MKD: Kamenje, suzavac i šok bombe

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.506
MKD: Kamenje, suzavac i šok bombe
Izvor: B92, Tanjug
Skoplje -- U Skoplju se održava protest zbog presude u predmetu "Monstrum" kojom su 6 Albanaca osuđeni na doživotne kazne zatvora zbog ubistva 5 mladića pred Uskrs 2012.


212239926753b6a727778aa667233702_640x361.jpg

Foto: youtube

Makedonski mediji javljaju da se hiljade uglavnom mladih Albanaca okupilo na protestu i da su svoje nezadovoljstvo iskazali tako što su bacali kamenice na policiju. Policija je uzvratila šok bombama, suzavcem i vodenim topovima.

Sukob sa policijom desio se ispred zgrade Osnovnog suda. Okupljeni nose albanske zastave i zastave sa islamskim obeležjima, a uzvikuju između ostalog "UČK" i "Alah akbar".

Mladi Albanci u Skoplju okupili su se nakon što je preko društvenih mreža upućen poziv na okupljanje koje organizuju, kako se navodi, aktivisti za ljudska prava i članova porodica šestorice Albanaca osuđenih na doživotnu robiju zbog ubistva pet Makedonaca kod Smilovskog jezera nedaleko od Skoplja 2012. godine.

"Organizujemo protest protiv montiranih procesa, nepravde, nekaženjenih ubistava, maltretiranja porodica, etničke i verske mržnje. Ljudi, ovo nije samo protest već nacionalna obaveza. Ukoliko ne intervenišemo danas kada je nepravda dostigla vrhunac, neka se kukavicama zatre seme", kaže se u pozivu na protest koji će, kako se navodi, biti održan nakon džume namaza, glavne molitve u džamijama petkom.

U tekstu poziva na protest se kaže da je podrška došla iz mnogih udruženjam i društava za zaštitu ljudskih prava, albanskih organizacija u dijaspori i javnih ličnosti.


 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.506
Izvor: Tanjug
Skoplje -- Oko 20 policajaca i demonstranata povređeno je danas u Skoplju u protestima Albanaca nezadovoljnih presudom izrečenom šestorici njihovih sunarodnika.


46883008153b6f94a37103311224348_orig.jpg

Foto: Beta/AP

Šestorica muškaraca je osuđena na doživotnu zatvorsku kaznu zbog ubistva petorice mladih Makedonaca, uoči uskrsa 2012. godine u Smilkovcu.

Svim povređenima je pružena lekarska pomoć a šestorica demonstranata su privedeni, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova, a prenela je makedonska agencija MIA.

Neki od povređenih zadobili teške, ali ne i povrede opasne po život, rekao je portparol MUP-a Ivo Kotevski, navodi agencija.

89451123753b6f94c21573948040132_v4%20big.jpg

Foto: Beta/AP


Poziv na proteste je objavljen putem socijalnih mreža a organizatori protesta su se predstavili kao aktivisti za ljudska prava koji, kako tvrde, imaju podršku i članova porodica šestorice Albanaca osuđenih na doživotni zatvor.

160291409353b6f94dc9b07259383035_extreme.jpg

Foto: Beta/AP


"Veliki broj huligana, koji su bio deo izuzetno agresivne i nasilne gomile, bacali su kamenice i čvrste predmete na policajce. Oni su takođe i zapalili nekoliko objekata duž bulevara u centralnom delu Skoplja i oštetili fasadu zgrade Osnovnog suda u Skoplju", rekao je Kotevski.

Nakon što je uspostavila mir i red, makedonska policija sada radi na identifikovanju drugih huligana i na podizanju optužnica protiv onih koji su učestvovali u nasilju, rekao je Kotevski.

Prema njegovim rečima, prisustvo policije na mestu protesta će ostati povećano, dodao je Kotevski.

Do eskalacije protesta je došlo ispred Osnovnog suda u Skoplju, kada su demonstranti bacili nekoliko kamenica u pravcu Suda i time podstakli reagovanje pripadnika Specijalne policije koja je odgovorila suzavcem, ali i vodenim topovima.

Protest je počeo pred početak džume (glavne molitve petkom za muslimane) kada je preko 5.000 makedonskih Albanaca krenulo prema Sudu.

Demonstranti su krenuli od skopske džamije i produžili protestni marš uz povike "Nismo teroristi, želimo pravdu"; "Jankulovska je terorista"; "OVK", "Stop monitiranim procesima"", objavile su agencije.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.506
"Opasne usijane glave Balkana"
Izvor: Tanjug
Skoplje -- Bivši vicepremijer Makedonije Ivica Bocevski izjavio da ne očekuje radikalizaciju protesta Albanaca u toj zemlji i veće nemire.


171002066353c113ab65f29157593544_orig.jpg


Foto: Beta/AP, arhiva

On ocenjuje da je ključ za rešenje problema u unutrašnjem institucionalnom dijalogu.

Upitan koliko protesti Albanaca koji su nezadovoljni presudom u slučaju "Monstrum" mogu da ugroze bezbednost u toj zemlji, ali i na Balkanu, Bocevski odgovara da očekuje da pobedi politički proces i zdrav razum i da se sve razlike vrate tamo gde im je mesto - u institucije sistema.

"Ipak, ovo je Balkan, i par usijanih glava može napraviti i veće gluposti", rekao je Bocevski Tanjugu, ali i podvukao da, ako institucije društva odgovore na pravi način, ne očekuje radikalizaciju stanja.

On navodi da je najlošiji tip politike u društvu u multietničkom, multikulturalnom i multikonfesionalnom društvu kakvo je makedonsko, onaj koji ide na stereotipe i predrasude, podelu gradjana na Albance i Makedonce, hrišćane i muslimane, ali naglašava da je Makedonija funkcionalna država koja od svog osnivanja nastoji da integriše različite entitete u okviru svog političkog sistema.

Prema njegovim rečima, pitanje ko stoji iza protesta je "pitanje za milion dolara" budući da još niko nije stao iza organizacije protesta, a da se glavne mobilizatorske snage u društvu - političke stranke, nevladine organizacije, nisu oglasile.

"Još uvek čekamo da se legitimišu oni koji izazivaju protest. Jedino što znamo je da grupa polazi ispred Jahja pašine džamije u centru Skoplja, koja je poznata kao jezgro radikalnog islamizma koje čak ne kontroliše ni islamska verska zajednica u Makedoniji", navodi Pavlović i podseća da se i reis Islamske verske zajednice ogradio od protesta i ikonografije.

Bocevski dodaje i da u Makedoniji postoje političari koji bi da grade svoju karijeru upravo na razlikama i da je za njih svako nasilje dobrodošlo, ali i ističe da su oni na marginama društva.

"Političke partije koje podržavaju ovakve radikalne stavove nisu ušle u parlament. Ipak, svaka ovakva situacija mora se pažljivo posmatrati od strane naših institucija", rekao je Bocevski.

On napominje i da u Makedoniji nacionalizam i verski radikalizam nije vezan samo za jednu etničku zajednicu - albansku - već da postoji i kod predstavnika drugih naroda, ali podvlači da je dobro što su zagovornici takvih stavova na marginama sistema.

On kaže da medjunarodna zajednica može da pomogne, ali da nema čarobni štapić i podvlači da je ključ u unutrašnjim odnosima i institucionalnom dijalogu u Makedoniji.

Deo albanske zajednice u Skoplju, ali i drugim gradovima Makedonije, od prošlog petka protestuje zahtevajući ukidanje doživotne zatvorske kazne za šestoricu njihovih sunarodnika osudjenih za ubistvo petorice Makedonaca uoči Uskrsa 2012. godine, a protesti su se poslednjih dana proširili i van granica Makedonije.
 
Natrag
Top