Migrena - bolest i načini lečenja

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kako sprečiti migrenu?

Kako sprečiti migrenu?

Najpoznatija i najjača glavobolja bila bi migrena, a od nje pati između osam i 20 odsto ljudi. Svima su poznati neprijatni simptomi poput mučnine, vrtoglavice, povraćanja, preosetljivosti na svetlost i zvukove. Prepoznavanjem i izbegavanjem situacija koje vam smetaju možemo smanjiti šanse od napada migrene. U nastavku pročitajte kako da zaustavite migrenu pre nego što počne.

1.jpg

1. Izbegavajte glasne zvukove i jaku svetlost
Glasna muzika i jaka svetlost poznati su uzročnici migrene. Pokušajte da izbegnete noćnu vožnju, bioskopske dvorane, klubove i direktnu sunčevu svetlost. Odmarajte oči kad god možete. Izbegavajte sve audio i vizualne smetnje kako bi sebi pomogli.

2. Obratite pažnju na ishranu
Neki proizvodi poput čokolade, crvenog vina, šećera i sira mogu da podstaknu glavobolju. Izbegavajte ove namirnice ako kod vas izazivaju migrenu. Smanjite dnevnu konzumaciju kafe i alkohola, najčešćeg okidača migrena.

3. Vodite dnevnik glavobolja
Pišući dnevnik na jednostavan način pratite šta kod vas izaziva migrenu. Zapisujte sve što pojedete, popijete, vaš dnevni raspored, vremenske prilike, emotivno stanje i lekove koje ste koristili tog dana. Upišite kada je počela i koliko je trajala migrena. Uz ovako jasan raspored bitće vam lakše da prepoznate i sprečiti uzroke.

4. Hormomske promene utiču na migrene
Velik broj žena za vreme menstrualnog ciklusa doživi napad migrene.Tokom ovog perioda žene bi trebalo da obrate više pažnje na režim ishrane i fizičku aktivnost i tako ublaže simptome pre nego što se pojave. Oralna kontracepcija povećava učestalost i jačinu migrene.

5. Pratite vremensku prognozu
Promene vremena utiču na glavobolju, a pogotovu vlaga i visoke temperature. Ako vam vremenski uslovii postanu nepodnošljivi, možda bi trebalo da boravite u zatvorenom prostoru. Naravno da ne možete uvek da budete iza zatvorenih vrata, ali ponekad možete skratiti vreme provedeno napolju.

6. Spavajte i jedite redovno
Preskakanje obroka, manjak sna i dehidratacija izazivaju migrenu. Obavezno jedite sat nakon buđenja, a nakon toga svaka tri sata. Svakog dana spavajte najmanje osam sati, nikada previše jer i to može da izazove migrenu.

7. Izbegavajte stres
Iako ne možemo uvek da izbegnemo stresne situacije, možemo da kontrolišemo svoje reakcije. Tehnike relaksacije, poput joge i meditacije, mogu da smanje nivo stresa i smire naše telo i misli.
Vodite brigu o sebi i činite šta je potrebno za život bez bola.

Izvor: Ordinacija.hr
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Rizici migrene sa aurom

Tim naučnika sa istraživačkog Instituta Kembridž identifikovao je takozvani migrenski gen, i time probudio nadu za moguće otkriće leka protiv glavobolje.

1_zps7e9d38dd.jpg


Koliko je ovo važno otkriće pokazuje podatak Svetske zdravstvene organizacije da svaka osma osoba ima napad migrene i da su oba pola podjednako na udaru. Sudeći po statistikama, zbog žestoke glavobolje praćene mučninama i izraženom osetljivošću na svetlost, veliki broj zaposlenih uzima bolovanje jer nije u stanju da radi. Nažalost, postojeća lepeza lekova koja je lekarima i pacijentima na raspolaganju nije u očekivanoj meri delotvorna. Rukovodilac stručnog tima dr Peter Goadsbi s pravom se raduje novom otkriću, očekujući da će u dogledno vreme uspeti da pronađu daleko efikasniji lek i pacijentima omoguće, u svakom smislu, kvalitetniji način života.


Ovo je posebno značajno za mlade žene koje imaju migrene sa aurom (poremećaj vida), jer su u dvostruko većem riziku da dožive moždani udar, tvrde australijski naučnici. Poremećaj vida se obično javlja neposredno pred krizu, ili u toku migrenske glavobolje. Naučnici upozoravaju da je rizik od šloga još izvesniji ukoliko žena puši ili koristi kontracepcijske pilule.


Mišljenja o tome ko je više pogođen ovom vrstom glavobolje, podeljena su. Stanovište jedne grupe stručnjaka je da su muškarci i žene podjednako zastupljeni. Drugi, opet, tvrde da su u dvadeset odsto populacije koje pate od migrene, žene četvorostruko ugroženije. Na sreću, većina njih nema auru, pa su shodno tome i rizici moždanog udara manji.

(Novosti)
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Napravljen prvi lek za prevenciju migrene
| Izvor: A. R. / Večernje novosti


Prvi preliminarni rezultati su ohrabrujući, čini se da bi nova terapija, koju je nedavno odobrila Američka agencija za hranu i lekove, mogla da bude efikasna. Studije su potvrdile da ljudi sa migrenama u većem procentu imaju uočene promene na mozgu.


162101145853d3ac2f82d39002740405_640x427.jpg




Svako ko je bar jednom u životu imao migrenu tvrdi da nema gore glavobolje. Pulsirajući bol, obično samo na jednoj strani glave, sa mučninom i povraćanjem zna da potraje i 72 sata. Podaci pokazuju da od migrena pati čak do 20 odsto populacije - samo u Evropi 65 miliona ljudi bar jednom godišnje mora da leči nesnosnu migrenoznu glavobolju.

Nauka još nije načisto ni šta je uzrok ovim glavoboljama, niti šta sve mogu da budu okidači. Ozbiljne migrene, naročito ako su učestale, ne samo da utiču na pacijente, već i na njihov porodični, seksualni i poslovni život. Istraživanja pokazuju da pacijenti sa migrenama, osim što trpe jake bolove, prilikom napada postaju nervozni, lako “pobesne” na članove porodice, a kasnije ih grize savest zbog takvog ponašanja prema bližnjima.

Čak je i Svetska zdravstvena organizacija migrenu proglasila jednom od najviše onesposobljavajućih hroničnih bolesti, koja dovodi do gubitka kontrole svakodnevnog života i negativno utiče na lični, socijalni i profesionalni život pacijenta.

Okidača za migrenu ima mnogo, i razlikuju se od osobe do osobe. Kod većine su to glad, izmena režima sna, nedovoljno sna, nedostatak magnezijuma, određena hrana ali i hormonski status. Ali, mehanizme koji dovode do migrene, kao i tačne uzroke, naučnici nisu još u potpunosti razotkrili. To je razlog promenljivog uspeha u lečenju migrene - uprkos moćnim lekovima koji mogu da suzbiju bol. Oni su efikasni samo ako se daju na vreme, na samom početku napada. Naučnici do sada nisu našli načine da utiču na učestalost migrenoznih napada, koja kod nekih ljudi može da bude tako velika, da su dobar deo meseca onesposobljeni za svakodnevni život.

Najnovija istraživanja su potvrdila da kod osoba sa migrenom, kako onih koji imaju takozvanu auru, tako i onih koji je nemaju, skeniranja pokazuju promenu u strukturi mozga.

Poslednja istraživanja su uključila analizu 19 studija o migrenama. Sve su koristile neke od dijagnostičkih metoda snimanja, i sve su potvrdile da ljudi sa migrenama u većem procentu imaju uočene promene na mozgu, od onih koji nemaju ove bolne glavobolje.

Ali, naučnici, poput Alona Mogilnera, neurohirurga iz Njujorka pitaju se da li abnormalnosti uočene na magnetnoj rezonanci glave znače da pacijenti imaju migrene zbog promena na mozgu, ili promene na mozgu nastaju zbog ovih glavobolja? Većina lekara zastupa stav da pacijenti ne treba da se brinu oko ovih promena, i da ovo otkriće ima veći značaj za rad na novim lekovima protiv migrene, nego za tok bolesti.

Nedavno je Američka agencija za hranu i lekove odobrila eksperimentalni lek, koji bi mogao da pomogne u prevenciji migrena, naročito kod osoba koje imaju bar nekoliko migrenoznih napada mesečno. Dva leka, od kojih se jedan daje intravenozno, a drugi injekcijom, deo su novog pristupa prevenciji migrena.

U pitanju su monoklonalna antitela, koja ciljaju mali protein kalcitonin peptid (CGRP) povezan sa genima. Istraživanja su pokazala da je ovaj protein okidač za migrenu.

Rezultati studije pokazali su da su pacijenti imali za 66 odsto manje napada migrene pet do osam nedelja posle samo jedne doze leka čije je ime za sada ALD403. U drugom ispitivanju, pacijenti koji su primili injekciju, prijavili su slično poboljšanje tri meseca posle dvonedeljnog tretmana lekom. Ali, ovi rezultati, objavljeni na godišnjem sastanku Američke akademije za neurologiju, preliminarni su. Kako sami priznaju, lekari su još pod velikim stresom dok pokušavaju da daju odgovore na mnoga postavljena pitanja.

Ipak, pacijenti sa migrenom mogu da se nadaju da će ovaj lek u razvoju uskoro moći da im olakša muke, kaže dr Piter Godsbaj, neurolog sa Univerziteta u Kaliforniji, koji je radio na obe studije, prenosi portal eb md. Trenutno se za prevenciju migrene koriste lekovi razvijani za neke druge bolesti. To se pre svega odnosi na antidepresive, lekove za povišeni pritisak i lekove protiv neuroloških napada.

S druge strane, lek koji cilja na CGRP je prvi lek napravljen specijalno za prevenciju migrene. Prvi preliminarni rezultati su veoma ohrabrujući, i čini se da bi ovi lekovi mogli da budu veoma efikasni.

Kliničko testiranje je uključilo 163 pacijenta koji su nasumice primali ALD403, ili placebo infuziju. Pre tretmana, svi pacijenti su imali migrenu pet do čak 14 dana mesečno. Pet do osam nedelja kasnije, pacijenti koji su uzimali lek imali su 5 do 6 dana sa migrenama manje tokom jednog meseca. Zanimljivo je i da je grupa koja je primala placebo, osetila poboljšanje stanja.



Akupunktura i masaža

Osim lekova koji se uspešno koriste za suzbijanje bolova, mnogi pacijenti primenjuju i druge metode kako bi olakšali sebi. Izbacuju iz ishrane namirnice za koje primete da su okidač napada migrene (najčešće čokolada, jaja, citrusno voće, kvasac, meso). Neki ubacuju razne suplemente poput riboflavina, magnezijuma, koenzima 10, omega 3 ribljeg ulja. Ima i onih koji isprobavaju alternativne metode poput akupunkture, biofidbek terapije i masaže, sa promenljivim uspehom.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kada vas uhvate u najnezgodnijem trenutku – prva pomoć kod migrena

Ova boljka pojavljuje se kod velikog broja ljudi i iako stručnjaci kažu da ona u principu nije opasna za zdravlje, migrena znatno umanjuje kvalitet života, ili u najmanju ruku, zna dobrano da pomrsi planove

1_zpsacf91682.jpg


Ne ulazeći u njene uzroke ni kako je sprečiti mi vam nudimo paket brzih mera koji bi mogli da vam barem donekle ublaže migrenu kako ne biste propustili baš ceo vikend ležeći u krevetu ili neki vama bitan događaj.

Kada osećate da će vas napasti migrena:

1. Vitamin C - iscedite ceo limun u čašu mlake vode i popijte.

2. Kofein – popijte i crnu kafu, najbolje tursku, bez mleka kako vam ne bi pojačalo mučninu.

3. Tableta protiv bolova – postoje analgetici koji vam mogu ublažiti migrenu. Pokušajte da pronađete onaj koji kod vas deluje i popijte ga .

4. San – nakon toga lezite u mirnu i tihu sobu, najbolje ostaviti otvoren prozor i zamračenu prostoriju pa pokušajte da odspavate sat, dva.

5. Tuširanje – nakon toga se istuširajte naizmenično vrućom i mlakom vodom kako biste se i razbudili i podstakli cirkulaciju.

6. Prošetajte po svežem vazduhu – ali nemojte intenzivno da vežbate jer vežbanje zna da pojača migrenu, samo lagano hodajte.

7. Voda – sve vreme lagano pijuckajte vodu i pročišćavajte organizam.

8. Utoplite se – ne dopustite da vam bude hladno kako vam se telo ne bi grčilo i krvni sudovi sužavali.

9. Budite opušteni – nemojte žuriti i biti pod pritiskom, budite opušteni i polako prolazite kroz dan i događanja na kojima učestvujete.

10. Mislite o lepim stvarima – ne podcenjujte moć pozitivnog mišljenja i uticaja na fizičko stanje.

Izvor: Gloria.hr
Foto: Mislav Marohnić/flickr.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Najjednostavniji prirodni lek za migrenu

Boli vas glava? Zahvaljujući ovoj namirnici ubrzo ćete se osećati mnogo bolje…

1_zps4a4d0a0f.jpg


Đumbir ima višestruko blagotvorno dejstvo na organizam - poboljšava varenje, podstiče apetit, sprečava mučninu, pomaže kod upale grla…

Ali, šta je sa glavoboljom? Da, i u tom slučaju ima lekovito dejstvo. Najbolje bi bilo da je svež – u frižideru može da stoji tri nedelje a u zamrzivaču i do šest meseci.

Kako biste sebe poštedeli muka, savetujemo da skuvate čaj od đumbira.

Čaj od đumbira

Isecite parče đumbira (veličine oko 2 centimentra ) na ploške, dodajte u vodu sa šipkom cimeta i stavite na vatru. Kad proključa, pustite da se kuva na slaboj vatri još desetak minuta. Procedite čaj, sipajte u šolju i eto leka protiv glavobolje.

Izvor: Super žena
 
Učlanjen(a)
21.11.2009
Poruka
4
Ufffff, migrena..........Od te bolesti patim cesto, otprilike mjesecno 2-3 puta. To je uzasno. Stvarno nema nista gore od migrene. Kod mene je to nasljedno. Od migrene je patila moja baka, pa moja mama i sada ja. Doduse, jos dosta njih u familiji pate od migrene.
Kod mene migrenu na prvom mjestu izaziva stres, odnosno nervoza. Imam napade migrene i ako nisam naspavana ili ako mi je previse vruce ili hladno. Primjetila sam da mi smeta i alkohol a posebno ako ga konzumiram kad sam nervozna. Hvala Bogu, nisam alkoholicar i alkohol pijem zaista rijetko i to uglavnom po jednu casu (vina ili piva) ili jednu casicu (rakije ukoliko je prava). Takodje, smeta mi i duvan. Inace, pusila sam jako puno (kutija i po do dve dnevno), no sad sam presla na elektricne cigarete i one mi zaista ne smetaju. Cak imaju pozitivan efekat i kad imam migrenu. Kod mene su migrene pracene jakom al' bas jakom mucninom i povracanjem. To su uzasne muke. Svaki put kad imam prejaku migrenu s nesnosnim bolovima i propratnim pojavama ukucani pomisle da sam gotova. Kad imam napade migrene onda ne mogu nista jesti, ne mogu nista ni raditi, sve mi smeta, sama sebi smetam. Migrena naprosto onesposobi oboljelog.
Sto se tice borbe sa migrenom, probala sam sve i svasta, nekad s vecim ili manjim uspjehom. Evo sta ja koristim u borbi protiv migrene: cokolada, sve vrste citrusa, magnezijum (sumece tablete ili Magnezijum direkt), tigrova mast, ulje lavande. Inace, lavanda je dobra i preporucuje se kod nesanice, nervne napetosti, depresije, stresa, migrena i glavobolja. Pomaze mi i maska od heljde. To sam kupila u prodavnici zdrave hrane. Takodje mi pomazu i hladne obloge i led. Zagrijavanje mi definitivno ne pomaze.
Eto to je moje iskustvo s migrenama i moj nacin borbe.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
IZUZETNO EFIKASNA METODA BEZ LEKOVA:

Ovaj napitak protiv migrene deluje momentalno!


Ljudi koje pate od migrene znaju da je ovo užasan bol, od kojeg se, maltene, ne može izbaviti. Migrena može da vas onespokoji

cXJ6ubz.jpg


Migrena može da upropasti život. Što je još gore, nju nije uvek moguće pobediti uz pomoć lekova protiv bolova.

Ali, šta raditi u ovakvim slučajevima? Malo ko zna da postoji metoda koja pomaže praktično svim ljudima. Reč je o metodi iz tradicionalne i narodne medicine, koja je u današnje vreme više kritikovana, nego podržana. Na vama je da odlučite, ali ništa ne košta da probate.

Predložena metoda lečenja od migrene je veoma jednostavna: sve što vam treba je so i limunov sok.

Prvo treba da izaberete so. Idealno je da bude visokog kvaliteta. Najbolje je koristiti himalajsku so, jer je obogaćena mineralima. Ova so sadrži 84 elementa, što je više nego dobro, ako se uzme u obzir da nauka poznaje njih 118. So može da vas spase glavobolje, migrene, da poveća nivo seratonina u krvi, da ojača nervni sistem i normalizuje kiselo-alkalni balans u organizmu.

Dakle, ono što treba da uradite jeste da uzmete čašu sveže isceđenog limunovog soka i dodate u njega 2 kafene kašike soli. Promešate, preručite u veći sud i u to dodate čašu vode. Napitak promešajte i ispijte u jednom gutljaju.

Ukus je daleko od prijatnog, ali ovaj napitak deluje momentalno, kao da je prava magija!

(Uspesnazena.com)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Boli vas glava? Ovaj eliksir će vam pomoći pre nego aspirin. A potpuno je prirodan

Kad zaboli glava, obično posežemo za bilo kojim lekom protiv bolova koji imamo pri ruci. Ipak, ukoliko napravite ranije ovaj eliksir, biće vam od mnogo veće pomoći, a isto vreme će povoljno uticati na ceo organizam.

mkVnnex.jpg

Prirodni eliksir koji leči glavobolju

Sastojci koji će vam biti potrebni su:
- 500 g meda
- 10 čenova belog luka
- Nekoliko zrna bibera

Oljuštite beli luk i svaki čen isecite na polovine. Stavite ga u čistu teglu, dodajte med in a kraju biber. Zatvorite teglu i ostavite je da odstoji pet dana pre konzumiranja.

Kada vas zaboli glava uzmite jednu kašiku ovog eliksira, ali se potrudite da uvek pojedete i jedno zrno bibera i komadić belog luka.

Ovaj eliksir možete konzumirati iako nemate glavobolje. Uzimajte po jednu kašiku ujutru i uveče na prazan stomak kako biste popravili imunitet, eliminisali bakterije, podstakli probavu, regulisali šećer i krvni pritisak.

(Blic Žena)
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Migrena čeka u zasedi
IZVOR: NOVOSTI


Svaka druga osoba na planeti pati od jakih glavobolja. Osobe sa preosetljivim mozgom reaguju na promene vremena, preskakanje obroka, poremećaj ritma spavanja.




Foto: Thinkstock



Istraživanja su pokazala da samo dva odsto ljudi nikada u životu nije imalo glavobolju. S druge strane, svaka druga osoba je zatražila pomoć lekara zbog nekog oblika nesnosne glavobolje, sa kojom nije bila u stanju da se izbori. Iako ima više od 200 vrsta glavobolja, ljudi se najviše plaše migrene, misleći da je najteža i najučestalija.

Migrena nije najčešća glavobolja, nije ni najteža, ali zbog specifičnih karakteristika koje poseduje jeste najpoznatija. Od migrene pati šest odsto muškaraca i 16 odsto žena na planeti. Može da počne i u ranom detinjstvu, ali se najčešće javlja između 20 i 40 godina. Sa starenjem se u značanoj meri proređuje. Ova vrsta glavobolje odlikuje se jakim pulsirajućim bolom, najčešće u jednoj polovini glave. Bol je udružen sa osećajem mučnine i povraćanja, nepodnošenja buke i svetla. U napadu migrene osoba ima potrebu da legne u zamračenu i tihu prostoriju i da miruje - objašnjava neurolog docent dr Jasna Zidverc-Trajković, rukovodilac Centra za glavobolje Klinike za neurologiju KCS.

Kako migrena nastaje?

- Ne zna se tačno. Mozak kod nekih ljudi je preosetljiv na spoljašnje nadražaje, koji su za neke druge osobe potpuno bezazleni. Pojedinci sa preosetljivim mozgom mogu da reaguju na promene vremena, preskakanje obroka, poremećaj ritma spavanja... U takvim okolnostima kod njih dolazi do nadražaja puteva za bol glave i napada migrene. Zato je jedan od prvih saveta osobama sa migrenom da pokušaju da prepoznaju takozvane provocirajuće faktore i da nastoje da ih izbegnu.

Na koji način se ovaj oblik glavobolje dijagnostikuje?

- Rezultati različitih ispitivanja skenerom ili magnetnom rezonancom kod migrenoznih osoba daju uredne normalne nalaze. I svi drugi testovi provere su takođe uredni. Pravi biološki marker nemamo, pa se dijagnoza postavlja na osnovu opisa osobina glavobolje. Jedino je ponekad problem kako ovakve pacijente umiriti, jer zbog učestalih glavobolja misle da boluju od moždanog tumora ili aneurizme. Da bi im raspršili sumnje za tako nešto, po potrebi preporučujemo i pregled skenerom.

Kako i koliko uspešno se leči ova bolest?

- Zavisi od broja mesečnih napada. Ukoliko se javlja jedan do dva napada, primenjuje se lečenje samog migrenoznog napada. Najčešće lekovima iz grupe antireumatika, kao što je brufen, diklofen, nimulid ili savremenim lekovima iz grupe triptana, koji su specijalno dizajnirani za lečenje migrene. Zbog simptoma, poželjno je da se lek uzima na samom početku glavobolje, da bi sve proteklo bez mučnine. Ili da se zajedno sa lekom za bol uzme i lek protiv povraćanja. Takođe se smatra da je davanje leka u vidu injekcije u mišić ili venu daleko efikasnije, nego njegovo uzimanje oralnim putem, odnosno na usta. Ovo je takođe važno, jer i želudac stoji u migreni, odnosno trpi migrensku blokadu.

A kod pacijenata koji imaju više od dva napada?

- Pored lekova za saniranje napada preporučuje se i preventivna terapija. Ona podrazumeva medikamente koji se uzimaju svaki dan sa ciljem da smanje broj napada glavobolje i jačinu nastupajućeg napada. Efikasnost ovih medikamenata otkrivena je slučajno, pa ne treba da čudi što su mnogi među njima kardiološki, kao i lekovi za lečenje depresije i epilepsije. Suština je da se lekovi uvek biraju individualno prema bolesniku, njegovom polu, uzrastu, kao i drugim eventualno pratećim bolestima koje ima. Uspešnost lečenja se prati i putem dnevnika u koji pacijent svakodnevno zapisuje važne detalje vezane za migrenu.

SRČANI UDAR

OSOBE koje imaju napade migrene mogu biti podložnije srčanom udaru, pokazuje najnovije istraživanje sprovedeno na Medicinskom fakultetu "Albert Ajnštajn" u Njujorku. Stručni tim rukovođen profesorom dr Marčelom Bigalom, proučio je ponašanje 6.102 ispitanika koji pate od migrene. Svi ispitanici odgovarali su na pitanja vezana za njihove glavobolje, lečenje, zdravlje srca i ostale bolesti od kojih boluju. Prilikom ispitivanja je ustanovljeno da pojedinci sa napadima migrene imaju dvostruko veću verovatnoću da dožive srčani udar, u odnosu na obične ljude.

Posebno izražen rizik ispoljen je kod osoba koje imaju migrenu sa aurom, gde je glavobolja praćena sa vizuelnim fenomenima, kao što je bljeskanje pred očima, crticama u vidnom polju ili privremenim slepilom.

- Osobe sa migrenom imaju veći rizik za bolesti kao što je dijabetes, hipertenzija i visoke koncentracije holesterola u krvi. A sve ove bolesti, takođe su usko povezane sa pojavom srčanog udara - istakao je dr Bigal.

PAZITE NA ISHRANU

NAPADU migrene može da se doskoči i izbegavanjem određenih namirnica koje takođe mogu da utiču na njeno javljanje, pokazuju pojedina istraživanja. Hrana sa aktivnim supstancama koja deluje na krvne sudove, najveći je krivac za ovu vrstu glavobolje. Potvrđeno je da čokolada, suhomesnati proizvodi i plesnjivi sirevi poseduju fenilalanin, riblje konzerve tiramin i histamin, salame nitrate, industrijski začini i kocke za supu natrijum glutaminat, a od alkohola belo vino i šampanjac. Sve ove supstance su okidači migrenoznih glavobolja.

Zanimljivo je i da neraspoloženje kao i preterano veselje, takođe mogu da izazovu migrenu. Zato je važno naučiti da se uz redovne relaksacione vežbe opustite. Pomaže i slušanje lagane i umirujuće muzike. Sport, a pogotovo plivanje, šetnja i vožnja biciklom, takođe pomaže. I masaža mišića vrata i ramena opušta posle napada.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Prirodno protiv migrene

fPrD4HJ.jpg


Ako se pitate kako da se ratosiljate glavobolje, ponekad pomaže već korekcija ishrane. Iako uzroci migrenskih glavobolja mogu da budu raznovrsni, mnoge migrene možemo olakšati i uključivanjem kvalitetnih namirnica, začina i nekoliko domaćih lekova.

Veliki broj migrenskih glavobolja potiče od naše uobičajene ishrane, ili od onoga što izostavljamo iz ishrane. Kvalitetne namirnice i domaći lekovi pomažu lučenje umirujućih hemijskih supstanci u mozgu, pomažu opštoj dobrobiti i ponekad mogu da preseku migrenu u korenu.

Uravnotežena ishrana štiti od migrena

Podrška organizmu konzumiranjem dobro uravnoteženih obroka koji se sastoje od svežih, prirodnih, integralnih namirnica pomaže da se kontroliše učestalost napada migrene. Sveže, organsko voće, povrće i integralne žitarice obezbeđuju neophodne nutrijente da se proizvedu hemikalije u mozgu koje olakšavaju bol.

Ako se tokom dana jede često, a pomalo, to pomaže da se stabilizuje šećer u krvi i štiti od naglih skokova i padova šećera, koji mogu pokrenuti migrenu.

Treba da pijemo dovoljno vode
Ako pijemo dosta čista vode, to pomaže da organizam bude dobro hidriran. Naučni dokazi ukazuju da je dehidravija važan uzrok migrenskih glavobolja. Preporučena količina tečnosti je 0,3 dl vode na kg telesne težine dnevno (dakle, ako imate 60 kg, to je 1,8 litara dnevno).

Vitamini, minerali i aminokiseline koji mogu da ublaže migrenu

Kalcijum smiruje i opušta, i mentalno i fizički, podstiče sanjivost i smirenost. Ako popijete neki napitak bogat kalcijumom, ili neku poslasticu od mleka (organski proizvedenog) pred spavanje, to opušta mišiće i olakšava san. Ako sažvaćete šaku susamovog semena, ona sadrži količinu kalcijuma koja zadovoljava dnevne potrebe.

Namirnice bogate aminokiselinom triptofanom stimulišu mozak da proizvodi jedan neurotransmiter, serotonin. Niski nivoi serotonina povezuju se sa migrenskim glavoboljama, depresijama i nesanicom. Biljni izvori serotonina su pasulj, orasi, bademi, susam i golica, integralni pirinač, a potom i ostale integralne žitarice.

Vitamin B2 takođe može da smanji učestalost migrenskih glavobolja. B2, ili riboflavin, nalazi se u brokoliju, jajima, bademima, fermentisanim sojinim proizvodima (tempeh, miso) i integralnim žitaricama.

Omega 3 masne kiseline smanjuju ukupne inflamatorne procese i smanjuju stezanje kapilara u glavi, što je osnovni uzrok migrene. Konzumirajte maslinovo ulje, avokado i laneno seme.

Biljni i domaći lekovi od migrene


Ljuta papričica (aleva) povećava prag bola kod onih koji pate od migrene. Naspite prstohvat tucane ljute paprike u vodu i popijte kao čaj, ili pospite po hrani.

Konzumirajte bar 1 g đumbira dnevno da ublažite mučninu i povraćanje. Đumbir obično možete naći svež, u prahu ili kandiran.

Napravite čaj od nane da ublažite mučninu i povraćanje. Nana takođe deluje umirujuće i pomaže da se oni koji pate od migrene opuste. Sažvaćite nekoliko svežih listova nana, ili popijte čaj, da ublažite bol i mučninu.

Homeopatski lek Nux vomica je jedan od najboljih domaćih lekova protiv migrenskih glavobolja. Nux ne samo da čisti jetru, već i obrće efekte namirnica koje mogu da izazovu napad migrene. Ona smanjuje razdražljivost, grčenje vrata i slepoočnica, smanjuje osetljivost na zvuk i svetlost, telesne bolove, mučninu i smanjuje

Vodite dnevnik i beležite posle kojih namirnica vam obično započne glavobolja, pa ih izostavite iz svoje ishrane, dok istovremeno uvodite zdravije varijante.

I ne zaboravite nikako fizičku aktivnost! Brza polučasovna šetnja ili lagani džoging pomažu nam da se osećamo opušteno, smanjuju stres, pa time i čine manje verovatnim da će nas zaboleti glava.

Izvor: Zdravahrana.com
 
Natrag
Top