Maticna ne prolazi P.O.S.T (nekad hoće)

Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
Konfiguracija:

CPU

AMD Phenom X4 9550 24 °C
Agena 65nm Technology

RAM
6.0GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz 5-5-5-15

Motherboard
FUJITSU SIEMENS MS-7304VP-A13 (CPU 1)

Graphics int.
Generic Non-PnP Monitor on ATI Radeon HD 3200 Graphics (Microsoft Corporation WDDM 1.1) ATI video (MSI)

Graphics PCI-E
ATI Radeon HD 4870

Hard Drives
160GB Seagate ST3160023AS ATA Device (Unknown Interface) 19 °C

Audio
High Definition Audio Device

Napajanje
Chieftec Model GPS-400AA-101 A


Problem:

Dešava se da se sistem ne može startovati, nema P.O.S.T.-a , nema zvuka iz beeper-a, pa ni podizanja Windows-a (cooler na procesoru radi)

Ponekad upali (startuje i podigne se sistem) i kompjuter radi bez greške satima i pokrećem najzahtevnije igrice,multimediju,internet..

Nakon gašenja kompjutera opet nekad upali nekad ne. Primetio sam da nekad pokrene cooler na procesoru čim postavim prekidač na napajanju u položaj “1” a nisam pokrenuo uobićajeno tasterom Power, a nekad startuje normalno na taster power SW.

Nekad se dešava da startuje tek kad izvučem pa vratim 20-to pinski konektor na matičnoj.

Proverio sam sledeće komponetne:

- memorije 3x2gb programom Memtest svaku posebno po 3 pass-a , bez greške

- Hard disk , programom HD Sentinel, 100 % healt,100% performance, bez bad sektora

- Grafičku karticu, programom Furmark, 20 minuta u fullscreen-u, max temp 80C

- Napajanje provereno u obližnjem servisu testerom i merio sam napone 3,3 V , 5 V i 12 V , ispravno

- Vizuelno sam proverio sve kondenzatore, nema “naduvenih” ( mrzim taj izraz ..)

- Prikljucio sam i jos 2 dva druga napajanja, jedno je isto Chieftec GPS 550AB-A, isto je problem u pokretanju startovanju sistema.(nekad hoće nekad neće)

- Izvadio sam matičnu, stavio na sto,bez ijednog priključka , sa integrisanom grafikom,samo memorija i procesor ,opet isto nema P.O.S.T.-a nema beep-a ali ... nakon nekoliko paljenja, gašenja pokrene se, startuje, nema pravila ..

Nakon što sam utvrdio da su sve gore navedene komponente ispravne, došao sam do zaključka da je problem u Matičnoj ploči, možda u chip-setu, lošim kontaktima, hladan lem...

Molim za mišljenje, savet ..
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Probaj da ocistis cmos za slucaj da baguje do toga. Ako si radio bios update uvek ucitas defaul postavke pre i posle. pa restart ap onda podesis sta treba. Takodje ako si menjao cpu vidi da li je potreban update bios-a za njega. Vrlo verovatno je da je ploca pri karju ali eto probaj jos ovo..
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
nisam radio BIOS update, nego sam "ocistio" CMOS ucitao default i nekako se stabilizovalo,tj. vise puta upali nego sto ne upali.
Definitivno je MB problem...
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
pokusaj da izvadis resetujes cmos, tako sto izvuces bateriju i vratis za 5 sek.
proveri da li se neki od kondenzatora naduvao na ploci.
ako jeste onda su kondenzatori losi i treba ih promenuti.
desavalo se da rikne kondenzator ili kondenzatori i da se to desava.
narocito hoce oni oko procesora pogledaj dobro
 
Natrag
Top