Migrena - bolest i načini lečenja

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Znaci koji upozoravaju na migrenu

Znaci koji upozoravaju na migrenu

Blic 02.09.2010 10:38



Oko 12 sati pre napada migrene obično se javljaju prvi znaci, poput želje za određenom hranom, najčešće je to čokolada. Ljudi tada pogrešno pretpostavljaju da je čokolada podstakla napad, tvrdi britanski lekar doktor Endru Doson.

Znaci nadolazeće migrene, uključuju i metalni ukus u ustima, jesu preterano zevanje ili mokrenje. Tada treba povećati dotok krvi u mozak. To ćete postići ako popijete jaki espreso, čašu vode i vežbate 20 minuta.
Tečnost povećava volumen krvi, dok kofein i vežbanje ubrzavaju rad srca i pojačavaju cirkulaciju u mozgu, što može da spreči ili barem ublaži napad migrene. Sličan učinak imaju i lekovi kao što su beta blokatori, koji poboljšavaju cirkulaciju i često se koriste za lečenje migrena.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Migrena - uzrok napada i saveti

Migrena - uzrok napada i saveti

Dnevni avaz 11.11.2010 09:31



Migrena se javlja periodično i obično zahvata polovinu glave. Često je praćena mučninom, povraćanjem i poremećajem vida. Prije napada, unutar 24 sata, često se javlja aura, takozvani znak ili predsignal prije pravog napada glavobolje.


Uzrok napada


Aura može trajati nekoliko minuta do najviše sat vremena, a njeni najčešći oblici su bljeskajuća tačkica u vidnom polju, jednostrani ispadi vidnog polja, jednostrani poremećaji osjeta ili motorike u ekstremitetima ili poremećaji govora, intenzivni osjećaj gladi, posebno za slatkim, nemir.

Učestalost migrenskih napada vrlo je različita, nekoliko puta mjesečno ili nekoliko puta tokom života. Nakon aure, koja u prosjeku traje 15 do 30 minuta, razvija se pulsirajuća glavobolja, ali može biti i tupa ili probadajuća.

Napadi migrene kod žena često su povezani sa mjesečnicama, pa i menopauzom, a za vrijeme trudnoće javljaju se vrlo rijetko. Oni mogu biti uzrokovani i psihičkim stresom, fizičkim naporom, meteorološkim uvjetima i naglim promjenama vremena.

Kod osoba koje su osjetljivije konzumiranje određene vrste hrane može provocirati napad: sir (zbog tiranina), čokolada (zbog feniletilamina), konzervirana hrana (zbog nitrita i drugih konzervansa), alkohol itd.

Liječenje akutnog napada migrene provodi se analgeticima i specifičnim lijekovima. Lijekovi za prevenciju napada migrene primjenjuju se ukoliko su napadi vrlo česti, obično 5-6 puta mjesečno i češće.

Nužne promjene

U terapiji migrene, osim lijekova, pomoći će i promjena načina života, više kretanja i fizioterapija. Od programa fizikalne terapije za liječenje migrenoznih tegoba preporučuje se akupunktura uz elektroterapiju i manuelnu masažu posebno vratnog segmenta. Također se preporučuju vježbe za očuvanje funkcionalnosti, tj. pravilnog protoka krvi.

Akupunkturne terapije kojima se efikasno odstranjuju migrene izvode se u intervalima od jedne terapije svakih 15 dana do dvije terapije sedmično, zavisno od simptoma pacijenta. Potrebni broj terapija prepiše ljekar. Postupak je jednostavan, kratak, aseptičan i bez popratnih pojava.

S tabletama protiv bolova treba umjereno

Ako se uzimaju duže vremena, tablete protiv bolova poput ibuprofena i paracetamola mogu izazvati glavobolje. Povećanom riziku izlažu se svi koji ih uzimaju 15 dana u mjesecu. Nakon što ih prestanu konzumirati, glavobolje se mogu i pojačati.

Nedostatak cirkulacije i krvni pritisak mogu biti uzrok

Smetnje moždane cirkulacije također uzrokuju glavobolju, a često su povezane i s degenerativnim promjenama na vratnoj kičmi. Ciljana fizioterapija je tada najbolji model liječenja. Promjene u krvnom pritisku također su uzrok bolovima u glavi i tada je nužno savjetovanje s ljekarom.

Alkohol i cigarete uzrokuju glavobolje

Pijenje alkohola, naročito prekomjerno, izaziva dehidraciju i djeluje na nivo serotonina u mozgu, što izaziva jake glavobolje i mahmurluk. Često glavobolja može biti izazvana i pušenjem jer nikotin iz duhanskog dima uzrokuje spazam (stiskanje) krvnih žila koje kisikom opskrbljuju mozak.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Botoks 'malo pomaže' i u lečenju migrenskih glavobolja

Botoks 'malo pomaže' i u lečenju migrenskih glavobolja

Dalje 14.02.2011 17:39



Pojavili su se ograničeni dokazi da korištenje botoksa može pomoći onima koji pate od migrena. "Lijek" za bore, koji u Velikoj Britaniji stoji 276 funti po injekciji, pokazao je na testiranju provedenom među 1300 pacijenata da smanjuje učestalost glavobolja.

Nalazi su dvojbeni s obzirom na to da je desetak pacijenata imalo pogoršane simptome glavobolje, no otvaraju mogućnosti daljnjim istraživanjima.
U Velikoj Britaniji, prema procjenama, od kroničnih migrena pati oko 700.000 ljudi.
Nije još do kraja jasno kako neurotoksini utječu na kronične migrene, ali se smatra da mogu blokirati signale boli.
– Nejasnoće i ograničeni dokazi korisnosti za ljude koji pate od migrena otežavaju da se botulinum toksin A preporuči i ponudi kao jedna od mogućnosti tretmana tog problema – slažu se i autori istraživanja, donosi BBC online.
Predstavnici društva Migraine Action ističu pak da svatko tko pati od migrena zna da su šanse za izlječenje male, ali i da je za te pacijente, koje napadi migrena nerijetko onesposobe za normalan život, od velike važnosti da im se pruži barem nada. Zaključuju da bi botoks svakako trebao biti ponuđen kao opcija u borbi protiv migrenskih bolova.



 
Član
Učlanjen(a)
05.07.2011
Poruka
5
Imam glavobolje od osnovne skole, vadili su mi zdrave krajnike, operisali zdravo slepo crevo, punktirali sinuse, sta sve nisu radili ali uzrok nisu nasli. Nastavile su se i u gimnaziji u jacem intenzitetu. Gutao sam analgetike koji su pomagali samo neko krace vreme. Na fakultetu su se nekim cudom izgubile, pa sam pomislio da cu konacno poceti normalno da zivim. I tako, prolazi vreme evo ih opet, sada svakodnevno od budjenja. Sve moguce analize ok, pa mi svi lekari odgovaraju da mi je to na nervnoj bazi. A sta je bilo u osnovnoj skoli, mislim se i pocnem sa alternativom, akupunktura, homeopatija, cajevi itd, nazalost izgleda da meni leka nema. Cim se probudim moram da popijem Amigren, i on me spasava veci deo dana. Znam da ne sme dugo da se pije, al sta radim, kad sam sve sto postoji isprobao. Vec nekoliko godina su svakodnevne a od domova zdravlja i bolnica mi je muka jer mi ni dosada niko nije mogao da pomogne, Pritisak mi je normalan, sve analize krvi ok, kicma ok, zeludac takodje. Ima li neko bilo kakvu ideju za moj problem?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vežbama protiv migrene

Vežbama protiv migrene


Redovne aerobne vežbe imaju isti efekat kao relaksaciona terapija u sprečavanju migrene, pokazalo je novo švedsko istraživanje.

7512765894e902e9768149726784851_orig.jpg

lululemon athletica / Flickr.com


Ovaj jednostavni pristup rešenje je za pacijente koji ne žele svaki dan da uzimaju lekove protiv intenzivnih glavobolja, smatraju naučnici sa Univerziteta u Geteborgu.

Naučnici su nasumice određivali grupe ispitanika za svaki od tri režima lečenja: aerobne vežbe na sobnom biciklu (40 minuta tri puta nedeljno), standardni oblik relaksacione terapije i svakodnevno uzimanje topiramata.

Prethodne studije su pokazale da su i relaksacija i lekovi efikasni u sprečavanju migrene. Sva tri tretmana u nedavnom istraživanju smanjila su napade migrene za oko tri četvrtine, ali je prosečno smanjenje bilo nešto skromnije.

Naime, naučnici su se iznenadili da lekovi koji se obično propisuju za lečenje migrene deluju isto kao i pomenute alternativne metode. Lek je bio bolji samo u ublažavanju intenziteta bola, ali ne i u proređivanju napada.

Ni jedna od žena koje su bile članovi grupa za relaksaciju i vežbanje nije prijavila sporedne efekte, ali je gotovo 33 odsto onih koje su uzimale topiramate osetilo nepoželjne nuspojave. Uglavnom je bila reč o ukočenosti, trnjenju, nesvestici, depresivnom raspoloženju i zatvoru.

Otkriće da vežbanje nije ništa manje efikasno od lekova, naučnici smatraju „veoma vrednim“ budući da sve više ljudi traži nefarmakološka rešenja za probleme s glavoboljom.

B92
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Botoks ipak ne leči migrenu?

Botoks ipak ne leči migrenu?

Britanski Nacionalni institut za zdravstvo (NICE), koji među ostalim brine za isplativost zdravstvenih usluga u državnom sistemu, nije uveren da botoks, preparat za uklanjanje bora, može služiti i kao lek protiv migrene kao što to tvrdi proizvođač Allergan.

1321621484f3cf88e9eb44166339521_orig.jpg


Botox je na području Velike Britanije dobio dozvolu da se prodaje kao lek za odrasle osobe koje pate od hronične migrene ali NICE kaže da kompanija koja ga proizvodi nije dala verodostojne dokaze da bi potvrdila delotvornost na tom području.

Bez dodatnih informacija NICE ne želi da komentariše mogućnost upotrebe Botoksa u državnom zdravstvenom sistemu Velike Britanije.

B92
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Patite od migrene? Pogledajte šta vam telo poručuje




Praksa pokazuje da se žene koje pate od migrenske glavobolje, u velikom broju slučajeva žale i na umor, anksioznost i apatiju, a to su rani znaci depresije.

776_migrena-foto-Novi-Cas-pre-zeny_iff.jpg

Napad migrene je alarm koji vam daje do znanja da treba da usporite životni tempo

Da su depresija i migrena međusobno povezane i uslovljene, potrvđuju i istraživanja ovih poremećaja u dužem vremenskom periodu.

Utvrđeno je da se u detinjstvu obično javlja anksioznost, u mladosti ili zrelom dobu migrena, a izvesno vreme posle nje i depresija. Dakle, brižno i uplašeno dete kad odraste dobija glavobolju, kojoj se kasnije pridružuje ili je zamenjuje depresija.

Tačan uzrok migrenskih glavobolja još uvek je nepoznat, ali se veruje da na njihovu pojavu najviše utiču geni. Bol je uglavnom koncentrisan u jednoj polovini glave, a pacijenti ga opisuju kao pulsirajući i intenzivan.
Reč je o naslednom poremećaju rada nekih neurotransmitera, odnosno promene cirkulacije krvi u žilama glave i vrata. Bolne pulsacije nastaju prilikom prolaska krvi kroz proširene ili mlitave krvne sudove.


5796_shutterstock_34610308--glava_f.jpg


NAJŽENSTVENIJA BOL
Migrena pripada velikoj „porodici bolova" u glavi i, ako se tako može reći, najženstvenija je. Kod žena se javlja tri puta češće nego kod muškaraca. Od migrene pati 15 do 18 odsto žena i 5 do 8 odsto muškaraca, dok je u dečjem dobu odnos obrnut, migrene su češće kod dečaka nego kod devojčica.

Učestalost i intenzitet migrene razlikuje se od osobe do osobe. Međutim, postoje zajednički okidači kao što su glad, dehidriranost organizma, stres ili manjak sna. Neke vrste hrane, poput sira ili čokolade, mogu da uzrokuju glavobolju.
Kod žena, migrena se povezuje i s promenama nivoa hormona, posebno estrogena. Najčešće se javlja pre menstruacije i u trudnoći, dok se u menopauzi na migrenu žali čak 70 odsto žena.


Šta može da izazove migrenu

- jaka treperava svetlost, halogena svetlost reflektora ili iznenadna direktna sunčeva svetlost
- alkohol, naročito na prazan stomak
- kofein
- gladovanje ili neredovno uzimanje hrane
- dehidratacija
- promene u ritmu spavanja
- hormonalne promene
- jaki zvuci ili mirisi
- snažne emocije (gnev ili tuga)



NAPRAVITE PREDAH
Budući da migrene u velikoj meri ometaju normalno funkcionisanje, ova bol predstavlja svojevrstan alarm koji nas opominje da usporimo tempo života i napravimo predah i preraspodelu energije.

U trenutku napada migrene u mozgu dolazi do pravog malog biohemijskog i bioelektričnog sloma. Odmor je, zato, neophodan mozgu da nastavi normalno da funkcioniše.


Za sada ne postoji lek koji može trajno da izleči migrenu, međutim zdravijim načinom života i pravilnom lekarskom terapijom mogu da se ublaže iscrpljujuće glavobolje.
Kada se glavobolja javi, najbolje je da legnete u mirnu zamračenu prostoriju i na glavu stavite hladan oblog.


Obratite pažnju na simptome


9536_b-glava_if.jpg


Migrena je ozbiljnija od obične glavobolje. Konsultujte se sa svojim lekarom ako imate barem tri od navedenih simptoma:
1. Jači bol na jednoj strani glave
2. Pulsiranje i bubnjanje u glavi
3. Bol remeti normalne aktivnosti
4. Bol se pojačava ako se nastavi normalna aktivnost
5. Mučnina
6. Osetljivost na svetlost ili zvuk







Izvor: Blic Žena
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.675
Ovako ja imam česte migrene...ili IMAO

"ekonomija" je takva,da ja neznam ko nije barem jednom u životu imao takve bolove...ceo si dan za nizašta,ja barem...imao i mučnine.....ukućani morali da idu na prste,jer mi je smetao svaki šuš.Dok jedan dan.....imao problem oko kompa.....krenula mučnina.....za njom glavobolja,migrena.......i naravno celi dan u krevetu.Došao drugar oko šest sati sredi komp,bizaran,pa aj da kažem kvar....meni migrena stade.

sutradan sam razmišljao da sam stalno imao glavobolje zbog tih gluposti..inače sam mršav (imam oko 55 kila,verovali ili ne,a dosta sam visok),te mi doktorka (opšte prakse) tokom jednog pregleda,zaista rutinskog rekla da zbog visine i "težine",imam nisko spušten želudac,tako nešto.....pa mi sva nerviravanja,uzbuđenja....bilo šta idu preko želudca,a ne srca (bizaran primer,kupio sam stub,sad nema veze koji,uglavnom od silne sreće sam ceo dan imao mučnine,i naravno,migrenčinu)

Pa reko samom sebi...kad se vratih od doktorke "pa Bane ti su budala,zbog čega se ti uzbuđuješ"...rikne komp neki dan,ušao virus,često pada net..u kući frka da ne krene migrena.......ja sam rekao samom sebi "ma baš me briga"......komp je,kako kažu englezi "the thing",i ima rezervne delove...a ja nemam.......da li mi verujete,da kucnem u drvo....nemam migrenu...pa dve godine,jer sam totalno promenio način mišljenja.......

sad opet svako ima neke probleme......novčani....oko posla........škole....ko decu ima....da ne pričam,ja sam penzioner,ženski deo ima drugačije,pa da kažem "probleme".....imam penziju koliku imam......komšije,kad dođu na kafu,krenu na politiku,ekonomiju,pa svađe......obesio sam na vrata obaveštenje "svoje probleme ostavite ispred vrata,pa kad krenete kući,vi ih vratite",ma neću bre da se živciram oko nekih tamo......moj život moja stvar....



Kako kaže jedna pesma BE HAPPY DON'T WORY,život nije komp....kao reče moj dobar drug CTRL+ALT+ DEL....pa sve ispočetka.........


aj ćaos...ljubi vas vaš "cool" Psymaiac........
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Hranom protiv migrena





Sledeći put kada vas zaboli glava nemojte posezati za lekovima, nego za – frižiderom. Pojedine namirnice biće učinkovitije u borbi protiv migrene od bilo koje tablete.



Brokoli – jer je bogat magnezijumom, čiji nedostatak može da prouzrokuje napetost mišića i migrenu.

Jogurt
– jer sadrži vitamin B, koji će povratiti izgubljenu energiju i zaštititi vas od glavobolje.

Jaja
– zbog proteina, koji regulišu krvni pritisak i daju vam dodatnu energiju.

Mleko -
jer sadrži kalcijum, koji je poznat po tome što utiče na rad krvnih sudova i na njihovu sposobnost da se šire i skupljaju, što olakšava protok nervnih signala.

Spanać
- biljka bogata magnezijumom,
pomoći će vam da se rešite predmenstrualnih glavobolja.








Izvor: Lepota&Zdravlje
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Estrogen izaziva migrene






Pulsirajući bol i mučnina najčešće se javljaju dva dana pre početka ciklusa i tokom prva tri dana menstruacije



Foto: Thinkstock

PROCENJUJE se da od migrena pati 10-12 odsto ljudi, a čak tri puta je češća kod žena. Smatra se da ove specifične glavobolje posle puberteta ima čak 18 odsto žena i šest odsto muškaraca. Karakterišu je ponavljani napadi intenzivnog pulsirajućeg bola u jednoj polovini glave, koji je udružen sa mučninom, povraćanjem, osetljivošću na svetlost, zvuke i mirise. Ovo stanje može da traje najmanje četiri sata, a nekada i do tri dana. Istraživanja vezana za ulogu hormona u nastanku ove glavobolje pokazala su da su napadi migrene kod žena veoma često vezani za menstrualni ciklus, a da su tokom trudnoće i u menopauzi značajno ređi.

- Ukoliko se glavobolja sa karakteristikama migrene javlja u najmanje dva od tri ciklusa i to par dana pre ili posle menstruacije, reč je o menstrualnoj migreni - kaže dr Aleksandra Radojičić, neurolog Centra za glavobolje Klinike za neurologiju KCS. - Procenjuje se da tri do 10 odsto žena širom sveta pati upravo od ovog poremećaja, a 10 do 20 odsto njih pojavu prve migrene povezuje sa prvom menstruacijom. Analiza dnevnika glavobolja žena u reproduktivnom periodu pokazala je da je najveći rizik za pojavu migrenskog napada dva dana pre početka i tokom prva tri dana menstruacije. Međutim, čista menstrualna migrena ipak nije tako česta, jer se mnogim ženama napadi ne javljaju samo tokom menstruacije, već i u drugim danima menstrualnog ciklusa. Zato se u tim slučajevima govori o "migreni povezanoj sa menstruacijom".

Osim menstruacije, poremećaji ustaljenog ritma budnosti i spavanja, stres, glad, žeđ ili alkohol identifikovani su kao provokatori migrenskih napada.

- Prema podacima iz kliničke prakse, napadi menstrualne migrene, u poređenju sa migrenskim napadima koji nisu povezani sa menstruacijom, intenzivniji su, teže se kontrolišu lekovima, duže traju, i dovode do većeg stepena funkcionalne onesposobljenosti - ističe dr Radojičić. - To delimično može da se objasni patofiziološkom osnovom ovog specifičnog poremećaja. Ključna uloga u nastanku menstrualne migrene pripisuje se polnom hormonu estrogenu. Istraživanja iz sedamdesetih godina prošlog veka pokazala su da progesteron odlaže menstruaciju, ali ne i migrenu, dok estrogen odlaže migrenu ali ne i menstruaciju. U novijim studijama utvrđeno je da nagli pad estrogena, ali i hronično visoke koncentracije ovog hormona mogu da provociraju migrenski bol.

Žene sa menstrualnom migrenom obično nemaju poremećen hormonski balans, već su samo pojačano osetljive na normalne hormonske promene koje se dešavaju tokom menstrualnog ciklusa. Kod njih se u predmenstrualnom periodu javlja sniženje endorfina u krvi, opioidnih neurotransmitera važnih u prirodnom procesu kontrole i suzbijanja bola, što nije slučaj kod žena sa nemenstrualnom migrenom. Pretpostavlja se da bi ovo mogao biti i jedan od razloga zašto su lekovi često slabije efikasni kod menstrualnih glavobolja.


BOL PRESTAJE U MENOPAUZI

NA menstrualnu migrenu trudnoća ima povoljan efekat. Naime, skoro 90 odsto žena tokom trudnoće ima retke napade ili nema nijednu migrensku glavobolju. Dugoročna prognoza migrene, pa i menstrualne, uglavnom je povoljna. Sa ulaskom u menopauzu smanjuje se učestalost gotovo svih vrsta primarnih glavobolja, a više od 60 odsto žena koje su pre menopauze patile od migrene sa ulaskom u menopauzu više nema glavobolju.SpreČavanje napada
- Napad migrene kod većine žena moguće je prekinuti klasičnim analgeticima kao što su „aspirin“, „paracetamol“ ili drugi nesteroidni antiinflamatorni lekovi, kao i specifičnim antimigrenskim lekovima iz grupe triptana, uzetim na samom početku glavobolje - kaže dr Aleksandra Radojičić. - Međutim, mogućnost predviđanja menstrualne glavobolje dopušta nam da preventivnim uzimanjem terapije dva dana pred očekivanu menstruaciju pokušamo da sprečimo pojavu napada.








Izvor: Novosti
 
Natrag
Top