Mitologija boga mode

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
02. 12. 2010
Press


Mitologija boga mode


Prestižni „Pirelijev" kalendar ove godine je osmislio Karl Lagerfeld, a tema je jedna od njegovih najdubljih strasti - grčki i rimski mitovi

LAGERFELD-1.jpg


Legendarni Karl Lagerfeld autor je 38. izdanja jednako legendarnog „Pirelijevog" kalendara za 2011. godinu. Izdanje pod nazivom „Mitologija" predstavljeno je pre dva dana u prestižnom Pozorištu „Stanislavski i Nemirovič-Dančenko" u Moskvi novinarima, zvanicama i kolekcionarima iz celog sveta. Kalendar izražava jednu od najdubljih strasti modnog genijalca - grčku i rimsku mitologiju, priču o poreklu čovečanstva ispričanu kroz avanture bogova i boginja, heroja i heroina.Na putovanju kroz vreme, „Mitologija" vodi korenima stare civilizacije, kao analogija kompaniji koja je stvorena pre gotovo 140 godina i koja je postala multinacionalna organizacija koja posluje u više od 160 zemalja širom sveta. Kalendar ima 36 fotografija, a prikazuje 24 različita subjekta, uključujući bogove, heroje i mitove. Lagerfeld je postavio modele poput skulptura u njihovoj estetskoj strogoći i klasičnim načelima. Crno-bela tehnika naglašava karakter same slike, figure u oštrom kontrastu i kroz pažljivo korišćenje svetla.

Omiljena religija

- Modeli donose nove junake u život i dočaravaju novi koncept lepote - rekao je Karl Lagerfeld.
„Pirelijev" kalendar za 2011. godinu krase američka glumica Džulijen Mur i još 15 ženskih i pet muških modela. Među lepoticama koje su pozirale su: Bjanka Balti, Eliza Sednui, Freja Beha Erihsen, Izabeli Fontana, Lakšmi Menon, Erin Vason, Lara Stoun... Muški modeli su Baptist Đabikoni, Sebastijen Žonde, Bred Krenig, Garet Nef i Džejk Dejvis.

LAGERFELD-2.jpg


Sa visina Olimpa...
Modeli dočaravaju nov koncept lepote

U intervjuu koji je povodom predstavljanja kalendara dao Frederiku Begbedeu, Lagerfeld je objasnio izbor teme:
- To je moja omiljena religija - po jedan bog za svaku priliku. Ja sam politeista - sve današnje religije su novije, ali sam ja radije za ove mitologije, koje su bez đavola, bez greha (prepreke za sreću) i bez oprosta. Moramo da se vratimo u disciplinovani oblik lepote antike. Volim boginje, jer su bile prve emancipovane žene. One su imale pravo na sve. Ženska božanstva i muze su feministkinje! Ono što je toliko briljantno u drevnom paganstvu je da ima puno bogova, kretanja duhova, a tu su i heroji, polubogovi, nimfe... Ljudi su mnogo bliže bogovima nego u monoteističkim religijama. Tada nisam ni sanjao da ću i sam postati bog! (smeh)

Muza Džulijen Mur

Iako u petoj deceniji, Džulijen Mur ima ravnopravno mesto u kalendaru sa znatno mlađim lepoticama. Lagerfeld joj je namenio ulogu Here:
- Stvarno sam želeo glumicu za Zevsovu ženu i za majku olimpskih bogova. Džulijen je prelepa žena - više je matronski tip od mladih devojaka pod maslinama. Ona je moja vrlo draga prijateljica. Znala je da sa mnom neće biti nikakvog rizika od prodaje paralelnog izdanja ispod pulta - našalio se slavni dizajner.

LAGERFELD-3.jpg


Boginje su bile prve emancipovane žene...
Karl Lagerfeld s modelima na promociji kalendara u Moskvi

Već 40 godina „Pirelijev" kalendar omogućava slavnim fotografima da ovekoveče najlepše žene sveta. Kod kreiranja prvog izdanja ideja je bila motivacija osoblja zaposlenog u prodaji, a danas je „Pirelijev" kalendar postao kolekcionarski predmet, simbol kompanije i pravi barometar ženstvenosti.



 
Natrag
Top