navečer navratiti na ovčetinu, jer je nezaboravna.

Njihovu ponudu sam odbio jer sam imao nekakve obaveze prema organizatorima regate. Popih još jednu i oprostih se od njih.


dscf0518t.jpg



Usput me jedan od njih pretekao motornim čamcom kojime je otišao po ostatak ekipe koja im se poslije pridružila.


dscf0519c.jpg



Momci su me zaista iznenadili svojim srdačnim dočekom, pozivom da im se pridružim kao i nespontanim razgovorom koji smo vodili. Stoga mi je bilo veoma drago kada sam ih vidio navečer da se se pridružili nama regatašima...


dscf059903.jpg



... a što se tiče njihove tvrdnje da je ovčetina sa kupusom odlična, složio bih se sa njima i potvrdio da je ne samo odlična vec izvrsna. Tako dobru nisam nikada jeo.

Eto da ste bili zaista sa mnom i vama bi ova ovčetina izvrsna bila . Ovako eto, malo vas približih Tikvari koju mnogi poznajete, a ja je zadržah u vrlo ugodnom sjecanju ...


:this:
 
Natrag
Top