Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
marilyn_manson_pressefoto.jpg


Merilin Menson je muzička grupa iz Los Anđelesa u Kaliforniji (SAD). U zvuku grupe, često nazivanom šok rok, vidljivi su uticaji hevi metala, indastrijala i glam roka. Muziku i imidž grupe teško je svrstati u neki od žanrova, pošto je svaki album specifičnog izgleda i zvuka. Grupa je osnovana 1989. godine u Fort Loderdejlu na Floridi kao Merilin Menson i Jeziva deca. Vrlo brzo grupa je svojim jedinstvenim, teatralnim nastupima u javnosti te isto takvim koncertima uspela sakupiti malobrojno, ali verno lokalno kult sledbeništvo koje se u periodu od nekoliko godina proširilo na velik broj obožavalaca širom sveta.
Grupa danas predstavlja jednu od najkontroverznijih pojava na modernoj muzičkoj sceni. Najviše zasluga za tako nešto ima Merilin Menson, glavni pevač grupe (pravim imenom Brajan Vorner), poznat po svojim čestim konfliktima sa predstavnicima crkve i politike. Pseudonim svakog člana grupe kombinacija je imena poznate ženske pop zvezde i prezimena nekog masovnog ili serijskog ubice. Članovi grupe napadno se šminkaju i oblače u neobične kostime i poznati su po šokantnom ponašanju i na pozornici i u javnosti. Tekstovi pesama grupe često su oštro kritikovani zbog antireligijskog sadržaja i neprikrivenih aluzija na seks, drogu i nasilje. Njihova muzika se često etiketira kao uvredljiva i nepristojna a u nekoliko navrata njihovi su koncerti otkazivani i zabranjivani.
Vremenom su protesti i negativne kritike počeli jenjavati ali je, očekivano, počela opadati i popularnost grupe. Ipak, mnogobrojni odani obožavaoci pomogli su grupi da održi svoj visok ugled na muzičkoj sceni: čak tri albuma grupe dostigla su platinaste tiraže, četiri su postala zlatna a tri albuma dospela su na top-listu najboljih deset albuma od kojih su dva bila na prvom mestu. U junu 2003. godine Džon Viderhorn sa MTV.com izjavljuje da je Merilin Menson "jedini istinski umetnik današnjice"

Kontraverza i reakcija medija

U decembru 1996., konferencija štampe je bila sazvana od strane Vilijam Dž. Beneta, senatora Džozefa Libermena, i aktivistkinje C. Dolores Taker, a tema rasprave bila je M.K.A. (Muzička Korporacija Amerike), korporacija koja je posjedovala Interskop Rekords. Nazivajući nekoliko od albuma koje je izdala ova kuća (Interskop) - a među kojima se našao i Antihrist superstar- da su "bezbožni", "nasilni", "prljavština" i "sranje", grupa je ispitivala sposobnost presjednika M.K.A., Edgara Bronfmana mlađeg, da li može svjesno da vodi kontrolu nad izdavačkom kućom, kad zarađuje od takve vrste materijala. Tog šestog novembra, Američki Senatski Komitet za nadgledanje Vladinog Menadžmenta i Restrukcije je održao javno saslušavanje u vezi efekata nasilnih tekstova rok i rep muzike nad mladima. Podržavaoci Merilin Mensona tvrde da je to bio samo još jedan bezuspješan napad senatora Džozefa Libermena u ratu koji je on objavio Mensonu. Saslušavanju, koje je bilo vođeno od strane Sema Braunbaka, bili su prinijeti dokazi Libermena i Takera, i Rejmonda Kunca, iz Burlingtona, Sjeverne Dakote, koji je tvrdio da je album Antihrist superstar odgovoran za samoubistvo njegovog sina, a takođe za taj isti album Libermen je izjavio da je "nasilan, pun mržnje, nihilističan i štetan".
Kao dodatak tome, izvođenja grupe su bila pod konstantnim napadima - Mrtav za svijetturneja, najviše od svih, bila je praćena protestantima u skoro svakoj sjevernoameričkoj ulici koju je posjetila. Koncert koji je trebao da se održi desetog marta 1997. u Kolumbiji, u Južnoj Karolini je otkazan "zbog rastućih javnih pritisaka religioznih, civilnih i političkih udruženja koji kritikuju predstavu grupe". Vlasnik Kalgarijevog Maks Centra je otkazao predstavu dvadeset petog jula, zbog, kako je izjavio, "imoralnosti" i navodnog "korištenja životinja na sceni". Još jedan koncert, u Portlandu, je otkazan nekoliko dana kasnije zbog Mensonove reputacije, i nesposobnosti centra da plati predstojeću štetu. Među protestantima koji su bili ispred koncerta u Grinsborou, u Sjevernoj Karolini bio je i senator Mark MekDanijel.
Ozfest '97., u Nju Džersiju koji je trebao da se održi na Džajants stadionu je otkazan od strane Nju Džersijskog vijeća za sport i ekspozituru, a koje je izjavilo da je razlog njihovog otkazivanja Merilin Menson; događaj je tek održan nakon što je Ozi Ozborn uspješno tužio državu, što je primoralo vlasti da odobre predstavu. Takva "legalizacija" je bila dozvoljena i u Južnoj Karolini i Juti, a koja je odobravala ulicima u kojima su trebali da budu koncerti da protjeraju izvođače kao što je Merilin Menson, i samo u jednom slučaju, u Floridi, lokalne škole su otišle tako daleko da prijete izbacivanjem svakom učeniku koji namjerava da ide na koncert Merilin Mensona.
Prateći masakr u Kolumbajnksoj srednjoj školi, pojavile su se optužbe koje su tvrdile da su ubice Erik Haris i Dilan Klibold fanovi muzike Merilin Mensona. Kada je kasnije dostavljen dokaz da ni Haris, ni Klibold, nisu bili obožavaoci grupe, mnogi su počeli da optužuju medije za radije korištenje grupe kao žrtveno jagnje, nego izvršavanje analize socijalnih problema koji su okruživali ovaj incident. U kontraverznom dokumentarcu, Kuglanje za Kolumbajn, Majkl Mur je uradio intervju sa Merilin Mensonom o toj tragediji. Kada je upitan šta bi rekao dvojici dječaka kad bi imao šansu da priča s njima prije ubistava, Menson je odgovorio "Ne bi im rekao ni jednu jedinu riječ; saslušao bih šta oni imaju da kažu meni, a to je baš ono što niko nije uradio". Ovu optužbe spominje i reper Eminem u svojoj pjesmi 'The Way I Am', koja sadrži stihove, "Kada dijete maltretiraju i ono zapuca u školi/ a onda krive Merilina, i heroin/ ali gdje su bili roditelji?". Merilin Menson se pojavio u spotu za ovu pjesmu.
[уреди]Merilin Menson na Internetu

Sa početkom u 1998-oj, Menson je često komunicirao sa svojim slušaocima na oficijalnom sajtu grupe, postavljajući tekstualne poruke i eventualno kratke video zapise sebe samog i grupe u studiju, na taj način se obraćajući publici. Njegov udjeo u ovome se s vremenom smanjio; od izdavanja Zlatnog doba groteske pa do kasne 2005., bilo je veoma malo aktivnosti na sajtu. Merilin Mensonov BBS (Bulletin Board System) je bio otvoren poslije Mehaničkih životinja i bio je veoma aktivan forum, raspravljajući teme koje se nisu ticale grupe, a koje su uključivale umjetnost, politiku, vijesti i popularne događaje. Bile su mnoge debate o značenju i interpretacijama različitih tekstova, dijagrama, ili slika koje su se pojavljivale u albumima, a naročito o simbolizmu Svetog drveta. Menson bi se povremeno priključivao raspravama o ovim temama. Iz nepoznatih razloga, BBS je ukinut, pa ponovo uveden poslije nekoliko mjeseci, pa ponovo ukinut. Ustaljeni korisnici su to negodovali, dok se velik broj članova nikad nije vratio.


Indeks iz Comawhite.com
Menson je takođe objavio adicione sajtove uzete iz njegovih konceptualnih albuma. Mehaničke životinje su bile propraćene sajtom Comawhite.com (Bijela koma), interaktivnim on-lajn lavirintom koji je vodio korisnike do različitih tematskih grafikona i linkova koji su ponovo, korisnike spajali sa skrivenim djelovima glavne Merilin Menson stranice. Svetom drvetu je bio dodat sajt Celibritarian.com (Selebriterijan), koji je sadržavo provokativni upitnik i dijagram ljudske duše kako raste od veličine djeteta pa sve do odraslog čovjeka. Dodatni sajt, ThisAsValentinesDay.com (Ovo kao Dan zaljubljenih), sadržavao je naslov koji je asocirao na smrt Dž. F. Kenedija.
Prvog oktobra 2005., Celebritarian.com je ponovo postao aktivan; inicijativno, stranica je sadržavala samo stilizovanu depikciju Lorejnovog krsta i link za marilynmanson.com. Sa početkom u januaru 2006., poruke su počele da se pojavljuju na sajtu grupe u vidu numeričkih šifara; ove poruke, kada se transkribuju, otkrivale su skrivene sekcije tih sajtova, a koje su sadržavale, pored ostalog, nove slike koje je uradio Menson. Devetnaetog januara, glavne stranice svih oficijalnih Merilin Menson sajtova su bili zamjenjeni Lorejnovim krstom i sledećim tekstom:
Zbog neispitane i eksperimentalne istrage, nije produkt abstraktnih spekulacija niti vindikativnih legalističnih teorija ovaj vebsajt i svi njegovi sadržaji su zatvoreni, po eksplicitnim nalozima Selebriterijan Korporacije.
Ovaj tekst je direktna referenca na dvadeset prvi novembar, 1945. odnoseći se na izjavu Robert H. Džeksona tokom nirnberških suđenja, u kojim je sud pravde opisao tribunal kao "neispitan i eksperimentalan... (i) nije produkt abstraktnih spekulacija niti... stvoren da optuži (...vindikativnih...) legalističke teorije." Dodatne snimljene poruke su od tada bile dodate sajtovima; njihova značenja i sadržaji još uvjek treba da se otkriju. U sledećih nekoliko sedmica, na glavnom sajtu su zamjenjene Flaš animacijom koja je sadržavala novu muziku, snimljene audio semplove Aliester Kraulija i Alfreda Hičkoka, i sablasne, naizgled Luis Karolom inspirisane klipove.
Petog novembra 2006., u 11:35 naveče (po Pacifičkom vremenu), marylinmanson.com je ponovo postao aktivan. Vebsajt sada sadrži nove slike, diskografiju, reklamnu robu i više. Mnogi djelovi sajta su još uvjek pod konstrukcijom. Jedan dio sajta, kada se pravilno pregleda, nosi podsjetnike da misteriozne šifre iz januara još uvjek trebaju da se "riješe" (engleski "riješe" se piše "solved", iako je u ovom slučaju, iz nepoznatih razloga, reč spelovana sa dva v: "solvved").


Diskografija
Portrait of an American Family (1994)
Antichrist Superstar (1996)
Mechanical Animals (1998)
Holy Wood (In the Shadow of the Valley of Death) (2000)
The Golden Age of Grotesque (2003)
Eat Me, Drink Me (2007)
The High End of Low (2009)



(wikipedia)



 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top