Marže iste, inspekcija počela

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Marže iste, inspekcija počela
[/h] Izvor: Politika, Tanjug, Novosti

Beograd -- Iako je prvog dana 2012. stupila na snagu Uredba o ograničenju marži na osnovne namirnice trgovci ne žure sa pojeftinjenjem. Prvi efekti uredbe do kraja meseca.

20557638684f041775d9132821890359_orig.jpg
Tržišni inspektori od jutros u trgovinama kontrolišu primenu Uredbe o ograničenju marže na 10 procenata za osnovne životne namirnice, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede i trgovine.
Iz Ministarstva su objasnili da će inspektori kontrolisati popisne liste od 31. decembra 2011. i trgovcima davati naloge o sprovodjenju uredbe. Takođe, biće vršena kontrola ulaznih faktura i na taj način kontrolisani proizvođači.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Cvijanović je kazao da ne želi da licitira sa tačnim iznosom marži, jer svaka trgovačka kuća ima svoje, on je dodao da je nesumnjivo da u ovom trenutku trgovci nisu racionalni kada je u pitanju visina marži i kao primer je naveo hleb, gde je marža išla od 10 do 40 odsto.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
U radnjama velikih prehrambenih snabdevača Srbije u utorak se, tako, kilogram šećera i dalje prodavao po ceni od 94 do 100 dinara, dok je u malim dućanima koštao i 110 dinara.

Uz smanjenje marže, kilogram šećera bi trebao da košta oko 88 dinara. Ni cena brašna nije pala. Kilogram je od 50 do 62 dinara.

Litar zejtina u utorak se prodavao od 122 do 145 dinara, iako bi maksimalno trebalo da košta 120 dinara. Za dugotrajno mleko i dalje je neophodno izdvojiti od 84 do 92 dinara, a za jogurt od 85 do 99 dinara.

Inače, Vlada je usvojila Uredbu 30. decembra, dok je trebalo da se primenjuje od 1. januara. Uredba važi u narednih šest meseci.

Poljoprivredni stručnjaci pozitivne efekte na tržištu očekuju veoma brzo. "Efekti Uredbe trebalo bi da budu vidljivi u prvoj polovini ovog meseca" , kaže direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede dr Drago Cvijanović i dodaje da očekuje da će trgovci izvršiti popis i primeniti odluku.

Cvijanović je saglasan da tržište u Srbiji već neko vreme pokazuje anomalije kada su u pitanju marže, pa je opravdano da država privremeno interveniše.

"Siguran sam da će mera stimulisati dolazak još većeg broja trgovaca koji će napraviti konkurenciju koja će istinski rešiti probleme koji su nagomilani duži niz godina kada je u pitanju odnos proizvodnja - kanali prodaje, odnosno trgovina i potrošnja" , kaže Cvijanović.

Međutim, liberalne ekonomiste nisu pokolebali ni praznično raspoloženje, niti nade u pozitivne efekte vladine uredbe. Oni ostaju pri tvrdnji da država ne bi trebalo da se meša u slobodno tržište i pri tome da svaki pokušaj ujednačavanja i propisivanja cena i zarada nije dobar.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Osim visine marže, Uredbom vlade definisan je i rok plaćanja osnovnih namirnica proizvođaču, odnosno dobavljaču. On više ne može biti duži od 60 dana od dana prijema računa za isporučenu robu, a faktura mora da sadrži posebno iskazanu visinu stope pojedinačne marže, kao i podatak o iskorišćenom delu najviše ukupne stope marže.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
"Osnovne životne namirnice nisu skupe zbog visokih trgovinskih marži, već zbog toga što u njihovoj proizvodnji ne postoji dovoljno razvijena konkurencija, a određene kompanije to koriste da zarade desetostruko u odnosu na trgovce" , kaže Dragoljub Rajić, portparol Unije poslodavaca Srbije.

On tvrdi i da su visoki državni nameti drugi uzrok visokih cena hrane u Srbiji.

"Vlada Srbije i različita ministarstva, odnosno lokalne samouprave, od prvog januara 2007. godine do prvog septembra 2011. godine uveli su ukupno 24 nova opterećenja, odnosno poreza, taksi, naknada i viših cena komunalnih usluga privredi, proizvodnim i trgovinskim kompanijama, ali i sektoru usluga. Tako se, na primer, u prehrambenoj industriji ukupan broj opterećenja poslovanja koji je 2005. godine bio 27 popeo na 51 u septembru 2011. godine" , tvrdi Rajić.

Za nesprovođenje uredbe predviđena je i novčana kazna od 200.000 do dva miliona dinara za pravno lice, a može biti izrečena i mera zabrane vršenja odredjene delatnosti u trajanju od šest meseci do jedne godine.

Za odgovorno lice u firmi predviđene su novčane kazne od 50.000 do 150.000 dinara, a za preduzetnike od 50.000 do 500.000 dinara, a može biti izrečena i zaštitna mera zabrane vršenja odredjenih delatnosti u trajanju od šest meseci do jedne godine.

 
Natrag
Top