Medecina

Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
20
Posto na dijelu foruma vezanom za zdravlje na raspravljamo argumentima i medicinskim razlozima, vec uglavnom o paramedicinskim stvarima i raznoraznim internet teorijama zavjere, prilazem kolumnu iz Presa umjesto medicinskih razloga.

KOMENTAR DANA - Milan Grujić
Medecina

Zemlja u kojoj je Ljiljana Čolić bila ministar prosvete i čiji najpoznatiji dramski pisac ponosno tvrdi da mu deda nije bio majmun, i ne može da očekuje ništa pametnije od opšteg paničnog straha od vakcine ubice, koja je, dabome, napravljena u mračnim laboratorijama svetske farmako-mafije kako bi u Srbima ubila i ono malo preosveštene pameti što im je ostalo posle tretmana osiromašenim uranijumom
grujic%20milan.jpg


Braćo Srbi, pa što onda uopšte idete kod lekara? Što vakcinišete decu besežeom i cepivom protiv hepatitisa B? Šta će vam milioni kutija antibiotika, koje, kao da vam je poslednje, tamanite svake godine? Čemu onda svi ovi silni domovi zdravlja, dispanzeri, sve ove bolnice i klinički centri? Jeste li se možda zapitali šta je patrijarh srpski Pavle radio poslednje dve godine na VMA? Ako već možete da se rađate u senu, zašto smo zidali „višegradsku" i „narodnog fronta"?
Jeste li, braćo, za reč „vakcina" prvi put čuli pre mesec i po dana, baš kao i '99. za pomračenje sunca? Sećate li se kako nas je tada Milošević naložio da ćemo kolektivno da mremo ako se ne uvijemo u foliju? Znate li da nam se tada smejao ceo svet?
Kažete, internetom kruže ozbiljna upozorenja da vakcina nije dovoljno ispitana. Pa internetom kruže i hiljade poziva da se svi obučemo u crno, legnemo na krevet i poubijamo se. Kakve to sad veze ima sa naukom i zdravom pameću?
Naravno, braćo Srbi, da postoji šansa da od svinjskog gripa ili komplikacija izazvanih vakcinom umrem i ja, koji ću da se vakcinišem. Kao što ima ljudi koji žive po 100 godina, a da nikada nisu otišli kod lekara. Ali kakve to veze ima sa ukupnim brojem ljudi koji će oboleti, pa čak i umreti, u jednom ili drugom slučaju? Jasno je da postoji rizik od vakcine, ali je on milion puta manji od rizika ako vakcinu ne primimo.
Kako smo, braćo, stigli dotle da ono što je i u Srbiji bilo dva i dva 1985. više ne bude dva i dva 2007. Šta smo jadni radili poslednjih 20 godina? Čijim smo se mlekom dojili? Ko su, bre, oni ljudi na „Farmi" i u „Velikom bratu"... Ja takve nisam viđao. Nisam ni čuo za njih dok mi ih razni mitrovići i matići nisu stavili u ekran, pokušavajući da me ubede da sam i sam toliko glup, neobrazovan i nebaždaren.
Ne mogu brena i pamet zajedno. Odluči se Srbijo!
 
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
20
Ako dio oko toga da li treba ili ne primiti vakcinu nije jasan, onda zaista nemam komentar.:dntknw:
 
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
20
Evo i jedan simpatican tekst iz Politike ( vise je saljiv nego ozbiljan )

Београдска недеља
Триптих вирус


Triptih-virus.jpg
Илустрација Срђан Печеничић


Ћапио нас грип! Ћапавао нас је и раније, „тип А”, „тип Б”, „тип побегао из лабораторије”... али никад овако, селективно, мучки – по мушкој линији. Прво сина, а онда мене. Ћеру, жену и баку није ни окрзнуо! Све време биле ту, око нас – кувале нам чајеве, петлову супицу из кесице, вртеле лимун за лимунаду... И ништа! Као да су припитомиле вирус! Пошто се уверила да је много озбиљно, супруга чак асистирала баки да смота моју омиљену и, надала се, последњу штрудлу с маком. Кад већ одлазим, мислила је, нек буде са смешком, и мојим и њеним.
Прво нам смлатило наследника. Церекали смо се како му стоји нови наранџасти, „ђубретарски” дукс. „Ако ти се не свиђа, не мораш да га носиш, ја ћу. Отвориће ме у струку...” засмејавао сам га, а он само сео и снуждио се. Снуждио се и ја. Увек ми позли кад њему позли.
За неколико наредних минута топломер је показао 41 степен! Туширали смо га целу ноћ млаком водом, извлачили врелину из његовог дечијег, а већ одраслог тела.
Позвали смо лекаре. Богу хвала, у фамилији нам врви од лекара. После брзих консултација, назрео сам сукоб мишљења! Једни су за „тамифлу”, други – ни да чују!
Зет др Бинчић, муж сестре од тетке са Гундулићевог венца, рекао ми да је то грип као и сваки други, и да користим обичне лекове против температуре, уз кукурузно брашно и сирће у чарапама; шурак др Полић из Крњаче додао да је ово с епидемијом ујдурма фармацеутске индустрије на глобалном нивоу коју не би овом приликом да ми објашњава и, како нема изричитих доказа за присуство новог вируса, да никакве скупе и опасне таблете не узимам на своју руку; а теча проф. др Сеничић са Лекиног брда казао, да је његово дете у питању, дао би му и „тамифлу” и антибиотик –H1N1, који је очевидан, не дозвољава сезонској „сабраћи” да се размахну...
Пресудила је братаницаМица, фармацеуткиња, наша спаситељка у здравственим кризним ситуацијама: – Лекари не прописују „тамифлу” јер га нема довољно за све оболеле и не желе панику у народу! Али за себе и своје најближе су за не дај боже уштековали по кутијицу, бар ови из оближњег КБЦ-а... Шта ти то говори, а! Знају да та „медицина” блокира развијање болести...
Питам се, шта ли раде они што немају свог анђела чувара у белом мантилу.
Трећи дан и мене оборило. Монструм од вируса је као триптих – састављен од свињског, пилећег и хуманог дела. Тако сам се и осећао: знојио сам се свињски, смрдео на пиле, а главу с јастука нисам могао да подигнем и усправим се као човек. Докторка ми рекла да ни не покушавам. С посла ми поручили да се не појављујем. Из бенда ми басиста дојавио да се пробе одлажу до даљњег. Видим, одсвирао сам своје. Сви ме се одрекли. А сину, иако је живнуо, разредна наредила да не долази на часове бар још недељу-две. Дубоко се потресао. Не скида се с компјутера...
Колега Миланчевић ми шести дан послао СМС: „Чујем да си прерипио рупу. Нисмо се надали, свака част. Мислили смо, готов си. Седамнаести у Србији... Ако је ишта добро у овоме, сад не мораш да примаш вакцину. Прича се да је неки Амер после пелцовања почео да хода унатрашке...”
„Претекао сам. Враћам се. Ја сам од оних што иду само напред. Никад назад”, отписао сам забринутом колеги.
Дошао сам међу здраве. У фирми ме заобилазе, не поздрављају се са мном. Ако се неко пређе па по навици ипак „баци коску”, одмах трчи у тоалет. Људи почели да перу руке! Прскају столове средством за дезинфекцију! Ветре просторије!
Шетам, стичем снагу. Враћам се у форму, већ шљакачим, као и увек, за двојицу. Био сам и на Дајани Крол... Ух, добро је било. Џезишка, права клупска, њујоршка, усред Београда. Дајана је царица. Око мене у дворани „Сава центра” публика кашљуца ли кашљуца. А вирус путује над главама. На чију ли ће да слети? Кога ли ће сад да ћапи?
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Ako dio oko toga da li treba ili ne primiti vakcinu nije jasan, onda zaista nemam komentar.:dntknw:

Naravno da je jasan,ali pogledaj ovako ne možeš porediti beseže vakcinu,vakcinu za hepatitis B kao i ostale antibiotike sa ovom novom vakcinom...jel razlika je jako velika,sve navedene vakcine i antibiotici se koriste dugo godina,a od ove nove vakcine pogledaj samo kolikoih je u Ukrajini od nje umrlo.Po meni jeste ne proverena i veoma sumljiva i ja je neću primiti.
Naravno ovo je moje mišljenje o vakcini što ne znači da svi misle kao ja :)
 
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
20
U Ukrajini je i od gripa umrlo mnogo vise ljudi, pa je tek onda nastala pomama za vakcinom i tamifluom. Ovih dana, ne znam tacno u kojim novinama ( mrzi me da trazim ) se oglasio i direktor Torlaka sa izjavom da ova vakcina od adjuvansa sadrzi potpuno iste supstance kao i ostale vakcine. Znaci koliko su one opasne, toliko je i ova.
Sada bih postavio jedno pitanje: Zasto bi se tehnologija pravljenja ove vakcine razlikovala od pravljenja vakcine za sezonski grip?
I ova vakcina, kao i ona za sezonski grip sadrzi dijelove virusa tj antigene, koji ce omoguciti nasem imunom sistemu da proizvede antitjela i sprijeci infekciju kada dodjemo u dodir sa virusom, a doci cemo ( vec sam negdje pomenuo, a citirao podatke iz Harisonovog udzbenika interne medicine da je 57me godine od tada novog virusa gripa oboljelo 75% urbane populacije ).
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
To Hogare! Be cool! Evo zaradio si i prvo "Hvala". Jes' da je od mene al' znaš kako naš narod kaže: "Poklonjenom konju se u zube ne gleda"
Just Relax
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Pa neka sam ja dragi Hogare prosta i primitivna ali ja vakcinu da primim neću! Neću dozvoliti ni da je primi moje dete! Da, da nazovi me i neodgovornom majkom! Ako prihvatimo tvoju teoriju da su se vremena promenila, tehnologija napredovala i da se sad sve brže pravi (a inžinjer tehnologoje, smer farmaceutsko inženjerstvo u meni se jako buni) svestan si da postoje neki svetski zakoni (neću da pominjem naše, mada smo u nekim stvarima daleko rigorozniji od sveta ali to je druga tema) koji nalažu neki vremenski rok od tri do pet godina minimum od momenta prijavljivanja leka pa do njegove probe na nekim test grupama ljudi a da ne pričam o prodaji. Toga ovde nema! A ako ima gde su ti rezultati istraživanja?
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
ma meni smeta to sto su toliko napumpali pricu tako da ce neko dobre pare da uzme u celoj ovoj zbrci i haosu a narod ce i dalje umirati i od obicnog gripa
 
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
20
Ja sam samo citirao tekst iz novina, nikoga nisam zelio da uvrijedim i izvinjavam se ako sam to ucinio.
Imamo sad jedan paradoks. Rok od 3-5 godina, a svake godine imamo novu vakcinu protiv sezonskog gripa ??? Znaci, svake godine se radi o manje-vise novom lijeku, za koji naravno ne moze da prodje taj rok. Vakcina se testirala i testirace se i kod nas na mnogo manjem broju ljudi nego inace iz prostog razloga jer se na neki nacin radi o vanrednoj situaciji, situaciji kada je ugrozena zdrava populacija najugrozenija ( najveci broj oboljelih je do 24 godine, a virus je veoma opasan za djecu do 4 godine, a posebno se naglasava grupa do 2 godine ).
Grip nije naivan, ni sezonski, ni ovaj. Prije par godina sam i sam "zakacio" grip i vjerujte da sam mislio da cu umrijeti ( 4 dana ogromna temperatura, samljela me ) a kada je sve proslo, na srecu bez komplikacija, ja koji sam se uvijek bavio sportom, nisam 2 nedelje bio u stanju da prodjem pjeske distancu od 2 tramvajske stanice.
Slazem se da ce neko da uzme pare, ali sta cemo mi smrtnici, zivimo u kapitalistickom drustvu koje zna samo za profit ( u stvari mislim da svako drustvo vodi racuna samo o profitu ).
 
Natrag
Top