Malina u ratu cena

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Malina u ratu cena










Izvor:
Novosti.rs








Proizvođači u Republici Srpskoj strahuju da će i ove godine profitirati samo hladnjače. Nakupci nude evro po kilogramu, a malinari priželjkuju tri puta više cene.

BRATUNAC - Nakon potpisivanja ugovora između Unije malinara Srbije i austrijske kompanije „Best Food“ o otkupu 50.000 tona smrznute maline sorte vilamet, ovogodišnjeg roda, po ceni od 1,6 evra po kilogramu, malinari u Republici Srpskoj očekuju sličnu cenu.



reeg-malinari_310x186.jpg



- Godinama se cena maline u RS formirala u odnosu na cenu maline u Ljuboviji, odnosno u Srbiji, i zato s punim pravom očekujemo cenu maline od tri marke po kilogramu - kaže Bojo Krsmanović, proizvođač iz sela Repovac. - Nećemo dozvoliti ucene, i nećemo predavati malinu na neviđeno, bez ugovorene cene!

Ipak, kolika će biti ovogodišnja cena maline u Republici Srpskoj, velika je nepoznanica za malinare. Dok otkupljivači i hladnjačari ćute, malinari poručuju da će malinu prebacivati u Srbiju.
Iz udruženja voćara regije Birač kažu da se rešenje krije u pronalaženju strateškog partnera, što je zadatak Vlade i Unije voćara. Iako cenu određuje tržište, trebalo bi zaštititi domaću proizvodnju.

- Potrebe Evropske unije za malinom su veće od 500.000 tona i mi, kao tradicionalni proizvođači maline, tu vidimo šansu. Istovremeno, zaštitna cena ovog proizvoda trebalo bi da bude jedan evro - ističe Nenad Živanović, iz udruženja voćara „Fruktus“.

Iz udruženja malinara ističu da će ove godine zaobići posrednike i naći načina da malinu plasiraju tamo gde je cenjena.
- Hladnjačari nude cenu od jedne marke, ali im je to palo u vodu, jer ta cena ide na štetu proizvođača - kaže Dobrisav Blagojević, iz udruženja malinara „Vilamet“

OTVARANjE MOSTA

Otvaranje graničnog prelaza sa Srbijom na ljubovijskom mostu kod Bratunca, koji je zatvoren 2010. godine, od izuzetne je važnosti, zbog mogućnosti izvoza malina.

- Preduzetnici i transporteri moraju da idu 100 kilometara dalje do susednog graničnog prelaza i tako prave dodatne troškove - ističe Nedeljko Mlađenović, načelnik opštine Bratunac.

 
Natrag
Top