Moj Akvarijum ( prvenac )

Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
Moj Akvarijum

Posle dugo vremena razmisljenja i premisljenja , resio sam da sam napravim akvarijum i tako ispunim davnu zelju koju odlazem vec godinama. Prva ideja mi je bila da napravim aq preko sto litara ali posto sam podstanar morao sam da uklopim mere i litrazu trenutnoj situaciji i tako izbegnem eventualne probleme transporta aq iz stana u stan. Mera aq koju sam mogao da priustim je 60 x 30 x 35v ( oko 65 litara ), sto je malo i samim tim malo teze za odrzavanje "zdravog" stanja aq. Naime, po misljenju starijih akvarista ( i iskustvu ), puno je lakse nositi se sa pocetnickim greskama i novonastalim situacijama ako vam je aq nekih 120 - 170 litara nego li aq od nekih 15 - 50 litara.
I tako sam poceo od Februara da prikupljam informacije koje su prvo bile vezane za staklo, lepljenje, pratecu opremu a kasnije i dekoraciju, vrste riba i njihove navike, potrebe, vrste bilja i njihovo gajenje. ( Savet )- Sve sto procitate pre nego li krenete da se bavite ovim hobijem dobro ce vam doci jer zaista treba uklopiti dosta toga kako bi obezbedili normalne uslove za zivot u akvarijumu.
Akvarijum je radjen od stakla debljine 6 mm koje su lepljene slovenackom silikonom za aq. Prateca oprema ( pumpa, grejaci, vazdusna pumpa i druge ...), nabavljane su za potrebe pomenute litraze i zamisljene flore i faune koja je trebela da se naseli u aq. O samom postupku lepljenja aq necu vam pisati, jer nemam dofoljno fotke gde bih prestavio cin po cin, samo cu vam napisati da su stranice zalepljene oko dna.


aqifil.jpg



Sto se tice filtracije vode, odlucio sam se za spoljni filter koji sam sastavio takodje od stakla 6 mm ( unutrasnje pregrade su od 4 mm ), i zapremine od 14 l. Inace filter je petokomorni. Uloga prve komore jeste da vrsi mehanicku filtraciju vode ( planirani mediji : djak od krompira, silikonska vata ). Druga pregrada je protocna i naj uza. Inace , ova pregrada takodje moze da zadrzi na dnu eventualnu prljavstinu koja prodje prvu pregradu. U trecoj pregradi vrsi se bioloska filtracija pomocu keramickih valjaka, DIY bioloskih koglica i bio sundjera. U cetvrtoj pregradi je smesten grejac koji regulise temperaturu vode, i u petoj komori je potopna pumpa koja tu vodu vraca u akvarijum. Ono sto mi se svidelo kod ovog petokomornog filtera jeste ta peta komora. Naime, u toj komori ima oko 3-4 litara vode, i u slucaju zapusenja prelivne cevi u akvarijumu imacu visak tih 3-4 litara sto nikako nemoze da ugrozi akvarijum tj da dodje do prolivanja vode iz aq.
Po zavrsetku lepljenja aq i filtera nastupio je period od dve tri nedelje probe ili ispitivanja a za to vreme pripremljen je pesak ( granulacije 1-3 mm) i hranljiva podloga ( kuglice treseta i gline ), hauba akvarijuma ( u kojoj je reseno osvetljenje ), dekoracija unutar akvarijuma i ostale sitnice koje treba da obezbede neke normalne i sto prirodnije uslove za zivot flore i faune u akvarijumu.
Posle odredjenog vremena i potrebnih radnji ( cikliranje ) to izgleda ovako :

_48973724_1a.jpg


_159164630_2a.jpg


_47159897_3a.jpg


Toliko u prvom postu i prestavljanja akvarijuma ....
 
Član
Učlanjen(a)
08.01.2010
Poruka
933
Aaaaaaaaaaaaa kako je extra :DDDDDDDD Koliko kosta otprilike ovakav akvarijum? Tako uredjen!
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
64
Daj ne zezaj ,a ja mislio da si ti stari akvarista,moj je slicne litraze 50*35*40,samo ja sam postavio nadvoresni atman filter,sam sam ga lepio sa nadvoresne strane,za zal nemam fotoaparat,a slika sa mobilnog je katastrofa.
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
Aaaaaaaaaaaaa kako je extra :DDDDDDDD Koliko kosta otprilike ovakav akvarijum? Tako uredjen!

mene je ovo kostalo nesto malo iznad 4,000 din ( do sada ). Inace aq od nekih 100 l sa koriscenim opremom bez zivota u njemu, kosta nekih 100 e ( gore dole, cenkanje itd ). Inace uredjeni aq kostaju mnogo vise.

Zorane, malo mi nejasno sta si mislio pod ovim "nadvoresni" filter :? inace da , jesam totalni pocetnik i trudim se da kroz razne tekstove dodjem do odgovora koji su mi potrebni. znaci, ucim se ...:dance2::acute:
 
Član
Učlanjen(a)
08.01.2010
Poruka
933
mene je ovo kostalo nesto malo iznad 4,000 din ( do sada ). Inace aq od nekih 100 l sa koriscenim opremom bez zivota u njemu, kosta nekih 100 e ( gore dole, cenkanje itd ). Inace uredjeni aq kostaju mnogo vise.

Zorane, malo mi nejasno sta si mislio pod ovim "nadvoresni" filter :? inace da , jesam totalni pocetnik i trudim se da kroz razne tekstove dodjem do odgovora koji su mi potrebni. znaci, ucim se ...:dance2::acute:

Samoooooooooo 4000? Juuuuuuuuu moram da kupim akvarijum :DDDDDDDDD
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
Reci mi Zorane jel ti to takozvana Kabomba biljka ....
Koja je temp. u aq .... pitam te sobzirom da imas ( koliko vidim ) tri vrste ribica. jedne su ribe toplih voda i druga je riba hladnih voda ....
:) ili jos bolje bi bilo kad bi otvorio temu i prestavio svoj aq :):acute:
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
U akvarijumu staje 56 l ( 64 L ) vode. Osvetljenje je od 25 L / l do 38 L / l ( Lumen / litar ), tj tri stedise koje se pale pojedinacno, tako da je jacina inteziteta svetlosti promenljiva. Tu je i Moonligt izvedeno pomocu tri diodice, koje daju poseban smek akvarijumu u nocnim satima. Za podlogu je postavljen sljunak granulacije 1 - 3 mm, a prihrana za biljke u podlogi su kuglice treseta i gline, koje su rasporedjene po akvarijumu.
Od bilja ( trenutno ) u akvarijumu ima :
Mahovina -- Vesicularia dubyana
Hemianthus micranthemoides
Rotala rotundifolia

Cryptocoryne wendtii

Ludwigia repens - Sljivica

sve to po nekoliko komadi a trebalo bi jos nekoliko biljaka da stigne ovih dana koje ce naci mesto u srednjem i zadnjem planu.
Od ribica ( trenutno ) ima :
Algar - Ancitrus ( 1 )
Muljari - Corydoras albino ( 1 ) i paleatus ( 1 )... i
Betta splendens tj Sijamski borac ( 1 ) ....
Bice tu jos kombinacija sa biljem i ribicama, ali otom potom ...
Takodje tu su i Ramshorn snail puzevi ....

_42476474_1aa.jpg


Kao i sto vidite bilo je promena u akvarijumu, sto silom prilika sto zbog potrebnog prostora za nove biljke. Posle nekoliko nedelja po formiranju akvarijuma, krenuli su i prvi problemi ( takozvane " decje bolesti " ), koje smo uz par dopuna i izmena prevazisli. Prvo se pojavila Plesni po cokotu , a malo zatim i Braon alge ( grancicu koju vidite sa desne strane je Vrba, koja je pripomogla u borbi protiv ovih algi ... ).
 
Natrag
Top