Manje poznate stvari iz sveta filma

Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Da li znate neke neobicne stvari i interesantne informacije iz sveta filma?


Na primer, Poznati Americki glumac, Karl Malden, je u stvari nase gore list, i njegovo pravo ime je "Mladen Sekulovic", mada je rodjen u Cikagu. On je pricao samo srpski sve do svoje pete godine, a glumu je poceo prvo na srpskom u jednoj Srpskoj crkvi gde je njegov otac organizovao pozoriste. Danas Mladen Sekulovic aka. Karl Malden ima 95 godina i u braku je sa svojom zenom vec 71 i godinu sto je drugi najduzi brak u Holivudu ikada...

David Prowse covek koji je igrao Dart Vadera, odnosno glumac u kostimu Dart Vejdera, je bio sampion u dizanju tegova... a ono sto je interesantno je da je on bio jedan od kandidata za ulogu Supermana ali posto je Christopher Reeve dobio ulogu njega su angazovali kao trenera Reeveu, posto je Reeve tada bio dosta mrsaviji i "slabasniji". Inace, iako je zeleo, nisu mu dozvolili da se ponovo pojavi u Revenge of the Sith...

Peter Sellers je bio profesionalni muzicar pre nego sto je poceo da glumi. Svirao je jazz u jednom ansamblu i najcesce zatrazena stvar je bila "In the Mood" od Glen Millera, zbog cega je tu pesmu i zamrzeo. Kasnije kada su ga pitali sta bi voleo da mu sviraju na sahrani, on je rekao "In the Mood" - u zezanju. Medjutim to je ostavio i kao poslednju zelju - njegov poslednji stos, i naravno, na sahrani mu je odsvirana njegova najomraznija stvar - In the mood. Jedna od cerki je 80ih postala prostitutka za bogate klijente, kod Madam Fleiss u Los Andjelesu, a on je bio sve vise pod uticajem droga jer je bio duboko nesrecan. Sam je rekao da je u svim tim ulogama potpuno izgubio sebe i kada je trebalo da gostuje u Muppet Show, i kada su mu rekli da ne mora da glumi nego da samo bude prirodan - on, Peter Sellers jer rekao da je to nemoguce jer on vise ni ne zna ko je on. To je iskorisceno u samoj epizodi Mupet Show-a kada mu neko kaze da bude "on - on" a on na to kaze "vidis, to je nemoguce jer ja sam sebe hirurski odstranio". I stvarno u celoj epizodi on stalno glumi nekoga, ali nikada nije Peter Sellers. Jednom prilikom nije izlazio iz svoje sobe ceo dan, kada zeni na ulazna vrata kuce stize telegram, ona ga uplaseno cita a na telegramu pise "donesi mi kafu, Peter".

Glumica Sean Young, koja je bila Rachel u filmu "Bladerunner" je pratila i spopadala par poznatih tipova u holivudu i na kraju je posluzila kao inspiracija za film "fatalna privlacnost".

Jedan isti scenarista je napisao sve ove filmove: Che!, Planeta Majmuna, Most na reci Kvai, Lorens od Arabije, Pet prstiju, Zivot je predivan (It's a wonderful life)... i ni za jedan nije dobio oskara, vec je bio izbrisan sa spice i neko drugi je dobio oskara umesto njega a da nije imao nikakve veze sa filmom. Tek posle njegove smrti je njegovo ime vraceno u te filmove i on je post-humosno dobio svog oskara.

Klinac koji igra mladog Indianu Jonesa, u Indiana Jones and the Last Crusade, River Phoenix, je bio rodjeni brat Joaquin Phoenixa. Bio je odlican prijatelja sa Johnny Deepom, u cijem je klubu (mislim da se zove nesto Viper Room) i umro od overdosea 1993 godine. Johnny Deep je bio optuzen da je prodao drogu kojom se Phoenix predozirao.

Sean Connery je ucestvovar na Mr. Univerzum takmicenju i zavrsio kao treci. U svim filmovima o James Bondu u kojima je glumio je nosi periku, jer je kosu poceo da gubi jos kao mladic. Radio je kao raznosac mleka i polirao je mrtvacke sanduke u jednom pogrebnom preduzecu.


Kultni domaci horor film "Leptirica" u reziji Djordja Kadijevica, prvobitno je osmisljen kao komedija,ipak tokom snimanja prerastao je u nesto sasvim drugacije - mnogo drugacije ....
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Charlie Chaplin je bio Romskog porekla. Takodje je kao dete bio gladan i zaradjivao novac tako sto je zabavljao druge, sa svojih 5 godina. Kasnije u holivudu su ga zamrzeli kada ga je jedna ljubavnica napala da je sa njim imala dete koje je on odbijao da prizna kao svoje. na kraju posle velikog sikaniranja zbog toga u medijima, on se seli za Svajcarsku gde je i umro. Kasnije, kada su DNK testovi razvijeni, ispostavilo se da je ta zena lagala i da to dete nije bilo Chaplinovo, sto je ona i priznala i rekla je da je to uradila samo zbog para. On sa druge strane je imao jednu nesrecnu ljubav kada je bio mlad, mada je ona bila jos mladja (imala je samo 16 godina) i ako se dobro secam mislim da je umrla, tako da je on ceo zivot imao mlade zene, mnogi kazu u potrazi za izgubljenom ljubavi iz mladosti.


Luc Besson je dobio svoj prvi posao na filmu u Holividu tako sto je usao u red za statiste i kada je dosao na njega red i kada nisu mogli da ga nadju na spisku, on je samo izmislio: "Sta, zar vam nisu preneli poruku od gospodina Smita?" I ovi su se uplasili iako niko nije znao "gospodina Smita" i pustili na set da bude statista. Kasnije je u liftu te zgrade sreo jednog francuza koji mu je dalje pomogao da radi jos na filmu kao statista tako da je na taj nacin imao prilike da vidi kako funkcionise jedna filmska produkcija. Nikada nikakvu skolu za film nije zavrsio, ali jeste snimio jedan neuspesan film koji ne zeli nikada nikome da pokaze - taj film je kasnije posluzio kao osnova za "Poslednja Bitka" sto se smatra oficijelno njegovim prvim filmom... (iako je njegov prvi film u stvari "Avant Deriere" koji se nikada i nigde ne prikazuje i za koji on kaze da je uzasno los i da ga se stidi. Sam je za sebe rekao, vezano za taj film: "Kad neko nema sta da kaze, onda treba da cuti", misleci na to da taj film nema nista pametno da kaze).
Kada je "Poslednja bitka" trebalo da se finansira, on je trazio pozajmicu od jedne banke u kojoj je imao racun. Tamo se neki menadzer slatko ismejao na njegov entuzijazam i ponudio mu pozajmicu od 100 dolara, cisto da ga ismeje. Besson mu to nije zaboravio pa mu je kasnije, za svaku premijeru svog filma slao "Ne-pozivnicu", tj pozivnicu na kojoj je pisalo "Vi NISTE pozvani na premijeru mog filma, bla bla bla"



Aflred Hitchcock je bio ilustrator i dizajner pre nego sto je poceo da se bavi filmom. On je bio i prvi koji je ilustrovao ceo film pre snimanja, i time zapoceo ono sto danas nazivamo "Storyboard". Danas mnogi reziseri ne snimaju film ako nemaju sve kadrove predstavljene kao storyboard - primeri su Spielberg, Lucas, itd.
Hitchcock je takodje bio poznat po tome da je umeo da manipulise svoje glumce da bi dobio od njih ono sto mu treba. Tako je u sceni iz filma "Rear Window" (prozor sa pogledom na dvoriste - mislim da je tako kod nas preveden), kada se vidi kako neki par spava na terasi zbog vrucine a onda kada krene kisa oni padaju u frku da unesu dusek u sobu, Hitchcock je u stvari namerno jednom od njih dvoje govorio kroz toki-voki da unesu dusek kroz prozor, a drugom da to urade kroz vrata. Tako su njih dvoje ispali fantasticno smesni i spetljani.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
CASABLANCA (1942)


"Kazablanka"


Kako je ovaj klasik bolno posrtao do Hollywoodskog hola slavnih...

casablanca.jpg
Leto 1952. Humphrey Bogart je upravo stigao na Warner Bros-ovu pozornicu da završi snimanje scene za svoj novi film Casablanca. Do tog trenutka snimanje je bilo haotično mučenje. Bogey još uvek nije znao kako će se film završiti i nije bio siguran šta će se snimati tog dana.
Zakoračio je na scenu, "Rick's Cafe Americaine", noćnog kluba u vlasništvu šeretskog, uskoro klasičnog lika i Bogey-jevog najvećeg ostvarenja. Pogledao je upitno u svog režisera Michael-a Curtiz-a.

Režiser, Mađar, rođen kao Mihalj Kertes (da, da...), čuven po svojoj nervozi i histeriji i po hitovima Captain Blood i The Adventures of Robin Hood, rekao je Bogart-u da klimne glavom ka praznoj Sali. Glumac je pitao: "Da klimnem kome? Kome to klimam glavom?"
"Nemoj da postavljaš toliko pitanja", zarežao je Curtiz. "Stani tu i klimni glavom. Onda idi kući!"
Tek par meseci kasnije, kada je Bogart prvi put video montiran materijal, glumac je shvatio zašto Rick klima glavom. To je signal za orkestar u klubu da zasvira "Le Marseillaise" i zagluši bukačko izvođenje nemačke himne. Ovo je najvažnija i najemocionalnija scena filma Casablanca.Na mnogo načina, snimanje Casablance, od neuredne koncepcije do njenog izdanja, bilo je tipično za "studijski sistem" ranih četrdesetih. "Bilo je to sastavljanje kao na proizvodnoj traci", kaže Leslie Epstein (sin i bratanac ko-scenarista Phil-a i Julius-a), u predvečerje proslave 60 godina od prvog prikazivanja filma.
"Isti stari, elegantni shit", to je fraza koju je Julius Epstein upotrebljavao. Prema još jednom od scenarista, Howard-u Koch-u, to je bila i "trka izmedu kamera i olovaka".
casablanca1.jpg
Casablanca je ugledala svetlost dana kao drama Everybody Comes to Rick's, koju su napisali Murray Burnett i Joan Allison u leto 1940. godine. Iako je bila zasnovana na određenim ubeđenjima i donekle činjenicama, u prvo vreme bila je u pitanju, jer je Amerika strogo vodila računa o svojoj tadašnjoj neutralnosti. Naravno, šanse da od ove drame nastane film promenile su se preko noći kada je rukopis predat studiju Warner Bros. 8. decembra 1941. godine, dan posle japanskog napada na Pearl Harbor.
Rukopis je ocenjen kao "odlična melodrama", "sofisticirana zavrzlama" i "hit kao stvoren za Bogart-a, Cagney-ja ili Raft-a".
Dramu je otkupio šef studija Jack Warner i za producenta je odredio svoju "desnu ruku" Hal-a Wallis-a, a Michael Curtiz je izabran da režira. Warner je toliko verovao u potencijal ovog filma da je lako platio 20.000 dolara za prava za snimanje, rekordnu sumu u to vreme.
Iako je studio Warner Bros. podmetnuo priču u magazinu The Hollywood Reporter špekulišući da su glavne uloge dodeljene Ronald-u Reggan-u i Ann Sheridan, ovo je bila zavera da bi oči javnosti skrenula sa zakulisanih radnji.
Uprkos glasinama, Casablanca je bila Bogart-ov film od samog početka. Bilo je priča, neko kratko vreme, da se naslovna uloga ponudi George-u Raft-u, ali ovo je veoma brzo okončalo Wallis. Bogey je bio ustoličen. Wallis-u je sada trebao samo scenario i ostatak ekipe.
casablanca2.jpg
Ingrid Bergman se nevoljno pridružila 24. aprila kao Ilsa, žena zatočena kao izbeglica u marokanskom gradu i između dva muškarca: Bogart-ovog ciničnog Amerikanca i Paul Henreid-ovog češkog vođe pokreta otpora Victor-a Laszlo-a. Pored njenih, razumljivih nedoumica oko nedovršenog scenarija, glumica je gajila nadu o svom učešcu (kao glavne ženske glumice) u filmu Za kim zvona zvone. Kada je tu ulogu dobila balerina Vera Zorina, Bergman-ovoj nije preostalo ništa drugo. Njen ugovor je bio u rukama šefa rivalskog studija David-a O'Selznick-a, koji pristao da je "pozajmi" Warner Bros-u pod dva uslova: prvi da mu Warner "pozajmi" Oliviu de Havilland zauzvrat i drugi, da mu pošalju scenario na čitanje da bi ga odobrio.
Kada im je Wallis ovo saopštio, Epstain-ovi su se zabrinuli. "Rekao nam je, Selznick hoće da čuje priču pre no što nam pozajmi Bergman-ovu", seća se Julius. "Mi smo odgovorili, 'Kakvu priču? Još je nismo smislili!' Onda je on rekao, 'Izmislite je.'" I izmislili su je, dok je Selznick pročitao bez nekog naročitog interesovanja. Nešto što su rekli je upalilo, jer su usluge Bergman-ove osigurane, na tada zavidnih 25.000 dolara.
casablanca3.jpg
Izbor glumaca za preostale uloge se sveo na uobičajen posao ere studjskog sistema. Za ulogu Victor-a Laszlo-a nametnula su se dva glumca, Philie Doren (koji je već glumio vođu pokreta otpora u filmu Underground 1941.) i zvezda u usponu, Paul Henreid. Doren je imao ugovor sa MGM-om i nije bio dostupan. Henreid-u se uloga nije dopala, ali ga je Wallis ubedio, obećavši određene izmene i dobru platu.
Pošto su razmatrali razne opcije (Ella Fitzgerald i Lena Horne su razmatrane za ulogu Sam), izvršena je zamena pola i Sam je postao bubnjar Dooley Wilson uprkos činjenici da nije znao da svira klavir. Zamenili su ga muzičari Greenstreet i Peter Lorre, koji su se jednostavno javili na oglas i otišli na muzički set broj osam.
Snimanje je počelo 25. maja 1942. godine sa 65 stranica odobrenog scenarija (nešto oko polovine ukupne priče)... Ukupno je sedam pisaca radilo na pisanju scenarija za Casablancu. Epstain-ovi su morali u Washington na snimanje Why We Fight Franc-a Capre, pošto su napisali deo do scene sa flashbackom o okupaciji Pariza. Dužnost scenariste je preuzeo mladi Howard Koch, koji se proslavio Orson Welles-ovom radijskom serijom War of the Worlds.
casablanca4.jpg
"Sve što sam hteo, a mislim da su to hteli i Epstein-ovi pre mene, je da ne podbacim u bilo kom smislu", kaže Koch, "Ponekad je kamera bila veoma blizu nas. Sećam se, jednog dana, Ingrid Bergman mi je prišla na setu i pitala me kako da odigra ljubavnu scenu kada ne zna sa kojim od te dvojice ljudi će završiti. To je bila situacija sa kojom smo se suočavali."
Dok je scenario bio prilično izmenljiv kroz čitavo snimanje, raspored je bio zacrtan i odlagan, zbog zauzetosti glumaca, ali i setova. Henreid i Claude Rains, koji je glumio ciničnog kapetana Louis-a Renault-a su istovremeno snimali Now, Voyager, a železnička stanica, crna berza i Blue Parrot Caffe su izgrađeni (samim tim i korišćeni) i za druge produkcije.
Stvari nije nimalo olakšala ni ledena atmosfera na samom setu. Dok su Bogart i Bergman-ova izgarali pred kamerama, njihov pravi odnos je bio veoma hladan. "Ljubila sam ga, ali ga nisam upoznala", govorila je Bergman-ova kasnije. I to sa dobrim razlogom. Bogartova žena, Mayo Methat, bila je ubeđena da njen muž ima aferu sa glavnom glumicom. Zbog toga mu je zagorčavala život za vreme snimanja, čak je pretila da će ga ubiti ako se dokaže da je to istina.
Bogey je ovo zadržao za sebe, ostavivši Bergman-ovu da tek po projekciji Malteškog sokola razume čoveka koji igra ulogu koji njen lik treba da voli.
casablanca5.jpg
Režiser Michael Curtiz se pokazao kao veoma nadahnut u svojim veštinama van samog snimanja. Oženjen čovek i ozloglašeni ženskaroš, organizovao je privatne "kastinge" za mlađe glumice pune nade i snova o uspehu, za vreme njegovih pauza za ručak. Najmanje jedna od tih seansi je postala javna za ekipu filma kada je Peter Lorre, tajno ubacio mikrofon u režiserovu prikolicu...
Kada se nije bavio devojkama, Curtiz je često gunio kontrolu nad svojim temperamentom. Pošto je jedna od scena Ingrid Bergman slučajno prekinuta bukom koji je pravila ekipa, Curtiz je napao svog tonca, Francis-a Scheid-a.
"Kada bi pobesneo, iskočile bi mu vene na ćeli, a oči bi mu se iskolačile", kaže Scheid. "Uneo mi se u lice urlajući, 'Dođavola sa vama, gospodine! Proklet bio glupi, glupi idiote, budalo! Uništavaš moj film! Ti si glup, glup, glup!' Pokušao sam da mu objasnim, ali on je nastavio da viče, 'Umukni! Dođavola sa tobom!' Ja sam mu uzvratio: 'Dođavola sa vama, gospodine!' Svi su zaćutali. Mogli ste da čujete muvu kako leti."
Tenzija je rasla. Sa dve trećine snimljenog filma, Koch, uz Epstein-ove, je počeo da donosi stranice sa dijalozima na set na dan kada je i trebalo da se snime. Ponekad bi dijaloge davali glumcima momenat pre nego stanu pred kamere.
casablanca6.jpg
Koch se žalio zbog beskrajnih izmena u scenariju koje su uništavale samu logičnu nit filma. "Ne brini ti o logičnom", kazao mu je Curtiz. "Ja činim da se sve odvija brzo, a niko to i ne primećuje!" Njegova uputstva Bergman-ovoj bila su još manje određena. "Odigraj to...između", rekao joj je, kasnije se požalivši ekipi, "Glumci! Hoće da saznaju sve!"
Još uvek je postojao problem, kako okončati celu stvar. U originalnom komadu Burnett-a i Sllison-ove, Rick se jednostavno preda nacistima. Wallis se ovome protivio od početka, filmska publika bi po njemu spalila bioskop. Razmatrana su i druga rešenja: Ilsa odlazi sa Rick-om, Ilsa ostaje sa Rick-om, Rick gine pomažući Laszlo-u i Ilsi da pobegnu...
Epstain-ovi su konačno smislili i predali legendarni kraj filma 15. jula 1942. (samo 19 dana pre utvrđenog roka za kraj snimanja). "Zaglavili smo se u saobraćajnoj gužvi na Sunset Bulevaru", kaže Julius. "Pogledali smo se i rekli u isti mah, 'Postrojite dežurne krivce!' Da bi izbegli nesrećni slučaj, okrenuli smo na Beverly Glenu i krenuli ka Mulholand Driveu da bi stigli do doline i Warnera... Znali smo da imamo kraj. Zbog čega bi postrojili dežurne krivce? Zbog ubistva. Ko je najistaknutiji kandidat za ubistvo? Major Strasser. Ko bi mogao da ga upuca? Rick."
Konačno, bitka se približila. Kompozitor Max Steiner, koji je oduvek mrzeo 'As Time Goes By', pesmu iz 1931. koja je u filmu bitna za Ilsu i Ricka.
casablanca7.jpg
Steiner se zgrozio idejom da zasnuje celokupni muzički score na toj temi (što bi zahtevalo ponovno snimanje nekih scena Bergman-ove). Umesto neodlučnih Curtiz-a i Wallis-a, odluku je donela Bergman-ova. Očekujući ulogu Marije u filmu Za kim zvona zvone, konačno je dobila odgovor 1. avgusta. Odmah je odletela da zamenu Veru Zorinu. Skratila je i kosu (veoma kratko), što je onemogućilo eventualno dodatno snimanje. 8. Novembra 1942. godine saveznici su se iskrcali u severnoj Africi, oslobodivši Alžir, Oran, Casablancu. Osamnaest dana kasnije, Warner Bros. je izbacio prvu kopiju, onoga što će postati jedan od najpopularnijih filmova. Premijera je održana u New Yorku u bioskopu Hollywood. Iskoristivši iznenadnu obaveštenost publike o malom marokanskom gradu, Casablanca je zaživela sedam meseci pre plana. Prvi prijem je bio poprilično uzdržan. Kritičar New Yorkera, David Lardner je opisao Bogartov najnoviji film kao "prilično podnošljiv", ali "ni prineti filmu Across The Pacific".
Prve nedelje, ovu ratnu ljubavnu priču videlo je 32.000 ljudi, do kraja 1943. godine, film je doneo 3,7 miliona dolara. Osvojio je 3 Oskara, za Najbolji film, Najboljeg režisera i Najbolji scenario.
casablanca8.jpg
"Kada je počelo prikazivanje, pitao sam se čemu toliko uzbuđenje", seća se Koch. "Bio sam još uvek nesvestan vrlina filma i video sam samo ono što sam smatrao greškama. Kada je godinu dana kasnije film dobio Oskara, bio sam zapanjen." Od tada ne prestaju polemike. Kritičar Pauline Kael je jednom rekla, "to je film koji demonstrira koliko zabavan može biti loš film".
Julius Epstein se i sam slaže: "Ima tu puno gluposti... ali ako gluposti funkcionišu, onda je to sasvim u redu."
Šezdeset godina po snimanju, Casablanca je postala filmski gigant, čiji uticaj je potpuno zasenio problematično poreklo. Popularna romansa, danas predstavlja biser zlatne ere Hollywooda.
"Ima mnogo razloga zašto popularnost ovog filma toliko traje", kaže Epstein. "Mislim da niko ne zna tačno. Možda zbog glumaca: Bogart, Bergman-ova, Henreid... Ljubav prema Casablanci je nostalgija za filmovima kakvi su nekad bili..."

Izvor: TOTAL FILM
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Evo jos.......:)




Kubrick je snimao oko 100 puta vise materijala nego sto je bilo trajanje filma! To je verovatno rekord, jer se u proseku ne snima vise od oko 10 puta vise, ako i toliko... Kao primer njegovog perfekcionizma, Tom Kruz i Sidni Polak navode kratak kadar kada Tom K. dolazi kod Sidni polaka u filmu "Eyes wide shut" i Sidni prilazi vratima da ga pusti u sobu sa onim bilijarskim stolom. Taj nacin na koji ce on da pridje vratima su snimali od 9 ujutro do oko 6-7 uvece. Jedan isti kadar, nekoliko stotina puta. I na kraju, sidni Polak, isto odlican reziser, kaze "Ok, mislim da je bilo dosta" a Kubrick mu na to kaze "Ne mislis valjda da ides kuci pre nego sto ovo uradis kako valja?" :) Inace Kubrick je imao paranoju od letenja i svega sto je moglo da ga kosta zivota, tako da je samo jednom leteo i to preko atlantika (kada se preselio za UK), i takodje je trazio da ga voze brzinom od oko 40km na cas, nikada brze jer su vece sanse da se pogine. Uz to, Kubrick nikada nije zavrsio srednju skolu, a i to malo sto jeste su mu drugi radili zadatke - potplacivao ih je parama koje je zaradjivao u parku preko puta, tako sto je igrao sah za pare (bio je odlican sahista jos kao tinejdzer).

Film "Beverly Hills Cop" (policajac sa beverli hilsa) je poceo prvo kao mozda komedija, a onda postao cista akcija jer je Silvester Stalone trebalo da bude u glavnoj ulozi, onda je scenario bio u paklu od promena, nije vise niko znao sta treba da bbude od filma, onda je Stalone morao da odustane jer je snimao valjda "Rambo", onda je i zenska u koju je on trebalo da bude zaljubljen odustala, onda je jedino ostao Eddie Murphy, ali za njega nisu imali zensku u koju da bude zaljubljen, na kraju su odustali od tog dela price, i krenuli da snimaju film onako "grlom u jagode" - bez gotovog scenarija, bez napisanih scena, gde je najveci deo filma bio napisan u fazonu "u ovoj sceni njih dvojica sede u policijskim kolima i pricaju jedno 5 minuta"; ili "U ovoj sceni on izmisli neku glupost..."). Sam reziser, martin brest, je bio prestrasen maksimalno od cele ove ideje -snimanja filma o kojem nista nisu znali i u kojem je do juce Stalone trebalo da bude glavna uloga. svi znamo kako je film ispao na kraju i reziser je povodom uspeha filma rekao: "To da je ovaj film uopste zavrsen je cudo, a to sto je ispao toliko uspesan uprkos svemu - to je dokaz da postoji Bog" :)

Kada je poznati francuski reziser Francois Truffaut oboleo od tumora na mozgu, i kada su ga pitali - da li to mozda ima veze sa filmom, on je rekao "naravno, i ovaj put se pokazuje da je film ispred svih jer su jos pre 20 godina filmski kriticari za mene govorili da nesto nije u redu sa mojim mozgom!"
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Najuspešniji Srbi sveta
karl_malden_1_1.jpg
ČOVEK ZVANI SKAG

Sa svojih 96 godina Mladen Sekulović, poznatiji kao Karl Malden je danas veteran i legenda Holivuda. I jedini Srbin koji je dobio Oskara za glumu

Ministarstvo za dijasporu Srbije počelo je pripreme za veliku manifestaciju, koja ima radni naslov „ 100 najzuspešnijih Srba u svetu“. Počasno mesto na toj listi zauzima Mladen Sekulović, odnosno slavni američki glumac Karl Malden, kome je ovo ministarstvo pre par godina uručiloo orden za zasluge u razvoju srpske kulture.
Karl Malden je u filmskoj industriji radio 61 godinu, snimio je 65 filmova. A od 1993. godine je zvanično u penziji. Pet godina je bio predsednik Filmske akademije u Los Anđelesu i osnovao je umetničku biblioteku u Beverli Hilsu, koja je najveća u Americi. Živi u blizini Santa Barbare u svojoj holivudskoj vili. Ima dve kćerke, Karlu i Milu sa suprugom sa kojom živi preko 60 godina. Kćerke stanuju u blizini oca, pa se Mladen Sekulović često viđa sa njima i unucima. Kada je napisao svoje memoare sve ih je stavio u knjigu.
Priča o Petru Sekuloviću i Mladenu Sekuloviću, ocu i sinu, koji je postao holivudski glumac i vlasnik Oskara, bajka je o srpskoj koloniji u Americi. Nju je Karl Malden opisao u memoarima, koje je nazvao: „Kako sam počinjao“.
- Rođen sam u srpskom domu, 22. marta 1912. godine. Mladen Đorđe Sekulović. Sveti Đorđe, ubica aždaje, bio je slava klana Sekulović. Moje ime bilo je veliki zalogaj za Amerikance. „Ml“ kao zvuk čak i ne postoji u engleskom jeziku. Kasnije sam to promenio i postao Karl Malden. Ne sećam se mnogo detinjstva u Čikagu. Sećam se da je moja majka, Čehinja, spremala sjajna srpska jela. Sećam se njihovog ukusa. Danas možete kupiti kore za pitu u prodavnici, ali niko nije pravio zeljanicu ili burek kao moja majka. Sećam se i muzike, zvuka tamburice, srpskog orkestra, više nego ičega – piše Mladen Sekulović.
PUT U ČIKAGO
- Moj otac Petar bio je iz Bileće, u koju sam ja prvi put otišao tek kao odrastao čovek. Kad je iz tog hercegovačkog mesta stigao na ostrvo Elis, bio je uplašen 16-godišnjak, koji se nadao da će ispuniti san koji su sanjali svi koji su putovali s njim na brodu. Obećanje posla i bekstva iz obaveznog služenja u Austro-Ugarskoj armiji motivisale su ga da sa dvojicom prijatelja dođe u Novi svet. Kad je kročio na američko tlo, imao je nameru da ode u San Francisko, gde su njegovi saputnici imali rodbinu. Međutim, baš tog dana, 18. aprila 1906. godine, taj grad na zapadnoj obali je pogodio snažan zemljotres. Pitao se gde da ide sad? Video je da mnogi ljudi sa Balkana idu u Čikago, pa je i on krenuo za njima – seća se Mladen Sekulović.
- Otac je stigao u Malu Srbiju, deo Čikaga u kom je mogao da razume sve natpise na prodavnicama – Simić, Nikolić, Tarilo, Filipović. Petar Sekulović je kasnije postao jedan od prevodnika srpske zajednice u Čikagu. Pomogao je da se organizuje srpski hor „Branko Radičević“ u SAD, kao i srpski gimnastičarski klub, koji je organizovao igranke. Na jednoj od tih igranki, zvanoj „Sokol“, Petar je upoznao moju majku Mini Seberu. Moja majka Mina je bila iz predela Boemija, koji će kasnije postati Čehoslovačka. Godine 1910. oni su se venčali. Moja majka je uskoro prešla u pravoslavnu veru i naučila srpski jezik. Zauzela je odgovarajuće mesto u patrijarhalnom domu mog oca, rodila mu je trojicu sinova, od kojih sam ja bio prvi. Prvi Sekulović rođen u Americi – objašnjava Mladen Sekulović.
- Geri je bio grad na jedan sat vožnje od Čikaga u kom sam rođen. Moj otac nas je sve preselio u Geri kad sam imao pet godina. Pratio je novac, i napustio je posao prevlačenja vrata i prozora šelakom, ne bi li radio za veću platu u čeličani u Geriju. Grad je bio šahovska tabla raznih nacionalnosti. Mi smo živeli u Konektikat ulici broj 457. Nova, mlada kolonija Srba je rasla i moj otac Petar Sekulović se dobro uklapao u tu zajednicu. Izašao je iz srpske enklave u Čikagu, i u mogao je biti još veća riba u srpskom ribnjaku zvanom Geri.
Živeli smo samo četiri bloka od čeličane u Geriju, u kojoj je moj otac radio. Ako je moj otac imao neke snove, sigurno ih je smrvio. Pitao sam se da li je dolazak u Ameriku bio najbolje što je mogao da zamisli za sebe. Sve dalje od toga bilo je previše, suviše teško, možda i suviše pohlepno. I posle deset godina života u SAD, pak, on je jedva umeo da priča engleski, a kamoli da čita. Na mene, prvo dete, je spalo da unesem novi svet u našu kuću. Koliko god da sam hteo da budem običan američki klinac, osećao sam se kao autsajder, razapet između mog srpskog doma i ostatka sveta. Svako dete mora da se izbori sa svojim ocem kako bi postalo čovek. Ali kako sam ja rastao, osećao sam kao da se borim sa celim svetom – kaže danas Mladen Sekulović.

SRPSKI MLEKADŽIJA

- Lojalnost srpskom poreklu je bila najveća vrednost u domu mog oca. Njegovo poreklo ga je pozitivno definisalo. On je bio duhovit, šarmantan, voljen čovek. Kada je pričao neku priču, svi u sobi bi ga slušali. Ali, još važnije, posebno za njega, je bilo to što je bio poštovan vođa srpske zajednice. Njegove zajednice i njegovog naroda. Bio je opsednut time da bude dobar Srbin, da pomaže ljudima u okolini da takođe budu dobri Srbi.
- Ja sam pomalo učio engleski igrajući se sa komšijskom decom, ali moj otac nije uspeo nimalo da nauči jezik u čeličani. Radio je kao graditelj mlina, bio je jedan od četvorice koji su popravljali sve što bi se pokvarilo. To je bio opasan posao i moj otac ga je mrzeo, iako je radio 12 godina tu, na otvoru peći, gde je bilo toliko vrelo da si mogao jedva da dišeš. Na kraju se povredio na poslu, i bio je nekoliko dana u bolnici. Posle toga je počeo da radi u srpskoj „Kloverfild“ mlekari. Razvozio je mleko, i to je radio narednih 38 godina. Vozio je mleko u crnačke krajeve, u krajeve u kojim su živeli Poljaci, Sloveni, siromašnije delove grada. U to vreme nije bilo frižidera, i moj otac je leti morao da radi noću, od ponoći do 8 ujutru, kako bi mleko bilo sveže. Kad je počeo da radi, nije bilo kamiona, razvozio je mleko u vagonu sa konjskom zapregom. Jednom mi je rekao, mnogo godina kasnije, da mu je konj bio draži od kamiona, jer je znao put. Kamion ne zna put – piše Mladen Sekulović.
- S vremena na vreme, vozio sam se sa njim dok je radio. Nismo mnogo pričali, ali je on umeo da zapeva. Pevao bi po sat vremena, srpske pesme, tiho, za sebe. Ja bih slušao. Moj otac je voleo muziku, i pozorište, posebno srpsko. Svi Srbi u srpskoj koloniji su terali svoju decu da jednom nedeljno idu u srpsku školu. Ali, moj otac nas nije terao. Verovao je da je najbolji način da mi nešto naučimo tako što ćemo pevati srpske pesme i praviti predstave. Trudio se da u svakoj predstavi koja bi se igrala u srpsko crkvi bude deo u kom će učestvovati i deca. Otac je postao lokalni autoritet za srpsko pozorište. Tatin brat iz Jugoslavije bi slao predstave, i moj otac je imao malu biblioteku scenarija. Proučavao bi ih i pravio selekciju.
Ja sam se tako nekoliko puta godišnje pojavljivao na toj bini u crkvi, gde sam, žgoljav kakav sam bio, glumio zlog Turčina sa velikim crnim brcima. Podigao bih mač i vikao „Napred!“, a za mnom bi u juriš krenulo još troje mršave dece. Tako je počela moja glumačka karijera. Ali publika je to volela jer je to bila njihova istorija, nešto što im je pripadalo – seća se Mladen Sekulović.
- Dok sam bio u srednjoj školi, pevao sam u Karađorđevom horu, a ostala deca su me zadirkivala, upirući prstom u mene i vičući: “Evo ga naš vođa!” Ali, niko to nije shvatao ozbiljno. Uostalom, Jugoslavija je još imala kralja, a Srbi u Indijani nisu mnogo marili ni za šta drugo.

ŽENA - JEVREJKA

O svom privatnom životu Mlade Sekulović govorio kao o filmskom scenariju:
- Oženio sam se 18. decembra 1938. godine, s Monom Grinberg, svojom koleginicom još iz vremena studentskih pozorišnih predstava “Gudmanove glumačke škole”. Svi su očekivali da se oženim Srpkinjom. A moja izabranica je bila – Jevrejka. Ona je volela Kirka Daglasa, a ja Marlona Branda. Prvi put sam radio sa Marlonom Brandom u “Kafani pored puta”. Kirka Daglasa sreo sam prvi put početkom četrdesetih godina. Moj prijatelj Malkolm Aterburi otvorio je noćni klub u malo mestu Adirondaksu. Na audiciji za igrača pojavio se i zgodni mladi glumac. Zvao se Izi Demski i privlačio je devojke kao magnet. Nakon što se završila serija “Ulice San Franciska”, igrao sam u nekoliko skupih filmova koji su na bioskopskim blagajnama doživeli propast. Ali, imao sam sreću u nesreći, da su pored mene na tim filmovima radila i neka zaista velika glumačka imena. Tako sam u “Posejdonovoj avanturi” igrao sa Majklom Kejnom i Sali Fild, a u “Meteoru” sa Natali Vud i Šonom Konerijem – seća se danas slavni glumac Karl Malden, kog je cela Amerika upamtila kada je postao Skag.
- Pošto uradite nekoliko loših filmova, vaša karijera je ozbiljno u opasnosti. Zbog toga nisam osetio nikakvu grižu savesti kada sam odlučio da se vratim na televiziju. Bilo je to u trosatnom televizijskom filmu “Skag”, od koga je, kasnije, nastala i serija u šest epizoda. Kad sam prvi put pročitao scenario Skag je bio radnik u fabrici poljskog porekla, koji nastoji da očuva moralne vrednosti na kojima je odrastao, uprkos tome što se svet nezadrživo menja. Predložio sam producentima da malo promene neke elemente i Skag je postao – Srbin. U stvari, Skag je vodio isti onakav život kakav bi bio moj da sam ostao u Geriju.
Tada sam i prvi put osetio sramotu što sam Srbin. Nevolje su nastale kada je film završen. Ljudi koji su vodili crkvu pisali su štampi i javno se ogradili od filma. Kako se usuđujemo da Srbe prikazujemo na takav način? Rekli su da negativna konotacija Srba nije realistična i da nismo smeli da zanemarimo ljubav prema Bogu i domovini koju doseljenici usađuju u svoju decu. A, u stvari, to je bila samo priča o ljudima koji su prvo dobri ljudi, pa tek onda Srbi. Moram da priznam da još osećam priličnu gorčinu kad god se setim ovog incidenta. Prema svakom Srbinu koga sam bilo gde sreo, automatski sam osećao prijateljstvo i naklonost. Nebrojeno puta bi mi se neka mlada osoba pojavila na pragu kuće uz jedinu preporuku da je iz Srbije – priznaje Karl Malden.

KAKO SAM DOBIO OSKARA

- Prilikom ceremonije na kojoj sam 1952. godine dobio “Oskara”, jedan od porodičnih prijatelja je sav ushićen došao u očevu kuću u Geriju: “Pite, kako se osećaš? Jedan od naših je dobio ‘Oskara’!”Otac mu je na čistom srpskom odgovorio: “Mladen je, znači, ‘jedan od naših’ zato što je dobio ‘Oskara’. Ali, da je otišao u zatvor, on bi i dalje bio samo ‘Pitov sin’.”
Te noći, čim sam krenuo kolima na Holivud bulevar, osetio sam da me neko prati. Kad sam shvatio da su iza mene u neprekidnom nizu sve same limuzine, gotovo da me je uhvatila panika. Parkirao sam dva bloka ranije i nastavio peške do svečane sale. Bio sam srećan što me niko nije primećivao, jer sam svoj stari kaput nosio preko svečanog odela.
Kad sam ušao u dvoranu, seo sam na svoje mesto. Imao sam dve karte, ali sam se sa Monom dogovorio da ona ostane kod kuće, u Njujorku, i čuva kćerkicu Milu. Preko njenog sedišta, prebacio sam svoj kaput. Desno do mene seli su Hemfri Bogart i Lorin Bekol. Znao sam Bogarta iz viđenja i pozdravio sam ga. On me je upoznao sa svojom ženom, nasmešili smo se međusobno i okrenuli ka bini.
- Deni Kej je bio voditelj. Uživao sam u predstavi, a onda sam iznenada čuo da je pročitao moje ime. Skočio sam kao oparen. Krenuo sam na binu, a onda zastao i doviknuo Bogiju: “Pričuvaj mi kaput, hoćeš li?”
Pogledao me je kao da ima posla sa ludakom, i rekao: “Samo ti idi tamo.”
Uopšte se ne sećam šta sam rekao prilikom dodele. Pravo sa bine otišao sam na razgovor sa novinarima. Nakon otprilike pola sata, pojavio se i Hemfri Bogart. Upravo je dobio “Oskara” za ulogu u “Afričkoj kraljici”.
“Šta si uradio sa mojim kaputom?” – upitao sam ga značajno.
Prvo me je prostrelio pogledom, a zatim rekao: “Jebeš kaput. Sad imaš ‘Oskara’.”- otkriva Karl Malden.
- Otac mi je umro 1976. godine, dok sam ja i dalje radio “Ulice San Franciska”. On nikada nije bio u San Francisku. “Znaš, tebe većina ljudi zna kao Karla Maldena. Ali, za mene si ti – Sekulović. A, ako neki Sekulović treba da bude u San Francisku, onda si to ti”, rekao mi je jednom prilikom – zapisao je u svojim memoarima Mladen Sekulović.
Član je srpske crkve, bio je predsednik pevačkog društva "Karađorđe" u Geri, pripadnik Ratne avijacije USA, predsednik Udruženja američkih glumaca u Holivudu. Dok je Karl Malden bio i predsednik Udruženja američkih glumaca svoju karijeru je pravio i Ronald Regan. Na dodeli Oskara u Holivud, u martu 2007. među pedesetak preživelih velikana filma, našao se i Karl Malden, odnosno naš Mladen Sekulović, vitalni starac od 95. godina. Te godine Mladen Sekulović je od države Srbije dobio orden Nemanjića.

SRPSKI OSKAROVCI

U američkom filmskom svetu, pored Sekulovića, Oskara su dobili još četvorica naših ljudi. Drugi srpski oskarovac je scenarista Stiv Tešić, a treći je režiser Piter Bogdanovič. Ovaj sin Srbina i Austrijanke koji je sa samo 32 godine postigao senzacionalni uspeh filmom "Poslednja bioskopska predstava". Nagrađen je Oskarom za najbolji scenario i najbolju režiju 1971. godine i tako postao jedan od vodećih holivudskih sineasta. Rođen je 30. jula 1939. godine u Kingstonu, Njujork, gde je završio filmsku akademiju. Njegov otac je bio srpski slikar i pijanista, a majka mu je bila iz bogate jevrejske austrijske porodice. Proslavio se i komedijom "Što te tata pušta samu" (sa Barbrom Strejsend i Rajanom O Nilom). Ubrzo potom, snimio je i "Mesec od papira" (1973.) ali i još trideset tv i filmskih dela i potvrdio svetsku slavu, ali nije nadmašaio Karla Maldena.
Četvri vlasnik zlatne statue Američke akademije za film je Zoran Perišić, koji je rođen 1940. u Prijepolju, ali živi u SAD. Tvorac je iluzije Supermenovog leta na filmskom platnu. Za svoj izum, specijalni efekat "zoptik", dobio je 1979. godine Oskara za specijalno dostignuće u filmu "Supermen" Ričarda Donera. Perišićev doprinos "Supermenu" je, možda, najbolje opisao režiser Ričard Doner: "Da nije bilo Perišića, ne bismo imali film".
Srpski majstor za specijalne efekte zanat je pekao kod Stenlija Kjubrika u filmu "2001: Odiseja u svemiru" (1968) - kao nepotpisani saradnik u odseku za animaciju. U međuvremenu, postao je pronalazač i vlasnik je nekoliko patenata u oblasti specijalnih efekata, uključujući 3D tehnologiju. Pre 10 godina objavio je knjigu "Visual Effects Cinematography".
Na 79. dodeli Američke akademije za film Oskara je dobio Mirko Kovačević iz Beograda, koji se u SAD uselio 1986. godine:
- Nagradu smo dobili moj kolega Howard Preston i ja, za “FI+Z wireless remote system” koji reguliše tri funkcije svakog objektiva na filmskim kamerama. Dodela nagrada za našu oblast je poseban događaj i odvojen je od glavne dodele Oskara. Atmosfera na dodeli je bila veoma svečana i održana je u Beverly Wilshire Hotelu na Beverly Hilsu. Za razliku od dodele Oskara za umetnički deo, dobitnici nagrada za tehnički deo su unapred obavešteni ko je dobio nagradu. Znajući unapred da sam dobio nagradu, nisam osećao neku posebnu nervozu, mada sam bio uzbuđen kada su najavili moje ime.


HOLIVUD JE SRPSKO SELO

Hroničari Holivuda tvrde da je prvi slavni Srbin u filmskoj industriji bio je Đorđe Marić, koji je pre 86 godine snimao neme kaubojske filmove u Holivudu. U istoriji Holivuda velikim slovima je pisano i umetničko ime našeg Veljka Šoše, koji je postao Bred Dekster. Rođen je u aprilu 1917. ali je uz Karla Maldena zaigrao na filmu "Džungli na asfaltu" režisera Džona Hjustona. Holivud i danas prepričava Deksterovu epizodu sa prijateljem Frenkom Sinatrom. Naime, naš glumac je 1964. godine doslovno spasio život Sinatri tokom snimanja filma "Ništa osim hrabrosti" na Havajima, kada je slavnog američkog glumca vir povukao ka dnu okeana. A Bred Dekster je hrabro uskočio za njega.
Ipak, svetsku slavu je postigao kao jedan od "Sedam veličanstvenih", u legendarnom vesternu širokog platna. Veljko Šošo je umro na savom ranču 2002. godine i sahranjen je kao Bred Dekster.
U Holivudu se pričalo da srpske krvi u sebi imaju i glumci Gregori Pek, Tom Selak i Džoni Vajsmisler, poznatiji kao filmski Tarzan. Slavni glumac i plivač Džoni Vajsmiler rođen je u selu Međa u Banatu. Njegova baba Mara je bila Srpskinja. Srpku krv u svojim žilama imao je i režiser Slavko Vorkapić-Vorki. Na promociji njegovog filma 1928. godine pod nazivom "Život i smrt Holivudskog filmadzije 9413" ("The Life and Death of 9413-a hollywood extra") klavir je svirao, niko do glavom i bradom do Čarli Čaplin. Njih dvojica su bili veliki prijatelji i radne kolege. Rođen je 1894. godine u Dobanovcima. Odrastao je i školu učio u Sremskoj Mitrovici i Zemunu. Posle šestog razreda gimnazije prešao je u Beograd i upisao se u tadašnju Umetničku zanatsku školu, a 1912. dobio je stipendiju Matice Srpske i nastavio studije na Slikarskoj akademiji u Budimpešti. Rat 1912. godine zatekao ga je kod sestre u Kruševcu. Za vreme rata bio je nastavnik crtanja u gimnaziji u Kratovu. Posle povlačenja, preko Crne Gore i Albanije, dospeo je sa ostalim izbeglicama u Francusku. U Parizu je odmah primljen u Akademiju lepih umetnosti
Krajem 1920. pružila mu se prilika da putuje u Ameriku i to luksuznim brodom "Il de Frans", kao čistač palube. Svejedno, glavno je bilo stići u Njujork, a odatle u San Francisko i najzad 1921. u Holivud, i sve do 1927. godine njegovi planovi će se ostvariti samo delimično i retko. U prvo vreme bavio se slikarstvom i imao izvesnog uspeha, pa je čak jedno vreme izgledalo da će napustiti film, jer male uloge u nekim filmovima Reks Ingrama, nisu ga mogle zadovoljiti. Bio je američki filmski teoretičar, montažer i reditelj, dugogodišnji profesor filma na Univerzitetu Južne Kalifornije. Predavao je i na beogradskoj Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju. Zastupnik shvatanja filma kao specifičnog i autohtonog medijuma koji se može tumačiti sa stanovišta psihologije geštalta, on u filmu vidi dinamično-plastični vizuelni potencijal nezavisan od pozorišta, literature ili bilo koje druge umetničke discipline. Kao stvaralac poznat po sekvencama takozvane "stvaralačke montaže" u holivudskim filmovima drugih reditelja iz tridesetih i četrdesetih godina.
Od filmova koje je sam režirao i snimio u prvom redu ističu se kratkometražni umetnički filmovi, vizuelne ilustracije Vagnerove i Mendelsonove muzike: "Šume šumore" (1940) i "Fingalova pećina" (1941). Za vreme rata režirao je "Redova Smita" (1942) istoriju jednog od miliona američkih regruta. Od velikog broja filmova na kojima je sarađivao kao umetnik montaže bilo kao stručnjak za razne umetničke, svetlosne, vizuelne efekte, kao majstor u osvetljavanju izvesnih tema putem simbola psihološkim ili ritmičkim naglašavanjem asocijacija, pomenućemo samo nekoliko najznačajnijih: poetične scene iz "Davida Koperfilda", poletne momente iz filma "Dobra zemlja", zatim vanredne sekvence "Mister Smita u Senatu" i "Jovanke Orleanke" i najzad, prolog filma "Zločin bez strasti".
Umro 20. oktobra 1976. godine, od srčanog udara za vreme posete svom sinu Edvardu u Španiji, gde je i sahranjen.

LEGENDE FILMA

Legenda Holivuda je i Dobrivoje Tanasijević, koji je rođen 1993. u Beogradu. Ovaj filmski producent poznatiji kao Den Tana je vlasnik elitnog restorana “Den Tana's” u koji dolaze holivudske zvezde. Tanasijević se u Srbiji proslavio kao fudbaler “Crvene zvezde” i kada se uselio u SAD 1956. ušao je u jedan američko-jugoslovenski tim u San Pedru. Den je pohađao i glumačku školu Džefa Korija u Malibuu, "da bi naučio engleski". Počeo je da dobija manje uloge:
- Igrao sam komuniste, fašiste, i kriminalce. Uvek sam ginuo na kraju, i nikada nisam poljubio devojku.
Nastupao je u filmovima "The Enemy Below", "Rin Tin Tin", "Peter Gun" i "The Untacables". U međuvremenu je radio u restoranima i noćnim klubovima. Bio je i partner u “Peppermint West klubu”, prvom noćnom klubu isključivo za ples. Restoran “Den Tana's” je otvorio 1964. Šef kuhinje mu je bio bivši Musolinijev kuvar. Uz pomoć svojih prijatelja iz filmskog sveta i zbog toga što je rstoran bio otvoren do kasno u noć, “Den Tana's” je vremenom od običnog špageti-restorana postao prava holivudska instituciju.
Beograđanka u Holivudu je i profesor engleskog Mira Panajotović, član uprave Udruženja stranih novinara i član žirija za nagradu Zlatni globus iz Los Anđelosa. Gospođa Panajotović je uvršćena je u ediciju “Ko je ko u prosveti SAD”. Beograd je napustila davne 1959. posle studija engleskog jezika i uspele karijere u tenisu. Još u Prvoj ženskoj gimnaziji u Beogradu bavila se košarkom, tenisom i rukometom. Bila je član najmlađe ekipe “Crvene Zvezde”, koju je trenirao pokojni Nebojša Popović i član juniorske reprezentacije u tenisu.

izvor srpskadijaspora.info
 
Natrag
Top