Memorijal Isusa Hrista

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Danas je 14 Nisan ,dan kada je Isus Hrist slavio sa svojim ucenicima jevrejsku Pashu .
To je prvi dan posle prolecne ravnodnevnice kada je na nebu pun Mesec.(imaju mesecev kalendar)
14.Nisan poceo je sinoc u 18:00 i traje danas do 18:00.Tada je Isus Hrist na pashalnoj veceri dao zapoved svojim ucenicima koja je zapisana u
1.korincanima 11:24-26 DK prevod
24 I zahvalivši prelomi i reče: Uzmite, jedite, ovo je telo moje koje se za vas lomi; ovo činite meni za spomen.
25 Tako i čašu, po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet u mojoj krvi; ovo činite, kad god pijete, meni za spomen.
Tog istog dana verski poglavari Izraela su ga uhapsili,sudili,osudili i Pilatovom rukom ubili.Danas u 15:00 Isus je umro,
Njegovom prolivenom krvlju otkupljeni su ljudski gresi...
. Da li iskazujete cenjenje za njegovu zrtvu i secanje na njegovu zapoved sta da cinimo u spomen na njega.
26 Jer kad god jedete ovaj hleb i čašu ovu pijete, smrt Gospodnju obznanjujete, dokle ne dođe.
Da li se secate tog dana i izvrsavate li Isusovu zapoved?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Zasto ljudi slave Uskrs ili Vaskrs? Tada farbaju jaja,i tucaju se sa njima.Slave ga u nedelju i govore Hristos vaskrse, Vaoistinu vaskrse...
Da li je Bog zapovedio ljudima da slave Vaskrs?
Da li je Bog rekao datum Isusovog vaskrsenja?
Da li je Bog rekao kako da se taj praznik praznuje?
Ako ne znate odgovor ni na jedno od ovoa tri pitanja,ne treba ni da ga slavite jer to Bog nije ni trazio od nas.
E sada obzirom da je Isus slavio uvek Pashu,a sa svojim ucenicima samo 4 puta ,sta vi mislite kolko se puta godisnje treba slaviti ono sto je on zapovedio svojim ucenicima da cine njemu na spomen iz 1.Kor 11:24-26 .
Ako je taj 14 nisan ,uvek prvi dan posle prolecne ravnodnevnice kada je na nebu pun Mesec (od 18 uvece do sutradan do 18 uvece),kako katolici i pravoslavci odredjuju ovaj praznik?
Ove godine je taj dan bio 7 .aprila 2020 to je bio utorak.
Nakon 3 dana i 3 noci Bog je uskrsnuo iz mrtvih svoga sina Isusa.
Kako to da katolici i pravoslavci nekada slave Uskrs istog dana ,a nekad cak i na mesec dana razlike,ove ce biti samo 7 dana.
Na osnovu kog kalendara???
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Zasto ljudi slave Uskrs ili Vaskrs? Tada farbaju jaja,i tucaju se sa njima.Slave ga u nedelju i govore Hristos vaskrse, Vaoistinu vaskrse...
Da li je Bog zapovedio ljudima da slave Vaskrs?
Da li je Bog rekao datum Isusovog vaskrsenja?
Da li je Bog rekao kako da se taj praznik praznuje?

Postavljaš pitanja , a nisi u stanju da objasniš zašto su to zablude?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Postavljaš pitanja , a nisi u stanju da objasniš zašto su to zablude?
A zar trebam samo ja da pisem?
Jer ja trebam stalno nekome nesto da pisem i objasnjavam?
Da li su zablude ili nisu svako moze da razume ako odgovori na ova pitanja gore,a ti napisi odgovore.
Ili ako gornje odgovore znas,onda odgovori na nove
Da li je Isus Hrist slavio Pashu jedanput godisnje ili vise puta u jednoj godini?
Sta se sve desavalo na toj veceri?
Ima li necega da je za nas bitno,sto smo naucili i primenili u zivotu?
Sta je za tebe bitno u vezi tog dana?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
A zar trebam samo ja da pisem?

Trebaš da objasniš, inače nema svrhe rasp. sa tobom, Bibliju mogu da čitam i bez tvojih komentara ovde.

Samo znaš kopirati Bibliju i davati ovde.

Da li su zablude ili nisu svako moze da razume ako odgovori na ova pitanja gore,a ti napisi odgovore.

Što bi ti dao odg. ako nisi u stanju osnovne stvari da objasniš.

Da li je Isus Hrist slavio Pashu jedanput godisnje ili vise puta u jednoj godini?
Sta se sve desavalo na toj veceri?

Zašto se slavila Pasha i zašto je ustanovljena večera?

Ima li necega da je za nas bitno,sto smo naucili i primenili u zivotu?
Sta je za tebe bitno u vezi tog dana?

Ajd objasni ti prvo. Ja sam za idolopoklonstvo objasnio, a ti nisi.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Trebaš da objasniš, inače nema svrhe rasp. sa tobom, Bibliju mogu da čitam i bez tvojih komentara ovde.

Samo znaš kopirati Bibliju i davati ovde.



Što bi ti dao odg. ako nisi u stanju osnovne stvari da objasniš.



Zašto se slavila Pasha i zašto je ustanovljena večera?



Ajd objasni ti prvo. Ja sam za idolopoklonstvo objasnio, a ti nisi.

Pasha se slavi jedanput godisnje 14 nisana po jevrejskom mesecevom kalendaru od zalaska Sunca u 18:00 do sledeceg zalaska Sunca .To je inace prvi dan posle prolecne ravnodnevice kada je na nebu pun Mesec.
Slavi se na dan izbavljenja izraelaca iz egipatskog ropstva ,kada je Bozji andjeo pobio sve prvence u Egiptuu 10 poslednjoj nevolji.Tada su jeli na brzinu spremljen beskvasni hleb i to je nesto najkrace.
To je dakle bila Bozja zapoved ,sadrzavala je tacan datum proslave,i samu ceremoniju,kao i naredbu da se to radi generacijski s kolena na koleno,tako da su taj praznik slavili i Isus Hrist i njegovi ucenici tada vec cetvrti put.
Dakle sta ucimo iz ovoga na temelju matematike?
Isus je sluzio kao Bozji pomazanik 3,5 godine jel tako???
Ako je eto zadnja Pasha i njegovo vaskrsnuce bilo u martu/aprilu ,- 3.5 godine unazad to je sepembar/oktobar mesec,jel tako?
Luka 3:23 I taj Isus imaše oko trideset godina kad poče;
Obzirom da se krstio septembar/oktobar dakle rodio se u razmaku leto/jesen ,nikako ne usred zime.
I jos sto je bitno za Pashalnu veceru ,on tada uvodi Novi savez koji je overen njegovom krvlju istog dana 14.nisana kad su Jevreji trebali da praznuju i nikakvog posla da rade ,a kamoli da hapse,da sude i da izreknu smrtnu presudu.
Nadalje Isus je uspostavio Novi Savez sa svojim ucenicima ali samo sa 144000 za kraljevstvo..Svi ostali samo izvlace korist iz tog saveza. bas kao sto je Stari savez bio preko Mojsija samo za Jevreje.
I naravno Juda Iskariotski nije sa Isusom i ostalima jeo beskvasni hleb,vec je nakon sosa izasao da ga izda...
Ima mnogo toga ,ali ovo je neka osnova,najkrace,a ti prouci i proveri...
a sto se tice idolopoklonstva ima posebna tema,drzi se teme.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pasha se slavi jedanput godisnje 14 nisana po jevrejskom mesecevom kalendaru od zalaska Sunca u 18:00 do sledeceg zalaska Sunca .To je inace prvi dan posle prolecne ravnodnevice kada je na nebu pun Mesec.

Ajd objasni smisao Pashe i novozavetne Pashe spomen večere?

Ali svojim rečima bez citiranja Biblije.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ajd objasni smisao Pashe i novozavetne Pashe spomen večere?

Ali svojim rečima bez citiranja Biblije.
1.Korincanima 11

19 Jer treba i jeresi da budu među vama, da se pokažu pošteni koji su među vama.
20 A kad se skupite na jedno mesto, ne jede se večera Gospodnja.
21 Jer svaki svoju večeru uzme najpre i jede, i tako jedan gladuje a drugi se opija.
22 Eda li dakle nemate kuća da jedete i pijete? Ili ne marite za crkvu Božiju, i sramotite one koji nemaju? Šta ću vam reći? Hoću li vas pohvaliti za to? Neću.
23 Jer ja primih od Gospoda šta vam i predadoh, da Gospod Isus onu noć u koju bivaše predan uze hleb.
24 I zahvalivši prelomi i reče: Uzmite, jedite, ovo je telo moje koje se za vas lomi; ovo činite meni za spomen.
25 Tako i čašu, po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet u mojoj krvi; ovo činite, kad god pijete, meni za spomen.
26 Jer kad god jedete ovaj hleb i čašu ovu pijete, smrt Gospodnju obznanjujete, dokle ne dođe.
27 Tako koji nedostojno jede ovaj hleb ili pije čašu Gospodnju, kriv je telu i krvi Gospodnjoj.
28 Ali čovek da ispituje sebe, pa onda od hleba da jede i od čaše da pije;
29 Jer koji nedostojno jede i pije, sud sebi jede i pije, ne razlikujući tela Gospodnjeg.
30 Zato su među vama mnogi slabi i bolesni, i dovoljno ih spavaju.
31 Jer kad bismo sebe rasuđivali, ne bismo osuđeni bili.
32 Ali kad smo suđeni, nakazuje nas Gospod, da se ne osudimo sa svetom.
33 Zato, braćo moja, kad se sastajete da jedete, iščekujte jedan drugog.
34 Ako li je ko gladan, neka jede kod kuće, da se na greh ne sastajete. A za ostalo urediću kad dođem.

Evo zapovedi za pashu u vreme Mojsija
2.Moj 12:3Реците целом израелском народу: ’Десетог дана овог месеца нека свако од вас узме јагње за своју породицу, једно јагње по дому.
6 Чувајте га до четрнаестог дана овог месеца, а онда нека свака породица у израелском народу закоље своје јагње у сутон.

3.Moj 23:
5.У сутон четрнаестог дана првог месеца славите Пасху у част Јехови.

14.nisan 14,15Кад је дошло време, Исус се са апостолима сместио за сто. 15 И рекао им је: „Жарко сам желео да једем ову пасхалну вечеру с вама пре својих патњи.
Nakon Pashalne veceri uveo je novine sa simbolima "beskvasni hleb" i "casa crvenog vina" i zapovedio im da to cine njemu u Spomen na njega.
Posto se praznovalo 14 nisana,istog dana kada je i ubijen,dakle jednom godisnje ,tako i JS jednom godisnje daju pomen na Isusa koristeci ove simbole.Dakle to je Isusova zapoved.
Ove godine 14 nisan ce po nasem kalendaru biti subota 27.mart posle zalaska Sunca.
To je Prvi dan posle prolecne ravnodnevnice kada je na nebu pun Mesec iznad Jerusalima.
Bice odrzan govor o Isusu Hristu sa akcentom na ovu njegovu zapoved.
Matej 26:
26 I kad jeđahu, uze Isus hleb i blagoslovivši prelomi ga, i davaše učenicima, i reče: Uzmite, jedite; ovo je telo moje.
27 I uze čašu i davši hvalu dade im govoreći: Pijte iz nje svi;
28 Jer je ovo krv moja novog zaveta koja će se proliti za mnoge radi otpuštenja greha.
Luka 22
19 I uzevši hleb dade hvalu, i prelomivši ga dade im govoreći: Ovo je telo moje koje se daje za vas; ovo činite za moj spomen.
20 A tako i čašu po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet mojom krvi koja se za vas proliva.
Jovan 13:
25 A on leže na prsi Isusove i reče Mu: Gospode! Ko je to?
26 Isus odgovori: Onaj je kome ja umočivši zalogaj dam. I umočivši zalogaj dade Judi Simonovom Iskariotskom.
27 I po zalogaju tada uđe u njega sotona. Onda mu reče Isus: Šta činiš čini brže.
28 A ovo ne razume niko od onih što seđahu za trpezom zašto mu reče.
29 A neki mišljahu, budući da u Jude beše kesa, da mu Isus reče: Kupi šta treba za praznik; ili da da šta siromašnima.
30 A on uzevši zalogaj odmah iziđe; a beše noć.
31 Kad on iziđe, onda Isus reče: Sad se proslavi Sin čovečiji i Bog se proslavi u Njemu.

Pravite razliku izmedju hleba koji se umace u ciniju,i beskvasnog hleba koji se delio....
Simbole uzimaju samo oni koji su ostali od malog stada 144000,oni sa kojima je Isus sklopio Savez za kraljevstvo.
Ostali svojim prisustvom podupiru ovaj Spomen ,jedini dan koji je Isus zapovedio da se slavi....
Mozda neko od vas voli da pravi spomen svakog meseca,ili svake subote,ali zna se kad je godisnjica vencanja i smrti i rodjenja itd itd...
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
U Novom Savezu pise da je Isus sklopio savez za kraljevstvo sa svojim ucenicima.
On je jasno govorio o malom stadu.
Kasnije je govorio i o drugima koje ce dovesti
.

1.Петрова 2:9 Али ви сте „изабрани род, краљевско свештенство, свети народ, народ који је Божје драгоцено власништво, да бисте објављивали врлине онога који вас је из таме позвао у своју чудесну светлост .
Luka 22:Ви сте били уз мене у мојим кушњама. 29 Зато ја склапам с вама савез за краљевство, као што је мој Отац склопио савез са мном,+ 30 да једете и пијете за мојим столом у мом Краљевству,+ и да седите на престолима+ и судите над 12 израелских племена
 
Natrag
Top