Mišković prodaje sve i napušta posao u Srbiji

Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
NAJBOGATIJI ČOVEK U SRBIJI „DELEZU” NUDI CEO „DELTA HOLDING”

Mišković prodaje sve i napušta posao u Srbiji

N. M. J. - T. N. Đ. - D. N. | 20. 07. 2010.
Izvor: BLIC ONLINE

Miroslav Mišković ne prodaje samo "Delta Maksi" već želi da belgijskoj kompaniji "Delez" proda što veći deo "Delta holdinga", nakon čega bi svoje poslovanje postepeno izmestio iz Srbije, saznaje "Blic" od izvora upoznatih sa tokom pregovora srpskog bogataša i Belgijanaca.

59264_0404-miskovic-foto-sasa-maricic_f.jpg

Mišković želi da uključi celu kompaniju kako bi povećao vrednost posla, kažu za „Blic” izvori upućeni u pregovore

Trgovinski gigant "Delez" zainteresovan je za "Delta Maksi", ali dugovanja domaćeg lanca dobavljačima će uticati na iznos koji bi mogao da dobije Mišković, tvrde naši izvori i ističu da je to sada "upravo stvar pregovora u koje Mišković želi da uključi celu kompaniju kako bi povećao vrednost celog posla".

- "Maksi", koji trenutno ima monopolski položaj na tržištu ne bi mogao da računa na taj položaj u budućnosti, ali činjenica je da bi "Delez" kupio najveći trgovinski lanac koji bi mogao mnogo bolje da proda za kratko vreme - tvrdi naš sagovornik upućen u pregovore oko prodaje najvećeg trgovinskog lanca u Srbiji.

Trenutno na stolu su dve opcije - veći iznos Miškoviću, koji bi morao da namiri dugove prema dobavljačima i drugi po kome za daleko manji iznos "Delez" kupuje "Deltu", ali izmiruje obaveze prema dobavljačima. Zbog toga niko nije spreman da govori o konačnoj vrednosti posla, ali niko ne demantuje da je reč o stotinama miliona evra.

Zbog toga što Mišković trenutno pokušava da vidi šta može da proda Belgijancima, važan je i sukob oko "Jugohemije" u kojoj vlasnički udeo ima i Milka Forcan, bivša potpredsednica kompanije. Upućeni tvrde da je sukob izbio upravo zato što Mišković želi da postigne što bolju cenu za "Delta holding" i nije spreman da deli kolač od prodaje. Na slučaju "Jugohemije" želi Forcanovoj da pokaže šta će se dogoditi ako bude polagala bilo kakva prava na udeo u "Delta Maksiju". Međutim, Forcanova je već najavila kontratužbu, što upućeni tvrde da je znak da nekadašnja najbliža Miškovićeva saradnica veruje u svoje dobre veze sa vrhom vlasti u Srbiji i da shodno tome veruje da će dobro proći u sukobu sa najbogatijim čovekom u Srbiji.

U Vladi smatraju da je prodaja "Delta holdinga" dobra investicija. Napominju da će to značiti mnogo i za maloprodaju u Srbiji, što je daleko veća korist od samog novca koji će se sliti u srpski budžet od prodaje najvećeg trgovinskog lanca.
- Nije reč samo o 25.000 ljudi koje on zapošljava, reč je o trgovini, dobavljačima, ali i drugim lancima koji najavljuju da bi došli u Srbiju - kaže naš sagovornik iz Vlade Srbije koji insistira na anonimnosti.

Imperija "Delta holding" nastala je pre skoro dve decenije u sobi hotela "Slavija" u Beogradu, kada je Miroslav Mišković osnovao uvozno-izvoznu firmu "Delta M". U početku bilo je zaposleno njih 11, da bi danas taj broj dostigao 24.000.
Ključni momenat razvoja kompanije bilo je osnivanje "Delta banke", koja je čak imala i svoju filijalu u Moskvi. Uporedo sa razvojem banke kreće izgradnja poslovnog giganta bazirana na trgovini sportskom opremom. Mišković potom osniva osiguravajuće preduzeće, kreće u kupovinu preduzeća za proizvodnju bicikala, fabriku deterdženata, mineralnog đubriva, maloprodajni lanac trgovina, a kasnije će postati i ekskluzivni uvoznik i zastupnik proizvoda firmi "Fijat", "Lančija", "Alfa Romeo", "Nivea", "Mulineks", "Najki", "Eskada".

Pravi finansijski uspon "Delta holdinga" nastao je u periodu posle petooktobarskih promena, kada se kompanija probija u sam vrh. Aktivno učestvuje i u privatizaciji "Pekabete", "Juhora", "Sunca", PZP "Beograd", "Autokomande", "Podunavlja", "Bazara", "Semena", "Obuće", poljoprivrednih dobara "Napredak", "Jedinstvo", "Sombor" i drugih firmi. U jednom trenutku u Vojvodini sa kupljenim ili zakupljenim zemljištem od oko 20.000 hektara, bio je na nivou najvećih velikoposednika.

Pre šest godina prodao je "Delta banku" italijanskoj "Intezi", a ubrzo i osiguravajuću kuću. Danas je "Delta holding" najveća privatna kompanija i druga rangirana po prihodu od prometa u Srbiji. Prošle godine je, kako piše na sajtu holdinga, ostvaren prihod od prodaje od 2,5 milijardi evra što iznosi deset odsto godišnjeg bruto proizvoda Srbije. Planirani prihod od prodaje za ovu godinu je tri milijarde evra. "Delta holding" ima svoje članice u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Albaniji i zemljama Evropske unije.

Milka Forcan blokirala „Delta star”

Milka Forcan, predsednica UO "Jugohemije", blokirala je preduzeće "Delta star" u vlasništvu Miroslava Miškovića puštajući menicu od pet miliona evra. Preduzeće "Jugohemija" pustilo je menicu pre 17 dana, što je dovelo do momentalne blokade računa "Delta stara", objavio je B92. "Po prvi put se desilo da je jedno Miškovićevo preduzeće blokirano, još od osnivanja njegove imperije 1991. Umesto poverilaca, to je uradila jedna od njegovih doskorašnjih najbližih saradnica Milka Forcan", javlja ta medijska kuća. Prema podacima Agencije za privredne registre, 60 odsto akcija "Delta stara" ima Miroslav Mišković, a 40 odsto kompanija "Ford", koja je registrovana u američkoj državi Delaver, koja je of-šor zona, a za koju su mediji spekulisali da je u vlasništvu porodice Milke Forcan. "U obračun Forcanove i Miškovića, kako saznajemo, nisu uključeni samo njena sestra i otac kao rukovodeći kadar 'Jugohemije', već i njen suprug Branko Forcan. Pri osnivanju 'Delte' on bio jedan od vodećih menadžera, koji kako se spekuliše sada traži svoj deo novca ukoliko 'Maksi' bude prodat", piše B92.

„Blic” otkriva detalje krivične prijave protiv troje čelnika „Jugohemije”

Tužba protiv Forcanove zbog nelojalnog postupanja

59259_5_f.jpg

Porodične veze u „Jugohemiji”: Milka Forcan, Smiljka Mileusnić-Adžić (na slikama) i njihov otac vodili su firmu

U krivičnoj prijavi koju je "Delta star", kompanija Miroslava Miškovića, podnela protiv Milke Forcan, predsednice UO "Jugohemije" a.d., njene sestre Smiljke Mileusnić-Adžić, direktorke tog preduzeća, i Zvezdana Ćosića, člana UO, piše da su njih troje imovinu "Jugohemije" a.d. - dve poslovne zgrade u Resavkoj 31 i 29, sav njen inventar i opremu prebacili kao osnovni osnivački kapital novoosnovane firme "Jugohemija Managment" d.o.o., a zatim ga prepustili firmi "Form Communications" iz SAD, čiji je direktor Forcanova.

Miškovićeva firma tereti Smiljku Adžić-Mileusnić za prekoračenje granice službenog položaja pri potpisivanju Ugovora o osnivanju "Jugohemije Managment" 6. 7. 2010, bez ovlašćenja Skupštine akcionara "Jugohemije" a.d.

- Zaključujući ugovor, novonastalo društvo "Jugohemija Managment" prikazalo je vrednost imovine manjom nego što je njena tržišna vrednost. Time je kontrolno učešće u firmi registrovanoj u SAD pribavila korist u visini vrednosti imovine raspolagane Ugovorom o osnivanju "Jugohemije Managment" - navodi "Delta star" u prijavi.

Mišković optužuje Milku Forcan za nevršenje službene dužnosti predsednice UO "Jugohemije" a.d., i propust u nadzoru nad radom Adžićke, kao i za nelojalno postupanje. U prijavi se navodi da je Forcanova, protiv interesa "Jugohemije" a.d., i suprotno obavezama Zakona o privrednim društvima, omogućila Adžićki da bez ovlašćenja raspolaže imovinom, pri čemu je, kako navodi, znala za njene namere i korake.

- Time je njenim propuštanjem vršenja službenih dužnosti naštetila "Jugohemiji" a.d. u korist "Form Communications", čiji je direktor - navodi u prijavi.
Kako dalje objašnjava, ovim je kao i davanjem ovlašćenja za zaključenje Ugovora o osnivanju "Jugohemija Managment", advokatu Aleksandru Lojpuru iz Beograda i sama doprinela izvršenju krivičnog dela.

"Delta star" je podigla prijavu i protiv Zvezdana Ćosića, jer je sve to omogućio Forcanovoj i pri tom prihvatio da bude imenovan za direktora novoosnovane "Jugohemije Managment".

Više javno tužilaštvo u Beogradu juče je potvrdilo da je primilo krivičnu prijavu koju je privredno društvo „Delta star” d.o.o. podnelo protiv Smiljke Mileusnić Adžić, Milke Forcan i Zvezdana Ćosića, zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično delo zloupotrebe službenog položaja.

U saopštenju se navodi da će Više javno tužilaštvo proveriti sve navode iz krivične prijave, nakon čega će obavestiti javnost o odluci koja s tim u vezi bude doneta.
Posle višednevnih natpisa u medijima juče se oglasio i „Delta holding”: „Povodom natpisa u medijima o tužbi podnetoj protiv Milke Forcan, krivičnu prijavu podnela je ‘Delta star’, a ne predsednik kompanije Miroslav Mišković. Kompanija ‘Delta star’ je firma članica ‘Delta holdinga’ i ujedno većinski vlasnik ‘Jugohemije’, podnela je krivičnu prijavu po službenoj dužnosti, kako bi zaštitila ne samo svoja kompanijska prava i imovinu, već i interese malih akcionara, kao i države Srbije, koja poseduje određene akcije „Jugohemije” - kaže se u saopštenju.

Poručuju da je „ovakav potez obaveza svakog pravnog lica i iza njega ne postoje nikakvi drugi interesi”.

Ko je Zvezdan Ćosić

I dok su Milka Forcan i njena sestra Smiljka Mileusnić-Hadžić poznate javnosti, o Zvezdanu Ćosiću malo toga se zna, osim da je bio direktor u „Delta staru”. Navodno je otišao iz „Holdinga” pre dve godine, kada i Milka Forcan. Član je upravnog odbora „Jugohemije”.
 
Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
Mišković kao novi Karić?

U FOKUSU - Stručna javnost smatra da nije nemoguće da najbogatiji čovek u Srbiji potpuno prenese poslovanje u inostranstvo

Mišković kao novi Karić?

GREDELJ: Može da se desi da je pukla tikva * STEVANOVIĆ: Tajkuni nam nisu potrebni
AUTOR: LJ. BUKVIĆ

Izvor: Danas Online

0801md_ocp_w380_h300.jpg


Beograd - Scenario u kom Miroslav Mišković rasprodaje sve ili gotovo sve što ima u Srbiji i napušta je da bi poslovao u inostranstvu uopšte nije nemoguć, a pojedini analitičari smatraju ga i vrlo verovatnim. Prve ozbiljnije najave da bi Delta Maksi mogao da ode u ruke belgijskoj kompaniji Delez pokrenule su lavinu priča da je vlasnik Delta holdinga krenuo u rasprodaju imovine koja se meri milionima i milijardama evra. Stjepan Gredelj iz Saveta za borbu protiv korupcije kaže za Danas da ništa nije nemoguće, kao i to da lako može da se desi da je sada stvarno „pukla tikva“.

- Takve stvari mogu da se dese kada je u igri ogroman novac, a Mišković ga zaista ima mnogo. Video sam tek nedavno spisak svih kompanija u njegovom vlasništvu - ističe Gredelj.

Tu gde se vrti veliki novac, napominje on, nema lojalnosti i lako bi moglo da se desi da i njegovi saradnici „raščerupaju“ ono što ima. Gredelj kaže da Miškoviću ne bi bio problem da rasproda sve i posluje van Srbije. „Kada je to mogao da uradi Karić, zašto ne bi i on“, napominje Gredelj i dodaje da su to ljudi iz istog miljea.

Priče o prodaji, najave tužbi i kontratužbi, svađa sa bivšom saradnicom Milkom Forcan i poslednjih dana prve stranice gotovo sve domaće štampe slučaj Mišković izbacili su u prvi plan. Gredelj ne misli da bi to mogao da bude bilo kakav obračun države sa liderom srpske biznis scene.

- Ne verujem da je to u pitanju jer je baš država bila ta koja je najviše dobijala, čak 10 odsto BDP je dolazilo od njega - kaže Gredelj.

Odnos države i tajkuna u Srbiji nikad nije bio najjasniji običnim građanima. Većina je ustvari smatrala da oni rade jedni za druge i da su ovdašnji bogataši veliki novac uglavnom stekli pod pokroviteljstvom vlasti. Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište ističe za Danas da je taj odnos uvek bio takav „da su jedni druge hranili“ .

- Nekad su u lepim odnosima, nekad u ružnim, ali su uvek jedni druge hranili. Veliko je pitanje gde je sad u ovom konkretnom slučaju zapelo - kaže Stevanović.

On smatra da bi mnogi naši tajkuni rado napustili Srbiju, ali da to ne može da se desi tako lako.

- Evo primera Miodraga Kostića, koji je rasprodao gotovo sve u Srbiji i širi posao u Ukrajini. Verujem da će ubrzo tako nešto da uradi i Mišković jer realno nama tajkuni ne trebaju - napominje Stevanović.

To da bi Mišković mogao da prebaci poslovanje van granica naše zemlje deluje moguće i konsultantu Branku Pavloviću. On ističe da bi u ovom slučaju ideja o obračunu države sa privrednicima bila „retrogradna i bolesna“ i da vlasnik Delte sada ima priliku da proda deo firme jednoj vrlo ozbiljnoj kompaniji.

- Ne mogu da znam šta Mišković želi da radi niti kakvi su mu planovi, ali pomisao da neko ulaže novac u Srbiju da bi Tadić dobijao milijarde evra je potpuno nemoguća. Moramo da budemo svesni da jedna kredibilna evropska kompanija za vrlo ozbiljan novac u kriznim vremenima želi da ulaže u Srbiji koja je na dnu lestvice zemalja privlačnih za ulaganje i to je odlično - napominje Pavlović.

Sestra Forcanove u problemu?

aPrema rečima jednog beogradskog advokata, s kojim smo juče razgovarali, Miroslav Mišković je svojevremeno bukvalno poklonio Milki Forcan 40-ak odsto akcija Jugohemije, ali je on ostao većinski vlasnik. Takav odnos je uknjižen i kao takav je obavezujući i za državu i za suvlasnike. „Prema mojim saznanjima, direktor preduzeća kome je povereno upravljanje uradio je nešto što nije imao pravo, u određenim transakcijama smanjio je srazmeru u suvlaničkom odnosu i tako zloupotrebio položaj“, ističe ovaj advokat. Zakon koji reguliše formiranje preduzeća podrazumeva da su dvoje ili više vlasnika jedne firme jedini koji mogu da odrede vlasnički udeo i da je jedino to pred državom i sudovima relevantno.

Holding nije na prodaju

Delta holding nije na prodaju i o tome nikada nisu vođeni bilokakvi razgovori, izjavila je juče agenciji Beta direktorka korporativnih komunikacija te kompanije Jelena Krstović. Ona je rekla da „svi delovi Deltinog poslovnog sistema imaju jasne i ambiciozne razvojne planove, kroz sopstveni rast i kroz nova preuzimanja, što posebno važi za osnovne biznise“. Jedino se, kako je rekla Krstovićeva, razgovara o prodaji do 50 odsto kapitala u maloprodajnom lancu Delta maksi. „Situacija u vezi sa Delta maksijem nije promenjena u poslednjih godinu dana. Kao što smo ranije rekli, u toku su razgovori sa potencijalnim strateškim partnerima“, kazala je ona. Kako je istakla razgovara se isključivo o prodaji manjinskog paketa, eventualno do 50 odsto.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ne znam sta bi on od svojih poslova mogao da izmesti iz Srbije?
I ono sto je dosad prodao (banka i osiguranje) nije otislo odavde, zato sto izvan Srbije nema sta da trazi.
On se ne bavi proizvodnjom, nego trgovinom.
Maxi nece nikad postati evropski trgovinski lanac, isto kao ni njegov Delta sport, Agrar i sta sve nema, zato sto su to firme koje zive samo u Srbiji, gde ih od konkurencije stiti drzava monopolom.
Ako zaista prodaje svoj biznis, pre ce biti da je procenio da mu je vreme da bar deo onoga sto ima pretvori u novac.
Sta je bolje: imati 25.000 zaposlenih ili 250 miliona E u gotovini?
(A pritom su ove cifre samo pretpostavka, i to umanjena).

Ili je ovo pokusaj legalizacije nelegalnog...
 
Član
Učlanjen(a)
23.07.2010
Poruka
4
Ma gde bre da ide.Prvo neka drzavi vrati sve sto je pokrao pa onda da ga posalju na jug.
 
Natrag
Top