Merenje vlažnosti zemljišta uputstvo za instalaciju i rukovanje wat

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
3. Onda proverite uslove na zemljištu.
A.Senzor nije tesno postavljen u zemljište. Ovo se èesto dogodi ako je napravljena velika rupa, a nije dobro dopunjeno zemljom. Ponovo instalirajte senzor, pažljivo popunjavajuæi rupu.
B.Senzor se ne nalazi u aktivnom delu korenovog sistema, ili navodnjavanje ne dolazi do oblasti senzora. Ovo se može desiti ako je senzor na vrhu nekog kamena ili slièno što može ometati protok vode. Ponovna instalacija bi trebala rešiti problem.
C.Ako se zemljište osuši do taèke gde vidite oèitavanja veæa od 80 centibara, kontakt izmeðu senzora i zemlje se možda izgubio. Zemljište se poèinje skupljati. Ako navodnjavanje samo delimièno navlaži zemljište (iznad 40 centibara), neæe u potpunosti navlažiti senzora i može nastaviti sa visokim oèitavanjima. Ovo se èesto desi na težim zemljištima tokom velikih zahteva za vodom i kada nema dovoljno navodnjavanja. Beleženje oèitavanja na tabelu može biti najbolja indikacija ovog tipa ponašanja.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
ODRŽAVANJE
Kljuèni element u pravilnom merenju vlage zemljišta jeste onaj ko meri. Ako imate vremena da pravilno oèitavate senzore, to æe vam dati jasnu i snažnu sliku onoga šta se dešava sa vlažnošæu zemljišta dole u zoni korenovog sistema. Najèešæe je dovoljno 2-3 oèitavanja izmeðu navodnjavanja. Stavljanje ovih oèitavanja u tabelu za svaku senzorsku stanicu æe vam dati krive linije vlažnosti zemljišta što æe vam pokazati taèno koliko brzo ili sporo vaša voda otièe iz zemlje. Koristite sledeæa oèitavanja kao osnovni obrazac:
- 0 - 10 centibara = Zasiæeno zemljište (kapacitet njive)
- 10 - 30 centibara = Zemljište je adekvatno vlažno (osim grubih peskovitih zemljišta, koja ovde poèinju da gube vodu)
- 30 - 60 centibara = Najèešæi momenat kada treba navodnjavati (osim teških glinenih zemljišta)
- 60 - 100 centibara = Najèešæi momenat kada treba navodnjavati za teška glinena zemljišta
-100 - 200 centibara = Zemljište postaje opasno suvo ako se žele maksimalni prinosi. Nastavite sa oprezom!
Vaša situacija može biti jedinstvena zbog razlika od kulture do kulture, tipa zemljišta i klime. Verovatno je najvažnije oèitavanje ono koje je razlika od današnjeg i onog od pre 3-5 dana. To je zapravo ono koliko brzo se oèitavanje penje gore. Ako se uveæalo za mali broj, to znaèi da se zemljište sporo isušuje. A veliki skok bi znaèio da zemljište brzo gubi vodu. Ovo vam govori KADA da navodnjavate.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Koristeæi senzore na dve ili više dubina u zoni korenovog sistema, možete nauèiti i KOLIKO da navodnjavate. Ako pliæi senzor pokazuje jako uveæana oèitavanja, ali duboki pokazuje adekvatnu vlagu, onda treba samo kratko navodnjavati da bi se dopunila zona korenovog sistema pri površini.
Ako i duboki senzor pokaže suve uslove, onda treba više navodnjavati da bi se potpuno navodnjavala cela zona korenovog sistema. Oèitavanja koja dobijete nakon padanja kiše æe vam pokazati koji je zapravo pravi efekat te kiše na vaše zemljište.
Vaše lièno iskustvo i održavanje æe vas brzo usmeriti u pravom smeru. Praktikovaæete "navodnjavanje prema potrebi" sa oèekivanim pozitivnim rezultatima koji doðu posle svakog programa dobrog održavanja!
17-2-4.gif

17-2-5.gif

17-2-6.gif

Sl.3 Monitor za oèitavanje vlažnost zemljišta watermark
17-2-7.gif

Sl. 4 Beleženje podataka preko radio telemetrije
 
Natrag
Top