MENSA nedovoljno priznata u BiH: Što se praviš pametan

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
MENSA nedovoljno priznata u BiH: Što se praviš pametan





Izvor: Nezavisne novine Aida Tipura - 04.02.2011 17:48

slitunain.php


Svi mi govore da sam inteligentan, zbog čega me već duži period vukla želja da se testiram i saznam koliki mi je koeficijent inteligencije. Iako sam u toku svog školovanja postizao dobre rezultate, moram priznati da me je u tome do sada "kočilo" saznanje kakvi će biti rezultati testiranja. Ipak, prevladala je znatiželja i odlučio sam da se testiram, priča Ognjen Marčetić, apsolvent banjalučkog Arhitektonsko-građevinskog fakulteta, jedan od učesnika testiranja inteligencije održanog u Banjaluci u organizaciji MENSA BiH.
Marčetić kaže da je slučajno, putem radija, čuo za testiranje i odlučio da dođe kako bi vidio kolike su mu mogućnosti.
I Arijana Salčinović, koja je nedavno diplomirala na Prirodno-matematičkom fakultetu, našla se među kandidatima za testiranja u Banjaluci.
"Za testiranje sam saznala iz novina i povukla me želja da se testiram kako bih provjerila nivo svoje inteligencije", kaže Salčinovićeva.
Ne plaši se loših rezultata, s obzirom na to da je bila dobar student, ali i da ne očekuje ništa previše.
Slična očekivanja imao je i dvadesettrogodišnji Milan Vasić, koji je na testiranje, kako kaže, došao iz čiste znatiželje.
"Ne vidim razlog za strah. Ako se pokaže da sam natprosječno inteligentan to bi samo moglo povećati moje samopouzdanje, ništa više", kazao je Vasić, dodajući da osim mogućeg članstva u MENSA BiH ne očekuje nikakvu korist.
Na testiranju inteligencije u Banjaluci odazvalo se četrdesetak uglavnom mlađih akademskih građana, koji su željeli saznati koliki je njihov IQ.
Prema riječima Đorđa Vojinovića, predsjednika MENSA BiH, odziv na nedavno testiranje u Banjaluci bio je iznad očekivanja.
"Moram priznati da se nismo nadali ovakvom odzivu, s obzirom na to da smo imali veoma kratak rok za pripremu i organizovanje testiranja", rekao je Vojinović i dodao da su se najviše odazvali studenti, ali da je bilo i nešto starijih građana.
Vojinović je istakao da su testovi koje koristi MENSA BiH standardni testovi inteligencije, te da oni pokazuju visinu urođene inteligencije čovjeka. On smatra da svaki čovjek treba da uradi taj test i da provjeri koliko je inteligetan, a ako ima IQ iznad 148 postaje član MENSA.
Dodaje da su rezultati testiranja u potpunosti tajni, jer stižu na kućnu adresu, a poznati su samo psihologu koji ih pregleda i osobi koja se testira.
Iako se u mnogim razvijenim zemljama jako puno ulaže u ljude s visokom inteligencijom, u BiH se, nažalost, veoma malo pažnje daje takvim osobama.
Vojinović ističe da organizacija MENSA BiH, koja okuplja natprosječno inteligentne ljude, još, ni nakon pet godina postojanja, nije naišla na razumijevanje bh. vlasti.
"Cilj MENSA je druženje natprosječno inteligentnih ljudi. Iako je u razvijenijim zemljama članstvo u MENSA cijenjeno, članovi MENSA BiH od toga nemaju nikakvu korist niti olakšice. Niko od nadleženih ne želi da sjednemo, da vidimo kako stoje stvari, ako ništa da nas saslušaju, da čuju za naše ideje. Ipak, mi idemo dalje, osnovali smo ovu organizaciju ako ništa bar da se družimo, ali i kroz neke svoje projekte pokušamo pomoći koliko možemo. Teško jeste, ali se borimo. Ovakve organizacije u svijetu su vrlo cijenjene, nažalost ne i kod nas, mi smo više potcijenjeni nego cijenjeni", kaže Vojinović, dodajući da država neće da shvati koliko joj ti ljudi mogu pomoći.
Prema njegovim riječima, MENSA BiH trenutno ima 40 stalnih članova, mada ukupno onih koji su položili test ima više od 200. Međutim, ono što je pomalo bizarno jeste činjenica da većina tog potencijala kod nas nije iskorištena.
"Kod nas postoji ona filozofija 'što se ti praviš pametan'. Zato nam 'mozgovi' odlaze", ističe Vojinović.
Pored toga što MENSA BiH, koja zvanično postoji od 2006. godine, nema dovoljan broj članova za punopravno članstvo u MENSA International, svjetskoj organizaciji, ona još nema ni svoje prostorije.
Iako su nekoliko puta predavali zahtjev da dobiju prostor u Banjaluci, Vojinović kaže da ga nikada nisu dobili.
"Više puta smo se obraćali gradu Banjaluci za prostorije, ali nismo naišli na razumijevanje. Trebala nam je bilo kakva prostorija, samo da imamo adresu, ali su nas odbili obrazlažući da smo mi mlada organizacija, koja nema nekih rezultata iza sebe i nema pokazatelja zbog čega bi baš nama mogao biti dodijeljen prostor", rekao je Vojinović, postavljaući pitanje kako uopšte da se aplicira za neki projekat, ako se nema prostor.
S obzirom na to da imaju malo aktivnosti, predsjednik MENSA BiH navodi da se ta organizacija finansira od članarina i od testiranja kojom uglavnom uspiju pokriti troškove samog testiranja.
Prema riječima Ranka Rajovića, izvršnog direktora MENSA Srbije i supervizora za testiranja u BiH, inteligencija je potencijal koji pojedinac može, ali ne mora iskoristiti kroz obrazovanje i karijeru, a MENSA ima za cilj da putem testiranja uoči takve pojedince i kroz različite aktivnosti i projekte pomogne i stimuliše njihov razvoj.
Ističe da su nadareni mladi ljudi najveći potencijal jedne države i da, ako se njihovom obrazovanju posveti dovoljna pažnja i ako se pravilno usmjere i motivišu, oni mogu dati izuzetne doprinose nauci i umjetnosti.
"Razvijene države puno ulažu u ljude s visokom inteligencijom, gde imaju priliku i za stručno usavršavanje prilikom zapošljavanja, što kod nas nažalost nije slučaj. Te zemlje najviše ulažu u darovitu decu, što im se kroz 20 godina vrati kroz bruto nacionalni dohodak. Inteligencija je zapravo najvredniji resurs svake nacije i mi konačno moramo shvatiti da od darovite dece zavisi bogatstvo jedne države i da konačno krenemo da ulažemo u njih", poručuje Rajović.
Siniša Marčić, član MENSA BiH i član Međunarodnog komiteta za darovitu djecu svjetske MENSA, kazao je da je MENSA BiH prije nekoliko godina u saradnji s MENSA Srbije pokrenula projekat za darovitu djecu uzrasta od tri do 11 godina, koji obuhvata i vrtiće i osnovnu školu.
Prema njegovim riječima, programom pod nazivom "MENSA sistem učenja", koji je već prihvaćen u 12 država Evrope, već od predškolskog uzrasta stimuliše se intelektualni razvoj djeteta.
"Projekat je dosad realizovan u dva banjalučka vrtića i pokazao se veoma uspješan. Roditelji su, prema informacijama, bili zadovoljni i veoma su zainteresovani da se projekat nastavi i dalje. Ministarstvo prosvjete i kulture RS, koje je podržalo projekat, zainteresovano je da se program proširi širom RS, a naš plan je da u budućnosti radimo na teritoriji cijele BiH", navodi Marčić.
Dodaje da je sam program specifičan, te da radi na identifikovanju talenata djece i unapređivanju njihove psihomotoričke sposobnosti.
"Često se zna pokazati da su djeca talentovana za određene oblasti, međutim roditelji, vrtići, obrazovni sistem i okolina jednostavno ne prepoznaju taj talenat na vrijeme i ne uspiju da ga razvijaju na dobrobit djeteta kako bi ono u doglednoj budućnosti kada dođe u punoljetstvo znalo šta zaista najbolje može da radi", poručuje Marčić.
Pojašnjava da se rade različite vježbe sa djecom, koja kroz taj program razvijaju sposobnost apstraktnog razmišljanja, rezonovanja, povezivanja i asocijativnog razmišljanja, za razliku od takozvanog reproduktivnog razmišljanja, koje je karakteristika našeg obrazovnog sistema.
"Naime, ljudi kod nas uče da reprodukuju znanje, a ne uče kako da povezuju analogijama različite kontekste u kojima se nalaze kako bi dolazili do najboljih rješenja za sebe", pojašnjava Marčić.
Prema njegovim riječima, osnovni cilj čitavog programa je da se pospješi razvoj neuronskih puteva u dječjem mozgu, koji se najintenzivnije razvijaju od treće do šeste godine.
Đorđe Vojinović

Svaki čovjek treba da uradi taj test i da provjeri koliko je inteligentan, a ako ima IQ iznad 148 postaje član MENSA
Ranko Rajović

Inteligencija je potencijal koji pojedinac može, ali ne mora, iskoristiti kroz obrazovanje i karijeru
Siniša Marčić

MENSA BiH u saradnji s MENSA Srbije pokrenula projekat za darovitu djecu
Koeficijent inteligencije (IQ)

Ranko Rajović, supervizor za testiranja u BiH, kaže da, po mišljenju psihologa, prosječni koeficijent inteligencije iznosi od 90 do 110 i ima ga oko 50 odsto ukupne populacije. Rezultat iznad 115 ostvaruje manje od 25 odsto ukupne populacije.
"IQ preko 110 smatra se natrposječnim, a interesantno je da su osobe čija je inteligencija preko 120 sposobne da budu uspješne u svemu čime se bave ako su dovoljno motivisane. Osobe čiji je IQ preko 140 su na pragu genijalnosti, ali to je samo potencijal. Znači da osoba koja ima IQ 140 ne mora da bude genijalna, ako nema i neke druge faktore", pojašnjava Rajović.
Kako postati član

Da bi neko postao član MENSA, jedini uslov za to je da položi test inteligencije, pri čemu minimalni ostvareni rezultat mora biti 133 ili više po Bineovoj, odnosno 148 i više po Katelovoj skali.
To je kriterijum kojeg se pridržavaju članovi MENSA u cijelom svijetu.
"Jasno je da se radi samo o malom broju ljudi i potrebno je da vidimo ko su ti ljudi i da im pomognemo, jer od njih zapravo zavisi bogatstvo jedne države. Ozbiljne države su to na vreme shvatile i puno ulažu u mlade ljude", poručuje Ranko Rajović, supervizor za testiranja u BiH.
Visina inteligencije

Genijalnost (IQ viši od 140)
Veoma visoka inteligencija (IQ između 120 i 140)
Visoka inteligencija (IQ između 111 i 120)
Prosječna inteligencija (IQ između 90 i 110)
Granični stepen inteligencije (IQ između 70 i 89)
MENSA

MENSA International je međunarodna organizacija koja okuplja osobe s visokim koeficijentom inteligencije (IQ) od preko 148 po Katelovoj skali, a koji posjeduje tek dva odsto svjetske populacije. Osnovana je 1946. godine sa ciljem prepoznavanja i podsticanja inteligencije, istraživanja njene prirode i stvaranja poticajnog intelektualnog i društvenog okruženja za svoje članove. Danas u svijetu ima oko 100.000 članova, u više od 100 zemalja, uključujući i BiH.
Budući da je inteligencija tek potencijal koji pojedinac može, ali ne mora iskoristiti kroz obrazovanje i karijeru, MENSA ima za cilj da putem testiranja detektuje takve pojedince i kroz različite aktivnosti i projekte pomogne i stimuliše njihov razvoj, te da skrene pažnju društva na takav potencijal kao opšte dobro.
IQ poznatih ličnosti

Članstvo u MENSA odavno je u svijetu postalo i stvar prestiža, pa su se i mnoge slavne ličnosti okušale u testu inteligencije.
Članovi MENSA, između ostalih, su i glumci Šeron Stoun, Džina Dejvis, Kevin Kostner, Isak Asimov, Artur Klark i drugi.
S visokim stepenom inteligencije mogu se pohvaliti i pjevačice Madona i Šakira, čiji IQ iznosi 140. Slijede ih glumice Nikol Kidman i Džudi Foster sa IQ od 132.
 
Natrag
Top