Metalna konstrukcija šator/hala

Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
38
Evo pitanja za one koji su stručni, a žele da pomognu.
U planu za ovu godinu mi je da pod krov stavim površinu 14x16m. Trenutno je to bašta, ali od ove godine više neće biti.
Gledao sam po netu razne varijante metalnih konstrukcija, ali nigde se ne spominju dimenzije profila od kojih se rade, što je valjda i normalno, moraju ljudi da zarade nešto, ali pošto ja nisam u poziciji da izdvojim 15-20 hiljada €, tražim alternativno rešenje - uradi sam.

Meni bi najviše odgovarala šator varijanta jer, koliko sam saznao po netu, za šator ne treba građevinska, a ni lokacijska dozvola jer ne prelazi 400 metara kvadratnih. Imajući to u vidu, razmišljao sam o varijanti kao što se vidi na slici ispod.
konstrukcija-14m.jpg


Moja zamisao je da za stubove stavim neku cev koja bi bila vijcima stegnuta za anker koji bih ubetonirao u stopu. To bi po mom razmišljanju bila cev 80*80*5 ili 100*100*3 ili 100*120*4 ili 100*100*5 u zavisnosti od potrebe, visine 3m, a grede bi bili "rešetrasti nosači" koje bih radio od cevi 40*40*3 ili 40*50*3 (gore i dole). "Zmijicu" između njih bi radio od cevi 20*20*2 ili možda pre od armature fi 14 ili fi 16 jer nju mogu da motam iz komada, ne moram da je seckam kao cev.

Ja bih sastav dve grede (dva "rešetkasta nosača") gore u vrhu gde se spajaju vario, a spoj sa stubovima bio bi na vijke i zavrtke. Raspon između stubova koji nose grede ("rešetkaste nosače") bio bi 14m (to je širina objekta, bez stubova u sredini), a po dužini bih išao stubove na svaka 3m (svaki par stubova bi nosio svoju gredu).

Rogove krova bih povezao sa U profilima 80*40*3 (obojeni roze na gornjoj slici), po 6 komada na svakoj strani krova, a na stubove bih stavio "venčanicu" od neke cevi koja bi se uklopila u debljinu stuba, ali 3mm debljine zida.

Objekat bih u ovoj varijanti pokrio i sa strana zatvorio ceradom, a kasnije, kada budem 100% znao da li će objekat ostati tu, ako bude bilo potrebe, ojačao bih konstrukciju i pokrio rebrastim limom.

Na slici se vide i 3 cevi (dve obojene crvenom i jedna narandžastom bojom) koje bih stavio ako baš moram, jer po netu sam gledao šatore koji ih nemaju a raspona su i po 20-ak metara, a koliko se može videti i oceniti po slici naspram šake čoveka, profili su im možda i slabiji od mojih. Čak sam gledao i da ljudi objekte širine od 7m i dužine 10-12m stavljaju na stubove visine 4,5 i 5m koji su cevi dimenzija 100*100*3, a da na rasponu od 7m nema stuba (povezuje ih gore rešetkasti nosač) i tako nose krov od drvenih greda i salonit ploča.

Mene sad zanima sledeće:
1. Da li je ovakva konstrukcija koju sam ja zamislio dovoljno jaka da odoleva vetru i snegu koji vlada na podnevlju Beograda i Novog Sada
2. Da li umesto rešetkastih nosača mogu da stavim neku cev od dole navedenih, da ne moram da se smaram i varim rešetkaste nosače
120*60*3,2
120*60*4
120*80*3
120*80*4
140*80*3
140*80*3,5
3. Da li u varijanti sa rešetkastim nosačem ili sa cevima umesto njih moram da stavljam cevi koje su na slici gore obojene narandžastom i crvenom bojom (te cevi bi inače bile, po mom razmišljanju, visine 100-120mm, a širina bi bila onolika koliko je široka cev koju nosi greda).

Samo da napomenem da imam drugara koji je vrhunski bravar, firma im ima tradiciju još od 1955, ali nikada nisu radili ovako neku konstrukciju. Znate bravare ili rade po projektu (koji ja nemam) ili stave duplo više materijala, da ne razmišljaju da li je dovoljno jako. :D

Koje je vaše mišljenje o svemu ovome?

Zamolio bih vas da budete konkretni sa odgovorima i bez izjava plati statičara, kupi gotovu halu ili plati nekoga ko to radi da ti uradi. Ja bih to prvi uradio da imam viška 15-ak hiljada €, ali nemam.

Zeleno polje 3*4m bila bi vrata, ali ona nisu bitna za ovu priču.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
21.09.2010
Poruka
141
Хајде стрпи се до сутра, и послаћу ти одговоре. Колико видим, проблем су новци. Реци ми да ли је подручје Београда или Новог Сада у питању? Ово питам да знам за које локације да урадим прорачун.
За цеви, то се не може рећи "шац" методом требају ли или не.
Од чега је панел направљен? Тај зид где су врата?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
38
Tačna lokacija je sredina, Stara Pazova. :)
Na zidu (zabadu) gde su vrata, između dva stuba koji nose rogove stojala bi još 2 stuba, i taj zid sa zabadom bi zatvarao ceradom, možda kasnije limom, a vrata bi bila "uglavljena" u ram od cevi koji bi bio fiksiran za stubove.
Hvala unapred na savetu i pomoći.
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2010
Poruka
141
Е па овако, прорачун каже да стубови не смеју да буду овако малих димензија.
80х80х3 никако, јер у том случају неће проћи дозвољену величину напона, односно поломиће се.
Сада, те шаторе које сте гледали на интернету, вероватно имају другачије легиран челик од којег су напревљене, па и није меродавно то што нисте видели затеге код оних са мањим распоном.
Чак ни рожњаче не би издржале неки озбиљнији ветар, ови "u" профили су танки за 5 метара растојања, посебно ако буду прекривени покривачем, и још мора се узети у обзир да ће снег да завеје у току године.
Можете да пробате да на половини висине стубова поставите попречне тзв. фасадне греде у овом случају, да би "добили на месу" код стубова, јер они су у овом случају високи а танки.
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
38
Hvala na odgovoru, ali bojim se da se nismo razumeli u potpunosti.
Nisam ja bio precizan kod konstrukcije, mislio sam šta bi neko (u ovom slučaju vi) odabrao od navedenih dimenzija cevi. Evo, ako nije problem da uradite još jedan proračun, biću precizan šta ja mislim da treba:

Stub bi bio 100*100*5 visine 3m
Umesto da rog bude "rešetkasti nosač" stavio bih cev 120*60*3,2 dužina jednog roga (jedne strane krova) bila bi 7,5m, pa bih dva roga (levu i desnu stranu krova) vario u vrhu gde se spajaju. Raspon stubova koji nose rogove je širina objekta i bio bi 14m (ono što se vidi na slici)
Cev koja "podupire" rogove (na slici obojena narandžastom bojom) bila bi 60*60*3 dužine 7m, a dve cevi (crvena boja na slici) bile bi dimenzija 60*40*3
Raspon između stubova po dužini objekta (raspon od roga do roga) bio bi na 2,65m
"U" profil koji vezuje rogove (na slici roze boja) bili bi dimenzija 80*50*3 (80mm širina, 50mm visina i 3mm debljina zida) i oslanjali bi se na 2,65m raspona po dužini objekta.

Nadam se da sam sada bio konkretan i da me razumete. Ako možete da mi uradite proračun za ovaj konkretan objekat.
Mogu da vam uradim i pošaljem 3D crtaež, da me što bolje razumete.
 
Član
Učlanjen(a)
25.01.2013
Poruka
27
Gospodo, ja se ne bih tek tako izjašnjavao i ako sam statičar. Čelik je čelik i kod njega nema mnogo iskustvenih rešenje. Dali je cerada ili lim ili pak zid za vetar je to prepreka. A gde su podužna ukrućenja, tj. spregovi. Problemu treba prići ozbiljnije.
POzdrav,
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
38
Ukrućenja bi bila u X između prvog i drugog stuba i između predzadnjeg i zadnjeg (tako na sve četiri strane objekta), gornju zonu stubova bih povezao "venčanicom" po obimu objekta i isto tako, samo malo manjom cevi bi povezao stubove po sredini.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
17
Gospodo, ja se ne bih tek tako izjašnjavao i ako sam statičar. Čelik je čelik i kod njega nema mnogo iskustvenih rešenje. Dali je cerada ili lim ili pak zid za vetar je to prepreka. A gde su podužna ukrućenja, tj. spregovi. Problemu treba prići ozbiljnije.
POzdrav,
U potpunosti se slažem.
A moram da iskomentarišem i ovo:

Zamolio bih vas da budete konkretni sa odgovorima i bez izjava plati statičara, kupi gotovu halu ili plati nekoga ko to radi da ti uradi. Ja bih to prvi uradio da imam viška 15-ak hiljada €, ali nemam.

Osnova 14x16=224 m2. Ako uzmemo utrošak čelika od nekih 30 kg/m2 (podatak iz nekih tablica minimalna vrednost),trebalo bi Vam nekih 6720 kg čelika ili 6720 € za materijal (ovo je neka približna vrednost, verovatno grešim ali je dobra za poređenje).

Znate bravare ili rade po projektu (koji ja nemam) ili stave duplo više materijala, da ne razmišljaju da li je dovoljno jako.

E sad meni nije jasno kako nekome nije skupo da "stavi" na konstrukciju 500 kg više čelika ( 500€) i da nije siguran da li je konstrukcija stabilna, ali mu je skupo da plati nekog da sve izračuna.
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
38
Evo pojasniću kako, pa da završimo sa ovom temom pošto vidim da od nje nema 'leba.

Proračun za objekat bih plaćao ja, ne bravar. Otac mog jako dobrog drugara je bravar, ali neće on plaćati nešto što meni treba, što je sasvim normalno. Znači prvo tu grešite. On je čovek radio montažne hale sličnih dimenzija i slične konstrukcije za koje su ljudi imali projekte, pa se čovek time vodi, što je sigurno sigurno je.

Kao drugo ne radi se o 500kg gvožđa, ne znam odakle vam taj zaključak. Ja sam rekao "Znate bravare ili rade po projektu (koji ja nemam) ili stave duplo više materijala, da ne razmišljaju da li je dovoljno jako." Očigledno je da niste uzeli u obzir ono što sam ja pisao, nego pišete čisto da imate koji post više. Da ste temeljno pročitali temu i malo se bacili na računanje videli biste da se ne radi o 500kg. Konstrukcija o kojoj ja govorim teži između 3500kg i 4000kg i to samo za jak "kostur". Duplo od mog razmišljanja je minimum 7000kg tako da ne znam stvarno odakle izvukoste 500kg i uz to 500kg košta 43625,00 dinara, a ne 500€.

Da objekat po mom proračunu teži 500kg ja bih rado to utrostručio, pa bih napravio objekat od 1500kg, ali ni sa 1500kg ne mogu ništa valjano da uradim.

Nadam se da je sad slika mnogo jasnija.
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2010
Poruka
141
E sad meni nije jasno kako nekome nije skupo da "stavi" na konstrukciju 500 kg više čelika ( 500€) i da nije siguran da li je konstrukcija stabilna, ali mu je skupo da plati nekog da sve izračuna.

Слажем се са овим Марјане.
Још једна ствар, неко је написао већ, колико год да се чини да је мала хала, она ипак заслужује озбиљније бављење рачуном. Равница је у питању, што значи отворен терен, тако да је хала изложенија ветру него што би евентуално била у котлини.
 
Natrag
Top