Molitva mrtvima učenje iz Biblije ili ne?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
jeres broj 2 Oko 300. godine prvi put je zabeležen slučaj da se hrišćani mole za mrtve i molitva mrtvima.

Molitva Svetom Vasiliju Ostroškom
Sveti oče Vasilije, pomoćniče silni i zaštitniče milosrdni, čuj i sada molitve naše, suze i uzdahe.


Nigdje u Bibliji nije zabilježeno da se neko moli mrtvima ili priziva mrtve, ima jedan slučaj a to je bezakonik Saul.

Pročitajte kome se jedino mole ljudi.

Joel 3,5Svi što prizivaju ime Jahvino spašeni će biti, jer će na brdu Sionu i u Jeruzalemu biti spasenje, kao što Jahve reče, a među preživjelima oni koje Jahve pozove.


Psalam 145,18 Gospod je blizu svijeh koji ga prizivaju, svijeh, koji ga prizivaju u istini.


Jona 3,8 Nego i ljudi i stoka da se pokriju kostrijeću, i da prizivaju Boga jako, i da se vrati svaki sa svoga zloga puta i od nepravde koja mu je u ruku.



Djela apostolska 9,14 I ovdje ima vlast od glavara svešteničkijeh da veže sve koji prizivaju ime tvoje.

2. Ljetopisa 6,40Sada, Bože moj, neka tvoje oči budu otvorene i tvoje uši pažljive na molitve na ovom mjestu!


Psalam 5,4 Jahve, zorom glas mi već čuješ, zorom ti već lijem molitve u nadi čekajuć`.


Psalam 21,3 Ti mu ispuni želju srca, ne odbi molitve usana njegovih.



Psalam 65,3 ti molitve uslišuješ. Svaka put dolazi k tebi



Psalam 66,19 No Bog me uslišio: obazro se na glas molitve moje.


Psalam 106,44 On pogleda opet na nevolju njinu kad njihove molitve začu Psalam 116,1 Ljubim Jahvu jer čuje vapaj molitve moje:
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pustimo sad priču o Šaulu, ti je ionako ne razumiješ. Konstatirajmo, Sveti Pavao se poziva na Makabejce, a tamo imamo molitvu za mrtve. Uostalom, i sam Pavao se moli za umrlog Onezifora.

Nego, odgovori ti meni, zašto vi u svojim Biblijama nemate starozavjetne knjige koje su u svojim Biblijama imali apostoli i prva Crkva? :)

Ne razume on ni ostale delove Biblije, to je za njega micro biologija kombinovana sa kvantnom fizikom.

I da li ti je odgovorio koji je razlog što im je "kanon" Biblije skraćen? Ili će po običaju da izmišlja opravdanja....
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
jeres broj 2 Oko 300. godine prvi put je zabeležen slučaj da se hrišćani mole za mrtve i molitva mrtvima.

Mudr 3,2: Očima se bezbožničkim čini da oni umiru ....

I da li ti je odgovorio koji je razlog što im je "kanon" Biblije skraćen? Ili će po običaju da izmišlja opravdanja....

Da tripo, zašto vi u svojim Biblijama nemate starozavjetne knjige koje su u svojim Biblijama imali apostoli i prva Crkva? :)
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
2. Korinćanima 13,7Molimo se Bogu da ne činite nikakva zla; ne da se mi pokažemo pravi, nego da vi dobro činite, pa izašli mi i kao nepravi.


2. Korinćanima 13,9Da, radujemo se kad smo mi slabi, a vi jaki. Za to se i molimo, za vaše usavršavanje.


I ljudi kada se za druge ljude mole mole se Bogu, a ne mrtvima.



2. Solunjanima 1,11Zato i molimo uvijek za vas da vas Bog učini dostojnima poziva i snažno dovede do punine svako vaše nastojanje oko dobra i djelo vaše vjere


Biblija jasno kaže kako i kome da se molimo.


Matej 6,9 Ovako dakle molite se vi: Oče naš koji si na nebesima, da se sveti ime tvoje;




Luka 11,2 A on im reče: kad se molite Bogu govorite: oče naš koji si na nebesima, da se sveti ime tvoje; da dođe carstvo tvoje; da bude volja tvoja i na zemlji kao na nebu;
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvarnoslap umesto da dokaze i da prilozi neki citat iz knjige o Makabejcima koji su apostoli citirali, i gde u bibliji pise da su oni smatrali gnosticke spise svetima, pominje slucajeve o kojima govori apostol Pavle, kojih je bilo mnostvo, i za to pronalazi navodnu identifikaciju u knjizi o Makabejcima.

Cak da takva identifikacija postoji u poredjenju istorijskih dogadjaja, ja sam u tom pogledu vec dao odgovor, a on glasi "da knjiga o Makabejcima moze imati istorijsku tezinu, i davati neke istinite istorijske podatke"

Ali to ne znaci da ona moze imati i duhovnu tezinu, jer se u njoj nalaze gnosticka paganska ucenja koja su Jevreji preuzeli iz Vavilona.

Dakle, reci apostola Pavla koja se identifikuju sa dogadjajem zapisanim u knjizi o Makabejcima je cista koincidencija, odnosno - jedan istorijski dogadjaj koji ta knjiga opisuje, kojih je u starom zavetu bilo mnostvo u dugoj istoriji Izrailjskog robovanja razlicitim starozavetnim carstvima.

Dakle, pitanje i dalje ostaje:

Daj nam neki citat iz knjige o Makabejcima koji su apostoli citirali, i gde u bibliji pise da su oni smatrali gnosticke spise svetima?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Daj nam neki citat iz knjige o Makabejcima koji su apostoli citirali, i gde u bibliji pise da su oni smatrali gnosticke spise svetima?

Pa čim nemaju nauku u Bibliji oni se pozivaju na to kako su apostoli navodno citirali neku od tih knjiga kao Makabejcima.

A ništa konkretno ne mogu da iznesu. Vidiš da samo prosipaju filozofiju i praznu prevaru lažnog nazovi razuma.

Mudr 3,2: Očima se bezbožničkim čini da oni umiru ....

Kako je lako osporiti ovo izvrtanje stiha. Znači da ovi nisu sahranjeni, nisu umrli koji su umrli.

Nego je laž što smo ih ispratili na groblje.

Evo kako Slap siječe stihove.

Ajmo malo da proširimo ovaj stih.

Inače je njima svojstveno da sužavaju sve pa i stihove.

:roll::mig::beee::roll::mig::beee::roll::mig:

Tačno sam znao.

"3. i to što nas napuštaju kao propast, ali oni su u miru. 4. Ako su, u oèima ljudskim, bili kažnjeni, nada im je puna besmrtnosti. 5. Za malo muke zadobili su dobra velika jer Bog ih je stavio na kušnju i našao da su ga dostojni."
Knjiga Mudrosti, 3 - Bíblia Católica Online


Nada im je puna besmrtnost, a ne zagrobni život. Puna besmrtnost po Bibliji je nakon vaskrsenja prvog.

Dakle nema govora da oni nisu umrli, nego da im je nada u vaskrsenju, a ne u zagrobnom životu.

Ovo moram da javim ovim mojima na FB.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top