Medijana: Otvaraju se Konstantinova vrata

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Medijana: Otvaraju se Konstantinova vrata


Novosti

NA ulazu u arheološki park iz perioda cara Konstantina, biće izgrađen turistički objekat vredan 1,6 miliona dinara


Arheološko nalazište Medijana

NA ulazu u Medijanu, arheološki park iz perioda cara Konstantina, biće izgrađen turistički objekat vredan 1,6 miliona dinara. Zgrada će imati biletarnicu, suvenirnicu, a urediće se i sanitarni čvor. Sredstva za “Vrata Konstantinove vile” obezbeđena su na konkursu Minstarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
- Nalazište će novim objektom dobiti 150 kvadrata prostora od izuzetne koristi, ali neće ugrožavati dalja istraživanja - kaže Dragoslav Ćirković, predsednik GO Medijana.

Prema rečima Sanje Čeković, državnog sekretara ministarstva projekat GO Medijana, ukupne vrednosti 8,25 miliona dinara je kvalitetan. Po idejnom rešenju koje je osmislila Milena Vasić-Petrović, predviđena je izgradnja parkinga.
Tender za izvođača je u toku, a sarađivaće se tesno sa stručnjacima Zavoda za zaštitu spomenika, a sa prvim radovima kreće se odmah po dobijanju građevinske dozvole Ministarstva za prostorno planiranje. Objekat bi trebalo da se završi do aprila.

Nadležni su rešili da maksimalno ubrzaju sređivanje arheološkog lokaliteta kako bi bio spreman do 2013. godine. Ove godine nastavlja se sa projektom Ministarstva kulture “Konstantinova vila na Medijani prezentacija 2010-2012”, koji podrazumeva konzervaciju, rekonzervaciju, restauraciju i zaštitu objekta, fresaka i mozaika. Vila sa peristilom koja je zahvatala šest hektara biće temeljno predstavljena za 1700 godina hrišćanstva, a Ministarstvo kulture ulaže 17 miliona dinara samo u prvu fazu. Turisti će, prema najavama iz projektnog tima na čijem je čelu dr Gordana Milošević, moći da vide čak 4,5 hektara unutar zidina.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Otkrića na jednom mestu

Otkrića na jednom mestu


Novosti

Izrađene prve kopije antičkih predmeta sa nalazišta Medijana


Medijana

NIŠ - U konzervatorsku radionicu Narodnog muzeja pristigle su prve kopije značajnih otkrića sa arheološkog nalazišta Medijana iz 4. veka. Reč je o replikama devet do sada urađenih predmeta. Ova jedinstvena ideja realizuje se u okviru projekta „Konstantinova vila na Medijani - projekat prezentacije 2010-2013“, započetog prošlog leta.
Posle nekoliko meseci rada, u bronzi su „osvanuli“ portreti cara Konstantina i carice Jelene, kao i Jupitera na prestolu, rad Slađana Milenkovića. Figure Asklepija i Higije i glavu tetrarha, Vasilije Peravalov uradio je u poliesteru, jer prvobitni materijal porfir u Srbiji nije mogao da se nađe. Od mermera su dela Dejana Trivunca (Higija i Asklepija sa Teleforom), kao i Živorada Radenkovića (Dadofor).

- Kopije su izabrane na osnovu važnosti otkrića - kaže, za „Novosti“, Mile Simić, viši konzervator Narodnog muzeja. - Ukoliko uspešno okončamo projekat i napravimo sve kopije, naš muzej bi verovatno bio jedini koji bi posedovao sve kopije iz antičke zbirke na jednom mestu.
U Muzeju veruju da će Ministarstvo kulture nastaviti da finansira dalje „repliciranje“ antičke zbirke, čiji je rukovodilac naš istaknuti stručnjak Slobodan Drča.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nastavljena obnova Konstantinove vile

Nastavljena obnova Konstantinove vile


Novosti

Nastavljeni radovi na arheološkom lokalitetu Medijana i u gradu Nišu. Za radove u 2011. godini izdvojeno 6,4 miliona dinara



U Nišu je počela druga faza radova na obnovi Konstantinove vile na arheološkom nalazištu Medijana. Reč je o trogodišnjem projektu koji ima za cilj da se do obeležavanja 1700. godišnjice Milanskog edikta 2013. vila obnovi, kako bi posetioci mogli da se upoznaju sa načinom života iz Konstantinovog doba. Za ovogodišnje radove, Ministarstvo kulture je izdvojilo 6,4 miliona dinara, a da se sve odvija po planu, prilikom nedavnog obilaska Medijane uverio se i ministar Predrag Marković.

- Trenutno se radi na arheološkom istraživanju koje će trajati do septembra, a zatim sledi revitalizacija vile i taj posao trajaće do sredine decembra - kaže dr Gordana Milošević koja se nalazi na čelu projekta “Konstantinova vila 2010-2013”.
Do kraja decembra predviđeno je, kako smo saznali, da se završe radovi na otkrivanju kružnih prostorija Konstantinove vile, kao i da se izrade modeli za rekonstrukciju termi. Biće urađeni i modeli kapitela i stubova u digitalnom obliku, posle čega će izabrani modeli biti izrađeni u prirodnoj veličini od prirodnog i veštačkog kamena. U saradnji sa Centralnim institutom za konzervaciju i Visokim institutom za konzervaciju iz Rima, tokom leta na ovom lokalitetu biće održan kurs o zaštiti i konzervaciji fresaka, a uradiće se i preventivna zaštita pokretnog arheološkog materijala.
Među najznačajnijim rezultatima lanjskih radova, svakako je otkrivanje nove prostorije sa mozaikom površine 16 kvadrata.
Inače, u vreme nastanka (kraj trećeg ili početak četvrtog veka) lokalitet Medijana obuhvatao je površinu od 40 hektara i predstavljao je rezidencijalno-ekonomski kompleks otvorenog tipa. Središnji prostor Medijane zauzimaju ostaci vile sa peristilom, nimfejom i termama, sakralni kompleks i ostaci žitnice - horeuma sa pitosima, kao i veliki broj profanih građevina. Arheološka iskopavanja na ovom nalazištu, sa prekidima, izvode se još od daleke 1864. godine.


TURIZAM
Obnovljeni objekti na Medijani svakako će obogatiti turističku ponudu Niša i okoline, a uz Feliks Romulijanu, Lepenski vir, Viminacijum i dunavske tvrđave, predstavljaće jednu od najznačajnijih destinacija kulturnog turizma u Srbiji.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Medijana: Spasavaju antičko nasleđe

Medijana: Spasavaju antičko nasleđe


Novosti

Italijanski stručnjaci započeli konzervaciju fresaka na Medijani. U naredne dve nedelje testovi čišćenja i dezinfekcija slojeva


Naši stručnjaci sa italijanskim kolegom na lokalitetu
„Medijana“


GRUPA stručnjaka sa Instituta za koncervaciju i restauraciju u Rimu započela je na arheološkom lokalitetu Medijana konzervaciju fresaka iz 4. veka. Zidne slike stare 2.000 godina, koje su decenijama bile prekrivene prašinom, u lošem su stanju, ali naši stručnjaci uz pomoć kolega iz Italije koriste najsavremenije tehnologije u spasavanju ovih remek-dela.
- Reč je o freskama koje su izuzetnog kvaliteta, rađene su autentičnom antičkom tehnikom - kaže za „Novosti“ dr Donatela Kavacali menadžer italijansko-srpskog projekta. - Pigmenti su bili odlično apsorbovani, jer su autori radili na svežem materijalu. Ta tehnika je omogućila da se veoma dobro održe 2.000 godina. Slike su u lošem stanju, ali ispod tih hemijskih, biloških naslaga freske su ipak očuvane. Počeli smo najpre sa pričvršćivanjem slika za zid, jer su se vremenom odlepljivale. Za te radove koristili smo tečni malter, na bazi kalcijuma, krečnjaka, jer nikada ne koristimo organske materijale. Da bismo bili bezbedni, pokrili smo ovom konsolidacijom čitavu površinu.

Italijani u naredne dve nedelje planiraju testove čišćenja, zatim dezinfekciju, jer su primetili dosta slojeva mikrogljivica. Za ove svrhe koriste se vrlo delikatne tehnike. Sve vreme na desetine naših stručnjaka uči i osamostaljuje se da potpuno nezavisno krene da radi složenu konzervaciju fresaka.
- Doveli smo naše najbolje osoblje - iznosi za „Novosti“ Santa Mole, direktorka Instituta za kooperaciju i razvoj. - Projekat, koji se radi za celu Srbiju, košta oko milion evra, ali sam sigurna da će takva ulaganja dati rezultata. Italija je svetski lider u konzervaciji, imamo veoma veliko iskustvo u restauraciji i konzervaciji kulturne baštine. Koristimo konzervativnije tehnike, jer kada se radi rekonstrukcija, često dolazi do brisanja i uništavanja tragova. Obrazovanje mladih konzervatora u Srbiji radimo u dve etape, teorijski i praktično.
Na freskama na Medijani preovlađuju floralni i geometrijski ornamentni. Freske su imale ukrasani karakter i prilagođene su funkcijama odaja u kojima su pronađene. I njihova izrada, zajedno sa prošlogodišnjim otkrićem 20 metara vrednog mozaika, kao i poslednjim pronalaskom glave boginje Artemide, ukazuju na ranije naučno mišljenje da je Vila sa peristilom na nalazištu pripadala visoko kotiranom pripadniku carstva, te da su u njemu najverovantije boravili članovi carske porodice.
- Važno je da insituticije u Srbiji razviju blisku međusobnu saradnju, a mi ćemo pomagati koliko bude bilo potrebno - ističe dr Donatela Kavacali.


RADIONICE KONZERVACIJE
PROJEKTOM Ministarstva inostranih poslova Italije
koji pomaže uspostavljanje centralnog instituta za konzeraviju u Beogradu po
prvi put je u jugoistočnoj
Evropi povezana edukacija i konzervacija sa naučnim istraživanjem. Posle šest teorijskih radionica u Beogradu, trenutno su aktuelna dva kursa - konzervacija zidnog slikarstva na terenu (Medijana) i konzervacija kamene plastike na lokalitetu Feliks Romulijana.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kako je Konstantin gradio

Kako je Konstantin gradio


Novosti

Počinju nova istraživanja na lokalitetu Medijana kod Niša, koja će pokazati kako se u antičko doba gradilo



STRUČNjACI sa nestrpljenjem čekaju rezultate na arheološkom lokalitetu Medijana kod Niša, koji će pokazati kako se u antičko doba gradilo. Detaljna minerološka i geofizička istraživanja obaviće se do 9.septembra u organizaciji Asocijacije geofizičara Srbije i organizacije studenata SEG Rudarsko-geološkog fakulteta.
Prvi Međunarodni studentski kamp okupiće 15 akademaca iz Srbije i inostranstva, kao i srednjoškolce, učesnike seminara geologije i arheologije Istraživačke stanice Petnica. Kako je najavljeno, u kampu će se primeniti moderne geofizičke metode snimanja, kako bi se utvrdilo postojanje i prostiranje arheoloških važnih objekata pod zemljom.

Na taj način daće se odgovor na pitanje koji materijali su se koristili za gradnju i ukrašavanje vila na Medijani. Zainteresovani posetioci mogu i lično da posete lokalitet u utorak i sredu, od 12 do 14 sati i razgovaraju sa učesnicima projekta.

U isto vreme, privodi se kraju turistički info-centar na ulazu u arheološko nalazište, koje se prostire na oko 40.000 kvadrata. Projekat “Konstantinova vila na Medijani prezentacija 2010-2012.” koji podrazumeva konzervaciju, rekonzervaciju, restauraciju i zaštitu objekta, fresaka, mozaika ove godine dobio je pun zamah. Grupa vrhunskih stručnjaka sa Visokog instituta za konzervaciju i restauraciju u Rimu konzervirala je ovog leta najoštećenije freske stare oko 2.000 godina. Kurs su uz pomoć Italijana i u saradnji sa našim Centrom za konzervaciju, završili ovdašnji stručnjaci.
Po završetku celog projekta Konstantinova vila sa peristilom (krajnji rok je 2013.godine), javnost će videti njenu kompletnu istoriju. Reč je o građevinama i objektima starim 17 vekova - stazama, freskama, skulpturama bogova, predmetima, pronalascima, kipovima, ranohrišćanskim bazilikama... Ove godine pronađena je i glava boginje Dijane.
Specijalna elektromagnetska istraživanja nalazišta prošle godine pokazala su da ispod lokaliteta, ali i u okolini, postoji pravo bogatstvo. Tada je ekipa stručnjaka iz Frankfurta u saradnji sa stručnjacima sa Arheološkog instituta u Beogradu skenirala horeum, vojne barake i niz drugih objekata na prostoru od 20 hektara.


PODRŠKA INSTITUCIJA
KONSTANTINOVA vila sa peristilom je aktuelni projekat koji podržava Ministarstvo kulture. U njega su uključene i druge značajne institucije poput Arheološkog instituta i Narodnog muzeja, dok podršku pružaju i SANU i Univerzitet u Nišu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Medijana: Značajni mozaici i freske

Medijana: Značajni mozaici i freske


Novosti

Čitavih 1.000 kvadrata arheološkog lokaliteta Medijana istraženo je u prvoj fazi jednog od najznačajnijih nacionalnih projekata iz oblasti kulture


Medijana / Foto M. MITROVIĆ

ČITAVIH 1.000 kvadrata arheološkog lokaliteta Medijana istraženo je u prvoj fazi projekata “Konstantinova vila na Medijani”, jednog od najznačajnijih nacionalnih projekata iz oblasti kulture. Od 8. avgusta 2010, obavljena su dragocena i obimna istraživanja, ali i projekti uređenja kompleksa Vile sa peristilom.

- Dobili smo nova saznanja o samoj vili, potvrdili pretpostavku da je reč o rezidencijalnom objektu cara Konstantina i njegovih naslednika - ističe za “Novosti” Gordana Milošević, rukovodilac projektnog tima. - Od najznačajnijih rezultata izdvajamo mozaike (30 kvadrata) i freske u dve nove prostorije (na površini od oko 20 kvadrata), pronalazak više skulptura na osnovu kojih nastavljamo da radimo na kompletnoj rekonstrukciji arhitekture vile i života kompleksa.

Za ukupno osam meseci istraživanja u prethodne dve godine uloženo je oko 12 miliona dinara.
- Arheološka istraživanja su praktično završena, predstoji nam obimniji i teži deo posla - rekonzervacija, konzervacija i rekonstrukcija delova vile kako bi posetioci mogli da razumeju nalazište - dodaje naša sagovornica.
Stručnjaci su uspeli da utvrde sve graditeljske faze objekta koji potiče od sredine četvrtog veka, a trenutno se radi na idejnom rešenju rekonstrukcije vile.
- Naš cilj je da osmislimo stalnu postavku muzeja kako bismo predstavili lokalitet - kaže Slaviša Popović, direktor Narodnog muzeja. - Ceo projekat bi trebalo da bude gotov do 2013. godine kada obeležavamo 1700 godina hrišćanstva.
 
Natrag
Top