Malo bogatstvo da ih obučete za zimu

Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Malo bogatstvo da ih obučete za zimu

20. oktobar 2010. 06:54

Roditeljima je sve teže da za svaku sezonu deci kupe novu garderobu. Iako često štede na sebi da bi im ostalo dovoljno novca da detetu kupe sve što želi, da bi se jedno dete obuklo potrebo je minimum 15.000 dinara.


351e3y9.jpg


Cene dečje garderobe slične su u većini butika. Međutim, ako se uzme u obzir da roditelji treba da kupe odeću i obuću za dvoje dece, ukupan iznos može vrlo lako da premaši 30.000 dinara. Među najskupljim stvarima su jakne i čizme, piše "Blic".

S obzirom na to da deca brzo prerastu odeću i obuću, roditelji često kupuju kvalitetnije stvari koje su i po nekoliko brojeva veće da bi dete moglo da ih nosi i sledeće sezone. U mnogim porodicama mlađe dete nasledi garderobu od starijeg ili od rođaka i prijatelja. To je ranije bila neminovnost, a danas se retko dešava.


"Sećam se da sam nosila stvari svog brata kad sam bila mlađa, i da su mi često bile velike. Imala sam, doduše, neke komade odeće i obuće koji su bili kupljeni specijalno za mene, ali većina moje odeće tada je preživela barem jednu generaciju. Sreća moja pa imam dva sina. Razlika među njima je dve godine, pa bez problema nasleđuju garderobu", kaže za "Blic" Dragana Jovanović.

Mišljenja o kupovini nove odeće za decu svake sezone su podeljena. Neki roditelji kupuju svojoj deci nove stvari svake godine, a drugi misle da to nije pametno jer deca brzo rastu. Čestu kupovinu nove odeće retko koja porodica može da izdrži. Sa druge strane i deca ponekad zahtevaju od roditelja da im kupe markirane stvari jer takve nose i njihovi vršnjaci.

"Ćerka i ja se ponekad dogovorimo šta ćemo da kupimo. Ona mi kaže šta bi htela, a ja njoj objasnim koliko novca imam na raspolaganju. Međutim, i dalje me moli da joj kupim 'najki dvojku' jer sve njene drugarice nose te patike. Mislim da je besmisleno kupiti detetu kome noga raste iz dana u dan patike koje koštaju 10.000. Nadam se da će uskoro izaći iz mode jer ne mogu da priuštim sebi takav trošak kad mi je plata 30.000 dinara", kaže za "Blic" majka trinaestogodišnje devojčice Marina Nikolić.

Prodavnice "Turbo limač" su tek počele da dobijaju stvari za predstojeću sezonu, cene jakni se kreću od 3.000 do 4.000, dok su dečje trenerke u "Todoru" od 1.525 do 2.128 dinara. S obzirom na cifre koje će ovih dana sačekati roditelje u buticima, ostaje im da se nadaju da će sniženja garderobe naići pre hladnijih dana.

(MONDO)
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Kada je dete malo tako mu je svejedno šta će obući. Meni je sasvim ok uzeti od nekog rođaka ili prijatelja odeću koje je njegovo dete nosilo. Naravno ako je očuvano. I sama sam i uzimala i davala. Na primer koliko dete od 1-2-3 godine može jaknu i čizmice da iznosa. Oni to nose jednu sezonu sledeće je već malo.
Prve original patike sam deci kupila kada su krenuli u srednju školu. Tada im je i noga prestala rasti. Stvorila sam kod njih naviku za štednju. Kada su dobijali od nekog para čuvali su i skupljali da kupe nešto što žele za sebe. Šta da vam kažem najmlađi štediša je pre par meseci kupio sebi kompjuter. Pre toga je kupio sebi mobilni telefon. A ima samo 9 godina.

Koliko vidim sada je veći problem u roditeljima nego u samoj deci. Oni su ti koji žele da im deca budu u firmiranoj obući i odeći
I kada tako nauče od malena, kako rastu potrebe su sve veće. Pa ko to može da izfinansira. Treba biti umeren.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Svi misle da treba da kupuju firmiranu robu . Ja ne patim od toga. Samo sam im prve cipelice kupovala Ciciban, zbog hoda, poslije je bio dobar i " Wink ", ne znam koliko je poznata ta firma, ali su cijene pristojne.Danas sam sinu kupila postavljene cipele 25 eura. Što se tiče jakni, Kinezi rade odlične jakne, tako da im kupujem fine modele. Garderobu onu donešenu iz Turske, Bugarske, jer rastu od proljeća do jeseni, treba sve obnavljati. Važno je da su mi živi i zdravi,učim ih da ne budu iskompleksirani seljaci.
 
Natrag
Top