Modna osvešćenost ili SOS moda?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Modna osvešćenost ili SOS moda?

S media 12.11.2010 21:25

news_2826.jpg


Nije tajna da su na zapadu prodavnice polovne garderobe već godinama hit, da se otvaraju i u najluksuznijim delovima svetskih metropola, da se bave i visokom modom, i da je taj biznis jedan od malobrojnih koji iz godine u godinu beleže rast. U Srbiji, čini se, stvari stoje drugačije. Tzv. seknd hend radnje ne samo da ne uživaju toliku popularnost, već su stigmatizovane kao atribut jeftinoće, neukusa i nemaštine, i prate ih brojne predrasude. Ili su možda itekako popularne, ali se o tome ne govori? Čast izuzecima - manjem broju modnih posvećenika.


I berlinski tinejdžeri, i stilizovane Njujorčanke. I Madona, Šer, Kejt Mos, Dita Fon Tiz, Maraja Keri, Sara Džesika Parker, ali i Keri Bredšo, u seknd hend radnjama za male pare nalaze način da izgledaju drugačije. Od bezoblične, uniformne mase. Pravi modni vremeplov kroz retro raritete koji sežu i do 20-ih godina prošlog veka, suvu klasiku i modne unikate, zajedničko je iskustvo svih poklonika seknd henda.

Milica Kolarić, vlasnica šarmantnog second handa “Pull My Daisy”, ušuškanog u jednom dorćolskom stanu, godinama se sa svojom drugaricom bavila kostimom i skupljala odeću, a onda sačekala pravi trenutak da otvori svoj “vintage” kutak:

vintage-,4x3.jpg

-Koliko god second hand odeća bila popularna i trendi, sjajna stvar je što tu uvek imate toliki dijapazon stilova. Ne morate da izgledate samo kao iz 80-ih ili kao samo iz 60-ih npr, već imate mogućnost da na sebe stavite stil koji vam je tog dana pao na pamet.

A Vi ste, drage sugrađanke, različitih pogleda na ovu, čini se, vrlo kontroverznu pojavu u nas. Neke od Vas su mi rekle:

- Nosim second hand garderobu jer sam dve godine živela u Londonu i 70% svega što sam nosila bilo je polovno.

- To je svuda u svetu popularno, pa ko nema dovoljno, a želi da bude u modi, ili u demodi - taj kupuje second hand odeću.

-A Vi, je l’ kupujete?

-Ovde ne, u Parizu da.


-A zašto ovde ne, ako je to možda garderoba iz Pariza?

-Prvo: ja bih to prepoznala, a drugo: ovde to još nije toliko popularno da bi second hand bio na onoj visini na kakvoj je na zapadu.

angelina,4x3.jpg

I dok Anđelina Džoli samozadovoljno otkriva planeti da je neodoljivu malu crnu haljinu sa crvenog tepiha platila celih 25 dolara u second handu, u Srbiji polovna garderoba ima otužnu sos etiketu nemaštine i siromaštva, pa i pravog magijskog sujeverja.

-Nužda zakon menja. Kupujem nošenu garderobu više nego ostalu, jer nemam para, nisam u mogućnosti. Znate kakva je situacija, rekle su mi neke od Vas, dok su druge “priznale” da second handu nisu naklonjene zbog nelagode, ali i sujeverja:

-Ne bih nikada nosila second hand garderobu. Priznajem- imam predrasude. Zato što imam osećaj da je to neko dao, jer je ugrožen na neki način, da ga je ta neka nevolja, muka ga je naterala…

Maja Atanasijević, stilista i maneken objašnjava:

-Srbi imaju problem što je to već neko nosio. Ja radim stylinge za modne revije, verujte, posle raspakivanja tih stvari, ja nemam nokte. Ruke mi budu prljave, tako da je i to neko nosio,dirao.....,drugo ove stvari su hemijske tretirane,jer su oprane, tako da je I u novu garderobu neko nosio, dirao, i to je neko šio, i to se razvlačilo po nekim kutijama…. Drugo: ove stvari su hemijski tretirane, jer su oprane, tako da je to kao da od starije sestre dobijete džemper koji je nosila. Ne prenosi se karma.

sekn,4x3.jpg

Karma dobrostojećih Evropljana koji sezonski odbacuju iznošenu, često i firmiranu garderobu, koja se uvozi najviše iz Nemačke i Holandije, ne prenosi se, jer bez sertifikata o hemijskom čišćenju, ne može da prođe granicu. Ipak, ovde je i dalje sramota reći: “Da, kupujem u seknd hendu”, pa se to vešto ili nevešto krije.

Radmila Bućan, predstavnica Holand partners d.o.o. za Srbiju, koja već petnaestak godina posluje sa nošenom garderobom, čijih radnji ima nekoliko u centru Beograda, otkriva mi da se ljudi koji se slučajno sretnu u ovim radnjama neretko prave da se ne poznaju:

-Ne vole da se susretnu dvoje koji se poznaju baš u second handu. Jedno drugom ne kažu da se oblače u ovim radnjama, već da imaju “specijalne butike” gde kupuju garderobu. Prosto neće da kažu kolegama, komšinici svojoj, i onda im je neprijatno kad se ovde slučajno sretnu, pa zaziru jedno od drugog.

Najčešće kupuju oni koji su putovali po inostranstvu, pa znaju o kakvoj garderobi se radi, tj.visokoobrazovani ljudi, žene pre svega, kaže Radmila. Ipak, u second handovima kupuju i vlasnici privatnih butika, pa je posle prodaju kao nove, otkriva.

-Ne znam kad će u ovoj zemlji biti pravi trenutak za “vintage” i second hand odeću, kaže milica Kolarić, vlasnica second handa. Ljudi ovde još uvek nemaju odnos prema zaštiti životne sredine I recikliranju, kao u drugim krajevima sveta. Tamo je poptpuno normalno da se oblačite u second handovima. I isto tako ako ste romantik u duši, dodaje Milica.

vintage-clothes,4x3.jpg

-Ono što je moderno svuda, osim kod nas, to je oblačenje u “vintage” garderobu, podseća i Maja Atanasijević, stilista. Sve one žene koje su mislile da im je “ Sex i grad” presudio, nisu dobro odgledale seriju, pošto Pet Fild Keri Bredšo pored Prade, oblači u second hand haljine iz 70, 80ih…second handovi su mesta gde možete naći bukvalno klasične komade, tipa fine svilene haljine za posao za 2000 dinara, preporučuje Maja.

Mislite da u 21. veku nisu izmišljene čarape koje ne mogu da se pocepaju? Naravno da jesu, samo što je u današnje vreme agresivnog kapitalizma sve što kupujemo pravljeno da što kraće traje, kako bismo ga što pre zamenili novim.To je razmišljanje jednog savremenog francuskog pisca, a tako je i sa garderobom koju kupujemo u velikim lancima globalnih modnih brendova, za razliku od odeće u second hand radnjama koja je pravljena da traje.

A tu su i cene… Napravila sam mali izvod iz raskošnih arsenala beogradskih second handova, šta sve možete naći i po kojim cenama:

-prsluci: 399-1099 (perjani)
-dukserice: 199-699
-džemperi: 399-999
-haljine:1000-3000
-kožne pantalone: 500-1990
-kožne jakne: 2400-6990
-zimske jakne: 699-2000
-bunde: 2990-7000 dinara


Čak i kad sve ovo što smo ispričale o second handu i same znamo, pitanje je za šta se na kraju ipak odlučujemo… I zašto…

 
Natrag
Top