Molitva mrtvima učenje iz Biblije ili ne?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ali budite pošteni pa razmislite zašto radije iznosite moitve svecima nego Bogu?

Tebe je netko pošteno obmanuo. Mi se uvijek molimo Bogu. Pa i kad se molimo, točnije utičemo, svecima, mi tražimo da se i oni Bogu mole za nas. Kaže sveti Jakov: "Mnogo može žarka molitva pravednikova." Ako Jakov ovako tvrdi, što bi bilo nedopustivo da od pravednika, i svetaca, tražimo da se za nas Mole Bogu? :)
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog s nama i medju nama!

Mudriji od mene je zapisao, i ja mu verujem, da postoje 3 ... oblika "molitava" Bogu i sa Bogom:
moljenja, molitve i molbe.
Kako se praktikuje prva, kako druga a kako treća od ovih?

"Molim, dakle, pre svega da se vrše moljenja, molitve, molbe, zahvaljivanja za sve ljude,
za kraljeve i sva poglavarstva, da miran i tih život provedemo u svakoj pobožnosti i čestitosti.
Ovo je dobro i ugodno pred Bogom, našim spasiteljem, koji želi da svi ljudi budu spaseni i da dođu do poznanja istine."

brat Toma
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Daj nam neki citat iz knjige o Makabejcima koji su apostoli citirali,

Tko su heroji Starog Zavjeta, koji umiru u mukama i koji ne prihvatiše slobodu radi boljeg uskrsnuća, koje sveti Pavao u poslanici Hebrejima Židovima dovodi
u sjećanje? Je li ih Pavao izmislio, ili ih je pronašao u Starom Zavjetu? Pogledajmo:

114579

Očito je. Sveti Pavao pišući Židovima u poslanici Hebrejima, nabrajajući židovske „starozavjetne heroje“, između ostalih prisjeća se i braće Makabejaca, čiju borbu,
herojstvo, mučeništvo i nadu u uskrsnuće Pavao opisuje upravo pozivajući se na Drugu knjigu o Makabejcima. Braća Makabejci rađe prihvaćaju muke i smrt
nego oslobođenje, a sve to kako bi zadobili uskrsnuće. Ništa čudno, jer su apostoli i prva Crkva u svom Pismu imali upravo one starozavjetne knjige koje već dva tisućljeća,
a i danas, u svojoj Bibliji ima Katolička crkva. To je tzv. Septuaginta, grčki prijevod hebrejskog Pisma.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ništa čudno, jer su apostoli i prva Crkva u svom Pismu imali upravo one starozavjetne knjige koje već dva tisućljeća,
a i danas, u svojoj Bibliji ima Katolička crkva. To je tzv. Septuaginta, grčki prijevod hebrejskog Pisma.

Za razliku od Sola Scriptura i ostalih iz tog miksa proizašlih, koji knjigu o Makabejcima nemaju u kanonu Biblije. A nemaju je jer je Luter za svoj prevod koristio Mažoretski tekst, nastao stolećima nakon pada Jerusalema 79 godine, u Evropi.

Toliko o poštovanju Biblije od strane onih koji bi da svojim anglosaksonskim raciom razumeju narod i jezik milenijumima star.

Postoji nebrojeno mnogo dokaza da su Hrišćanske prakse u stvari Judaističke, dakle Biblijske po svojoj suštini, paljenje sveća mrtvima, molitve za mrtve (postoji čak i molitva koja se doslovno zove "za uzdizanje duše"), koncept pakla, čistilišta (gehanim), raja - Nebeski Eden...

Što se molitve svecima ili hebrejski pravednicima tiče, korišćena je i dan danas se koristi kod pravih židova sledeća formulacija: zekhuto yagen `aleinu/Neka se njegove/njene zasluge mole i štite nas, umesto zamenice njegove/njene pominje se ime pokojnika.

Pitam se samo odakle onda tvrdnje "biblijskih" nazovi Hrišćana o našem navodnom paganizmu? Ili se radi o gluposti i neznanju pomešanom sa ohološću, ili oni te svoje optužbe šire pod uticajem kako ga Hebreji zovu, gospodara smrti Satane.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Očito je. Sveti Pavao pišući Židovima u poslanici Hebrejima, nabrajajući židovske „starozavjetne heroje“, između ostalih prisjeća se i braće Makabejaca, čiju borbu,
herojstvo, mučeništvo i nadu u uskrsnuće Pavao opisuje upravo pozivajući se na Drugu knjigu o Makabejcima.

Ali ne spominje molitvu mrtvima.

Braća Makabejci rađe prihvaćaju muke i smrt
nego oslobođenje, a sve to kako bi zadobili uskrsnuće.

A od zagrobnog života ništa.

Ništa čudno, jer su apostoli i prva Crkva u svom Pismu imali upravo one starozavjetne knjige koje već dva tisućljeća,
a i danas, u svojoj Bibliji ima Katolička crkva. To je tzv. Septuaginta, grčki prijevod hebrejskog Pisma.

besmislica, pozivaju se na knjige SZ hebrj. kanona.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Molio se mrtvima Saul bezbožnik, samo mu je došao demon.

Pustimo sad priču o Šaulu, ti je ionako ne razumiješ. Konstatirajmo, Sveti Pavao se poziva na Makabejce, a tamo imamo molitvu za mrtve. Uostalom, i sam Pavao se moli za umrlog Onezifora.

Nego, odgovori ti meni, zašto vi u svojim Biblijama nemate starozavjetne knjige koje su u svojim Biblijama imali apostoli i prva Crkva? :)
 
Natrag
Top