Mleveni paradajz

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Mleveni paradajz


img4305ox5.jpg


Sastojci
Crveni paradajz
Celer (listovi)
Konzervans
Maslinovo ulje (može i drugo)
So

Priprema
Crveni, zreo, ali ne prezreo paradajz, oprati, dobro obrisati i ostaviti još oko pola sata da se prosuši.
Iseći paradajz na parčiće, odstraniti drvenasti deo i staviti u jedan sud. Na mašini za meso samleti, dodati konzervans, po ukusu posoliti i dobro promešati. Listove celera oprati, kuhinjskom krpom prosušiti, sitno iseckati i dodati mlevenom paradajzu.

Promešati i sipati u čiste, sterilisane (u rerni na 100 °C oko 30 min.) ohlađene flaše. Pri sipanju paradajza u flaše voditi računa da se flaše neprepune tj. da se ostavi za 1 cm. praznog prostora do vrha. U svaku flašu naneti po 1/2 kašičice maslinovog ulja (a može i drugo) zatvoriti flaše i ostaviti na mračno, hladno mesto do upotrebe.

P. S. Voda koju paradajz opusti (u sud gde stoji isečen paradajz) baci se tj. ne sipa se u mleveni paradajz. Isto tako ko voli ljuto može u flašu da stavi po neku ljutu papričicu. Kada počne upotreba ove vrste zimnice i flaša s paradajzom otvori, onda se ista ne vraća na mesto gde je bila, već se u frižider stavi.
Količina celera se stavlja tj. određuje po sopstvenom ukusu. Paradajz koji je na slici ima na 5 kg paradajza 1 vezicu celera i 2-3 ljute papričice.
 
Član
Učlanjen(a)
01.03.2010
Poruka
20
Mislim da ne treba staviti bilo kakvo ulje zbog toga što postoji ogućnost užeglosti. A to da li je sterilisana flaša, nema nikakve veze. Mleveni paradajz ostavljam u plastične flaše od jednog litra bez sterilizacije. A kada niko ne vidi ubacim i malo ljutih papričica.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Mislim da ne treba staviti bilo kakvo ulje zbog toga što postoji ogućnost užeglosti. A to da li je sterilisana flaša, nema nikakve veze. Mleveni paradajz ostavljam u plastične flaše od jednog litra bez sterilizacije. A kada niko ne vidi ubacim i malo ljutih papričica.

Po nekim istraživanjima, čak ni voda iz plastičnih flaša, ako je odstajala malo na suncu može da bude kancerogena.
O kiselini iz paradajza koja nagriza plastiku pa sa njom svašta unosite u telo, bolje i da ne pričamo.
Ne želim da Vas plašim, ali mislim da sebi uopšte ne činite uslugu. Promenite tu naviku zbog svog i zdravlja svojih ukućana.
Ni ja nisam za korišćenje ulja, s tim se slažem, ali plastične flaše su Vam, bar po meni, velika greška.
 
Natrag
Top